Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Frankonia vs R&S EMC test receivers 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Тъй, драмата продължава. Общо взето нещата се точат дълго, но наближава края. До месец-два се очаква да имаме зелена светлина за поръчка. В последния момент обаче се включиха Keysight с изненадващо добра оферта.
Та в момента дилемата стана:
- ESRP7 с включени time domain, preamp & preselector и софтуер за РС
срещу
- N9038B с включени time domain и PC софтуер.

Нямам досег с нито единия, нито другия инструмент, нямам представа как работят, само чета разни хартии. Дори клипчета в интернет няма.
Та 9038 работи на Win10, явно има 6 ядрен процесор и 2G памет за данни (отделно мисля че 32G за ОС -това ще го уточнявам), с други думи очаквам интерфейса да е доста пъргав. Откъм измервателната част има два входа, единия от които явно е за conducted emissions, с вграден лимитер. Идва със софтуер за спектрален анализатор (задължителна опция явно) и като цяло параметрите които са дадени за двата приемника се покриват (с малък излишък за 9038), с изключение на analysis bandwith, който е само 10MHz за 9038 и ДО 40MHz (зависи от режима на измерване) за ESRP7.
Наличието на втори вход с лимитер е предимство, тъй като няма да има нужда да се слага външен.
От друга страна LISN на R&S има вграден лимитер..., ако вземем такъв LISN отпада необходимостта от лимитер (вероятно).

Засега Keysight като че ли водят по точки. Възможно е обаче R&S да коригират офертата или да включат още нещо.
Като цяло повече ми е интересно какво ви е мнението за двата уреда като уреди, дали не пропускам нещо, на какво да обърна внимание?


Пет Май 26, 2023 3:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10928
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Коя опция на Keysight са Ви предложили? и колко ви е горната граница, която ви трябва?
има ли някакъв документиращ софтуер вграден?


Вто Май 30, 2023 3:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Въй, съвсем несериозно от моя страна, отговарям час сега.

Не разбирам точно какво имаш предвид под опция, но става въпрос за 8Ghz варианта с включен софтуер за РС и лиценз за софтуера на самия уред + time domain.


Сря Юни 07, 2023 2:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Никой не се вълнува от моята драма, но аз ще си пиша тука, може пък накой да реши че получава полезна информация.

Та в последните дни разбрах няколко неща.
- ESRP също работи с Win10 :)
- за измерваниата с GTEM клетка трябва допълнителен софтуер, който да преизчисли резултатите така че да са еквивалентни на измерване с антена в свободното пространство. Изчесленията са на база измерванията по трите оси. Софтуера трябва да може да работи с приемника (до колкото Keysight имат емулация на R&S SCPI командите, вероятно няма да е проблем)
- за предварителни измервания не ни трябва кой знае какво, можело е да минем и само с антена поставена в някое мазе. Изглежда доста по-прост вариант. Така или иначе не ни трябва да имаме точно измерване, просто трябва да не минаваме някакви граници, за което не ни трябва особена изолация от околния свят.

Вчера успях да пипна ESRP. На пръв поглед впечатленията са ми че е доста интуитивен. Не съм правил кой знае какво - общо взето натиснах 10-на бутона :) .
Днес ми презентираха на кратко спектрален анализатор на Keysight, през Teams. Казаха че софтуера който го управлява е същия, изглежда по същия начин. Не е истински приемник, щото му липсвали разни филтри и детектори и т.н. (което било реално разликата между съвременен EMI приемник и СА), но на мен ми беше важно да видя софтуера в действие и това ми презентираха. Различен е от R&S. Може би една идея по-сложен за работа, но вероятно е до свикване. Но изглежда има същата функционалност.

Предстои ми тежка нощ на размисъл.


Чет Юни 15, 2023 6:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27993
Местоположение: София
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Ами реално за пресертификация и real time SA може да свърши работа. Гледах едно филмче, естествено правено с рекламна цел, но там сравняваха резултати от RTSA на Тек с EMI Receiver, като измерванто го правиха в лаборатория, т.е. постановка точно по стандарт, и резултатите на тек-а бяха сходни с тези тези на приемника. След това правиха и измерване в мазе, което даде сходен резултат, естествено като относителни нива спрямо шума.


Чет Юни 15, 2023 8:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Ами да, то разликата е в детекторите и особените настройки които има приемника за RBW, стъпка и брой точки и т.н. Доста SA нямат такива настройки (въпрос на софтуер предполагам). Приемниците имат и преселектор (допълнителни филтри). Абе може и със SA, някой каза че в щатите масово мерели така.

Иначе по темата с мазето. Оказа се че сме тръгнали в грешна посока с тая GTEM клетка, но няма накъде, вече са подадени документите, ще си я вземем. Цялата работа можело да стане в мазе с антена. За пресертификация е важно да не си над лимита. Ако минеш в мазето, сигурно ще минеш и в камера, където има значително по-малко сигнали. Но пък може и да не е излишна, ще видим.

Лоранд (от Вюрт) дори се пошегува, че той ако бил, щял да си вземе контейнер и да му завари дупките и да го ползва като камера :) .


Пон Юни 19, 2023 4:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27993
Местоположение: София
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Абе ако успееш да му вкараш компенсацията в приемника може и контейнер да стане :)
Става на полето, ама не всеки има удобно поле под ръка. За GTEM-ма, какъв размер ? Иначе между конвенционалните приемници и спектралните бая разлика има, това старите де, ама май новите нямат чак толкова разлики. Иначе за сертификация с SA не знам, за пресертификация става , а за търсене на проблема са си идеално, особенно ако е риълтайм. Оглеждам аз, за ново и дума не може да става, нещо втора ръка гледам, ама не ми е никак зор, по-скоро за краста и още нищо не съм си харесал, за ресийвър де.


Пон Юни 19, 2023 7:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Има ресиври за под 1000 евро, ама са си баш ресиври - радио с обхвати и стрелка. Връткаш копчето ръчно и т.н.

GTEM-a ще е 500 или 550мм. Т.е. не най-малкия, ами следващия размер.


Сря Юни 21, 2023 1:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10928
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
velio написа:
Ами да, то разликата е в детекторите и особените настройки които има приемника за RBW, стъпка и брой точки и т.н. Доста SA нямат такива настройки (въпрос на софтуер предполагам). Приемниците имат и преселектор (допълнителни филтри). Абе може и със SA, някой каза че в щатите масово мерели така.

Иначе по темата с мазето. Оказа се че сме тръгнали в грешна посока с тая GTEM клетка, но няма накъде, вече са подадени документите, ще си я вземем. Цялата работа можело да стане в мазе с антена. За пресертификация е важно да не си над лимита. Ако минеш в мазето, сигурно ще минеш и в камера, където има значително по-малко сигнали. Но пък може и да не е излишна, ще видим.

Лоранд (от Вюрт) дори се пошегува, че той ако бил, щял да си вземе контейнер и да му завари дупките и да го ползва като камера :) .


И не те е излъгал - тук има една такава фирма, и за по-неотговорните изследвания имат точно контейнер. Не е точно заварен навсякъде, но където не може или не трябва и- има контактни и абсорбираща материали.


Пон Юни 26, 2023 2:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Ами в крайна сметка заложихме на R&S. Времето ще покаже дали е било грешка или не.
Само едно мога да кажа и то е, че Keysight приемника е интересен уред, заслужава си човек да му хвърли око, ако претегля нещата както нас. Има възможност да търкаля техен софтуер за анализ на сигнали, за което казват че нямал алтернатива в индустрията, като функции на едно място. Единствено не ми хареса, че интерфейса е със много ситни букви и цифри. Показанията на детекторите са доста ситни. Ако правиш нещо по DUT и искаш да виждаш показанията отдалеч, няма да стане (примерно по време на дебъг сесия за откриване на източника). Като натрупам малко истински впечатления имам мнение дали големия шрифт е бил полезен.


Пон Юни 26, 2023 6:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27993
Местоположение: София
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Сега след като вече е решено, аз лично предпочитам уреди на keysight, R&S много дразнят с техните лицензи и лицензчета и опцийки .... а и интрерфейсите са им по-различни, конкретно за тия ресийвъри не знам де, това са нови неща, такива не съм пипал, но като цяло имам някакво странно суещане за уредите на R&S .. то нещо като с мерцедесите, абе хубави коли но малко са ми странни :)


Пон Юни 26, 2023 7:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
ToHu написа:
Сега след като вече е решено, аз лично предпочитам уреди на keysight, R&S много дразнят с техните лицензи и лицензчета и опцийки .... а и интрерфейсите са им по-различни, конкретно за тия ресийвъри не знам де, това са нови неща, такива не съм пипал, но като цяло имам някакво странно суещане за уредите на R&S .. то нещо като с мерцедесите, абе хубави коли но малко са ми странни :)


Хах, в тоя случай Кийсайта беше с 3-4 пъти повече опции и възможни лицензи и софтуери и т.н. Дръпни си Configuration Guide да видиш за какво иде реч.
R&S беше доста по-постен откъм опции, но пък и уж е по-нисък клас уред.
Според мен N9038B се състезава по-скоро с R&S ESR отколкото с ESRP (да им имам номерацията на тия). Но в конфигурацията в която ни го предложиха, нещата бяха на кантар.

В момента има доста добре кофигуриран N9038B, factory refurbished, с нови аксесоари (ако има такива). Продават го директно от Keysight по техните програми за замяна на стар уред с нов срещу голяма отстъпка. Мисле че е 44GHz опция, със 160MHz analysis bandwidth и Real Time Analysis до 160MHz, само за 100-на k$. Ако някой ще отваря лицензирана лаборатория...
Но пък 160MHz не са нещо впечатляващо, има уреди с по 600MHz.


Вто Юни 27, 2023 5:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27993
Местоположение: София
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
май ако пестя от такоси няма да събера за тоя :) такива пари се дават, само ако правищ лаб, или ако имаш достатъчно развой да оправдае подобна лаборатория, аз нямам такива нужди, при мен е повече от краста, иначе пак съм на вълна CNC, гледам сега едни канадци точно 100-на к излиза, и за такова нещо съм склонен да ги дам, ама това няма общо с тая тема :)


Вто Юни 27, 2023 10:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
Тъйй... Нещата дойдоха. Все още има една камара бумащина да се оправя, ама по тия европрограми явно е така.

Поиграх си малко с приемника и... честно казано, ако имах възможност да избирам сега, мисля че бих избрал Keysight-а (хубаво ми викаха че е по-нов дивайс, ама а де...). Роде-то е максимизирано, т.е. няма особено накъде да се разширява. Но най-кофти впечатление ми направи това че за сметало са сложили Целерон, ако не се лъжа с 4GB RAM памет, при това с обикновено HDD. Толкова ли са скъпи тия SSD-та че са опция за която се ръсиш допълнително една камара пари? Вярно джама върви добре (някаква много базова версия на 10-ката), ама то няма никакъв допълнителен софтуер към момента, та не е особен критерий. Тъч панела на екрана чак сега осъзнах че е резистивен :? . Може да имат някакви сериозни основания да е така, не ми се вярва обаче да е свързано особено с излъчванията. На днешно време резистивен тъч....

Кийсайт-а върви с 32GB RAM и доста стабилен процесор. Мисля че в това което продават в момента, това е стандарта. За SSD-то не съм сигурен, че и там имаше някакви опции...

Сигурно няма значение за машината, ама при цените на компютърния хардуер да измислят толкова скопена сметалка, граничи с извращение.
А може пък и чувството на вина след похарчването на една торба пари да се обажда, както след нова година, не знам... Ама какво да се прави, покупката си беше почти "котка в чувал".


Пет Ное 10, 2023 6:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10928
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Frankonia vs R&S EMC test receivers
@velio - и сега ако не е тайна каква е крайната пълна конфигурация. Питам, за да знам ако някой иска да мери - да препоръчвам (ако разбира се искате да предлагате подобни услуги).


Пет Дек 29, 2023 10:06 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни