Отговори на тема  [ 59 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Сега - момчето ми обяснява на дълго и широко - то верно че дето е работил са правили предимно за строителство - ама все пак - в България гранит няма - квото и да ти трябва все ще е внос от някъде. Като ти трябва някакъв нестандартен блок си поръчваш, добиват, оформят и ти носят. Като можеш да си го платиш - какъв е проблема. Предполагам че в която и сериозна фирма отидеш да си поръчаш такова нещо, няма да ти откажат.

Ицо - нашата маса не е чак толкова равна - то все пак е заваръчна маса. А и при нас чак от такива точности не е имало нужда.


Пет Фев 14, 2020 4:09 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28022
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Е да де, то това с гранита е ясно, ама от там насетне ? Тия дето добиват / доставят гранит го доставят за строителни, не за измервателни цели. Дори да ти го доставят полиран което ще е дърво де по добре само шлайфан, да докараш равнинност, локална и по ялата площ си е голям гърч. Аз съм виждал как става, ама нали си чувал за кучето и касапина ...


Пет Фев 14, 2020 4:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Еми каза че имали машини за полиране. Няколко пъти попитах точно колко равно става ама не ме разбра какво точно го питам щото все ми отговаряше огледално равно :)


Пет Фев 14, 2020 5:20 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28022
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Да де ама грапавост и равнинност са малко различни неща, зависи от какво разстояние го гледаш :) Може да са перфектно полирани вълни ...


Пет Фев 14, 2020 5:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6019
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
то и теракотени плочки има огледално равни, ама са гърбави с по 1мм :D
точността е много относително понятие, и често има хора които са от едната крайност до другата - от много подценяване до много надценяване
реално универсална машина няма, прави се с някакво предназначение, и колкото по-тясно е то, толкова по-лесно се прави
като се размечтае човек започва да му се иска и това да може, и онова да може, и в един момент става "олеле"
пък с тия машини не става да допишеш малко код или да добавиш една платка и да имаш по-големи възможности, тук както колегата започна - възможностите се мерят в тонове :D
за това масово гледат да докопат изгодно някоя фабрична стара машина и да й сменят само управлението


Пет Фев 14, 2020 5:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28022
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Абе по европа нещо много кожодерско ми се види, в САЩ занеш ли какви готини машини излизат, някои може директно да ги използваш, други си искат преработка. Наскоро пак бях гледал център за дърводелски истории без пари. Голям, много отливки, сега трябва да му се смени като минимум задвижките и CPU-то, т.е. работа си иска и още едно 20-на к пък ако се отпуснеш може и до 40 да отидеш, ама от там насетне това няма да мръдне. Естествено това не е машина да дялкаш матрици на нея, но и за дърводелстване, пластмасарии, и за всякакви по-меки метали и сплави си е екстра.
Аз все не си купувам, онзи ден гледам за 8 плексигласа са сме платили 600 лв, , а в тях има материал за 100 .... разбирам да поръчвам от дъжд на вятър, но ние постоянно поръчваме и всеки път ако не съм се пазарил предварително се опитват да го вкарат с ташаците. Сега то вярно и да бях видял цената едва ли щях да се пазаря че направихме цял продукт за 3 дни, ама после го виждам и в оферти за серия което вече дразни.


Пет Фев 14, 2020 7:07 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 749
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
@ToHu ако ми попадне пак нещо подобно ще пиша . :wink:

nik написа:
...
реално универсална машина няма, прави се с някакво предназначение, и колкото по-тясно е то, толкова по-лесно се прави
като се размечтае човек започва да му се иска и това да може, и онова да може, и в един момент става "олеле"
пък с тия машини не става да допишеш малко код или да добавиш една платка и да имаш по-големи възможности, тук както колегата започна - възможностите се мерят в тонове :D
за това масово гледат да докопат изгодно някоя фабрична стара машина и да й сменят само управлението


Да много правилно и човек колкото по рано осъзнае че в проекти тип "направи си го" далавера няма по малко ще го боли главата . Аз ако нямах толкова набити пари и време сега щях да чакам камиона и нямаше да се занимавам с глупости :) Пак крайната цена отива на 25к+ но с много главоболия и с неясни резултати .


Аз най се дразня кат плюете китаеца какви скапани машини е правил а не видите европееца с дубал цена какво извращение прави . Ама нали е правено в EU супер си е :)

itso.t написа:
s7ama7 написа:
Стига леглата за радиално/аксиалните лагери да са направени що годе добре може да им смениш съчмите ... аз го играх това и вече две години луфта е поносим...

Това съм го пропуснал...
Какво общо имат лагерните опори. Аз говоря за хлабина винт-гайка.
Отделно, радиално аксиални лагери за СВД не използвам от години. Това което се продава масово, не е за тая работа. Писал съм по въпроса в друга тема, и няма да преразказвам написаното...


Имах предвид че след като смениш съчмите винта става по стегнат и съответно ако имаш голямо не съосие може да е проблем.


Пет Фев 14, 2020 10:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
s7ama7 написа:
...Имах предвид че след като смениш съчмите винта става по стегнат и съответно ако имаш голямо не съосие може да е проблем.

Предположих че си имал предвид смяна на сачмите в СВД, но като спомена и опората, реших да уточним.
Тая операция е с много условности. Това би проработило ако каналите в които се движат сачмите на винта и гайката са окръжност, а не да кажем яйцевидни. Защото ако е второто, предварително е ясно какъв ще е резултатът. Ама гледайки цялостната изработка на винтовете, не съм голям оптимист.

В тая връзка - откъде си пазарувал сачми? Разбира се, питам за такива които стават употреба, а не за велосипеди, мотоциклети или да продухване на въздушната пушка.

Е, в най-лошия случай, винтовете ще станат за колци за домати. Не губя надежда, че ще са подходящи поне за това... :lol:


Съб Фев 15, 2020 12:30 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 749
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Лошото на тия малки дистрибутори е че на тях им е за продан това което имат и съответно ти го пробутват без да ги вълнува че на теб няма да ти върши работа .
Реално той и като нов си е с по-голям луфт . Същата работа е и с направляващите им ...
Последно взимах за една направляваща от тук https://nibora.com/lagerni-sachmi/
Предния път взимах от друга фирма но не мога сега да я намеря беше много отдавна . . .при тях бяха през 5 или 10uM


Съб Фев 15, 2020 11:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28022
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
То по-важното е кой ги прави, къде и как. Съчми не ми се е налагало да купувам, но от опита ми с пружините .... "немски" пружини от нещо като горена мед :) меко та меко или пък като ги натовариш на опън и им се изправят / чупят ушите ...


Съб Фев 15, 2020 12:27 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Ще споделя една концепция - ей така не че сте ме питали.Да се осланяш на гранитен блок ,пък бил той и изправен идеално е оправдано, само ако ще го ползваш за подравняване (монтаж ,юстиране ,проверка) на нещо.Много ми е интересно, как аджеба ще монтираш направляваща или опора на този блок ,ако спазваш изискванията на производителя за осигуряване на (опора против трептене) на направляващата или опората на винта ?Какво имам предвид - знаете че призматичните направляващи се монтират така, че да се опират огледално една на друга в прагче с височина 1/2 от височината до танкетата !От своя страна танкетите на същите направляващи трябва да се опират по същия начин,пак огледално една на друга но по обратната си страна.Тоест ако направляващите ги направиш да се опират в прагче от вътрешната страна,то танкетите трябва да се опират в плочата си с външната си страна и да са обърнати с шлайфаната си страна към прагчето.Накрая е добре да имаш и клинове или просто планчици ,които да притискат направляващите и танкетите към прагчетата ! Едва тогава ще се намалят вибрациите и може да се разчита на някаква стабилност.
От друга страна ако се използва заварена конструкция - то как ще е заварена и дали после че е темперирана за намаляване на остатъчните напрежения няма голямо значение - изкривяване след време ще има ,ако не се вземат мерки за вкоравяването на стоманената конструкция,защото иначе тя има сериозни линейни движения от температурни разлики и от трептене.Това може да бъде постигнато с бетон.При интерес мога да дам рецепта за С80 марка бетон непромокаем сулфато и киселиноустойчив .Залята с него, отгрятата вече стоманена конструкция, става идеалната база за машина и може да ходи на обработка.

П.п. А иначе информативно - гранитен и не само блок с внушителните 4000/3000мм може да се поръча тук (имат над 20 фирми обработващи камък с големи размери)

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Чет Фев 20, 2020 10:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28022
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Ти може би не разбра че става въпрос не да монтираш върху него направляващи, а във функцията му на измервателна маса, surface table както му казват, те такова : https://3.imimg.com/data3/YU/AP/MY-8629 ... 00x500.jpg

п.с. иначе ако някой е решил да прави гранитен плот за CNC, аз лично не виждам проблем в това да е закрепят направляващите и осигурят с използването на химически анкери, това да не се приема в буквалния смисъл, има в предвид с химия като за химически анкер може да се закрепи надеждно какъв да е крепеж. Друг въпроса е дали разликата в температурното разширение няма да изиграе лоша шега.


Чет Фев 20, 2020 12:06 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 749
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
То това подпиране не се ли прави за подсигуряване от разместване на релсата при евентуална грешка ?
И обикновенно подсигуряват само едната релса и двойка лагери :)
Аз ще слагам само на Z-та че не виждам смисъл 45-те да ги подсигурявам :D


Чет Фев 20, 2020 12:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Имам някакъв спомен, че беше споменавал за проблем със Z на предишната си фреза. Бил се "изсипвал" от тежестта си. Мислил ли си за пневматичен компенсатор?
Че евентуално за такъв и в новия проект.


Чет Фев 20, 2020 2:23 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Може ли да се ползва драйвер A4988 за 5 амперов двигател
Тони аз разбрах друго,освен това съм виждал така направена машина и на живо и в Ютуб и моята лична фреза е с Y върху бетонен блок.
Ами ето ви един китаец, съвсем точно по тази схема, монтирал направляващите.Напоследък с една статично-кинематична схема правят и вертикалните центри и струговите.
Така монтирани направляващите понасят страничното натоварване не като приплъзване и натиск на срязване на болтовете, а усилието е на опън на болтовете и направляващите не могат да се преместят настрани.При евентуален удар - усилието е много по голямо и ако колизията не спре само със смилането на режещия инструмент и други въртящи части, болтовете се късат и направляващите се кривят необратимо (не съм виждал такава ситуация).От друга страна съм виждал многократно удряни машини да продължават да работят удивително точно.Последно гледах 5 осна Окума за 500К евро да и праснат Z във въртящата маса по B и да се превърти само малко съединителя по Z така че вече енкодера на мотора смята че е на -9мм когато е в хоум.


Прикачени файлове:
9e56f4d21beeab91d515dce4d725b61f.jpg
9e56f4d21beeab91d515dce4d725b61f.jpg [ 219.49 KiB | Прегледано 5181 пъти ]

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com
Чет Фев 20, 2020 2:48 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 59 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни