Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Frankonia vs R&S EMC test receivers 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Frankonia vs R&S EMC test receivers
Правим запитване за оферти и получихме за тест приемници на Frankonia. Не съм питал още R&S за цени, но от интернет общо взето се ориентирах за порядъка.
Повече ми е интересно приемниците на Frankonia как се съпоставят с тия на R&S (ESR и ESRP). Като цяло ни е важно да е относително бърз за да могат да се правят повече експерименти, а не да се чака 2 часа да преключи сканирането.
Приложението е precompliance тест на наши устройства, ако имат и вграден спектрален анализатор - супер (R&S имат такава опция). Тия на R&S имат time domain FFT (за бързи измервания), изглежда и Frankonia имат аналогична функция. Но нищо друго не може да се разбере само като се четат брошури - нито потребителския интерфейс как е, нито софтуера до колко е използваем, нито колко е бърз самия приемник (освен ESR модела, за който има някакви маркетингови данни).


Пет Юли 22, 2022 5:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
R&S са хубави, но там с лицензите хич не ми е ясно, гледай внимателно какво ти оферират.
Frankonia дори не съм виждал на картинка, идея си нямам как са. Това което съм пипал са Роде и Аджилент, и то старички модели, въпреки че като гледам много лабове още мерят с HP сандъци.
Като спомена да има спектрален, не знам гледал ли си на тек риъл Тайм спектралните, не е ресийвър но дава учудващо точни резултати ...е според видео ревюта, най-вероятно платени но не очаквам да лъжат много. Цената е порядък на долу, естествено пак казвам не е ресийвър, но за пресертификация може и да ти свърши работа, погледни.
Естествено ако имате пари не го мисли, роде кийсайт май нямат голям избор вече има един модел който не знам произвежда ли се и другото са по-скоро спектрални.


Пет Юли 22, 2022 9:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
R&S мисля че продават базови модели + опции. Ще си говорим тая седмица с тях да видим.

Ето я Frankonia-та https://gigatest.bg/emi-receivers/type-erx-6. И цената не е лоша като за такъв инструмент. Но ми изглежда дялана с теслата. Няма нито едно копче, всичко е тъч. По параметри може би е ОК, ама... няма никакво инфо от ползватели. Има FFT базиран режим (явно това е бързия режим), както и спектрален анализатор, но явно не е real-time. То и R&S ESRP също има (опция) спектрален, който не е real time. Със real-time сканирането отнема 2 минути, иначе с хетеродинния приемник - вероятно 2 часа.

Тектроникс имат евтини да. Само дето са USB, т.е. трябва им компютър. Преди време си взехме техния VNA, пак в същия формат. Общо взето не съм очарован от потребителския интерфейс. Съпорта умря някъде на ниво 2019г. и май го убиха като продукт. Голяма минавка. Същото се случи и Power анализатора PA1000. Реално си работят и вършат работа, но не са това което ми се иска да са. С две думи Тек не са това което бяха, продуктовата им гама се стопява. Имам чувството че залязват. Според мен с последния им осцилоскоп направо си направиха харакири (https://www.tek.com/en/products/oscilloscopes/2-series-mso).

ESR гони 50к евро (според алибаба, там има някакви цени), ESRP e по-евтин, ESL си е направо евтин (мисля че беше към 9к евро базов вариант), но ESL си е класически приемник както изглежда.
R&S FSVR7 Real-Time Spectrum Analyzer, 10 Hz to 7 GHz e към 20к евро.

Ще се побъркам.


Пон Юли 25, 2022 2:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Хвърли един поглед и на aeroflex.

_________________
Хайде де!


Пет Юли 29, 2022 8:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Каква и е цената на тая франкония, така от любопитство.


Пет Юли 29, 2022 2:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
ToHu написа:
Каква и е цената на тая франкония, така от любопитство.


Малко над 50к евро, ERX-6. Това е голямото, по-малкото е по-евтино. Не без пари съвсем де. Съизмеримо е с R&S ESRP7 с добавени 1-2 опции.


Пон Авг 01, 2022 1:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Мдаа, за толкова пари как едно копче не и сложиха :)
То избор голям при новите май няма, и май все в тоя диапазон се въртят, то лошото е че и на старо няма много и цените стоят доста високи.


Пон Авг 01, 2022 2:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
ToHu написа:
Мдаа, за толкова пари как едно копче не и сложиха :)
То избор голям при новите май няма, и май все в тоя диапазон се въртят, то лошото е че и на старо няма много и цените стоят доста високи.


Сега се загледах, май търкаля Win7 вътре. Нищо чудно да е с мишка и клавиатура. И все пак...

От друга страна....
https://www.gauss-instruments.com/en/

:?


Пон Авг 01, 2022 2:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Тая Frankonia явно е правена от горните юнаци (Gauss Instruments), но не е ясно дали е ребрандирана само или са направили нов инструмент по изисквания на Frankonia.

Някои от параметрите са доста впечатляващи. 225MHz real-time спактрален анализатор. Времена за сканиране под 1секунда...


Прикачени файлове:
Clipboard01.png
Clipboard01.png [ 113.68 KiB | Прегледано 3631 пъти ]
Пон Авг 01, 2022 3:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Абе то други подобни съм мяркал ама това дали е метрологични годно, и дали остава такова без много да му се бая.


Пон Авг 01, 2022 3:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Хе, вероятно е потенциално годно. Ама за да е такова трябва да се сертифицира или калибрира всяка година. Поне аз така мисля. И то цялата постановка, не само приемника, щото идеята е да се мери напрегнатост на полето, а не волтове по жицата. Т.е. всичко от антената нататък трябва да влезе в калибровката. На приемника му се зареждат някакви коригиращи коефициенти за съответния обхват и от там нататък показанията на дисплея са точни за съответната постановка.
До тука ми стигат разбиранията на мене.
Има един доста интересен документ, дато описва разликите между SA и EMI тест приемник. На кратко SA също може да се ползва за целта, но трябва да бъдат зададени всички параметри както са по изискванията на стандарта, освен това показанията на дисплея трябва да се преобразуват в подходящите единици, да се намери къде са лимитите, и това се прави за всеки подобхват, броя на които може да достигне до 60 примерно за едно сканиране 30-1000MHz. Отделно че трябва да се вземат предвид и параметрите на кабели и приемащи антени и т.н., което се прави автоматично от приемника.
https://www.ieee.li/pdf/essay/receiver_v_sa.pdf

Като човек който не е съвсем наясно с нещата, най-добре да си ползва приемник.


Пон Авг 01, 2022 4:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Ами за калибрация трябва,дали е всяка година не знам, има си стандарти някакви там, и аз не съм много навътре с тях. Зависи какво правиш ти конкретно, има разлика между да сертифициращ лаб, да мериш за пресертификация или да мериш като за верификация по време на производството.
То ако искаш да мериш метрологично приемника ти е най-малкият разход, дори и малко помещение със всичките му салтанати излиза доста по-скъпо.


Пон Авг 01, 2022 5:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Във всички стандарти, които съм гледал някога, са били дефинирани точните настройки на SA- тип детектор, ленти, евентуално времеконстанти и т.н.
Това с ресийвърите според мен има смисъл при много на брой разнородна измерванията. Но и тогава няма никакъв проблем за всеки подобхват да се запише сет-файл, който описва настройки, и те да се извикват автоматично (от програма)

_________________
Хайде де!


Пон Авг 01, 2022 9:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Е те настройките на приемника са едно, аз всички които съм виждал си имат съответните пресети, дори и спектралните които са с такова предназначение, и като избереш предмета то си сетива всичко което може, а не само лимитите. Но освен настройката на приемника имаш доста неизвестни, както писа Velio кабел, антена, и самата среда. Обикновенно имаш ротатор на DUT и асансьор за антената. Трябва да се компенсираш/офсетнел за всяка позиция на ротатора и височина на антената. Сега тук не съм съвсем наясно, когато е open filed калибрират по това което приемат, но когато е в камера ми се струва редно да се калибрира и с някакъв известен източник за да се отчетат всички възможни отражения. Самата камера може да е направена добре и да не отразява, но ротатор, кабели, стойки и др.такива ми се струва, че няма как иначе да ги вземеш в предвид.


Пон Авг 01, 2022 9:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
dan написа:
Във всички стандарти, които съм гледал някога, са били дефинирани точните настройки на SA- тип детектор, ленти, евентуално времеконстанти и т.н.
Това с ресийвърите според мен има смисъл при много на брой разнородна измерванията. Но и тогава няма никакъв проблем за всеки подобхват да се запише сет-файл, който описва настройки, и те да се извикват автоматично (от програма)


Dan, по принцип си прав, ако човек е наясно какво прави, вероятно ще си свърши работата и със SA, стига да разполага с подходящ такъв.


Вто Авг 02, 2022 12:40 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни