Отговори на тема  [ 190 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Следваща
G - кодове? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: G - кодове?
Кажи с няколко думи как се представя железарията?
Проблеми, недомислици? Шпинделът как се представя? Самоделния АТС устойчиво ли работи?
Доволен ли си като цяло?


Нед Фев 14, 2021 6:33 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: G - кодове?
Виж сега, ако си взискателен , никога не може да си доволен.Особено като знаеш, че това което си направил на хората (е срещу повече пари) колко по добре се е получило .
Аз на нея си правя неотговорни детайли и общо взето си я направих за тренировка.Напълно ясно е че този шпиндел е слабичък за тежка работа,тя все още е със асинхронния двигател на шпиндела който макар и 4kW идва слабичък за резби даречем.Винтовете 20мм излиза че са малки за обработка на метал,защото гайките клякат.Тук разбира се съм длъжен да отбележа ключовото значение на централното мазане ,задължително с дросели и датчик за свръхналягане.Иначе гайките са чао.
Съединителчето което добавих за да стане АТС ,учудващо работи добре ,макар че втулката я правих от 42CrMo4 и си мислех че няма да издържи .Направих и няколко от направляваща ф20 ,която е повърхностно закалена на дебелина около 3мм (точно където работят сачмите).Но не знам как се държат ,продадох 2бр, в САЩ и Германия и нямам отзиви.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пон Фев 15, 2021 6:13 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 749
Мнение Re: G - кодове?
Тия гайки са си от най ниския клас ... за да няма хлабина си трябват шлайфани винтове.

И преди съм го споменавал маслото за направляващите е специално има висок вискозитет . Няма нужда от сложни системи за смазване.


Пон Фев 15, 2021 8:49 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: G - кодове?
Е,това все пак е моето скромно мнение.И шлайфани да са гайките не задържат масло.Ако не се смазва ритмично, просто си отиват.Ако пък смазваш с грес,си трябва датчик за свръхналягане.Но не убеждавам никого.Пита ме - казвам ти.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Вто Фев 16, 2021 8:08 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 749
Мнение Re: G - кодове?
Да точно поради тая причина - да не остане без масло си трябва "специалното" масло . При смазване маслото остава в лагера/винта .... не е гъсто като шпинделната грес - стича си се но бавно :)


Вто Фев 16, 2021 11:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: G - кодове?
Ама като напишете "шпинделната грес" и "гъсто масло"...
Кажи по-конкретно - производител, вид.


Вто Фев 16, 2021 11:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6019
Мнение Re: G - кодове?
Скоро гледах в тубата някой си правеше такова масло, смесва обикновено машинно масло с една добавка която продават за стари двигатели да подобрява компресията, смесва 1:1 и получава такова лепкаво масло дето и да искаш трудно ще го махнеш

Аз пък за такива неща ползвам едни спрейове за смазване на верига, като се изпарят летливите съставки остава едно мазно лепкаво дето чак на косми се точи, няма махане


Сря Фев 17, 2021 6:19 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 749
Мнение Re: G - кодове?
Шпинделна примерно KLUEBER ISOFLEX NBU 15
Масло подходящо за направляващи :
Mobil Vectra oil No.2
Shell Shelltona Oil T68
ESSO Powerlex DT68 Febis K68


Сря Фев 17, 2021 9:13 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: G - кодове?
Маслото за направляващи не знам какво помага за гайките.Нали никой не си мисли,че ако сачмите вътре са просто мазни ,няма да се скапят.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Фев 17, 2021 10:05 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 749
Мнение Re: G - кодове?
ОК става и за СВД
Не си го измислям аз .... това е играно вече 30+г. т.е. нищо няма да се скапе .
По добре се тревожи някоя стружка да не прецака лагера от колкото смазването - съвет от личен опит :)
Ако няма автоматично смазване се смазва такаламит с подходяща грес за направляващи и СВД


Сря Фев 17, 2021 10:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: G - кодове?
s7ama7 написа:
Шпинделна примерно KLUEBER ISOFLEX NBU 15
Масло подходящо за направляващи :
Mobil Vectra oil No.2
Shell Shelltona Oil T68
ESSO Powerlex DT68 Febis K68

Мерси.
nik написа:
Аз пък за такива неща ползвам едни спрейове за смазване на верига, като се изпарят летливите съставки остава едно мазно лепкаво дето чак на косми се точи, няма махане

Вюрт продаваха подобна алхимия - HHS2000 или нещо подобно. При нанасяне е с вискозитет почти като на вода и прониква навсякъде. Като се изпарят летливите фракции, става с вискозитет като на мед. И това трудно се отмива.

Което пък ме подсети, че трябва да се внимава с какво се смазват тия техники...
Преди време бях взел от познати някаква много прехвалена смазка с която смазваха направляващите на някакви доста вискокоскоростни принтери. Какво ли не били тествали, това било най-доброто. Беше някаква смазка 3 в 1, май от производителя на WD40.
Ползвахме я известно време за китайската прелест. Смазка като смазка.
Докато един ден не разпиляхме китайската красота за шабароване на лястовичата опашка на Z-колоната.
Шабароваме, мерим, почистваме, смазваме, тестваме, според синката е както трябва, а все се движи с уклон към заклинване.
Накрая ме хванаха лудите, обезмаслих всичко и смазах с първото попаднало ми в полезрението двигателно масло. И о чудо - всичко започна да се движи мазно и готино.
А пенкилера 3 в 1 който вероятно помагаше и при болно гърло я върнах за да си я ползват за принтерите.


Сря Фев 17, 2021 11:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6019
Мнение Re: G - кодове?
незнам защо е тая широка заблуда дори сред технически лица че ВД40 и имитациите му са смазка, не са, първия най важен критерий за да се определи една субстанция за смазка е след като бъде поставено някъде, то да си остане там, или поне част от него, няколко които съм тествал - нищо не остава, пръскам, и го оставям, след време го намирам напълно сухо, без следи някога да е смазвано и без никакви мазилни свойства, до колкото знам 98% е нещо от рода на някаква лека фракция на нафта
втория критерий който имам е заклинването - например имам една ножица за ламарина, която е с пружина да се отваря сама - пръскам с ВД40 или подобните му - скърца и при отваряне и при затваряне, при отваряне я пускам плавно, а тя не се отваря плавно а на пресекулки, очвидно нещо затяга, пръскам я със спрея за верига, движи се супер плавно и мазно, и си остава така години

тъй че ВД40 и имитациите може да вържат работа за бързо проникване в клиясала гайка, но толкоз, нищо повече
а, да, и още едно приложение - за струговане на финни неща, пръсвам и излиза мазна хубава финна стружка


Сря Фев 17, 2021 5:57 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: G - кодове?
Че кой казва че е смазка,това е проникващо вещество.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Фев 17, 2021 6:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: G - кодове?
nik написа:
незнам защо е тая широка заблуда дори сред технически лица че ВД40 и имитациите му са смазка...

Не четеш внимателно. Това което съм използвал е смазка, произведена от същите които произвеждат и WD40. Не помня защо е било 3 в 1, може би е имало нещо антикорозионно и не знам какво още.
И явно смазва някак, защото споменатите принтерчета на моменти се лянкат с по метър, два в секунда, и ако нещото не става за нищо, бързо ще се разбере.
Ама за фрези с направляващи тип лястовича опашка не става. :D

А че WD40 не става за нищо е друга тема... :D


Сря Фев 17, 2021 9:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: G - кодове?
Сега - да знаете че WD40 става и за ремонт на електроника. На едно мое бутиково устройство съм сложил капацитивни тъч бутони. Понеже нещо механично се е повредило, някъв наречен майстор на електроника решил, че като напръска бутоните с WD40 и магнитвентила ще заработи. Все бях виждал ремонти ама такова нещо за сефте виждам. По принцип тия ремонти им ги правя безплатно, ама тоя път си го обръснах за двата часа дето загубих да ремонтирам ремонта. Та - пръскайте смело с WD40 - помага...


Пет Фев 19, 2021 3:54 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 190 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни