Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
LinuxCNC 
Автор Съобщение
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение LinuxCNC
Здравейте на всички, които останахте в този форум.Като гледам статистиката за присъствие онлайн напоследък ,направо се отчайвам.В няколкото форума в които участвам, напоследък нещата изглеждат като бедствие.Наистина ли останахме толкова малко хора тук или още по гадното ,троловете накараха по голяма част от хората, изобщо да не се интересуват вече от форумите ?
Та темата която пускам, е за необходимостта от развитие на този софтуер,а защо българи да нямат принос в това.Напоследък почти всички нови фирмени CNC контролери, са под тази операциона система и е изключително странно, че свободно разпространяемата версия не мръдва на никъде и разработчиците се държат изключително странно и не правят нищо в посока завършване на функционалността, на нивото на краен продукт,а нещата остават на ниво полуфабрикат.
Да не говорим за дефиницията на понятието юзерфрендли - нямащо пряк превод на български,но имащо голямо отнощение към популярността на продукта.
Наред с това, фирмените продукти забравиха, че стигнаха до някъде, само и единствено ползвайки наготово, свободно споделени идей и ресурси.
Както и да е, откри се възможност да се плаща на един човек ,който засега не сме открили ,който да работи на щат при нас - може и дистанционно,в опит да създадем Българска LinuxCNC,на първо време с плазмен профил,но необходимостта от такава е във всички CNC профили.
Идеята е да има две версии - първа под GNU лиценз като стара версия, с по малка функционалност и втора срещу някакво заплащане,което да покрива разходите по разработка.Като разработка, имам предвид събиране и тестване на готови компоненти.
Ако някой се чувства заинтересован, моля да не се колебае да се пробва, телефона ми е 0887480232 и се казвам Стефан.
В темата можем да обсъждаме и споделяме,развитието на идеята.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Авг 12, 2018 10:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: LinuxCNC
Ами лято е... Може и това да е причината. За съществото на темата в момента нито е в интересите а предполагам и в експертизата ми, някой ден може да съм му ползвател но до там.


Нед Авг 12, 2018 11:11 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: LinuxCNC
Няма лошо бе Тони.А това което наблюдавам далеч не е от лятото.Тенденцията от 1250 онлайн членове до 1 или един гост си е направо .... диагноза и пак казвам не е само този форум.Не ангажирам никого с мнението си разбира се.Здраве да е ,така или иначе, ценните колаборации породени от форумите, така или иначе бяха рядкост в България,повечето теми бяха просто провокации с цел мерене на п..ките на участниците.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Авг 12, 2018 11:48 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Сря Окт 03, 2007 2:39 pm
Мнения: 311
Мнение Re: LinuxCNC
Лично мнение - linuxCNC си е достатъчно завършена за целта, която гони. Между другото (пак по мое мнение) нелоши пари могат да се изкарват от интеграцията ѝ и адаптацията към конкретна машина без да се затваря лиценза, аз лично бих се насочил натам вместо да разработвам тепърва нещо готово и затворено :) За съжаление нямам времеви ресурс за подобни неща ...
Колкото за посещаемостта - социалните мрежи и вайбър убиха форумите, това е факт от години.

_________________
In God we trust. All others must submit an X.509 Certificate


Нед Авг 12, 2018 11:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10611
Местоположение: София
Мнение Re: LinuxCNC
stivemaster написа:
Здравейте на всички, които останахте в този форум.Като гледам статистиката за присъствие онлайн напоследък ,направо се отчайвам.В няколкото форума в които участвам, напоследък нещата изглеждат като бедствие...

Лято, почивки, мързел, коктейли с чадърчета, и всек'ви подобни неща.

Аз гледам нещо друго. Пак е масово, и пак се наблюдава и в други форуми. Хората ги мързи да пишат. Хем искат да кажат нещо, хем ги мързи да го напишат. Например - вече почти никой не ебава да слага интервал след препинателен знак. Което.затруднява.четенето. Вследствиенакоетозапочвадасечетевсепогадно.
И прочие незначителни неуредици... :D


Нед Авг 12, 2018 12:21 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: LinuxCNC
goose написа:
Лично мнение - linuxCNC си е достатъчно завършена за целта, която гони. Между другото (пак по мое мнение) нелоши пари могат да се изкарват от интеграцията ѝ и адаптацията към конкретна машина без да се затваря лиценза, аз лично бих се насочил натам вместо да разработвам тепърва нещо готово и затворено :) За съжаление нямам времеви ресурс за подобни неща ...
Колкото за посещаемостта - социалните мрежи и вайбър убиха форумите, това е факт от години.


Е, точно от там мислим да почнем.Но има неща, които когато се кустомизират конкретно, могат и да се продават нали ?Супер ме дразни в тази програма, самостоятелно програмисткото боравене с термини ,които не са машинни и CNC, така да се каже.Ми така не се подразбира функцията им бре ,ама на кого да обясниш,да има кой да се интересува.А щом пипеш че е напълно завършена, явно не си работил със завършена наистина.Има толкова работа че .... За мен тя е работеща постна идея,която "машинист" и програмист (само заедно), могат да превърнат в приличен промишлен контролер.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Авг 12, 2018 1:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: LinuxCNC
затворено и лайнукс не трябва да се споменават на една страница.
в смисъл - Linux*_нещо_си задължително води със себе си публикуване на целия (включително и дериватния) код. ако не ти харесва - търси BSD CNC, Apache CNC, MIT CNC, но за лайнукс трябва да забравиш.

не знам какво толкова му се захласвате на LinuxCNC-то. за нивото си е, да кажем, ОК, но е твърде далеч от сериозно CNC (контролер), още от концепцията до реализацията.
за демо или нещо на любителско ниво става, но до там.


Нед Авг 12, 2018 1:27 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Сря Окт 03, 2007 2:39 pm
Мнения: 311
Мнение Re: LinuxCNC
stivemaster написа:
...А щом пипеш че е напълно завършена, явно не си работил със завършена наистина.


goose написа:
Лично мнение - linuxCNC си е достатъчно завършена за целта, която гони.

LinuxCNC is an effort currently underway to simplify, organize, and extend the original NIST-developed software in order to make it more DEVELOPER friendly.

Хайде да открием разликите? :) Никога не съм казвал, че е напълно завършена. ЛинуксЦНЦ не е готов софтуер за управление, това е платформа, с която да си подкараш това, което ти трябва. От там нататък завършването се прави от този, който подкарва машината с него :)

_________________
In God we trust. All others must submit an X.509 Certificate


Нед Авг 12, 2018 2:37 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: LinuxCNC
Е,с това последното по мога да се съглася.На мен цялата работа ми изглежда като - ето видяхте ли че мога,ами браво прави го бе ,значи можеш и още по добре,..................мога ама не искам.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Авг 12, 2018 6:55 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Май 17, 2016 7:02 am
Мнения: 943
Мнение Re: LinuxCNC
Защо все си мисля, че нищо не може да стане с тоя безплатен LinuxCNC, колкото и да им се иска на някои? Дали пък щото на хардуеъра не достига нещо, или пък на самия софт е нещо в повече, друго пук в по-малко? Наистина много ми е чудно!


Сря Авг 15, 2018 2:56 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 748
Мнение Re: LinuxCNC
И защо па нищо да не става ? Хората си го ползват и като гледам няма много мрънкащи . С хардуер за 10$ няма как да стане нещо читаво.


Сря Авг 15, 2018 4:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: LinuxCNC
Е малко повече са, но не е колосална сумата. За обикновена машина не виждам необходимост да се слага нещо повече от 1 PIC32. 3D принтера ми има 2, обаче там просто трябват доста PWM канали - 1 за екструдера, 1 за масата, 4 за управление на 6 двигателя + пинове за контрол на драйверите и работа става дебела. И за това съм ги разделил. Но сега за pnp-то съм приготвил платка с 1 контролер за 7 стъпкови. Това е приложимо за всички машини до среден клас. За високия клас не съм сигурен дали имат достатъчно изчислителна мощ, но в краен случай едно FPGA и готово. Ниските серии не струват милиони. Няма нужда от Vertex VI/VII...
Ако говорите за възможността да заредите различен принцип на управление в/у някакъв базов харуер е друга работа и на мен не ми харесва!
Опитах по едно време да си направя стандартна платка, която да си слагам, където ми падне, но не става. Всяка машина си има особености.

_________________
www.elkran.com


Чет Авг 16, 2018 7:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: LinuxCNC
Бяха ни викнали да оправяме машина била на LinuxCNC. Бяха минали по принуда на виндоска, въпреки че си платили и $3000 за лиценза..
Има ли за Малинката- може би ще е по-технологично, ако може да се подкара на нещо такова?


Чет Авг 16, 2018 8:33 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10611
Местоположение: София
Мнение Re: LinuxCNC
За да може да се каже кое ще е достатъчно, трябва да се дефинира какво ще се прави - ще се управляват драйвери на двигатели, крайни изключватели, енкодери, мрежа, HID от всякакъв вид, дисплейче, MPG, плеър за мп3 и диско...


Чет Авг 16, 2018 11:42 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: LinuxCNC
bobihot написа:
Бяха ни викнали да оправяме машина била на LinuxCNC. Бяха минали по принуда на виндоска, въпреки че си платили и $3000 за лиценза..
Има ли за Малинката- може би ще е по-технологично, ако може да се подкара на нещо такова?



Има разбира се ,то това е последното развитие на LinuxCNC, за работа с ARM процесори.Защото, компютрите на които ги слагат, не поддържат операции в реално време и там е големия пробив.Разбира се на бай руснак.Напоследък се наблюдава взрив от фирми на запад, които вадят решения за автоматизацията ,на база арм базирани компютри (разбира се не серийни).

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Чет Авг 16, 2018 12:00 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни