Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
CNC за платки 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10941
Местоположение: Гьотеборг
Мнение CNC за платки
Някой има ли поглед как се развиват CNC мащинките в бранша с платките?
LPKF са ми отправна точка, но предполагам нещата се развиват.
Знам, че последните им машини могат да се използват за диспенсери за паста, дори за 3D принтиране май.


Пет Ное 12, 2021 11:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: CNC за платки
Да се развиват :)
Може би фалират - например C.I.F френска от която си купихме първата машинка 2007 година
Дори знаменитите KRESS (FME 1050) вече се произвеждат под друга марка и цвят

Иначе това обединяване на различни машини в една както говориш (диспенсър, 3д принтер, фреза) и т.н. е безсмислено защото води до редица компромиси и е типично за старт ъп компанийка която движи фалшивата икономика :D Но идеята е добра за църцорене на фондове, проекти, инфлуенсърски програми, пълнене на нета и соц. мрежи с клипове и куп времегубещи материали.
Платки можеш да фрезоваш на каквато искаш машинка не ти трябва почти нищо като качество (защото няма натоварване). Важен е инструмента
За диспенсъра няма някаква философия - но ти трябва компресор. Обаче китайците правят убийствено евтини стенсили и нашия диспенсър стои като паметник повече от 10 години (то човек докато го настрои вече е мазнал пастата със стенсила)
3Д принтирането с нишка нещо не виждам да е мнооого напреднало след първия бум от преди 10 години - дори и за мостри е мижи да те лъжем. При нас клиентите си плащат за матрица и парите ги инвестирахме в CAM модул за да фрезоваме, отколкото да ги наливаме за принтер (пак преди доста години купихме ULTIMAKER 2 )


Прикачени файлове:
ALIM5437.JPG
ALIM5437.JPG [ 1.79 MiB | Прегледано 5547 пъти ]
ALIM5439.JPG
ALIM5439.JPG [ 1.84 MiB | Прегледано 5547 пъти ]
ALIM5433.JPG
ALIM5433.JPG [ 1.93 MiB | Прегледано 5547 пъти ]
Пон Ное 15, 2021 10:35 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10941
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: CNC за платки
E няма какво и откъде да точа, виж бързи прототипи и разни елемнти от FR-4 и други материали има доста за правене.
За стенсила си абсолютно прав, но понякога може и да има полза от диспенсър.
А другото приложение е pick-and-place.
3D принтера си стои отстрани и си върши работата, когато е нужно.

Като гледам LPKF наистина са покрили машините, и са писали някакви али-бали, което не прави машините по-лоши разбира се. HAASE виждам се живи, CNCUK също. Имаше едни други французи или може би германци, имам някъде каталог, те също не бяха зле.

Стенсилите - е предполагам добър лазер върши работа. Или добър експонатор / вана за етцване. Или нещо помежду - незнам дали изрязан с лазер стенсил, може да се етцне допълнително за заглаждане на ръбовете.


Сря Ное 17, 2021 2:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28018
Местоположение: София
Мнение Re: CNC за платки
Ецване не знам, по-скошо шлайфане.


Чет Ное 18, 2021 1:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10941
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: CNC за платки
стенсилите се режат, ецват, елелтрополират (electropolishing)


Чет Ное 18, 2021 4:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: CNC за платки
За малки серии не знам доколко има смисъл от подобно оборудване. Че и за големи. Че и за прототипи...

Предимството - дава някаква независимост и ако си зорлия, можеш да си произведеш платки в събота през нощта. Разбира се, ако половинката не ви избие некой зъб заради подобна дивотия. :mrgreen:

Недостатъците - освен инвестицията и поддръжката, някой трябва да се занимава с тия машинки. Даги разучава, да им бае, да им угажда и т.н. За времето за което им се бае и угажда, може да се отметне друга работа, докато в това време чайниците дялкат платки, при това съвсем професионално.
Не мисля, че оборудването е подходящо за супер-дупер платки. А за многослойните би трябвало да се подразбира, че няма никакъв шанс.
Солдер маски - сита, омазване до ушите, смрад, UV лампиони...

Тоест, такова оборудване става за бързи прототипи на хоби ниво. Или нека е хоби+ ниво.


Чет Ное 18, 2021 5:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28018
Местоположение: София
Мнение Re: CNC за платки
Същото успешно го постигах по метода с тонера, за платки аз не виждам голям смисъл, но пък за панелчета и други подобни ми се струва ОК, но за тези цели има и други решения. Ако е за рязане на панели има не скъпи лазери които се справят с неметали, ако обаче има и фрезоване вече такава машинка си е нужна.


Чет Ное 18, 2021 5:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: CNC за платки
Че е полезно да има някаква машинка - полезно е. Но и за тях важи същото - разучаване, тулинг, баене.
Отделно, че искат съответните условия. Че като направиш целият офис в алуминиеви стружки и охлаждаща течност ентусиазмът се поохлажда...


Чет Ное 18, 2021 6:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10941
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: CNC за платки
Виждам, че не виждате смисъл - но при нас 5 човека активно и виждахме сметката на тази машинка в работно време. И нямаше никаква подръжка - консумативите бяха фрезери и А4 фолиран стъклотекстолит и Роджърс за антени. Чак като ни дойдоха умните идеи за режем и плексиглас успяхме да я строшим. Говоря за мъже и жени с нулева грижа към механиката - затова си мисля, че не е точно така. И като си направиш платката, след 1-2-3 часа я имаш, ако са малки и лесни - мултиплицираш на момента. Ако сгрешиш нещо - не чакаш дни или седмици. Да, виаси, многослойни и маски нямаше - но не ни и трябваха. Всичко до 0.2/0.2мм пътечка/отстояние и 0.6/0.5мм отвори беше без проблем. Стъргането на големи медни участатъци беше най-изнервящо, но при някои ги белех директно. А новата машинка, която оставих имаше и автоматична смяна на инструментите и калибровка по височина.

Отделно, машинката си имаше звукоизолирана кутия и прахосмукачка с добър филтър. Т.е. на никой не пречеше в работилницата.


Чет Ное 18, 2021 8:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: CNC за платки
Смисъл наистина има и то голям но основно за развой. А обикновено в днешните фирми такъв липсва основно някакво ишлеме. Иначе и ние я скъсванме от работа - лицеви панели, мострени платки, фрезоване на кутии, детайли от пластмаса. Ако ти трябва например за някакъв тестер една единствена платка тук ще я получиш за час и без пари......


Нед Ное 21, 2021 1:27 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28018
Местоположение: София
Мнение Re: CNC за платки
Абе напоследък всякакви платлета правя ама по ми е лесно при китайците. Виж за панели си струва абсолютно, аз бих взел нещо подобно, всъщност имам нещо подобно в кошничката от 2 месеца, и все се чудя дали да го платя.


Нед Ное 21, 2021 3:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: CNC за платки
Edesign написа:
...Ако ти трябва например за някакъв тестер една единствена платка тук ще я получиш за час и без пари......

Такива работи - когато произвеждаш нещо то да е без пари няма дори във фантастичните романи.
Дори да се подпираш пред монитора в офиса и да те мързи да кликнеш с мишката не е безплатно... :D


Нед Ное 21, 2021 8:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: CNC за платки
Да добре си ме разбрал че излиза направо без пари :D .... ама за да стане по - ясно
- правиш сложна по размер и форма платка (а и по-лошото изделие сандвич)
- отиваш фрезваш си дори и само контура и присъединителните отвори и проверяваш докъде си
- или правиш част от изделие (механично) което трябва да пасне на другата част на която нямаш чертеж и сваляш на ръка.

Опциите
- зверя се два дни в монитора като с 300 зора прехвърлям всичко в 3Д за да видя дали пасва
- или гледах гледах .... всичко ок. Пускам пилотната серия и се вижда едно лееееко изместване от няколко десети и хайде отначало

На фона на опциите онова изглежда без пари


Пон Ное 22, 2021 11:14 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: CNC за платки
Пропускате една дребна подробност. Въпреки че нямам платкарска фреза, имам някаква, и подобни проби мога да правя по всяко време.

Преди време познат се беше зарибил по идеята. Същите приказки - бързо, безплатно, в събота вечер (с избити 3 зъба)... :mrgreen:
Купи си официално някакъв софтуер за копане на платки. Веднага му откри емнадесет бъга, та си комуникира със съпорта.
След това откри, че било много важно платката да е абсолютно успоредна на повърхнината по която се движи шпиндела.
След това откри, че някои заготовки FR4 са леко криви. И се започна със шлайфани плочи, вакуум помпи и не помня какво още.
Финално тъкмо усъвършенства технологията, и откри китайските платкарници... :D

Иначе и аз имам идеи да се сдобия с нещо подобно, че събрах 20 декара линейни мотори и съм любопитен как би работила не много натоварена фрезова машинка с такива.


Пон Ное 22, 2021 11:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: CNC за платки
това с кривия материал е ясно :D Стотни оказват огромно влияние......
И защо ... защото както казах важен е инструмента с който се фрезоват пътеките. Обикновено се използва V образен и в нета е пълно с методи за нивелиране - динамично местене на Z след предварително обучение.... , както ти пишеш изглаждане, вакумни маси и т.н дрън дрън много материал за губене на време.
А решението е просто и тъпо - типично българско ноухау за "без пари" - в ТМЕ продават цилиндрични фрезерчета за под 10 лв - диаметър 0,5 / 0,6 мм Проблем е че са дълги и лесно се чупят като вкопаят в материала, обаче бай ганьо ги резва (дори и една витка да остане е достатъчна) тогава фрезера е къс и не се чупи вече. Задавам дъбочина на фрезоване например 0,1мм и дали ще вкопае до 0,3 - 0,4 (заради кривина) е все тая - нямаме разширение като при V фрезера и клиърънса остава ОК.
Е те така по нашенски реших проблемът но все пак да си призная загубих време да гледам тъпотиите в нета където и до ден днешен не откривам напредък.
А да добавя с френската машина дойде и софтуер - coppercam След време го зарязах и си написах наш софтуер за импорт на гербер и dxf който изкарва G код. Не че и той няма бъгове ама поне сами си ги оправяме без да чакаме съпорта :) а и продадохме о него известно количество така че сме доволни.


Пон Ное 22, 2021 3:57 pm
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни