Отговори на тема  [ 51 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
EMC за 2.4GHz 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение EMC за 2.4GHz
Здравейте! Може ли някой по-запознат да ми разясни някой неща. Когато в у-вото има вграден комуникационен модул работещ на 2.4GHz(Wi Fi BT), до каква честота трябва да се прави измерването за EMC? Наясно съм, че когато модулът е сертифициран, много често се минава само с изследване на честотата на останалата карантия, която е в MHz. Но това не е много редно. Та гледах разни видеа на производители, където се използва Анализатор на 7GHz. Също гледах най-ниската серия на Тектроникс (USB), която е до 6GHz, и е написано, че става за WiFi и БТ сертификация. ОБАЧЕ по стандартите има една табличка, която казва че когато честотата е над 1GHz, трябва да се мери или до 5ти хармоник(което е към 12G) или до 40G.
Къде е истината? Някой правил ли е подобно измерване?
Благодаря!

ПП: И следващият момент! Какво правим ако вземе да даде над 1G примерно? То, че модулът има 100 тапии, е ясно, ама дали не се направили някакви шашми и там...

_________________
www.elkran.com


Нед Ное 01, 2020 9:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: EMC за 2.4GHz
stoyanoff написа:
Здравейте! Може ли някой по-запознат да ми разясни някой неща. Когато в у-вото има вграден комуникационен модул работещ на 2.4GHz(Wi Fi BT), до каква честота трябва да се прави измерването за EMC? Наясно съм, че когато модулът е сертифициран, много често се минава само с изследване на честотата на останалата карантия, която е в MHz. Но това не е много редно. Та гледах разни видеа на производители, където се използва Анализатор на 7GHz. Също гледах най-ниската серия на Тектроникс (USB), която е до 6GHz, и е написано, че става за WiFi и БТ сертификация. ОБАЧЕ по стандартите има една табличка, която казва че когато честотата е над 1GHz, трябва да се мери или до 5ти хармоник(което е към 12G) или до 40G.
Къде е истината? Някой правил ли е подобно измерване?
Благодаря!

ПП: И следващият момент! Какво правим ако вземе да даде над 1G примерно? То, че модулът има 100 тапии, е ясно, ама дали не се направили някакви шашми и там...

правиш ли разлика межди ЕМС И EMI :?:
имам усещането , че пишеш за едно а искаш друго...

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Нед Ное 01, 2020 4:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: EMC за 2.4GHz
Едното трябва да е compliance, а другото integrity! Още една причина, че ми трябват малко разяснения по темата!

_________________
www.elkran.com


Нед Ное 01, 2020 5:10 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: EMC за 2.4GHz
immunity - демек устойчивост на въздействия.

изделие, съставено от сертифицирани модули не получава автоматично 'сертификат'.
сертифицира се цялостното изделие. сертификатите на отделните модули помагат при техния избор, евентуално да избегнеш кумулативен ефект някъде. но почти нищо не значи, освен ако някой от модулите не е съвсем близко до съответната норма. тогава еднозначно не трябва да го слагаш.

в днешно време основно се мери до 6GHz, освен ако няма друго изискване.
спектрален анализатор е твърде глух (за измерване на излъчване в пространството). специфично наточената мерилка се нарича 'EMC Receiver' и е съвсем други пари само желязото. отделно са антени, кабели, усилватели и... камери. ГОЛЯМА торба с пари. на всичкото отгоре и самото мерене не е бързо.

въобще - материята не е тривиална, не може да се обясни в няколко поста.
и на всичкото отгоре, резултатът от упражнението е твърде 'относително надежден' :rolleyes:


Нед Ное 01, 2020 5:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: EMC за 2.4GHz
Сертификат не ми трябва. Така като гледам за подобно изделие западните фирми само са написали в декларациите си на кои стандарти декларират, че съответства, но няма протоколи, лабораторни изследвания и т. н.
Но все пак е хубаво да си направя някакво измерване just in case!
Та, как бихте подходили в такава ситуация?

_________________
www.elkran.com


Нед Ное 01, 2020 5:55 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: EMC за 2.4GHz
декларацията за съответствие винаги се подписва от конкретно лице, обикновено на висока позиция в съответното юридическо лице.
така се обхваща лична отговорност и институционална.
и, на 'запад', някой да подпише декларация, трябва да е много убеден, че 'всичко е 6', със съответните протоколи от измервания. не, че те са някаква тенекия на задника, но все пак е нещо.

да предположим, че излезеш на радара на някой достатъчно голям, който да те възприеме като конкуренция, веднага си купува едно твое изделие и го вкарва в лаб да го премери. и ако някъде 'стърчиш' - жална ти майка. на това му се вика 'пазарна икономика' и 'свободен достъп до пазара'.


Нед Ное 01, 2020 6:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: EMC за 2.4GHz
При някакви специализирани у-ва, от специална група изискваща сертификация може и да е така. Но при ширпотребата, където се внасят на килограм правени в някое китайско мазе... Продават се цяла Европа и САЩ буквално без никаква документация... Въпреки това искам да съм изряден(до колкото е възможно). Но големите цифри за оборудване не ме устройват. Аз не мога да си избия инвестицията. Ако взема някой ден да ги продавам по десетки хиляди пак може да се помисли.

_________________
www.elkran.com


Нед Ное 01, 2020 7:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: EMC за 2.4GHz
ДедоБоре написа:
immunity - демек устойчивост на въздействия.

някой път става дума за ЕМ interference - и като гледам какви ги е писал в първият пост (хармоници това онова, гига херци....) нещо такова ще да е.
ама кой знаее

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Нед Ное 01, 2020 10:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: EMC за 2.4GHz
stoyanoff написа:
..Но големите цифри за оборудване не ме устройват. Аз не мога да си избия инвестицията. Ако взема някой ден да ги продавам по десетки хиляди пак може да се помисли.

затова си има лаборатории по света и у нас. (даже някой беше пуснал на няква турска такава).
хубаво е да е международно призната - тогава ако изпаднеш в казуса който Дедо описва, някой голям да ти мъти водата - вадиш кетапа/тапията и казваш - според тази лаб отговаря по този стандарт. ако не е така да гонят лаба, или поне да споделите съдебните разходи ;)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Нед Ное 01, 2020 10:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: EMC за 2.4GHz
Пишеш в гугъла RED. И почваш да четеш.

След седмица четене, ако не си си прерязал вените, ще имаш идея в какво блато се опитваш да плуваш.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Нед Ное 01, 2020 11:32 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27995
Местоположение: София
Мнение Re: EMC за 2.4GHz
Стоянов, изобщо не си прав, всичко което се продава особено шир потреба си има всички нужни документи, най-вече китайските стоки. Документите им са си изрядни издадени от китайски лаборатории, дали продавания артикул като го тестваш ще покаже същите резултати е един съвсем друг въпрос.
Лошото е, че да си изряден не е евтино, и много често не е лесно. В читавите лаборатории мерят и тестват, понякога дори се престарават, друг път тълкуват стандарта по свой си начин. Ако искаш да си изряден, а това важи не само за радио-то, това важи за всичко което правиш ако ще да са два бутона с 5 м кабел, трбва да отговаряш на съответните стандарти, или по-точно да имаш документ удостоверяваш че издлеието ти отговаря, след това да имаш и декларацийка и т.н и т.н.
С оглед това което правите, доколкото си спомням управления на телфери и/или може би и кранове, аз не бих продал и копче ако нямам документ който да доказва, че то е приложимо. Ако някой ден някъде стане беля някой може здраво да го отнесе дори и да не е вината в самото у-во.


Пон Ное 02, 2020 5:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: EMC за 2.4GHz
ToHu написа:
Стоянов, изобщо не си прав, всичко което се продава особено шир потреба си има всички нужни документи, най-вече китайските стоки. Документите им са си изрядни издадени от китайски лаборатории

Ще ти снимам да видиш!
Иначе започнах да чета, ама ще падне четене... Аз и за това попитах, че много инфо. И до колкото ми е известно първо се правят замервания "вкъщи" и после се ходи в лаборатория(ако има нужда от сертификат от лаб). Аз и за това попитах - какво оборудване бихте използвали за подготовка? Едва ли става от първия път, така че трябва да мога да тествам при мен. И евентуално като се изчистят по-големите нередности, и ако трябва, да се ходи в лаб, но там да са останали малки недостатъци... Или поне аз така си го представям.

_________________
www.elkran.com


Пон Ное 02, 2020 7:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: EMC за 2.4GHz
Незнам каква ти е къщата, ама по тия въпроси у мойта къща нищо не мога да премеря :)

То незнам и във БГ въобще някой може ли и да мери лабораторно. Последно чух, че и около Пантелеев нещата се били рязсъхнали.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пон Ное 02, 2020 9:07 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: EMC за 2.4GHz
https://www.itu.int/en/ITU-D/Technology/Documents/Events2015/CI_Training_AFR_Tunis_December15/Documents/UIT_RED_directive.pdf
0...3 GHz.


Пон Ное 02, 2020 1:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: EMC за 2.4GHz
Оборудване - спектрален анализатор до 13GHz, може и до 26.5. Същия генератор - ако няма вграден. Сплитери, насочени отклонители, атенюатори, добри фидери/кабели с добри конектори, които се използват само за измерването. Калибрирани измервателни антени...ако има пари за такива.

Това за вкъщи... после трябва да намериш EU.US.China.Japan.Canada или за където искаш да продаваш лаборатория, която да е оторизирана (ако няма да правиш просто проверка/пре-сертификация). Ако ти стигнат парите, търпението и комуникацията с лаба върви / ти занеш какво искаш, те знаят какво правят (не се случва често), изгладите няколко спорни моменти и всичко е ОК (1-2 итерации), ти се издава сертификат - който може да го видиш по-всяко време, като схеми и т.н. конфиденциални неща се скриват.

Повторни проверки, взимане на случайни семпли (примерно от немското КРС) и последващите препоръки - от писане на описание или грозен етикет, до пълно спиране на продажбите - са следващите екстри.

Е ако още ти се занимава ... давай. Аз нямам избор, но поне колегите и шефовете засега са по-ентусизазирани от мен на темата, та не ми се налага да кисна пред анализатора и по безехови стаи 3 месеца в годината.


Вто Ное 03, 2020 12:31 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 51 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни