Отговори на тема  [ 102 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
CNC контролер 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: CNC контролер
Ами то от машина до машина има доста разлика, с каква конструкция са тия DMG-та?
Иначе фундамента си е много важен, особено ако ще гониш точност, като за да не дразним пак Стиви, да уточним че точността може да бъде в различни категории, ако 50 um не те бъркат тогава нещата са едни, ако гониш около 10-15 става по-сложно и може би не с машините които имате, а над това вече си отива на съвсем друг клас машини.
За един Досан в един от нашите субконтрактори в Мексико фундамента беше много внушителен с оглед че машината е далеч от клас 0, изкопаха над 1 м дупка, и беше с поне 2 м от всяка страна на машината, абе едни 25 кубика бетон си наляха, а това което произвеждат са основно авточасти за GM.


Чет Мар 10, 2022 7:41 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: CNC контролер
s7ama7 написа:
Той бетона ако е слегнал машинния нивела ще го покаже .
Правиха ли някакви измервания ?
Гледал съм доста машини след удар им сменят направляващите .
Той шпиндела ако се изкриви ще го разберете веднага :d

Мотора е този : https://youtu.be/U1rxrP1jrro
7.5kw на 2900rpm

Бях го подкарал с управлението на паркар и мислих че този въпрос е приключен и след 5/6 месеца го включвам да тествам шпиндела и хоп изненада управлението не работи . Не може да установи връзка с PC-то какво ли не пробвах и няма връзка .
А другото управление прави вибрации при определени обороти . Няма значение от режима... на open loop пак има вибрации . Предполагам е до въпрос на настройка . Очертава се след една /две седмици да остане време за струга и тоя път се надявам да го подкарам и да остане само опаковката .

@dan
И аз до скоро си мислих че щом базите се обработят на големите машини и всичко е 6 да ама не .


Имаш ли кой да го погледне.Според мен може от статично електричество да е станало нещо.Аз не разбирам достатъчно,но вътре трябва да има един чип МАХ232 или за 485 не знам как е там на този паркър,който може да си опукал.Просто трябва да го смени.


ToHu написа:
Ами то от машина до машина има доста разлика, с каква конструкция са тия DMG-та?
Иначе фундамента си е много важен, особено ако ще гониш точност, като за да не дразним пак Стиви, да уточним че точността може да бъде в различни категории, ако 50 um не те бъркат тогава нещата са едни, ако гониш около 10-15 става по-сложно и може би не с машините които имате, а над това вече си отива на съвсем друг клас машини.
За един Досан в един от нашите субконтрактори в Мексико фундамента беше много внушителен с оглед че машината е далеч от клас 0, изкопаха над 1 м дупка, и беше с поне 2 м от всяка страна на машината, абе едни 25 кубика бетон си наляха, а това което произвеждат са основно авточасти за GM.


Тони за 10-15 микрона не говорим ,там няма проблеми,въпроса е когато говорим за под 10 тогава вече говорим за зоната на здрача.
Цекинс, вероятността да се удари машина и да и се отклони шпиндела е много голяма. Затова именно казвам, че обикновените машини са меки,особено последните години.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пет Мар 11, 2022 7:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC контролер
Никой не знае какво е станало. По принцип единия ни фрезист работи много внимателно и в повечето случаи той прави програмите - винаги ги прави много щадящи машините. Рядко може да се види да натовари шпиндел над 25%. Работи се предимно неръждаемо и почти винаги се работи при 1/4 - 1/5 от това което пише че може инструмента. Машините работят почти на празен ход - много рядко може да се чуе някакъв по-сериозен свук да излиза при обработка. Обаче момъка дето напусна се правеше на голям майстор и имаме съмнения че той я направил някоя беля. Иначе струга ни е твърде малък за по сериозни детайли и голям за часовникарски - ни риба ни рак. Опашката му е сложена на толкова глупаво място че не може да обработва повече от 600-700мм и то трябва много да се внимава да не се забие държача на инструменти в носача на опашката. Тъпо е че не са му направили защита от колизия на двата механизъма. Буквално могат да се забият един в друг и нищо не ги спира - единствено така са ги направили че като се блъснат, две плоскости се посрещат успоредно, като се предполага че няма да се нанесат сериозни щети на водещите.


Съб Мар 12, 2022 10:27 am
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: CNC контролер
О виждал съм Окума - 5 осна за над 1млн. лева ,която сина на собственика да я блъска още на първата седмица.Заби шпинделното тяло "Z оста" в люлката на масата .Защо,защото последния им модел 5 осна машина ,няма следене къде се намира люлката ,дали е вдигната под 90 градуса и дали ако си дал на шпиндела да слезе до средата на масата ,няма да се делне тялото на шпиндела в тялото на люлката.За разлика от Окума-та на която аз съм работил - правена преди около 25 години има PLC следене на геометрията на агрегатите на машината за предотвратяване на колизии.Така че и при грешка на оператора и въведени некоректни координати на обработка,ако има възможност двата турета да се ударят,тъй като зоната им на работа се припокрива,машината спира (е можеше и изобщо да не започва но ...) в реда преди това и изписва грешка "възможна е колизия"
Друго интересно тъпо съм наблюдавал - 30 годишна 3 осна фреза Окума ,ако имаш инструмент във шпиндела и пуснеш нова програма която ще го ползва,то тъпата машина проверява какви инструменти ще се викат в нея и казва че този в шпиндела го няма !!! Е, новата 5 осна машина ,прави същата грешка !!!

Цекинс,това че ще се ударят на плоско ,ако мислиш че няма да огъне всичко .... се бъркаш.Подавателния мотор е поне 2.6kW ,ще я накриви та стой и гледай.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Съб Мар 12, 2022 11:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC контролер
Да - опашката мръдна с около десета след един такъв удар, ама са оставили възможност за центровка на държача с около +/- 0.5мм - хлабини в отворите на болтовете на фланеца... Та това го наместихме лесно. Опашката почти не сме я ползвали - когато я блъснаха беше единствения път в който трябваше задължително да се ползва и докато направят програмата... стана инцидента. Но сега като подпрат с опашката не прави конус - само когато е свободно желязото. Ама то като работиш неща до 100-150 мм - тоя конус не се усеща.


Съб Мар 12, 2022 1:33 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 749
Мнение Re: CNC контролер
Cekins написа:
Никой не знае какво е станало. По принцип единия ни фрезист работи много внимателно и в повечето случаи той прави програмите - винаги ги прави много щадящи машините. Рядко може да се види да натовари шпиндел над 25%. Работи се предимно неръждаемо и почти винаги се работи при 1/4 - 1/5 от това което пише че може инструмента. Машините работят почти на празен ход - много рядко може да се чуе някакъв по-сериозен свук да излиза при обработка....



Е това ако е вярно изобщо не говори добре за фрезиста .
Тоя режим на работа не щади нито машината нито инструмента .
Аз работя винаги на максимум на инструмент-машина-детайл .Единствено се ограничавам в обороти на шпиндела 10-12к.

stivemaster написа:
О виждал съм Окума - 5 осна за над 1млн. лева ,която сина на собственика да я блъска още на първата седмица.Заби шпинделното тяло "Z оста" в люлката на масата ....


Интересно ми е какви бяха последствията ?


Съб Мар 12, 2022 8:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: CNC контролер
Това щадене води до повишено износване на всичко, нали се сещаш, че вместо да мине на един час той прави три, т.е.съкраща ви живота на машината три пъти. От тук веднъж я амортизира повече, втори път като машинно време плащал по три, демек това пазене излиза солено. Дори и да няма с какво да натовариш машината, т.е.машинното време да ти идва безплатно, въпреки че тя пак си харчи ток, пак е по изгодно да работиш при близки до максималните натоварвания.


Съб Мар 12, 2022 9:39 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: CNC контролер
Така е!


Нед Мар 13, 2022 6:14 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: CNC контролер
stivemaster написа:
О виждал съм Окума - 5 осна за над 1млн. лева ,която сина на собственика да я блъска още на първата седмица.Заби шпинделното тяло "Z оста" в люлката на масата ....


Интересно ми е какви бяха последствията ?[/quote]


Еми, на пръв поглед се отчупило парче от чугунения корпус на шпинделното тяло с размер около 20/20/15 .Това като имаш предвид, че техния чугун е мааалко по различен от нашия,нали ! Второ ,грешка при позициониране (заради разликата в линийката и абсолютния енкодер на мотора.И като за капак блокиране при НОМЕ на Z ,защото там процедурата е такава, че не се налага да се дава НОМЕ изобщо,защото машината знае къде е във всеки момент.Но нашия, за проверка какво е успял да счупи ,решил да я паркира и хоп блокаж .Машината по принцип отива до краен изключвател,докосва го,връща за да го възстанови и да премине един Z импулс и после пак назад, но по бавно до Z импулса.Хубаво ,само че съединителя на винта е превъртял от удара с 13мм линейно и всички тези работи вече нямат нищо общо с абсолютния енкодер .Той показва че машината е на -13мм ,а тя си натиска изключвателя и ..... греда.
За ултраевтиния хармоник драйв в люлката не ми се мисли,едвали е без щети и там работата,но нямам повече информация.
Тази фирма ,по принцип са токсични и двамата собственици и не бих отишъл просто така,за да ги видя как са.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Мар 13, 2022 11:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: CNC контролер
Който не си е "пробивал менгемето" пръв да хвърли по мен лайсна с пикове... :P


Нед Мар 13, 2022 12:05 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: CNC контролер
Е,да ама това е друго.Да удариш инструмента в детайла е една бира,а да се ударят работните агрегати на самата машина е съвсем друга бира.Надявам се разбираш разликата.
Иначе на Хитачи-Сейки струви център,има анализатор на звука и суперпрецизен датчик за вибрация работещи съвместно.На бърз ход 30м/мин ,при удар на инструмента в детайла ,успява да се счупи само пластината.Обикновено основата на пластината е докосната съвсем леко !!!В случая, хода не просто спира, а веднага дава назад.Така след удара и алармата се чудиш, кво по дяволите стана,като счупения нож седи на 3мм от детайла ?
И на тази машина ,още като зарежда кода, спира на изречението, което задава ход водещ до колизия,оцветява го в червено и отгоре се появява прозорец с грешката.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Мар 13, 2022 2:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: CNC контролер
Всичко това е чудесно, но всеки се съобразява с възможностите си. Аз, а предполагам и всички писали в темата използват други машини, които нямат такива функции, и ако имат достатъчен ход по "Z" ще пробият не само менгемето и масата, ами и отвор в земното кълбо, без софтуера да реагира.


Нед Мар 13, 2022 4:18 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 102 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни