Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Стъпков мотор с редуктор 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Чет Мар 19, 2009 7:33 pm
Мнения: 779
Мнение Стъпков мотор с редуктор
Имам една занимавка в момента, малко стругче,
Те това е :
https://youtu.be/RriK_eq2kw8?t=68
Което има винт за самоход , но му липсват зъбните колела от ляво където са ремъчните шайби.
И съм си "навил на пръста " да го нагодя със едно стъпково моторче към винта , за да може да има самоход пък и има подобни проекти с едно Ардуино
Ако сработи да може прости резби да прави.
Та питането ми е :
Имам два варианта
1. Един по-мощен стъпков мотор с ремък към винта
или
2. по малък мотор , но с редуктор. Имам в наличност този мотор заедно със един "Вълнов редуктор" ( ако не бъркам името) , имам и един червячен редуктор.

Кой е по удачния вариант. Аз клоня към втория понеже имам всичко, но все пак ….?

И друго : мотора който имам е пловдивски СДХ на 5 V 1.8


ще може ли да се управлява от този драйвер?
TB6600
https://www.dfrobot.com/product-1547.html

Щото го дават драйвера 9-42 волта.
Или това е само захранващото напрежение и не го бърка мотора.


Чет Юли 23, 2020 6:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Стъпков мотор с редуктор
Ами така като гледам това което си мечтаеш няма да стане. Първо мотора е хилав. Червячния редуктор колкото и да е хубав от към размер/предавка има и много загуби. Ама много. Това с какво захранваш драйвера няма значение - напрежението което пише на мотора е максималния пад на напрежение а не с какво го захранваш. Мотора се захранва с ток - при 5 волта - вероятно и тока му няма да е много голям -> драйвера ще може да го захранва, че даже може и да го изгори. А и той драйвера си има ограничение на тока, така че колкото може - толкова ще го храни.

Проблема ще е че най-вероятно няма да му стига силата да движи. Особено при резби. Ще трябва и да е с обратна връзка - демек да реализираш серво някъде из електрониката - не бих разчитал сляпо на стъпките без ОВ. И другото така като гледам - мотора на шпиндела няма никаква динамика - поне на това видео дето се вижда - толкова бавно развъртане...


Чет Юли 23, 2020 7:29 am
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Чет Мар 19, 2009 7:33 pm
Мнения: 779
Мнение Re: Стъпков мотор с редуктор
A, Мотора (СДХ-то) е в комплект куплиран към един вълнов редуктор и е задвижвал някаква роботизирана ръка .
Нещо подобно на това :
https://www.tradees.com/detail-dewochin ... ar_551014/
Така че има доста сила на изхода на вала ще може да движи винта на струга.


разбира се ще има и обратна връзка, ще му мился нещо , най вероятно с ФРП на винта или мотора.
Главния двигател е от бягъща пътека и е 2 kW, и има динамика при пускане , но просто на видеото
умишлено е в режим плавно пускане. Пък и имам и друго правено управление с едни ПИК което го глася за там, но още в насипно състояние.


Чет Юли 23, 2020 7:44 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: Стъпков мотор с редуктор
Първото нещо което да направиш - измери с един омметър съпротивлението на всяка намотка на мотора. После със закона на Ом изчисли при тея 'рейтнати' на корпуса 5 волта, колко ток (А) ще харчи и дали тоя ток е в рамките на максимално допустимите (А) на драйвера. Сега завиши напрежението с което храниш мАтора на 9 волта и пак изчисли тока и дали пак е в рамките на допустимото от драйвера. Ако подадеш на входа на драйвера 9 V, това значи че тея 9 волта отиват на изхода към мотора, а за самата електроника на драйвера минават през един линеен регулатор на напрежение и стават на 5 волта. Тея регулатори на напрежение работят на тоя принцип, че по Дейташийт за да имаш стабилни 5 в за електрониката, на входа им трябва да подаваш нещо от сорта 8-9-42 и т.н. (според конкретния ползван регулатор) - това иска да каже 9-42 V на корпуса на драйвера. Ще работи ли ако на входа подаваш точно 5 V - да, работи, ама не е много хАрно.
Какво става, ако подаваш 9 V на мАтора - не е нещо страшно (ако получения харчен макс ток при 9в напрежение е в рамките на допустимия максимум на драйвера). И ако мотора не грее толкова че да изгори(рядко) или да почне да се размагнитва от нагряването (не толкова рядко). Затова е тая 'чопър' функция на драйвера- да подава максимален ток само в началото и края когато мотора се движи бавно и е необходима по голяма тяга, и да го редуцира когато се движи бързо. Което автоматично подсказва - чопването на тока не е панацея и дали мотора ти ще грее твърде много зависи от преобладаващия режим на работа( осреднения ток ) на твоята конкретна система (преобладава фазата на бавно въртене=грее / преобладава бързо въртене=студен). Щом ще го ползваш за подавателна кутия, по скоро ще клони към първото , но щом ще слагаш редуктор, зависи от предавателното число на редуктора и екперименти. Редуктора сложен на стъпков мотор обаче винаги има известен баклаш, който трябва да се има впредвид. Планетарния-по-малко, червячния-повече. И т.н. безсмислени изчисления, ако се касае за една бройка, пробвай и виж какво върши работа и какво не.


Чет Юли 23, 2020 10:08 am
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Стъпков мотор с редуктор
Тия двигатели са слаби. Драйвера с 6600 дава до 5А ток който е в пъти над необходимия за тоя двигател.И аз движа в момента един проект за такъв струг и за двете оси съм купил 8 Н/м хибридни серва.
Редуктор хубаво,ама какво ще е подаването? Ще стигне ли да нарязваш резба на 500 или 1000 оборота? За да нарежеш резба на 1000 оборота със стъпка 3мм ти трябва подаване 3000мм/мин!
Направи си сметките сам.


Чет Юли 23, 2020 10:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Стъпков мотор с редуктор
@Jack - ей тука ти е сякаш малко слабо познанието за стъпковите мотори. Това високо напрежение има съвсем друга роля. Реално никога няма да подадеш 9 волта на този мотор. Ценков правилно казва да се мери съпротивлението и да се сметне тока, защото именно той е параметър на мотора а не напрежението. И драйвера му се настройва максимален ток. Захранващото напрежение се подава през чопър към намотката. И тъй като тя е дросел, тока през нея се покачва плавно и съответно силата на магнитното поле се покачва със същата скорост. Ако обаче вдигнеш напрежението, токът ще се покачва по-бързо и ако все още ми следиш мисълта - магнитното поле също. Когато токът достигне номинала, чопъра почва да реже и така реално върху мотора имаш 5 волта пад (примерно, щото има и 3 волтови). Така много по бързо се достига максималната сила на магнитното поле. Вече би трябвало да се сещаш какъв ще е ефекта :) ... По бързо ориентиране на полето с това на ротора и от там по-високи възможни скорости. Ако го захранваш с 5 волта ще имаш същия момент на задържане колкото си му е максимума, ама при 1000-2000 оборота тоя мотор ще влезе в stall - за краткото време на импулса няма да има почти никакво магнитно поле. Та затова драйверите на стъпковите са и до 80 волта даже. Сигурно и за повече има - аз съм виждал до 80.


Чет Юли 23, 2020 1:39 pm
Профил ICQ
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Стъпков мотор с редуктор
Подава се цялото напрежение! Драйвера го реже при достигане на определения ток.
Трудно ще завъртиш стъпков мотор със запазен въртящ момент над 500 оборота.


Чет Юли 23, 2020 3:25 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: Стъпков мотор с редуктор
Да де, прави сте ( пак прецапах една част от изказването, мислейки предимно за другата :D ). Мисълта ми беше, че ако не му трябват високи скорости, а предимно ниски и малки по обем движения, тея 9 волта ще му станат от предимство на проблем - все едно кара кола с голяма кубатура градско по кръстовища на първа и втора (голяма част от бензина 'отива в радиатора'). Пробвайте някой мотор на завишено напрежение и чопър драйвер в следния режим - 50 стъпки напред/стоп/120 стъпки/стоп/80 стъпки назад/стоп/250стъпки/ стоп и т.н. (колко грее и колко и какво чопва).


Чет Юли 23, 2020 4:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Стъпков мотор с редуктор
Ами реално двигатеите работят в подобен режим в CNC машините. И си бачкат..


Чет Юли 23, 2020 4:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Стъпков мотор с редуктор
Ами какво да пробваме - ако мотора е рейтнат за 5А си нагласям драйвера за 5А. И ако е рейтнат за 3 волта - ако измериш напрежението на намотката ще измериш 3 волта. Ако му подаде 9DC то тока ще стане 15 - е няма да издържи дълго. Нямам наблюдения да греят много - нито драйверите нито моторите. Та няма кой знае какви загуби от греене. Чопването много зависи от скоростта - ако е висока може дори и да стигне до чопъра. Ако има и микростепинг и там се променят малко нещата.

Като цяло за степерите важи правилото на мечо Пух. Колкото може - толкова. Имаме една машина дето сами си я правихме - с 60 волта храня драйверите и пак динамиката и не е кой знае каква.


Чет Юли 23, 2020 6:47 pm
Профил ICQ
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Стъпков мотор с редуктор
С неподходящия двигател и със 100волта да захраниш пак нищо! Гледа се диаграмата на въртящия момент спрямо честотата на импулсите или оборотите. Много рядко се показват от търговците. Има ги в сайтовете на производителите,но трябва да се ровиш.И това го дават за определено захранващо напрежение.


Последна промяна ценков на Чет Юли 23, 2020 7:50 pm, променена общо 1 път



Чет Юли 23, 2020 6:54 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Чет Мар 19, 2009 7:33 pm
Мнения: 779
Мнение Re: Стъпков мотор с редуктор
Mного благодаря на всички за разясненията :)
Тъй като до сега не съм се занмавал със стъпк. мотори , всичко мие малко мъгла, но почва да ми се изяснява.
Май при мен ще е на кантар работа, ще трябват реални проби как се държат в и дали им стъга силата.
Винаги мога да взема някой по мощен матор :)
Ако не стане за резби , поне да имам автом. ход, че на ръка много неравномерно става.


Чет Юли 23, 2020 7:16 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Сря Апр 05, 2006 8:52 pm
Мнения: 877
Местоположение: Разград
Мнение Re: Стъпков мотор с редуктор
Ще ти трябва един енкодер на шпиндела.
Тук можеш да видиш как е направено и с колко голям стъпков мотор, за сравнително малък струг
като моя TOS80. Руския вариант е ТВ16
https://www.youtube.com/watch?v=E-AIr5Sfj9E


Чет Юли 23, 2020 8:47 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Стъпков мотор с редуктор
Интересно. Дори предполагам е и работещо. Но мисля че с едно ПИКче може да се програмира целия цикъл за нарязване на резба и да се избегне намесата на оператора.


Пет Юли 24, 2020 5:46 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Чет Мар 19, 2009 7:33 pm
Мнения: 779
Мнение Re: Стъпков мотор с редуктор
ценков написа:
Интересно. Дори предполагам е и работещо. Но мисля че с едно ПИКче може да се програмира целия цикъл за нарязване на резба и да се избегне намесата на оператора.


Те това ми е замисъла за напред :) ...... ама за мооооооого напред.


kasparov написа:
Ще ти трябва един енкодер на шпиндела.
Тук можеш да видиш как е направено и с колко голям стъпков мотор, за сравнително малък струг
като моя TOS80. Руския вариант е ТВ16
https://www.youtube.com/watch?v=E-AIr5Sfj9E

Имам си енкодер,
доста клипове изгледах, ама този съм го пропуснл, Благодаря :)

А тук е с друг мотор с моето( недовършено) си управление с ПИК-а
https://www.youtube.com/watch?v=FbVDaONBdAM
Тук пък самоделен ножодържач бързо сменяем регулируем
- не се смейте , набързо скалъпен, но върши работа :

https://www.youtube.com/watch?v=uvFJOBrGqVk


Пет Юли 24, 2020 6:53 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни