Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Roller screw 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10612
Местоположение: София
Мнение Roller screw
За пореден път китайската фрезичка претърпя леки модификации. Докато ос Z беше разглобена надникнах какво е положението със СВД и гайката му. Оказа се, че гайката е доволно амортизирана. Има видими следи от износване.
Най-лесното решение е да поръчам нов винт и гайка. Обаче се сетих, че в шкафа отлежава един брой roller screw с подходящи размери.
Общо взето като параметри превъзхождат във всичко СВД с изключение на максимална скорост на движение. Бързи сметки показват, че в случая това няма да е проблем.
И сега се чудя да се метам ли към замяната на СВД с roller screw или тц.
Допускам че малко хора са имали досег с такъв вид линейно задвижване, но не пречи да питам за съвет.
Ето за какво става въпрос:
Прикачени файлове:
roller_screw.jpg
roller_screw.jpg [ 104.13 KiB | Прегледано 1056 пъти ]


И ако е интересно на някого - линк към каталога на производителя:
https://rollvis.com/wp-content/uploads/ ... ressed.pdf


Чет Дек 29, 2022 3:47 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Roller screw
Не разбирам общото между съчменовинтова двойка и иглен лагер?

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пет Дек 30, 2022 12:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: Roller screw
ми няма много общо. но и това, за което говори Ицо не е лагер. да беше отворил pdf-а

Ице, кой ти е модела в шкафа?


Пет Дек 30, 2022 1:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10612
Местоположение: София
Мнение Re: Roller screw
Не го помня наизуст, а не е пред мен в момента, та по спомен: диаметър 23 мм. 5-ходов винт, стъпка за оборот 6 мм. с единична гайка позволяваща натягане.


Пет Дек 30, 2022 1:25 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Roller screw
Да така е сори от телефона избягвам пдф-те.Китайските С5 и С7 ни развалят представата за свд и тогава почваме да мислим за глупости.Ицо гледай по често ebay там често излизат маркови свд единични бройки.Такова нещо с автоматично смазване ще те зарови.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пет Дек 30, 2022 7:26 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 748
Мнение Re: Roller screw
В твоя случай сигурно ще свърши работа ... но не са заместител на СВД-то .
Предполагам СВД-то има в пъти по дълаг живот и при истинското СВД не се говори за луфт а за натяг ! Тая конструкция не ми изглежда надаждна.

Ако не е много зле може просто да смениш сачмите.


Пет Дек 30, 2022 7:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10612
Местоположение: София
Мнение Re: Roller screw
stivemaster написа:
...Ицо гледай по често ebay там често излизат маркови свд единични бройки.Такова нещо с автоматично смазване ще те зарови.

То хубаво да гледам из ибей за маркови СВД, но както казах това е налично. Малко трябва да се скъси откъм плаващата опора и толкова.
Затова идеята е изкушаваща. Но още се чудя де...

s7ama7 написа:
В твоя случай сигурно ще свърши работа ... но не са заместител на СВД-то .
Предполагам СВД-то има в пъти по дълаг живот и при истинското СВД не се говори за луфт а за натяг ! Тая конструкция не ми изглежда надаждна.

Ами съвсем грубо сравнение - при около еднакъв диаметър на двете, усилието което може да отнесе roller screw спрямо СВД е поне на порядък по-голямо заради голямата контактна площ. Което пък ограничава максималната скорост както споменах. Но това при мен няма да е проблем.
Уточни кое ти се струва ненадеждно?

s7ama7 написа:
Ако не е много зле може просто да смениш сачмите.

Всякаква инвестиция в текущия СВД е загуба на време и средства. Ще поработят докато произведат новите компоненти които евентуално биха ми потрябвали за тая модификация и след това ще станат колци за домати.


Пет Дек 30, 2022 8:46 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 748
Мнение Re: Roller screw
itso.t написа:
stivemaster написа:
....
Ами съвсем грубо сравнение - при около еднакъв диаметър на двете, усилието което може да отнесе roller screw спрямо СВД е поне на порядък по-голямо заради голямата контактна площ. Което пък ограничава максималната скорост както споменах. Но това при мен няма да е проблем.
Уточни кое ти се струва ненадеждно?....


Има прекалено много движещи части / лагеруващи . . . Според мен идеята на този винт е приложение което изисква голямо натоварване и същото време ако има хлабина 50-200uM да не го бърка .

ПС:
https://youtu.be/-JU4Xxwv1TI
показват и примерни приложения - препокриват моите виждания/разсъждения :D


Пет Дек 30, 2022 9:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10612
Местоположение: София
Мнение Re: Roller screw
s7ama7 написа:
Има прекалено много движещи части / лагеруващи . . .

В сравнение със СВД ли бре? Разглобявал си такова. Само сачмите от един рециркулиращ кръг са повече от общия брой компоненти на roller screw. Или те не са движещи се компоненти?

Хм какво ли му е нашенското название на тоя чарк?

s7ama7 написа:
Според мен идеята на този винт е приложение което изисква голямо натоварване и същото време ако има хлабина 50-200uM да не го бърка .

Не си си дал труда да погледнеш каталога? Две десети беклеш вероятно е хлабината в казана с разтопени и бракувани винтове... :D

s7ama7 написа:
ПС:
https://youtu.be/-JU4Xxwv1TI
показват и примерни приложения - препокриват моите виждания/разсъждения :D

Показват шарени клипчета за лапета. В каталога и диплянката е разказано доста повече...


Пет Дек 30, 2022 9:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Roller screw
ммм върти ми се в главата от вчера ама не мога да го формулирам ... тъй като имаш много винтови линии които контактуват, това в повечето случаи би следвало да дава по-малка хлабина от тази на самите детайли тъй като +/- ще се компенсират, естествено винаги може да имаш момент когато всички са в плюс или минус, но тогава пък стигаш до най-голямата хлабнина, което пак е ОК. Триенето определено ще е по-голямо, но ти си го знаеш. По ниската скорост влияе не само ако фрезоваш по 3д контур, ами яде от всички операции, но и това предполагам го знаеш.


Съб Дек 31, 2022 2:11 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 748
Мнение Re: Roller screw
Аз го гледам от към изработка ... при твоя вариант дори ако има износване аксиално по дължина ще се отрази на хлабината .
При нормалния винт имаш едно шлайфане на винта и гайката и прецизни сачми - няма питанки от към производство лесно се докарва прецизност и подходящ натяг .


Съб Дек 31, 2022 10:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10612
Местоположение: София
Мнение Re: Roller screw
ToHu написа:
...По ниската скорост влияе не само ако фрезоваш по 3д контур, ами яде от всички операции, но и това предполагам го знаеш.

Това не можах да го разбера.

s7ama7 написа:
Аз го гледам от към изработка ... при твоя вариант дори ако има износване аксиално по дължина ще се отрази на хлабината .
При нормалния винт имаш едно шлайфане на винта и гайката и прецизни сачми - няма питанки от към производство лесно се докарва прецизност и подходящ натяг .

Да оставим производствените проблеми на производителите и да подходим консуматорски към изделието.


Съб Дек 31, 2022 11:21 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 748
Мнение Re: Roller screw
@itso.t
Като гледам и производителя не си е повярвал толкова :)
Typical applications:

Plastic molding.
• Broaching machines.
• Valves.
• Presses
• Machine tools.
• The steel industry.
• The tyre industry.
• Automatic handling.
• Military aircraft, tanks, rocket launchers, radar, ships
and submarines.
• The nuclear industry


Съб Дек 31, 2022 5:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10612
Местоположение: София
Мнение Re: Roller screw
Не трябва да се подхожда с предубеждение към непознатото...

Какво мисли по въпроса викито:
https://en.wikipedia.org/wiki/Roller_screw

Цитат:
Due to its complexity the roller screw is a relatively expensive actuator (as much as an order of magnitude more expensive than ball screws), but may be suitable for high-precision, high-speed, heavy-load, long-life and heavy-use applications.
Roller screw mechanisms are commonly incorporated into motion/positioning systems in a variety of industries such as manufacturing and aerospace.

Цитат:
Roller screws can surpass ball screws in regard to positioning precision, load rating, rigidity, speed, acceleration, and lifetime.


Може би все пак roller screw е по-доброто СВД... :D Като изключим ценовата част де...


Нед Яну 01, 2023 12:31 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 748
Мнение Re: Roller screw
:D

Според мен двете не могат да се сравняват - не са взаимно заменяеми .
Ти не си нареждал сачми не си разглобявал ..... тези картинки ги гледаш много консуматорски :D
Като натегнеш и обереш луфта тези микро винтове ще искат голяма сила за да се въртят която ще се предава на микро зъбните колелета и тук е слабото звено .
При твоя производител данните които показват са при не натегната гайка - с хлабина от 0.02-0.05мм
Долу прилагам снимки от друг производител SKF ,той дава спецификация при известен натяг при 50RPM

РВД

Прикачени файлове:
Roller.png
Roller.png [ 159.35 KiB | Прегледано 862 пъти ]


СВД

Прикачени файлове:
ball.png
ball.png [ 168.02 KiB | Прегледано 862 пъти ]


Прикачени файлове:
ball size.png
ball size.png [ 86.85 KiB | Прегледано 862 пъти ]


Нед Яну 01, 2023 2:50 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни