Отговори на тема  [ 87 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6
CNC-та за платки и гравиране 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог

Мнение Re: CNC-та за платки и гравиране
Пиано пантите отварят на 270 градуса и отгоре, зависи как си я монтирал. Има много други подходящи панти, има съчленени изхвърлящи които отваря на 180+ градуса. Трябва да погледна файла че от картинката не ми е много ясно, но такива сдвоени пружини са проблем. Усилията не са никак малки дори и на сравнително слаба пружина, което създава доста предизвикателства. Не забравяй че реалния свят не в солид, и детайлите не са безкрайно корави.
Има варианти с малка листова система, така че единият лост ще опише дъга 180 градуса, но другият само 90 примерно.

Съб Фев 10, 2024 1:59 pm
Профил
Аватар

Има стандартни мебелни панти които позволяват отваряне на над 180 градуса.

Съб Фев 10, 2024 2:11 pm
Профил

Пантата която намерих и постнах в предишните линкове също се отваря над 270градуса, но е грозна та се не трае...

Значи връщам се на варианта с двата амортисьора.
ToHu, направих ново видео клипче, от което мисля, че всичко се разбира като идея и как работи.
Значи имаме панти на отварящата се врата и втори комплект панти за амортисьорите. На клипа съм начертал само пантите от едната страна.
Пантата на капака е външна - отгоре на кутията, а тази на амортисьорите е вътрешна и тя се отваря от 88 - 180 градуса. Т.е. ограничена е като тръгне да се затваря да НЕ може да се затвори на повече от 89 градуса. Зад нея ще има някакво трупче в което ще опира при затварянето си и което ще ограничи въпросното затваряне до 89 градуса примерно.

В солида съм задал реалните ходове на амортисюьорите, така че движението на механизма (кинематиката) би следвало да е истинска и реална.

ТОва, което си мисля е, че трябва амортисьора закрепен на кутията да е по-слаб от този който е на капака. Идеята е да се смачка първо по-слабия, който е на кутията.

Видеото пак го RAR-нах, за да мога да го кача, а и да е по-малко.

Поиграх си 2 часа да направя и модел на машинката, за да мога по-точно да и преценя габаритите и да видя как се побира в кутията.
Ще ми се кутията да е възможно най-малка, но и да не се ограничава работата с машината.
Виждате ли проблем в размерите на кутиятта спрямо машината ?
(Cekins , твоята е с почти същите размери и предполагам имаш опит какво ще трябва като пространство за работа и обслужване )

Прикачени файлове:
Enclosure2.jpg
Enclosure2.jpg [ 264.34 KiB | Прегледано 530 пъти ]
Enclosure_ASM.rar [3.71 MiB]
9 пъти
Съб Фев 10, 2024 9:38 pm
Профил

Относно прахосмукачката ми се върти една идиотска идея да използвам перката закрепена за охлаждането на шпиндела и като "прахосмукачка".
Щпиндела е уж 500W като този и би трябвало да няма никакъв проблем да върти някаква допълнителна малка перка/турбинка.

А може и в горния край на оста на мотора над цангата (или в горния край на самата цанга) да се закрепи друга перка за прахосмукачка.
Така няма да има допълнителен шум от мотор само за прахосмукачка.
(то май шума при прахосмукачките в по-голямата си част идва от перката в турбината...)

Много ли е идиотска идеята?

Съб Фев 10, 2024 9:50 pm
Профил

emilvtc написа:
Относно прахосмукачката ми се върти една идиотска идея да използвам перката закрепена за охлаждането на шпиндела и като "прахосмукачка".
Щпиндела е уж 500W като този и би трябвало да няма никакъв проблем да върти някаква допълнителна малка перка/турбинка.

А може и в горния край на оста на мотора над цангата (или в горния край на самата цанга) да се закрепи друга перка за прахосмукачка.
Така няма да има допълнителен шум от мотор само за прахосмукачка.
(то май шума при прахосмукачките в по-голямата си част идва от перката в турбината...)

Много ли е идиотска идеята?

Никак даже. Наскоро гледах едно видео на едни пичове, които ги следя от известно време, направиха си перчица на прахов 3д принтер и издухват стърготините с нея. Малко леймърски подходиха,но става.

едит: ето линк:
https://www.youtube.com/watch?v=MPT2yESmrQY&t=312s

Съб Фев 10, 2024 9:54 pm
Профил

Ами .. като го затвориш не ти трябва да смучеш там, там само духай, сложи прахосмук отзад и толкова. Аз съм сложил някаква от най-евтините духалки които могат да правят и мъгла, храня го от компресор, духа добре и маха всичко. И дори без да е затворено не сатва голямо мазало, а ако се затвори и имаш нещо да смуче отзад мисля няма да има никакви грижи.
То мойто сега ще го разкоствам, нали се местя към мексико, там ще си направя нещо по сериозно. Това тук е на дървена маса което не е лошо, но е проблем да изпозлвам мъгла .. то тъкмо гфо преведох във вид ама нищо, тма ще го направя и с истински направляващи.

Нед Фев 11, 2024 4:39 am
Профил

Това дето си го мисля се оказа, че го имало направено отдавна, само дето този вид техника като не ми е основно занимание - не съм запознат нито с цени, нито с технологиите.

Имало гайка за цангата на шпиндела с перка като тази:

Сега остава да намеря такава и за ER11

Нед Фев 11, 2024 11:05 am
Профил

Може би ще може да се направи и система за събиране на стружките, а не само за раздухването им около инстримента с перка-гайката на цангата.
Това "раздухване" всъщност ще подпомага засмукването им от прахосмукачката.

Мотора на шпиндела ще ми е като този с въздушно охлаждане, който има перка в горният си край, която засмуква отгоре и издухва надолу към мотора.

Идеята ми е да се използва "стандартна" приставка като тази за засмукване на стружките около инструмента. Засмуканите стружки с къвкав маркуч се изнасят извън обема на машинния шкаф и се вкарват в малък циклонен филтър с контейнер под него. Засмукващия маркуч от циклонния филтър се вкарва обратно в машинния шкаф и се свързва към горния край на шпиндела, кудето е засмукващата му перка за въздушното му охлаждане. По този начин перката на шпиндела ще засмуква въздуха за охлаждането на мотора от циклонния филтър през гъвкак маркуч.

Преди време бях мяркал из нета видеа как се изчислява циклонен филтър в зависимост от големината на стружката, дебита на въздуха и филтриращата му способност в проценти. Ако го изровя ще постна линк към него.

Кофтито в случая е, че ще се върти един и същи въздух в обема на машинния шкаф, който по някое време ще се нагрее и ще влоши охлаждането на щпиндела.

И всичко е ОК - стига оборотите на шпиндела при фрезоване винаги да са над определени, които да са достатъчни за "прахосмукачката" ... Т.е. пак компромисно решение.

Нед Фев 11, 2024 6:02 pm
Профил

Абе аз доста мислих, и накрая си взех шпиндел с водно. Сложих му радиатор като за РС водно и си е екстра.

Прикачени файлове:
DSC_1108 (2).JPG
DSC_1108 (2).JPG [ 2.43 MiB | Прегледано 463 пъти ]
DSC_1106 (2).JPG
DSC_1106 (2).JPG [ 2.47 MiB | Прегледано 463 пъти ]
Нед Фев 11, 2024 11:05 pm
Профил

ToHu, твойта машинка е доста по сериозна от моята малка "играчка".
На голямата шпиндела ми е с водно (да видим само кога ще я довърша), но за тази нещата стоят по съвсем друг начин.

Нед Фев 11, 2024 11:13 pm
Профил

е сериозна .. не знам, но се оказва, че върши работа .. само дето тъклмо да посглобих и ще трябва да я разпарчатосвам, изнасям си кочината :)

Нед Фев 11, 2024 11:20 pm
Профил

https://www.youtube.com/watch?v=PoYcjyghDx4

Сря Фев 28, 2024 10:33 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 87 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6