|
Виж темите без отговор | Виж активните теми
Дата и час: Пон Юли 27, 2026 7:20 am
Две променливи да се записват в EEPROM na arduino
| Автор |
Съобщение |
|
slav4o.com
Ранг: Форумен бог
Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 8:04 pm Мнения: 2663 Местоположение: София / Велико Търново
|
 Re: Две променливи да се записват в EEPROM na arduino
Абе то нека си мери десети, ама сензора дали ще е точен ? Ако влизат смущения или има флуктуации.
|
| Вто Дек 22, 2020 2:20 pm |
|
 |
|
Desert Leo
Ранг: Форумен бог
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 3:25 pm Мнения: 5677 Местоположение: София
|
 Re: Две променливи да се записват в EEPROM na arduino
ike, не се заяждам.  Категорично мнение за или против нещо (използването на float, високата резолюция при мерене на температура), без коментари защо, може да въведе някой новак в заблуда. Затова се обаждам. Използвам по-висока резолюция за да следя тенденцията на изменение, например на напрежението на акумулатор, който храни дивайс с малка консумация в полеви условия. Акумулатора се зарежда от соларен панел. Не всички дни са слънчеви и има моменти когато заряда едва компенсира разряда. Ако меря с резолюция 0,1V няма да знам дали зареждането работи, защото напрежението на акумулатора не мърда с дни особено в платото около 3,7V.
|
| Вто Дек 22, 2020 2:38 pm |
|
 |
|
Cekins
Ранг: Форумен бог
Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 12:02 pm Мнения: 9119 Местоположение: Разград
|
 Re: Две променливи да се записват в EEPROM na arduino
Десета от градуса съвсем не екзотично измерване - един прост пример - при люпенето на пиленца - там 4-5 десети първо че са важни въобще за излюпването и второ - 3-4 десети е разликата между "повече петли" и "повече кокошки". Майтап няма... Това е съвсем сериозно. И както Лео каза - при регулиране на температура на един инкубатор и търсене на точност от 0.1 градус - 0.01 резолюция би била много полезна за регулатора. Калибрирането на термометър не е чак такъв проблем, колкото някой си мислят - 80 лв. е цената на точка. Аз ако не искам сертификат мога да си замеря в няколко точки и без пари - само не ми дават да пипам еталонния термометър - някаква цифрова джвъчка с резолюция 0.0001 градус 
|
| Вто Дек 22, 2020 3:06 pm |
|
 |
|
dan
Ранг: Форумен бог
Регистриран на: Вто Май 29, 2007 2:23 pm Мнения: 3714 Местоположение: Високо в планината
|
 Re: Две променливи да се записват в EEPROM na arduino
Преди няколко години правих един часпром за едни австрийци, искаха термометър с точност 0.05°, беше за изследването на полимеризацията на едни нови лепила.
_________________ Хайде де!
|
| Вто Дек 22, 2020 6:03 pm |
|
 |
|
Реконструктор
Ранг: Форумен бог
Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 12:32 pm Мнения: 8382 Местоположение: София
|
 Re: Две променливи да се записват в EEPROM na arduino
Ами това е твоя код, значи.
|
| Вто Дек 22, 2020 8:56 pm |
|
 |
|
Desert Leo
Ранг: Форумен бог
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 3:25 pm Мнения: 5677 Местоположение: София
|
 Re: Две променливи да се записват в EEPROM na arduino
Какъв температурен сензор използва, ако не е тайна? 
|
| Сря Дек 23, 2020 6:21 pm |
|
 |
|
dan
Ранг: Форумен бог
Регистриран на: Вто Май 29, 2007 2:23 pm Мнения: 3714 Местоположение: Високо в планината
|
 Re: Две променливи да се записват в EEPROM na arduino
Не е, но не мога да ти отговоря конкретно, че при преместването някъде изчезна диска, на който пазих проектите. Pt1000 някакъв беше, мисля че от Маузер, от тия тънка метална капачица, но не кръгла, а правоъгълна. Цената беше нещо кощунствено, 30 и нещо долара ми се върти в главата. Сега като се замисля не помня дали имаше извод за капачето. Май бях сбъркал какво поръчвам и вместо да поръчам от тези с извода, поръчах от тези без и запоявах жичка. Резолюцията я докарах лесно, зорът беше с калибровката. Може да направим нова тема по въпроса, на мен самия някои неща там не ми бяха теоретично много ясни. Примерно "разтворите", дето си променят фазата при някаква температура им я задаваха по някакъв много йезуитски начин. Абе ако ти трябва, ще се разровя. В крайна сметка те го проверяваха някъде , нямаха оплаквания за точността
_________________ Хайде де!
|
| Чет Дек 24, 2020 1:17 am |
|
 |
|
Cekins
Ранг: Форумен бог
Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 12:02 pm Мнения: 9119 Местоположение: Разград
|
 Re: Две променливи да се записват в EEPROM na arduino
Ами за точност 0.05 е хубаво да има порядък нагоре резолюция. И да не е порядък, поне 0.01 резолюция ще е добре. За pt1000 не е чак такъв проблем - доста по разгънато съпротивление. Едно е да мериш стотни от ома, друго е десети. Хубавите платинени RTD са си скъпи - висок клас на точност датчик си е съвсем нормално да е с цена от този порядък.
Калибрацията не е проблем, стига да е физически възможна - потапя се в тенджера със силиконово масло и се нагрява/охлажда в зависимост от нуждите и се мери с някой десет пъти по точен термометър. Имам един приятел който има лицензирана лаборатория и издава официални сертификати за калибрация и той има такова супер точно чудо. Самият термометър ходи всеки месец на калибрация. Него обаче с какво го калибрират - не ми е на идея. Аз трудно мога да си представя 4-ти знак а какво остава за 5-ти... Та при него мога неофициално да си замеря нещо ако имам толкова голям зор.
Самите мерилки освен със супер прецизни резистори - не знам с какво друго могат да се калибрират. Аз сега съм си заръчал една кутийка декадни съпротивления от 0.1 до 9999.9 - ама за тия пари от ибей не очаквам да е нещо супер точно. Поне в рамките на 1 ом да е ОК ми стига.
|
| Чет Дек 24, 2020 2:06 pm |
|
|
Кой е на линия |
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта |
|
Вие не можете да пускате нови теми Вие не можете да отговаряте на теми Вие не можете да променяте собственото си мнение Вие не можете да изтривате собствените си мнения Вие не можете да прикачвате файл
|
|