Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Ардуино 2560 простотия с IO 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Ардуино 2560 простотия с IO
За не знам кой път ми се иска да утрепя тия създали Ардуино ... та следната простотия, въпросната платка с мега, към нея вързан дисплей с 3 V интерфейс който не е 5 V толерантен. Говорим за еднопосочен SPI, използва се U8g2lib.
По инерция наслагах пълъпи към 3.3 и го отебах, но сега като рутирам ми прещрака нещо и викам я дай да видя как се конфигурира тоя пин да е open drain ... е да ама не виждам как да стане, тая библиотека като че ли бъзика IO-то и го сетва да е пуш-пул. Сега, диоди, делители, левел шифтери .. варианти много но има ли начин да се използва тая библиотека и I/O-то за тоя SPI да се сетне като Open Drain ?

Не искам да дискутирам защо е тоя борд и защо е ардуино, нямам общо с нито едно от двете, правя някакъв интерфейсен борд който се оказа че се клати с Ардуино, нямам и желание да убеждавам клиента колко по-лесен ще му е живота иначе, нито искам да си губя врмето да му пиша софт, най-лесно ми е да му боцна едни левел шифтери ама гледам да му спестя някой $$$.


Чет Ное 10, 2022 5:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1324
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино 2560 простотия с IO
Atmega, доколкото знам е псевдо Push-Pull. Т.е. има вътрешен Strong Pullup, който може да се изключва.
Чел съм по форумите, че Open drain може да се симулира като конфигурираш пина като вход.
При запис на нула, долният транзистор се отпушва и дава пина към земя, въпреки че е вход.
Но не съм наясно какво става при алтернативна функция на пина SPI.
Трябва да се чете. Коя е Atmega-та?


Чет Ное 10, 2022 10:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино 2560 простотия с IO
ToHu написа:
I/O-то за тоя SPI да се сетне като Open Drain ?

Хвани някоя библиотека за SW SPI и си я редактирай както на теб ти харесва.
Имай в предвид че с Open Drain няма да можеш да разчиташ на 10Mbps, по скоро 100Kbps.

Виж и дали нещо подобно няма да ти реши проблемите
2/6/10/20X Bi-directional 4 Way Logic Level Shifter Converter Module 5V to 3.3V

https://www.ebay.com/itm/334516565239?h ... R9rN4ouMYQ

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Чет Ное 10, 2022 10:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: Ардуино 2560 простотия с IO
Цитат:
дисплей с 3 V интерфейс който не е 5 V толерантен.

бе тури R/R делител на SPI и не се занимавай с глупости

_________________
main[-1u]={1};


Чет Ное 10, 2022 11:00 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино 2560 простотия с IO
Е то ако бях аз нямаше да се занимавам с Ардуино, а това не т ибей няма смисъл много , $1.38 е 6 каналния левел шифтер, целта е да го спестим :) направих друго, сложих серийни резистори и шотки диоди към 3.3, спестихме около $0.80 :) контролера на дисплея може да поеме до 4.2, с диодите стои около 3.7. В момента го бяха вързали директно, не че не работетеше ама не ми харесва.


Чет Ное 10, 2022 11:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино 2560 простотия с IO
Делител на напрежение: 5V / X = 3V3...


Чет Ное 10, 2022 11:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: Ардуино 2560 простотия с IO
в случая - какво общо има Ардуино
чип 5 - дисплей 3 ... "проблема" ти е същия

_________________
main[-1u]={1};


Чет Ное 10, 2022 11:20 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино 2560 простотия с IO
Естествено че има, изхода може да е опен дрейн, слагаш пулъпи към 3.3 и си готов, да няма да е 10 мбит но до към 40500 работи но в случая и толкова не са нужни.
И тук въпроса, как аджеба правиш ио да е опен дрейн когато има някаква библиотека която очевидно го бъзика ....не може ...то и на Ардино много функции са така. Идеята да се прави всичко от идиоти които идея нямат какво има вътре и как работи е добра но води до такива ситуации, затова и не обичам ардуино.


Чет Ное 10, 2022 11:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: Ардуино 2560 простотия с IO
е пачни библиотеката...

Цитат:
и не обичам ардуино
:D

_________________
main[-1u]={1};


Чет Ное 10, 2022 11:29 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино 2560 простотия с IO
ToHu написа:
Естествено че има, изхода може да е опен дрейн, слагаш пулъпи към 3.3 и си готов, да няма да е 10 мбит но до към 40500 работи но в случая и толкова не са нужни.
И тук въпроса, как аджеба правиш ио да е опен дрейн когато има някаква библиотека която очевидно го бъзика ....не може ...то и на Ардино много функции са така. Идеята да се прави всичко от идиоти които идея нямат какво има вътре и как работи е добра но води до такива ситуации, затова и не обичам ардуино.

Тони, това е ардуино. Хората които го използват не знаят какво е опен дрейн и защо би им потрябвал.
Всъщност те и дрейн не знаят какво е... :D
Реално повечето не зная абсолютно нищо. Вире, мире, сериал намси'кво, и ако тръгне - тръгне. Ако не тръгне, циврят в йотубето. :D


Чет Ное 10, 2022 11:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: Ардуино 2560 простотия с IO
Вире, мире, сериал намси'кво...
е мислено да ТРЪГНЕ както е дефинирано в документацията
а това че библиотеките не поддържат определени свойства на чипа е дело на драскача който не ги е добавил

забележка: не съм фен на Ардуино - просто знам какво има "под капака"

_________________
main[-1u]={1};


Чет Ное 10, 2022 11:50 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино 2560 простотия с IO
уффффф опитах да обесня че със софта нямам общо, затова питам, ама не за пачване на библиотека ами ако имаше някакъв параметър на библиотекта който не съм видял или препроцесор ...нещо такова което да му казва да не бута типа ио ...нещо което мога да го дам на клиента и да кажа правиш те това.
Той библиотеката сам няма да успее да си пачне щото девелопъра му явно толкова отбира, на мен не ми плаща да му я пачвам а да му оправя нъгавата платка на ИО-то, вече и без това отделих доста повече от предвиденото време и понеже съм добряк не го и чарджа екстра, но нямам намерение дори да му гледам кода, камо ли да пачвам библиотека. Оправил съм му платлето, изрутил съм го, сума и време изгубих да му оправям 3д моделите, че се чуди защо не му излизат панелите като ги пусне на лазера ....и схемата пречертах, че който му я беше правил си беше оставил и ръцете и краката, стига толкова, работа за ден отиде 3 и половина.


Чет Ное 10, 2022 11:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино 2560 простотия с IO
Развойната среда е съобразена с таргета към който е ориентирана. В случая това са деца и технически гъдулки.
Много е вероятно тоя който е писал библиотеката да е преценил че никой никога не би използвал тая опция. Или още по-лошо - наличието и би пречело заради усложняване на кода с опции които са неясни на децата и гъдулките, само биха ги обърквали и биха усложнили подкарването на "онче-бонче". Съответно са ги спестили...


Чет Ное 10, 2022 12:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: Ардуино 2560 простотия с IO
BTW с отворения колектор ще обърнеш SPI и после пак трябва да "пачваш" библиотеката
а и мегата не поддържа отворен колектор ( в регистров смисъл ) ... и гъдулките не са ощетени

_________________
main[-1u]={1};


Чет Ное 10, 2022 3:49 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Ардуино 2560 простотия с IO
мда, само през DDxn регистъра, с обръщането му във вход. Да си призная гледах някакъв ардуински пример не съм обръщал внимание как го правят, сега го загледах с обръщане във вход, не че за точи който е писал библиотеката щеше много да се озори да го направи това, но да сигурно щеше да е объркващо за тия които го имат за черна кутия.
Разглезил съм се аз май с чипове в които i/o-то става каквото искаш :)


Чет Ное 10, 2022 4:47 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 15 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни