Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
DIY Automatic Tool Changer 
Автор Съобщение
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: DIY Automatic Tool Changer
Аз на моя шпиндел като го преправях се позачетох малко и данните които дават производителите за ВТ30 и ISO30 шпиндели са - 300кг натяг и 600кг за освобождаване.Така го и направих долу горе "не съм мерил усилието на тарелчатите пружини,колкото ги пишеше,толкова съм сложил" Инструмент над 12мм в стомана при по голям фидрейт превърта без шпонка.Ако се загледате аз оставих компромисния вариант с инвертор и асинхронния двигател.При този вариант индексирането на студен и топъл шпиндел се различава и това опорочава всичко ,но пък мога да поставям и двата модела държачи.
Това да спориш че пневматиката или хидравликата "без значение дали струг или фреза" не натиска и лагерите е ... непознаване на материята.Ако лагерите ти не държат това усилие,защо по дяволите да хвърляш пари за тулчейндж.Точно в тази връзка Хааа е по добре да не се споменава,защото хамериканците имат още много ляб да изядат докато докарат до нивото на амбициите си.Не вярвам някой да може да даде пример с добре работеща фреза Хаас с охлаждане през шпиндела 12000об/мин.Там е една голяма греда и минаваме на външен фланец със струйници отдолу,ама къси или само отдясно.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Съб Яну 07, 2023 6:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: DIY Automatic Tool Changer
stivemaster написа:
...Това да спориш че пневматиката или хидравликата "без значение дали струг или фреза" не натиска и лагерите е ... непознаване на материята...

Че къде има такъв спор? Споменах, че при подходяща конструкция на механизъма това може да се избегне.


Съб Яну 07, 2023 8:49 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: DIY Automatic Tool Changer
Е, не врат ами шия.Хайде открий топлата вода и кажи как аджеба, хидравличния или пневматичния цилиндър, ще го въртиш заедно със оста на шпиндела.Ей това, е смисъла на това което казваш !
А иначе този който Тони го паказа в полуавтоматичен вариант отдавна го имат и в автоматичен ,но е четков и много шумен и съмнително мощен.
Е, такъв не съм виждал на живо досега,но едвали е нещо сериозно продават ги тук.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Последна промяна stivemaster на Нед Яну 08, 2023 12:31 pm, променена общо 1 път



Нед Яну 08, 2023 12:14 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: DIY Automatic Tool Changer
При големите стругове е така

Прикачени файлове:
IMG_20221206_145751.jpg
IMG_20221206_145751.jpg [ 3.57 MiB | Прегледано 634 пъти ]


Голямото се въри с оста .

А той @itso.t не спори просто си подхвърля разни разсъждения :D


Нед Яну 08, 2023 12:28 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: DIY Automatic Tool Changer
Знам че е така,но и да не е дали ще му е проблем на лагера .Аз имах предвид при фрезови шпиндел,може би не се изразих правилно.
Не ти трябва да знаеш ,на Хитачи-Сейки стругови център, с шпиндел с 6000об/мин колко му е ремонта на този цилиндър !

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Яну 08, 2023 12:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: DIY Automatic Tool Changer
stivemaster написа:
Е, не врат ами шия.Хайде открий топлата вода и кажи как аджеба, хидравличния или пневматичния цилиндър, ще го въртиш заедно със оста на шпиндела.Ей това, е смисъла на това което казваш !...

Не ми се чертаят картинки, затова ще трябва да излъскате въображението си. Дори и да не разберете или не можете да си го представите, повтарям - няма да има пикчъри.

Самоседемът е заседнал някъде между ютубетата и али-експрес, но ти поне по премисляше нещата...
Защо цилиндърът трябва да се върти? За да се освободи инструмента трябва да се приложи усилие между оста на шпиндела и оста на клампата.
Плаващ цилиндър, единият му край опира в оста на шпиндела, а другият му край натиска оста на клампата.
Нищо сложно, но го няма в ютубето, няма го и в уикито, което априори значи че е невъзможно... :D

s7ama7 написа:
А той @itso.t не спори просто си подхвърля разни разсъждения :D

Вероятно знаеш че се излагаш, но да го потвърдя, в случай че имаш съмнения... :D


Нед Яну 08, 2023 1:14 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: DIY Automatic Tool Changer
Аз те разбрах какво искаш да кажеш, но трябва да признаеш, че е възможно но непрактично решение.Именно затова, го нема никъде да го видим.Едвали всички конструктори са тъпи нали ?

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Нед Яну 08, 2023 5:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: DIY Automatic Tool Changer
Само можем да гадаем защо го няма. Например, би могло да е защото при по-големшките машини би било безсмислено усложняване.
Което не значи, че при други не би било полезно.
По-важното е, че с подходяща конструкция това може да се избегне.

А конструкторите... Ами конструктори като конструктори. Средностатистически би трябвало да има всякакви - от гениални та да посредствени.


Нед Яну 08, 2023 5:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: DIY Automatic Tool Changer
Ицо, разбрах ти идеята и е напълно възможна. Нямам поглед върху тези машини и не знам защо не се използва и дали наистина не се използва.

Но това означава да се монтира някак си на шпиндела държача на инструмента, което значително ще удължи разстоянието от мотора до точката на захващане на инструмента и в случай, че "удължителя" няма свой лагер (високооборотен при това) рамото на рязане значително ще се удължи.

Върти ми се идея как да се използва моя шпиндел с цанга и гайка, като да се развърта и завърта гайката без участието на мотора и без сложни движения по x-y както е на първото клипче от темата което постнах.

Там имаше гаечен ключ, който се задвижва и се зацепва в остта на шпиндела, за да я блокира. След това развъртането и завъртането на гайката ставаше със "сложни" движения по x-y.

Идеята ми е подобна, но без движения по x-y, а с допълнителен DC мотор.

Идеята е да имаме зъбно колело, на което е механизма на гаечния ключ за блокиране на остта на шпиндела. Това колело лагерува в обикновен ниско оборотен лагер, който е закрепен към тръба на стойката, която тръба е нанизана върху остта на шпиндела така, че той се върти в нея без да се докосва до нея (с 1-2мм е по-голям диаметъра и спрямо остта на шпиндела)

DC моторче задвижва червяк, който е зацепен в зъбното колело.
За да сменим инструмента пъртво трябва да се блокира остта на шпиндела. За целтта някак си трябва чрез пружина да притиснем ключа към остта на шпиндела и да завъртим зъбното колело с DC моторчето докато ключа зацепи (ще трябва сензор/ключе, че е зацепен ключа).

Магазина с инструментитте трябва да е така направен, че инструмента да е поставен в глух ключ с размера на гайката на цангата. Този глух ключ трябва да е монтиран върху пружина, която да го избутва нагоре и в същото време да е блокирано въртенето му.
(не съм го нарисувал, но мисля е ясно за какво говоря)

Шпиндела след като е зацепен ключа в него се позиционира върху магазина така, че с движение по Z да натисне глухия ключ на магазина надолу натискайки пружината му (ако е в положение невъзможно за зацепване). Зъбното колело се завърта отново от DC мотора, като завърта остта на шпиндела чрез зацепения в него ключ докато се зацепи гайката в глухия ключ на магазина, при което пружината избутва глухия ключ нагоре и го зацепва надеждно в гайката.

От там насетне развиването и завиването на гайката на цангата става само с DC мотора, като с тензо сензор или с управление на тока на DC мотора се следят моментите на затягане/развъртане на гайката. Следят се и оборотите/ъглите на развъртане и завъртане на гайката чрез следене на пълните обороти на ДЦ мотора.

Друг е въпроса как да сме сигурни, че инструмета е оставен или взет коректно.

(Дано се разбира какво се опитвам да кажа)


Прикачени файлове:
Idea1.jpg
Idea1.jpg [ 36.89 KiB | Прегледано 591 пъти ]
Нед Яну 08, 2023 7:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: DIY Automatic Tool Changer
Ами като сурова идея - бива.
Едно от нещата които не ми харесват е че вероятно резбата на гайката и шпиндела ще се износват. И ако гайката е сменяем детайл, оста на шпиндела не е. Може би някакво решение би било да се изработят гайки от месинг, бронз или друг подходящ метал за да се износват основно те.

Относно механизъма за затягане. Така описан започва да ми звучи като машинка за чистачки или ел. стъкла на автомобил. Със съответната доработка разбира се.
Не знам дали са правени такива машинки с метални колела. Може би в по-дъртите автомобили да има и такива...

Относно неподвижния "ключ". Два квадратни / правоъгълни успоредни профила, на съответното разстояние един от друг няма ли да е по-лесно за изпълнение?


Пон Яну 09, 2023 3:29 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: DIY Automatic Tool Changer
Е,аз разбрах друго ама...
Мислех че искаш да кажеш, че цилиндъра с едно продължение обхваща шпинделната тръба и с вътрешен зегер без да опира докато се върти тръбата ,а със стержена си натиска шпилката с тарелчатите пружини когато пуска инструмента.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Пон Яну 09, 2023 7:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: DIY Automatic Tool Changer
За блокирането на шпиндела, може да е с пружинно натегнати челюсти, представи си това което ти си направил, но тия зъбчета които заключват са на ос и пружини, т.е. помагат да отварят, и отпред са скосени за да подвеждат. Това ще ти позволи да ги вкараш във всяко положение на шпиндела. Та тия палци са ти лост първи род, като в другия край имаш ексцентрик който като се завърти ги блокира да не могат да се разтварят.
Логиката, вкарваш шпиндела, нещото отдолу започва да върти гайката бавно, в един момент челюстите затварят около плоската част, това може да го следиш лесно, тогава завърташ ексцентрика така че те не могат да отворят повече, и развиваш/завиваш. Реално ако ексцентрика е на ос с пружина натягаш в посока заключване, и след като дойде плоската част той сам ще си заключи.
Виж въртенето на гайката е друг шибан момент.


Пон Яну 09, 2023 8:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: DIY Automatic Tool Changer
Ицо, износването на резбата на шпиндела определено ще е проблем.
Ще помисля и за идеята ти за замяна на глухия ключ за гайката с призми както казваш, но и те задължително ще трябва да са на пружини.

stivemaster, явно не съм обяснил ясно идеята. Прикачам картинката без лагера. От нея е видна тръбата от основата около остта на шпиндела, върху която се закрепя лагера.

ToHu, не разбрах идеята ти. Идеята ми е като се зацепи веднъж остта чрез ключа към колелото, с въртене в двете посоки да се развива и завива гаййката на цангата, която е зацепена в друг ключ, който е част от магазина и го има над всеки от фрезерите.

Въпроса е как без допълнително задвижване да се задвижва ключа блокиращ остта към колелото. Той трябва да е на пружини някак си... Т.е. да се използва въртенето на колелото за целта.


Прикачени файлове:
Idea1_1.jpg
Idea1_1.jpg [ 55.11 KiB | Прегледано 538 пъти ]
Пон Яну 09, 2023 9:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: DIY Automatic Tool Changer
emilvtc написа:
Ицо, износването на резбата на шпиндела определено ще е проблем.
Ще помисля и за идеята ти за замяна на глухия ключ за гайката с призми както казваш, но и те задължително ще трябва да са на пружини...

Върти ми се някаква неясна идея която не знам и дали е изпълнима, но да си кажа, пък може и да се изясни дали има хляб в нея или действително е неизпълнима.
В двете призми които застопоряват гайката да се направят канали с подходящ профил който при движение на ос Z надолу да подхващат гайката, да завъртат шпиндела колкото трябва и да я подвежда към двете паралелни повърхнини които да я застопоряват.

emilvtc написа:
Въпроса е как без допълнително задвижване да се задвижва ключа блокиращ остта към колелото. Той трябва да е на пружини някак си... Т.е. да се използва въртенето на колелото за целта.

Електромагнит плюс датчик, за да се знае кога блокировката е на позиция?


Пон Яну 09, 2023 10:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: DIY Automatic Tool Changer
нещо такова ама съм на таблета


Прикачени файлове:
12F08222-18CB-4576-A971-C75404C443DB.png
12F08222-18CB-4576-A971-C75404C443DB.png [ 353.67 KiB | Прегледано 508 пъти ]
Вто Яну 10, 2023 4:52 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни