Отговори на тема  [ 102 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
CNC контролер 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение CNC контролер
Някой ползва ли такъв, на какво трябва да обърна внимание и какви са впечатленията от работата с него?
Мисля да го ползвам за рутер. Примерно този:
https://www.vallder.com/bg/c-bg/cnc-con ... l#download

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Сря Окт 27, 2021 3:11 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: CNC контролер
Бях се насочил да купувам от тях контролер за струга,ама ковит ми мина пътя.
Има добри възможности за работа,предполагам че за тия пари и ще е качествен. В случая въпроса е за подготовката на оператора и за какво ще се използва. Ако е за серийна работа става. Но ако е за единични бройки с корегиране на програмата бих предпочел Мача или Линуксарската.
Управление по ЛПТ. Не опитвай с УСБ,два ми гръмнаха с доста тежки последици.Ползвал съм и Етернет управление-доволен съм.


Сря Окт 27, 2021 3:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: CNC контролер
ценков написа:
Бях се насочил да купувам от тях контролер за струга,ама ковит ми мина пътя.
Има добри възможности за работа,предполагам че за тия пари и ще е качествен. В случая въпроса е за подготовката на оператора и за какво ще се използва. Ако е за серийна работа става. Но ако е за единични бройки с корегиране на програмата бих предпочел Мача или Линуксарската.
Управление по ЛПТ. Не опитвай с УСБ,два ми гръмнаха с доста тежки последици.Ползвал съм и Етернет управление-доволен съм.


В момента ползваме програма под линукс, но компютърът почна да прави номера и трябва да се направи нещо. Работата е за по-скоро единични детайли. Правят се и партиди от порядъка на десетина детайла от една заготовка, но не правим корекции на програмата. ЛПТ и Етернет този контролер няма. Има USB и и RS232. USB e за флашка. Не се сещам какви поразии могат да станат в случая.

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Сря Окт 27, 2021 4:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CNC контролер
Той най-вероятно говори за USB комуникация, ако всичко ти е наред поразии трудно стават, проблема идва ако им избяга земята, или ако включваш/изключваш каела докато двете неща са захранени.


Сря Окт 27, 2021 5:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: CNC контролер
Проблемите със земята са опасни за всички портове без галванично развързване. Скоро имах неприятен ицидент с ком порт. Буквално хвърчаха искри. Скапа се както контролера, така и лаптопа. При това захранването беше от едно табло и при проверката не установих нередности. Така и не разбрах как се е получило.

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Сря Окт 27, 2021 6:01 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: CNC контролер
Тони е прав. Говоря за УСБ комуникация.Много съм и сърдит.
За оператора имах в предвид квалификацията. Ако не се налагат корекций - добре,става. Но бих ти предложил да огледаш и Моушън контролерите. И те вършат същата работа, но са много по евтини.Прехвърляш програмата от флашката и си готов.Имат си лимитите,пробе,изходи за релета , че и MPG можеш да му вържеш. Управление на шпиндела също.


Сря Окт 27, 2021 6:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC контролер
Мач-а с етернет контролер си е добра опция според мен. Не съм я пробвал но би трябвало да е ок. На нашта плазмичка съм с мач и 2хLPT - разделителната платка аз си я правих - грижи от там не съм имал. Закчил съм му и един wireless геймпад с някъв плъгин там - не е баш MPG ама пък върши супер работа, щото има много копчета и може много неща да се правят от него.


Чет Окт 28, 2021 8:26 am
Профил ICQ
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: CNC контролер
Мач-а с етернет контролер си е добра опция според мен.
Пробвал съм го. Работи безупречно година и половина.


Чет Окт 28, 2021 3:48 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: CNC контролер
Мач с етернет контролер е много общо Има куп контролери бачкащи с Мач.

И аз използвам такъв на Глил от няколко години. Сега работи безпроблемно, но в началото имаше проблеми с комуникацията. Бачка, бачка, и току се гипсира.
В последната версия на плъгина оправиха проблема.

А мача е абсолютна боза. :D


Чет Окт 28, 2021 4:11 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: CNC контролер
Вероятността да береш ядове с нонеим контролери си е доста голяма :) Аз не бих си го причинил ...
И в момента с какъв контролер работи машината ?


Чет Окт 28, 2021 9:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: CNC контролер
Аз не съм впечатлен! Първо USB не е за индустриална машина! Второ 2мс е много голямо. В момента моята малка фрезичка се управлява от малка платчица на база PIC32MM, който е контролер от 5лв. И времето ми при изпълнение на G2/3 е 1мс на интерполация. Т. е. при зададени 4 микростъпки на драйверите са необходми 160 импулса за 1мм при нормално СВТ. При 1мс период това на грубо прави максимална скорост от 375мм/мин. А този има 2мс(ако приемем, че няма дребен шрифт и това се отнася и за G2/3). Трето не виждам каква е степента на защита. Когато се използва подобен контролер, до колкото ми е известно, се търси добра защита, защото обикновено е мръсно и не става за комп.
Не знам. Ако се търси някакво бюджетно решение даже е по-добре да го купиш от Али. Само да не береш ядове...

_________________
www.elkran.com


Нед Окт 31, 2021 10:42 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: CNC контролер
Чайници, чайници, чайници, тенджери, тигани... :lol:

С леки вариации масовите галилски контролери които работят с Буламач предлагат:
8 изолирани входа, 8 изолирани силови изхода, контролери с 1 - 4 оси
16 изолирани входа, 16 изолирани силови изхода, контролери с 5 - 8 оси
8 аналогови входа
32 или 40 бита I/O - (входове - изходи), функцията се конфигурира за всеки 8 бита
за всяка ос (отделно от горните входове и изходи) - входове за лимит и хоум суич
входове за енкодери за всяка ос - един основен и един допълнителен - на по-дъртите контролери до 11 MHz, на по-новите - до 22 MHz
вход за авариен стоп
управление на външни драйвери за двигатели със PWM, STEP/DIR, аналогово управление, май имаха и CW/CCW

Предлагат опция за вградени драйвери със стъпкови или серво двигатели

Отделно от горното - моушън контролера може да върти до 8 софтуерни таска. Имаше и някаква PLC функционалност, но не помня детайли.

А чайниците да ходят да се снимат! :D


Нед Окт 31, 2021 11:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: CNC контролер
Абе усб не е толкова лошо, аз навремето доста го псувах, но май-проблема е бил или в хардуер като изпълнение или в софтуер в някоя от страните.


Нед Окт 31, 2021 4:25 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: CNC контролер
Ей кви неща пишете , просто ме смайвате.Първо какво пита човека ,какво му се отговаря.Брат ми ял череши - били сладки !Краси пък ако се коригирала програмата ... Е кво като се коригира ?Да не би да му липсват бутони ?После сравнения с Мач3 и накрая дежурната платчица от лев и двайсе, дето имала била нещо си .Серво период от от 2мс бил дълъг ?!? това пък е смешно.
Стоянов кво ти става, да сравняваш слециализиран контролер с чайник, ама чайника имал пид на нагревателя !Таз платчица и това че за теб е работоспособна го знаем,само че не бива да я сравняваш така лекомислено.

Сега, моето мнение,на базата на наблюдения при колега е, че посочения контролер, макар и не най добрия възможен си има внушителен брой G кодове (за хората които правят разлика от цъкане на моторче с контролер и изпълнение на програма с променливи, които могат да променят дължината или изпълнението на програмата или пък спират програмата) което му дава възможността да прави сложни обработки ,да работи с тулчейнджър - както линейно ,така и по 485 .Да обработва сплайни бързо ,което означава 3D обработка без засичане.Може да се компенсират координатната система,радиус и дължина на инструмента ,да се поддържа таблица с 99 инструмента и т.н.
Е,за мен има и по добри за тази цена, но си е добър избор.Изобщо не може да става дума да се сравнява с мач линукс и квото и да било pc базирано управление.Включително и прехваленото от Ицо израелско нещо, което винаги и задължително се споменава без да се каже цената ,защото тогава разговора приключва и смисъла от споменаването му е никакъв.
За по малки изисквания ,каквито подозирам че има sthx с този рутер,аз самия бих си взел пак DM800 (вече правих дърводелска машина с такъв).Това нещо работи много надеждно,поддържа брейкпойнти до 5бр. на файл (тоест може да му спре тока примерно и да продължи от същото място ,ама не същото изречение ,а същите координати на които е спрял тока) .Етернет комуникация ,той самия си е дистанционно с ротационен генератор поддържа тулчейндж и идеално 3D.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Ное 07, 2021 2:27 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: CNC контролер
Е ми да не може да се сравнява с LinuxCNC :)


Сигурен ли си че може да започне програмата от там от където му е спрял тока ?

Ако говорим за това управление https://www.ucontro.com/products/dm800- ... top-button
отговора е НЕ

ARM базирано няма входове за линийки . От къде ще знае контролера къде е спрял мотора ?


Нед Ное 07, 2021 8:47 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 102 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни