Отговори на тема  [ 42 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
GSM модул AT+CLIP 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение GSM модул AT+CLIP
Здравейте,
Някой дали се е заигравал с модули на Fibocom ?
Интересува ме тази команда AT+CLIP=1 при отговора при RING не ми връща името на този който звъни, само номера и "" Номера е записан с име в указателя и го чета с AT+CPBR=1

На модули от комет Quectel има една измислена команда AT+QCLIP=1 която трябва да се подаде преди AT+CLIP и тогава работи, дали и за фибокома има някаква подобна измислена команда която не откривам в документа с командите ?


Пет Сеп 02, 2022 8:03 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: GSM модул AT+CLIP
AT+CLIP?
да няма допълнителен параметър
кво пише в PDF

_________________
main[-1u]={1};


Пет Сеп 02, 2022 1:40 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: GSM модул AT+CLIP
Командата е стандартна. Приема само 0 и 1. Получавам номера който звъни но полето с името е празно "". Номера е записан на сим картата и има име.

Дадох пример с quectel защото там има измислена от тях команда QCLIP. Обаче тук не откривам документ с измислени команди, казват всичко си е по стандарт


Пет Сеп 02, 2022 3:34 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: GSM модул AT+CLIP
или бъг
или сим-бука не е зареден
или в док на Фибоком пише: used character set should be the one selected with command Select TE Character Set +CSCS
или ако връща индекса - прочети го допълнително
или - питай Фибоком

_________________
main[-1u]={1};


Пет Сеп 02, 2022 6:05 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: GSM модул AT+CLIP
Малко е вероятно, но да не е проблема на много дъртите телефони - ако номерът е записан във фонбука с +359 88х има име, ако е с 088х няма...


Пет Сеп 02, 2022 7:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: GSM модул AT+CLIP
Пробвах с +cscs всички възможно варианти
Вкарвах номера с +359 и само 089
За име използвах латиница или слагам само цифри - нищо
Използвам стара Нокия за да пиша в сим, после пробвах директно на модула +CBPW -нищо
Писах на фибоком във вторник и още нищо....

Модули ползвам от 2009 година на различни производители така че изключвам тривиална грешка :(


Пет Сеп 02, 2022 8:29 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: GSM модул AT+CLIP
Кой модел на Fibocom използваш?
От няколко дни тествам G510-Q50 и на първо четене констатирам, че има много недокументирани команди.


Пон Дек 12, 2022 11:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: GSM модул AT+CLIP
Да точно този модул Q50
цената му е много ниска и най-важното достъпен в хиляден тираж веднага
Така и не подкарах да връща името при CLIP отговора.
Иначе в различните документи пише "if provided by network", а в някой е добавено и "if stored in module books"
От фибокома не ми отговориха - писах и онлайн и по-мейл....
Засега съм направил софтуерно заобикаляне на нещата, не ми харесва но закърпих работата.
Досега повече от 13 години работих със SIMCOM и съм много доволен, обаче в последно време спяха от производство доста модули и утроиха цените.
С кометските Quectel не ми се работи - имам разни странни проблеми с тях, а и комет вече с наличностите са много зле.... ---> Иначе за тях има една измислена команда AT+QCLIP, тя оправя нещата (Q идва сигурно от Quectel)


Пон Дек 12, 2022 4:26 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: GSM модул AT+CLIP
QCLIP оправя някъв бъг в АТ стека (гледах го в IDA-та)
бай дефол АТ стека е ... SDK-то на производителя на SoC
джигитайците просто добавят некой друг ред в кода
и/или преименуват АТ комадни за да не можеш да използваш друг алтернативен модул

_________________
main[-1u]={1};


Пон Дек 12, 2022 5:54 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: GSM модул AT+CLIP
Симкомските модули ще да са били пирфектни, щом на CLIP се мръщиш. :lol:
Аз използвах телитските модули още от GE863, та съм свикнал. Когато нещо не е както е описано, телетата съветват да се качи най-новата версия фърмуер. Хубавото беше, че като им открият бъг, тихомълком го оправят и качват на сайта си новата версия на фърмуера.


Сря Дек 14, 2022 1:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: GSM модул AT+CLIP
Още преди 2010 (2008 или 09 не си спомням) година SIMCOM доста непопулярни у нас с модула SIM300. Имаха проблем във firmware дропваше регистрацията в мрежата след време. Лично дистрибутора ме свърза със съпорта, оттам ми дадоха софтуер да им свалям логове. След 1 седмица и много мейли между мен и няколко китаеца решиха проблема.....
След това имам хиляди използвани модули и никакви проблеми. Използвам основно за
- аларми ( voice call)
- дистанционни управления (SMS/ DTMF)
- сигнализатори - изпращат мейли и заявки към сървър през GPRS

С телит и Ubox, както с Quectel (модули в момента не мога да цитирам трябва да поровя но са били от най-евтините им модели) - дропят след време от мрежата, забиват, искат сложни захранвания и пак проблеми. Симкома работи безупречно с LM317 ....., проблеми с обхвата на далечни места.....
Неслучайно китайските сайтове - йбей, алиекспрес и т.н. са пълни със симком - китайците копират винаги най-доброто и с другото не се занимават

Фибокома явно са мизерия от скоро ги ползвам, щом не могат една телефонна книга да управляват но както казах, цената и наличността за мен са най-важни, все пак се храня от продажби а не от фантазии :D
Но фибокома имат и доста евтин 4G модул. Ще го пробвам скоро - там нямат равен, цените на всички конкуренти са в пъти - т.е. цялото ми устройство ще струва колкото един модул на конкуренцията

Но все пак в много от касовите апарати се ползва Quectel - за телит и Убох не ми е попадало изделие направено с тах


Сря Дек 14, 2022 6:32 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: GSM модул AT+CLIP
Edesign написа:
...Неслучайно китайските сайтове - йбей, алиекспрес и т.н. са пълни със симком - китайците копират винаги най-доброто и с другото не се занимават...

Ако могат китайците ще изкопират всичко. В реалността се ограничават до копиране на това за което им стига акъла - лоу-тек джаджи които могат да бъдат сглобени с чаркове от близкия битак, гараж или сметище.


Сря Дек 14, 2022 6:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: GSM модул AT+CLIP
сичко китайско firmware е компилация на Full Example от SDK-то на чипсета
повечето китайски производители на модули НЯМАТ програмисти
те като чуят за софтуер и ток ги бие по топките
повечето производители на чипсети си имат отдел за компилация на firmware
и модулджиите си плащат за firmware
най-скъпо е за Qualcomm...

какво да копират, той чипсета си е ... SDK-то си е, платка и кутия...

_________________
main[-1u]={1};


Сря Дек 14, 2022 7:52 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: GSM модул AT+CLIP
itso.t написа:
Ако могат китайците ще изкопират всичко. В реалността се ограничават до копиране на това за което им стига акъла - лоу-тек джаджи които могат да бъдат сглобени с чаркове от близкия битак, гараж или сметище.

Нека не политизираме темата и да гледаме толкова глобално на нещата.... Щот американците са много умни и затуй от 3 години нищо не произвеждат?! Хич не ме интересува ако ще китайците и от кенефа да ги вадят частите, само мога да ги поздравя защото аз тябва да печеля и да се храня а ако тях ги нямаше lead time година две.... То и магарето таман го научихме да не яде ама взе та умря :D

TheWizard написа:
сичко китайско firmware е компилация на Full Example от SDK-то на чипсета
..............
какво да копират, той чипсета си е ... SDK-то си е, платка и кутия...


То това е ясно .... както е и ясно че ако им се досажда то 99% е вероятно да ти обърнат внимание и да ти пратят точно firmware който ти трябва.... Навремето аз получих такъв за SIM900 с добавена възможност за детект на DTMF..... мисля че в последната версия на firmware в сайта им няма тази функция


Сря Дек 14, 2022 10:12 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: GSM модул AT+CLIP
Има една порода хора, които са безгрешни и затова винаги търсят причините за проблемите си извън себе си. Така се раждат градски легенди като тази:
Edesign написа:
С телит и Ubox, както с Quectel (модули в момента не мога да цитирам трябва да поровя но са били от най-евтините им модели) - дропят след време от мрежата, забиват, искат сложни захранвания и пак проблеми. ...

А не е сложно и не отнема много време да си попълнят празнотите в познанията и да си огледат схемите и платките.
2G модулите отдавна преодоляха детските си болести и който и да бъде избран - все ще свърши работа. Изискванията откъм захранване са еднакви, защото пиковата консумация идва не от бейсбанд процесора, а от RF фронт-енда, който при Telit GL865-QUAD V3 е RF7176, а при Quectel M66 и SIM800L RF7198 и така нататък все нещо от сорта със сходни параметри.
Специално за телетата - имаме няколко хиляди устройства на терен с тях, главно GE865, GL865, GL865 V3 и дори с антиките GE863-GPS. Не е рядкост да видя GPRS пакет с ниво на сигнала от обслужващата клетка -111dBm.
Фибокома си работи перфектно, но има малко проблеми с лошо описани и дори недокументирани команди, но който има опит с GSM модеми ще се справи.


Чет Дек 15, 2022 12:00 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 42 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни