Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
ESP32 & Mongoose OS 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение ESP32 & Mongoose OS
Имам един проект с ESP32, който се нуждае от provisioning, OTA updates & web server. Кодът трябва да е на C и да ползва espidf.

Чувал съм, че Mongoose OS предлага гореспоменатите опции. Някой да го е ползвал, че да сподели опит?


Пет Мар 25, 2022 11:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4713
Мнение Re: ESP32 & Mongoose OS
за какво ти е друга ОС, като вече има за основа ФриРТОС ... ОТА и УЕБ също има

_________________
main[-1u]={1};


Пет Мар 25, 2022 12:11 pm
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: ESP32 & Mongoose OS
Отнякъде бях останал с впечатлението, че Mongoose прави тези процеси по-лесни, сега разгледах примерите и впечатлението се разсея.


Пет Мар 25, 2022 1:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4713
Мнение Re: ESP32 & Mongoose OS
попринцип всичките ОС имат едни и същи механизми за постигане на резултат
сложноста е една и съща - ползвай това което ти е удобно
но мисля че ще намериш повече информация, библиотеки и примери за FreeRTOS

_________________
main[-1u]={1};


Пет Мар 25, 2022 2:47 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7883
Местоположение: София
Мнение Re: ESP32 & Mongoose OS
IDF е FreeRTOS. Ако ти трябва друга ОС е напълно безсмислено да инсталираш цялото IDF.


Съб Мар 26, 2022 10:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: ESP32 & Mongoose OS
Mongoose е надграждане отгоре - в ИДФ-а на еспресиф също има провижънинг и т.н., които не са част от фреертос.
Mongoose го ползват алтерко в техните shelly-та, ама незнам дали някой от техния тийм се подвизава тук.
Другото интересно там е че имат javascript машинка вътре - улеснява някой процеси по реконфигуриране и добавяне на екстри - т.е. не се налага да доставя голям монолитен фирмуер за да смениш едно число примерно.
Отгоре имат и цяла екосистема за IoT - плаща се обаче (за комерсиално ползване - мисля че 5 или 10 устройства можеш да ползваш като разработчик). Имат си dashboard за мониторинг, фирмуер ъпдейт и т.н.
Друго интересно тяхно нещо е че предлагат фирмуер за есп, или направо програмирани модули с есп, които да се добавят към "legacy" устройства - например със STM32 - поддържат протокола на СТ бутлоадъра по серием май, и реално можеш да вкараш в мрежата устройство с микроконтролер, което си няма и хабер за IoT. Т.е. нещо като малък гейтуей събран в един модул есп-шки. Това дава още една екстра - държи разделени функционалната част на устройството от мрежовата. Което е смислено ако например искаш нещо дърто да можеш да го ъпдейтваш и гледаш отдалечено - имам предвид ти като ОЕМ. Ако целта е да дадеш мрежови екстри за крайния потребител, тоя подход не е подходящ (според мен) - там или си вкарваш мрежовата логика в стм-а (условно), т.е. примерно ползваш есп-то през АТ фирмуера/Mongoose гейтуей фирмуера, или риташ стм-а и слагаш логиката в есп-то. Проблемно става (според мен) когато трябва да разработваш два фирмуера (стм и есп) и да ги държиш съвместими - примерно вкарваш feature в стм, но за да излезе през esp-то трябва да добавиш код и в него. После става "дай да ъпдейтнем и двете", и да мислим какво ще стане ако едното е старо, а другото ново, или ако .... много ситуации, които те разцепват от тестване и поддръжка на обратна съвместимост.
Тъй като есп-тата имат много ресурс като флаш поне, е много смислено то (есп-то) да има копие на stm фирмуера в себе си. Така като ъпдейтваш реално пращаш един голям фирмуер (за есп-то), които има вграден като ресурс (масив) бинарито за стм-а и си го изпомпва - както cesanta/mongoose примерно през стандартния протокол на СТ бутлоадъра.


Нед Мар 27, 2022 10:28 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: ESP32 & Mongoose OS
Както каза TheWizard, есп-то си има всичко. Документацията им е много добра, и примерния код също - има captive portal, http server, OTA, mqtt и всичко интегрирано във FreeRTOS.


Сря Апр 13, 2022 12:01 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 2:04 pm
Мнения: 48
Мнение Re: ESP32 & Mongoose OS
Mongoose OS е изоставен проект.


Чет Окт 26, 2023 12:50 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: ESP32 & Mongoose OS
lz3060 написа:
Mongoose OS е изоставен проект.

Що така? Гледам, че си в екипа, споменават Шели като клиенти ...

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Окт 26, 2023 1:42 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 2:04 pm
Мнения: 48
Мнение Re: ESP32 & Mongoose OS
Щото Цесанта го изоставиха -- факт, който вероятно прикриват, защото още цоцат такси от тук-таме. Не и от нас, ние форкнахме и развиваме вътрешно.


Чет Окт 26, 2023 3:49 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: ESP32 & Mongoose OS
Жалко ... на хартия изглежда интересен РТОС - не, че съм го ръчкал де, ама ми се струва странно да му теглят чертата след толкова години. Някой им е изял пазара ли?

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Окт 26, 2023 4:53 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 11 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни