Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
В какъв стандарт попада уред с адаптер 24V DC 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Май 27, 2006 11:37 am
Мнения: 646
Местоположение: с. Згалево
Мнение В какъв стандарт попада уред с адаптер 24V DC
За пръв път ми се налага, да пускам устройство, което се храни от външен адаптер - 24V DC, 0,5А.

Адаптера е MeanWell GS12E и си има всичко: декларации всякакви CE, FFC, че даже и резултати от тестове и т.н.

Устройството е музикално, и не попада в никакви специални изисквания.
Само стандартните директиви, RoHS, EMC, WEE(може би), и LVD.

Чуденката е за LVD.
1. Влизам ли в обхвата на LVD или не, при условие, че се храня от адаптер и той си има всички сертификати?
2. Зависи ли от това, дали го продавам с адаптер или продавам адаптера отделно (явявам се търговец по отношение на адаптера)?
3. Как трябва да се явя на EMC тест, и как да ме изпитват? С адаптер в камерата или без него (адаптера отвън и само кабела вътре)?

Опитвам се да чета, ама до момента само повече се обърквам... :(


Вто Ное 13, 2018 3:20 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: В какъв стандарт попада уред с адаптер 24V DC
В съседната тема (пре-сертификация) съм качил малко литература. Сваляш книжката CE Conformity Marking, отваряш на страница 100 и там пише дали попадаш или не. Аз мога да ти кажа и тук, ама си приготви едни 5 лева за бира.


Вто Ное 13, 2018 11:29 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Май 27, 2006 11:37 am
Мнения: 646
Местоположение: с. Згалево
Мнение Re: В какъв стандарт попада уред с адаптер 24V DC
Четох, ама явно съм тъп и не разбрах. Това съм го чел и преди де и пак толкова съм разбрал.
Глася 5-те лв... :D


Сря Ное 14, 2018 1:16 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: В какъв стандарт попада уред с адаптер 24V DC
НЕ попадаш! Ако адаптера си има всички сертификати не береш никакви грижи.

The Low Voltage Directive (LVD) is an electrical safety Directive that applies to all electrical products and equipment which are designed to operate in the ranges 50–1000 Vac or 75–1500 Vdc and whose hazards are primarily of an electrical nature. The LVD’s Essential
equirements have been in effect since 1973 and mandate conformity for all safety aspects of electrical products, including those of a more mechanical origin.


И да допълня - адаптера трябва да е част от продукта, не може да ги продаваш отделно. За битовия пазар устройствата са 2 типа - опериращи на батерии или захранвани от мрежата. Ако устройството ти не може да работи на батерии тогава се захранва от мрежата, и в тоя случай трябва да го окомплектоваш с адаптер. След като адаптера става част от продукта всички тестове се правят с него.


Сря Ное 14, 2018 1:49 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Май 27, 2006 11:37 am
Мнения: 646
Местоположение: с. Згалево
Мнение Re: В какъв стандарт попада уред с адаптер 24V DC
Добре де, ама след като адаптера е част от продукта, и продукта не работи на батерии, тогава продукта на какво работи ?
На 24V от адаптера или на общо погледнато на 220V от мрежата ?

В CE декларацията към продукта след като адаптера е част от продукта, трябва ли да е споменато, че продукта отговаря на LVD директивата или не? Сякаш трябва?
Оглеждам документи на аналогични продукти. И там е каша. Някои пишат, някои не. Пък сериозни фирми все.

Да им го ... на европейските закони...
Закон дето трябва да го тълкуваш е, като да си купиш нов телевизор, който обаче трябва първо да ремонтираш за да почнеш да го ползваш.

Според мене има противоречие в частта, адаптера част ли е от продукта или не. И ако е, тогава целия продукт пак е на 220В и от там попада в LVD директивата.
Ако не е, тогава пък тестовете за емисии трябва да се правят БЕЗ адаптера, щото той вече си е тестван.

Нещо по конкретно. Примерно:
Трябва ли аз да тествам уреда и адаптера заедно за излъчвани смущения към мрежата, или само да се позовавам на тестовете на адаптера, като резултат за целия продукт?
Какво става, ако въпреки че адаптера си има всички книги, такъв тест (общо на двете) даде отклонения?

Още един пример:
При тест за излъчени емисии, ако в камерата са и двете, и моя продукт и адаптера и теста не минава, а само с продукта, а адаптера отвън теста минава, какво да ги правя тогава книгите на адаптера. Тук се сещам, че нищо чудно, продукта и адаптера да попадат в различни категории и да трябва да бъдат тествани по различни критерии...

Каша ми е. Може би нещо с концепцията още имам неясноти...

Ако може малко разяснения по темата от разбиращите, ще е голям плюс за всички ни тук... :roll:


Сря Ное 14, 2018 2:39 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: В какъв стандарт попада уред с адаптер 24V DC
Отговорът е не. Не трябва да го сертифицираш ПОВТОРНО. Продуктът ти се състои от 2 части - адаптер и каквото там сглобяваш. Адаптера като отделна част попада под LVD директивата, но той вече е тестван и сертифициран. Дори да го вградиш в продукта си, ако е отделен модул или система и е сертифициран пак не трабва да сертифицираш целият продукт. Затова и хората си купуват готови WiFi и GSM модули, както и захранващи блокове, които са сертифицирани, за да си спестят главоболият.
И тестът за емисии се прави с адаптера защото филтрите на адаптерa са проектирани да спират смущенията, които са генерирани от самият адаптер.
пп трябваше да се досетя че след като не може да анализираш толкова прост текст цялата работа с разясненията ще бъде кауза пердута


Сря Ное 14, 2018 2:58 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Май 27, 2006 11:37 am
Мнения: 646
Местоположение: с. Згалево
Мнение Re: В какъв стандарт попада уред с адаптер 24V DC
Bai Ui написа:
пп трябваше да се досетя че след като не може да анализираш толкова прост текст цялата работа с разясненията ще бъде кауза пердута


Прост текст било.
Прост текст е мануала на някой процесор. Прост текст стана и ти както го написа.
Но да обявиш европейски директиви за прост текст? Може пък и аз да съм прост, ама повечето им директиви (или поне тия които аз съм чел) са така написани, че сякаш може и така, ама сякаш може и иначе.
Подозирам, че вероятно не е чак толкова лошо положението, и че за да разбираш правилно един подобен текст, явно се иска предварително да знаеш много много други дребни подробности, които в цялата си съвкупност образуват обща по-ясна картина. За съжаление, няма как човек да е наясно с всичко.

Учим се... учим...

Инак, благодаря за разясненията.


Сря Ное 14, 2018 3:31 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: В какъв стандарт попада уред с адаптер 24V DC
Ами то е така и не баш, защото в тая книжка пише какво се екслуква, а след това има един алгоритъм на фиг 4.2 където трябва да отговориш с 3 нета за да стигнеш само до тая директива. Първо трябва да си сигурен че твоето У-во не е изключение, след това че няма специфичен стандарт който да го третира, и чак тогава да я прилагаш. Освен това е по-добре да прочетеш директивата, книжката изглежда интересна, но според мен не е достатъчна.


Сря Ное 14, 2018 4:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: В какъв стандарт попада уред с адаптер 24V DC
ToHu написа:
Ами то е така и не баш, защото в тая книжка пише какво се екслуква, а след това има един алгоритъм на фиг 4.2 където трябва да отговориш с 3 нета за да стигнеш само до тая директива. Първо трябва да си сигурен че твоето У-во не е изключение, след това че няма специфичен стандарт който да го третира, и чак тогава да я прилагаш. Освен това е по-добре да прочетеш директивата, книжката изглежда интересна, но според мен не е достатъчна.


Този алгоритъм не е много верен защото:
1) За захранванията LVD директивата е задължителна, независимо под колко други директиви попадат - най малкото има специфични конструктивни изисквания като минимални растояния между високоволтовата и ниско волтовата част на захранването, минимални разстояния между оголени и изолирани проводящи части, използване на PFC, използване на специфични компоненти каto X2 и Y2 кондензаторите при филтрите и т.н.
2) Ако едно устройство е много под 75V dc няма как да попадне под тая директива.


Сря Ное 14, 2018 4:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: В какъв стандарт попада уред с адаптер 24V DC
Според мен всичко минава през LVD директивата, освен ако няма радио - тогава радио директивата е с по-голям приоритет и повече изисквания. Но това зависи и от мястото където правиш сертификацията и как те го тълкуват.


Чет Ное 22, 2018 3:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: В какъв стандарт попада уред с адаптер 24V DC
Мм, то не минава ли вече почти всичко под RED? Не беше ли точно това идеята да го въведат?

Иначе нас ни изпитват заедно с адаптера, като адаптера си го изпитват и самостоятелно.
Дори за устройствата на 24V, където има адаптер със защитна земя, изпитват и нея (дали ще издържи на 32А). Отварят ги, мерят с линийка и т.н. Независимо колко са сертифицирани.
Разните RF модули, в момента в който се вложат в устройство стават обект на изпитание и те, независимо от сертификатите които имат. Въпреки че това последното е малко сива област към момента.


Сря Ное 28, 2018 3:48 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 11 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни