Отговори на тема  [ 102 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
CNC контролер 
Автор Съобщение
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: CNC контролер
Тони нали се сещаш, че тези неща са ми ясни.По интересното е, ако искаш да си чукнем среща в завод със машини от най висок клас ,със система с термодорници и система за измерване дължината на поставения на дорника инструмент ит.н. Тези хора произвеждат инструменти за Кенаметал ,та искам на тях да им обясниш тази си теория и по същия начин да се пробваш да ги обидиш.Тъй като Мазаците които имат там показват ако искаш десетохилядни ,може да им обясниш как се прави, ако имат хубави инструменти и машини и ако не са тъпаци (квалификацията че козата си иска пръч) .Но ми се струва, че на теб ще ти обяснят, как точно в действителност се случват нещата на практика.
Стига толкова че се натоварвам, пишейки по тема която практически е нон сенз, защото реално няма детайли изискващи такава точност.Просто се издразних на твърдението че "бачкаме в микрони" все едно сме някакви големи.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Вто Мар 08, 2022 7:12 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 748
Мнение Re: CNC контролер
stivemaster написа:
AA написа:
Извън темата - в Габарево ли си ходил?


Да, интересно познаваш Станислав ли ?


s7ama7 написа:
Преди 10г. когато за първи път подкарах(колкото да видя че работи) въпросната картата сигурно загубих два дена . Към днешна дата е много улеснено . Всичко необходимо е включено в базовата инсталация . Mesa имат разработен конфигуратор чрез който лесно се правят основните настройки(конфигурационни файлове) - т.е. с няколко клика подкарваш ходовите мотори , крайни изключватели , шпиндел , MPG и бутони .

И преди съм го споменавал струга е C11М или поне беше :D
Тъй като картата е 7и76е ще ги управлявам със стъпка и посока а щпиндела с +/- 10V и обратна връзка от енкодера .
Взехме нови направляващи по Z за вертикалната фреза и стартите THK35 артисаха за струга :)

Прикачени файлове:
1646595297537.jpg

Прикачени файлове:
1646595297547.jpg

Прикачени файлове:
1646595297554.jpg




А,разбирам .Аз се филмирах щото видях снимка на табло,а старите драйвери се управляват по друг начин.А на този струг надлъжно на паралелите ли ще се разчита ?
Винаги ми е било чудно като какви умения трябва да има човек,ти явно ги имаш щом ти е лесно,че с няколко клика да подкараш това нещо .Не знам с кво се занимаваш но това е много впечатляващо за мен ако наистина ти е лесно да се оправяш с ЛинуксЦНЦ.
Предполагам че помощ срещу заплащане ще откажеш,защото във форума им вече ми отказаха многократно,въпреки уверенията, че е ултралесно.Най близкия е един гуру в Косово,на когото мога да пращам комплектите и да си ги получавам сравнително бързо.Е да ама не .


Управлението е малко збирщайн :) и трите драйвера са универсални могат да подкарат както асинхронен мотор така и BLDC . Ходовите мотори са по 1kw . Драйвера за шпиндела е на Nidec Unidrive SP ... все още не мога да го настроя . При определени обороти се получават вибрации от мотора и след 20-60сек. изчезват . с паркара нямах такива проблеми .
Надлъжно разчита само на танкетните направляващи .... доста време съм си играл да подравнявам/шайберовам .
За струга не мисля че ще имам някакви проблеми с подкарването на LinuxCNC-то но времето ще си покаже :D
Разглеждал ли си тази страница : http://linuxcnc.org/docs/html/config/pncconf.html
Струва ми се че имаш грешно изградено мнение на базата на много стари премеждия :D


Вто Мар 08, 2022 9:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: CNC контролер
Ок щом казваш така е Стив, кой е тоя завод, че ми е интересно.


Сря Мар 09, 2022 5:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC контролер
@stivemaster аз не мога да разбера защо толкова язвително нападаш всички които не са съвсем на твойто мнение. Хора които нито познаваш нито знаеш какво Те са виждали и какво са правили.

Иначе всяка машина негаражно производство може да показва десетохилядни - и наще Eco (не екологични а Економични) DMG-та показват до 4-ти знак след запетаята, ама друг е въпроса дали имаш инструментариума и знанията да го постигнеш в детайл, и още по-друг е върпоса има ли смисъл от това. А и такива точноси не са само до машина. Всичко в радиус 50 метра от машината е от значение - ама в сфера не в окръжност - основа, таван, други машини наоколо, пътища в близост дето минават камиони. Е - нашия струг има някакво изкривяване на конструкцията с някаква стотна - от фундамента - това няма оправяне - и на цилиндър дава някакъв конус от някаква хилядна - няма оправия. А за десетохилядни стига един товарен камион да мине през дукките на пътя дето е на 50 метра и ги пиши бегали.

Тони : мисля че в Дряново беше - правят инструменти за Кенаметал.


Сря Мар 09, 2022 9:01 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: CNC контролер
Cekins написа:
...Иначе всяка машина негаражно производство може да показва десетохилядни - и наще Eco (не екологични а Економични) DMG-та показват до 4-ти знак след запетаята, ама друг е въпроса дали имаш инструментариума и знанията да го постигнеш в детайл, и още по-друг е върпоса има ли смисъл от това...

Хубаво е да се прави разлика между резолюция и точност (при тоя вид машини - повтаряемост).
Най-лесно се рисуват разряди на екрана...


Сря Мар 09, 2022 10:04 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 748
Мнение Re: CNC контролер
Четох някъде за DMG DMU 50 или DMU 60 беше след асемблирането се правят измервания и се включва софтуерна компенсация за "обиране" на кривините в конструкцията ... без включена компенсация по Х давал отклонение до 10uM
Гледай японеца какво шайбероване му удря :) https://youtu.be/2BPsIPMk1yc


Сря Мар 09, 2022 10:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: CNC контролер
Шабароване. Онова с шайбите е някаква друга операция.


Сря Мар 09, 2022 10:29 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 748
Мнение Re: CNC контролер
itso.t написа:
Шабароване. Онова с шайбите е някаква друга операция.

:D


Сря Мар 09, 2022 11:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC контролер
@s7ama7 - и аз съм ги чувал тия неща, ама два-три пъти са идвали техници от DMG и така и не ни демонстрираха как се прави :) Казват че не била добре фундирана и се приключва. А това пък беше работа на красавците от Полимета. Те пък казват че "така сме я били искали" - че те каква им е работата - да кажат на клиента как трябва и да го направят или да видят че се върти там и оправяйте се...

Ицо : аз затова писах "показва десетохилядни" :)


Сря Мар 09, 2022 12:03 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: CNC контролер
То и най-добрата машина може да произвежда скрап, това, че някой някъде не можел не означава, че не може. Особенно когато става въпрос за нашенци моето наблюдение е , че в 99% от случаите не е въпрос до не можене а до незнаене или до непукизъм. На мен точност в хилядни не ми е нужна никъде, както и на много други но това, не значи че на някой друг не му е нужна.


Сря Мар 09, 2022 4:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: CNC контролер
Това за шабероването ме застреля. Че те не обират само ъглите, ами и челата на детайлите...

_________________
Хайде де!


Сря Мар 09, 2022 5:14 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:49 pm
Мнения: 581
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: CNC контролер
Преди години щях да купувам един струг. Руски.Полуавтомат с хоризонтална ос на револверната глава. Собственика ми показа документацията. Тя започваше с 5-6 страници относно фундамента,размери на подложни планки ,шпилки, План за армирането на фундамента.Подробно/ама много/ подробно описание на процедурата по пускането му в действие.Приличаше на дисертация!
Не знам от къде са го крали но беше перфектно!


Сря Мар 09, 2022 5:40 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: CNC контролер
ToHu написа:
Ок щом казваш така е Стив, кой е тоя завод, че ми е интересно.

Завода се казва Кентавър,намира се в Дряново.

s7ama7 написа:
stivemaster написа:

Управлението е малко збирщайн :) и трите драйвера са универсални могат да подкарат както асинхронен мотор така и BLDC . Ходовите мотори са по 1kw . Драйвера за шпиндела е на Nidec Unidrive SP ... все още не мога да го настроя . При определени обороти се получават вибрации от мотора и след 20-60сек. изчезват . с паркара нямах такива проблеми .
Надлъжно разчита само на танкетните направляващи .... доста време съм си играл да подравнявам/шайберовам .
За струга не мисля че ще имам някакви проблеми с подкарването на LinuxCNC-то но времето ще си покаже :D
Разглеждал ли си тази страница : http://linuxcnc.org/docs/html/config/pncconf.html
Струва ми се че имаш грешно изградено мнение на базата на много стари премеждия :D


А,ами аз изобщо не видях направляващи и танкети върху паралелите и затова питам така.А шпинделния мотор какъв е че с този инвертор се мъчиш ?






Ами що се палиш ли питаш Цекинс , и пак с великия ви Дакел,дето давал конус някоя хилядна !!!! Аз хващам бас на пари ,без да знам хода му по Z ,че конуса му е най малко няколко стотни, не една хилядна.Абе човек, притеснява те че те подценявам ли, говорейки за машина най много клас 3,която имате при вас.Мога да ти кажа къде имат,ако някак успееш да влезеш да видиш, вече специална машина ,тя се води клас 0,което означава че е ултрапрецизна .Как се постига тази прецизност, може да прочетеш тук.А колко струва изобщо не искаш да знаеш,защото тогава ще разбереш, че Дакела е просто добре изглеждаща конфекция.Съвсем не случайно, присъдружната компания на производителя прави по прецизните си машини не заедно с Дакел ,ами със Сейки !На сайта (от линка) си пише и колко са и част от режийните (пластините) 15-25Е за бройка ,приблизително 2 на час !!! И въпреки всичко ,там където имат такава машина правят на нея части за ракети за Израел и не гонят точности под една стотна,макар че производителя твърди с рекламна цел че може да се гонят и микрони.
Изобщо не ми е целта да съм язвителен, просто съм тъжен.А се натъжих, когато видях разни машини.Какво могат и защо и по интересното колко струват !

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Мар 09, 2022 6:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: CNC контролер
Не баш конфекция - що да са конфекция - просто не са машини за някаква супер прецизна работа. А и не сме и очаквали да са клас 0. Когато ги купувахме толкова можехме да си позволим и знаехме добре какво си купуваме. Тоя пробелм с конуса в началото го нямаше - появи се след време и никой не знае точно от какво. Предполагаме че бетона се е слегнал, тъй като там е правено ново - бетона поне според мен е добре направен, но трябваше да си има сериозни фундаменти където ще са машините а ние не знаехме къде ще са като правихме халето. Иначе има 50 см. камък, валиран сериозно, после е 20см бетон с двойна армировка. Ама не е достатъчно. Видимо няма хлътнало, напукано, ама само видимо. Версията на техниците от DMG пък е, че е ударен шпиндела ама не знаем кога е станало - по принцип двама човека работят там и те си вардят машините. Имаше един друг дето се правеше на голям разбирач и имаме едни съмнения че я е удрял няколко пъти ама чак пък толкова че да изкриви шпиндела...

И що трябва да се натъжаваш - всеки работи според възможностите си - ние нашите си ги знаем горе долу и не се наемаме да правим неща дето явно не можем да направим. Пробвали сме се да правим часовникарски неща и не се е получило. От там на сетне си дяламе дебелите железа колкото можем и това е.


Чет Мар 10, 2022 10:18 am
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 748
Мнение Re: CNC контролер
Той бетона ако е слегнал машинния нивела ще го покаже .
Правиха ли някакви измервания ?
Гледал съм доста машини след удар им сменят направляващите .
Той шпиндела ако се изкриви ще го разберете веднага :d

Мотора е този : https://youtu.be/U1rxrP1jrro
7.5kw на 2900rpm

Бях го подкарал с управлението на паркар и мислих че този въпрос е приключен и след 5/6 месеца го включвам да тествам шпиндела и хоп изненада управлението не работи . Не може да установи връзка с PC-то какво ли не пробвах и няма връзка .
А другото управление прави вибрации при определени обороти . Няма значение от режима... на open loop пак има вибрации . Предполагам е до въпрос на настройка . Очертава се след една /две седмици да остане време за струга и тоя път се надявам да го подкарам и да остане само опаковката .

@dan
И аз до скоро си мислих че щом базите се обработят на големите машини и всичко е 6 да ама не .


Чет Мар 10, 2022 12:09 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 102 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни