Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Сертифициране на кутия за външна употреба 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Сертифициране на кутия за външна употреба
Някой знае ли дали за щуцер (cable gland) с VDE сертификат може да мине без UL сертификат?
При кутия за външна употреба...


Сря Сеп 19, 2018 9:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Сертифициране на кутия за външна употреба
Мне, UL си иска UL, въпроса е колко старателно гледат. Имах клиент който получи UL сертификат а нито кутията му имаше нито щуцера, ама го вади някъде в Австралия, или поне псредника е бил там. ATEX-а обаче не успя да вземе, но то и поради финансови причини предполагам.


Сря Сеп 19, 2018 3:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Сертифициране на кутия за външна употреба
Аз правя ETL, в смисъл се чудя дали VDE ще им стигне за кутия за външна употреба, или ще трябва да намеря такъв който има и UL.
Тя ситуацията е малко странн, защото щуцера е метален, и само уплътнителите са гумени. Т.е. няма какво да гори.

А самата кутия ще сменим материала до UL94-5A и 5B, както и UV добавки за защита от слънцето (но добавките нямат UL сертифкарт или
какъвто и да е документ за негоримост. питах BASF, но те нещо се успиват)


Сря Сеп 19, 2018 3:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Сертифициране на кутия за външна употреба
Мразя пластмаси :), голяма разправия, добре че не се занимавам с това. Където имаме кутии са основно неръждавейки, голяма разправия с монтажа на щуцери, не знам защо си мислят че производителя може да ги монтира по-добре от мен, товаси е чист род изнудване. Не стига че кутиите са по 4-5000 евра, ами искат и да ми продават щуцери на 10-ни цени, та и калпави при това.


Сря Сеп 19, 2018 7:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Сертифициране на кутия за външна употреба
Колеги от института по механика са сертифицирани за климатични тестове. Основно тестват за различни температури и водни условия. Май нямат пламъчни, но може и да не знам?


Чет Сеп 20, 2018 8:34 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Сертифициране на кутия за външна употреба
И да имат едва ли могат да издадът UL сертификат, може да издадът протокол че са спазили методикатана тестване по еди кой си стандарт и резултата е еди какъв си, но дали ще може на база на това да получи UL не е ясно.
А мойте пък с ATEX и подобни са още по сложни, понеже е ойл и газ много често изискването дори не е ATEX а е IEC или ГОСТ, госта се вади само в русия, IEC не знамима ли европейска лаборатория която да я признават в тая индустрия, може и да има, но всички с които работят тестват в САЩ.


Чет Сеп 20, 2018 10:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Сертифициране на кутия за външна употреба
Питай Боби, ако имаш време, ако сертифицират кутии ще е много интересно
Иначе може да направим един лаб в БГ - ще горим, чупим, заливаме, обгазяваме, запрашаваме и т.н. кутии и ще ни плащат за занятието


Чет Сеп 20, 2018 11:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Сертифициране на кутия за външна употреба
Абе .. не е толкова весело колкото изглежда. Аз съм правил няколк отеста преди да пратя разни неща, основно IK рейтинги, голяма досада е да спазиш методиката, на третият път ти писва, не си представям да го правя цял ден.


Пет Сеп 21, 2018 9:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Сертифициране на кутия за външна употреба
повечето професионални работи не са весели, нито безопасни ... но носят доходи, за да може после да е весело...


Съб Сеп 22, 2018 11:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Сертифициране на кутия за външна употреба
Е то зависи, просто си има хора които са родени точно за такава работа, и на тях предполагам им е весело, най-малкото не им е досадно, точно както и на мен не ми е по цял ден да боря солида или някой друг кад...


Съб Сеп 22, 2018 4:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Сертифициране на кутия за външна употреба
Да не отварям нова тема

Наскоро ми се наложи заради един клиент, да правя тест колко е добра кутия IP66.
IP66​ Protected from total dust ingress, Protected from high pressure water jets from any direction, limited ingress protection

Нямам наблизо сертифицираща лаборатория, затова ги сложих в съдомиялната, на горния етаж, с блокирано горно рамо, двете кутии около него, изправени, щуцери и кабели около горното рамо, кабелите максимално къси и водо-изолирани. Режим ECO, 50degC, около 2 часа. Индикатор - парче кухненска хартия. Горното рамо е блокирано, защото така или иначе, че се спре в стърчащите кабели.

Всички щуцери са запушени със съоветните кабели или конектори. В горната си страна кутията има Гортекс вентил.

След първия тест имах една стара кутия, в която беше влязла доста вода, но то си беше очевидно - една година на вятър, слънце и студ, при което уплътненита (особено на щуцерите) просто загиват. В новата имаше една капка, почти без разпространение по хартията, но в възможно да съм капнал при отварянето.

Днес правя втори тест с две нови кутии. Мисля, че колегите са се престарали малко с IP66, при положение че кутията трябва да се монтира по определен начин, и не според не може да се върти както му падне на човек. Water jets from any direction... според мен е проблем. Да не говорим какво правят клиентите със шуцерите, въоръжени със сериозни ключове...далече от динамометрични.

Настъпвали ли сте подна мотика или тествате ли по друг подобен начин?


Пет Ное 09, 2018 10:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Сертифициране на кутия за външна употреба
Теста беше успешен - в еднат кутия няма капка вода, в другата имаше - но имаше незатегнати гайки. Добре, че тествам без електрониката вътре :)


Пет Ное 09, 2018 1:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Сертифициране на кутия за външна употреба
Да похваля FIBOX - за 1-2 месеца направиха отворите на кутията според както исках, плюс доставиха NEMA/IP/UL сертифицирана кутия със съоветните етикети и гландове.

Сега ще ги монтират по Америката, ще видим какви ще се са отзивите.


Чет Юни 20, 2019 4:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Сертифициране на кутия за външна употреба
Това е най-чистият вариант. Аз съм накупил всичко, но избягвам да модифицирам кутии, гледам всичко да си идва от производителя, обикновенно оставям 1-2 отвора повече с заглушки. Сега кофти е когато доставчика няма нужният щуцер и те натовари х2 х3 ... което хич не е малко за тия кутии които аз продавам. Има щуцери по 60 Евро парчето, като ти ги дадът по 180, и като имаш 10 такива и то става 1/3 от цената на кутията, а за алуминиеви си е направо съзимеримо с цената на кутията, че понякога и по-скъпо. Но това е за Ex изпълнения.


Чет Юни 20, 2019 9:28 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 29 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни