Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
8 bit/8kHz възпроизвеждане на звук 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 8:44 pm
Мнения: 3175
Местоположение: Пловдив
Мнение 8 bit/8kHz възпроизвеждане на звук
Интересува ме каква предварителна обработка на сигнала трябва да направя, че при възпроизвеждане да получа "максимално" качество - или по-скоро минимални шумове?

По-голямата част от шума мисля, че е в следствие на семплирането по време на записа.
Какво правя до момента:
1. Премахвам DC съставката на сигнала (той е 16 битов с 192000 семп/сек)
2. С еквалайзер правя честотни корекция, така че като го прекарам от изхода на PC-то през аудиотракта и говорителя на системата ми - да ми харесва. (опит да изкомпенсирам честотната характеристика на усилвателя и най-вече на говорителя и "акустичната" му система)
3. Отрязвам всички честоти над 4kHz (незнам дали да не орежа всички над 3кHz)
4. Нормализирам записа по амплитуда в целия 16 битов обхват
5. Конвертирам го до 8bit/8ksps
6. Нормализирам записа по амплитуда в целия 8 битов обхват
(нормализацията я правя с цел да "подобря" отношението сигнал/шум на записа)

Съответно конвертиране до HEX и запис в паметта на микроконтролера.

Да, ама шуми ... :(

Използвам 8 битов PWM на 64kHz като DAC. Презареждам го с 8kHz (на всеки 125 микросекунди с DMA). Имам НЧ филтър от 3-ти ред след него. После НЧ усилвател и говорител.


Чет Мар 18, 2010 5:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 25, 2005 1:58 pm
Мнения: 4585
Местоположение: US
Мнение 
Нещо не е на ред картата на ПК.

Между 9 и 10-bit PWM 44.1kHz , stereo, 16-bit signed integer, през филтър от 2-ри ред с ОУ на слушалки звучи отлично, чисто, няма тракальосване от PWM, в паузите се чува слаб шум, но шума го чувам от същите записи и на уредбата, така че изключвам да е от PWM, по скоро си го има в записа.

От къде го вземаш сигнал от линейния изход или от изхода за говорители ?

_________________
Ето аз дишам, работя, живея и програми пиша тъй както умея, с проца под вежди се гледаме строго и боря се с него доколкото мога....


Чет Мар 18, 2010 7:32 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 2:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: 8 bit/8kHz възпроизвеждане на звук
emilvtc написа:
3. Отрязвам всички честоти над 4kHz (незнам дали да не орежа всички над 3кHz)

Определено 4 kHz е много оптимистично за реалния свят в който живеем. ;)
Просто виж филтърът с който режеш колко затихва около 4 Khz и дали е достатъчно.

Цитат:
5. Конвертирам го до 8bit/8ksps
6. Нормализирам записа по амплитуда в целия 8 битов обхват
(нормализацията я правя с цел да "подобря" отношението сигнал/шум на записа)

На тези си им разменил местата май. Въобще вземи ги попремисли - както ти е оригинален 16-битов, директно можеш да го конвертираш в 8-битов така че да ползваш максимален динамичен диапазон, без междинни нормализации - с минимално на брой операции. Когато изхвърляш битове за да останат само 8, можеш или да закръгляш, или да видиш литература на тема "dither".

А най-лесно е да вземеш готова програма която да извърши тези трансформации за теб.


Чет Мар 18, 2010 8:22 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Май 27, 2006 12:37 pm
Мнения: 647
Местоположение: с. Згалево
Мнение 
Най лесния начин:
1. Няма нужда да режеш нещо от сигнала - предварително - с EQ Или някакъв филтър. Тъй най-вероятно да го скапеш още предварително.
2. първо правиш каквото правиш и щом вече ти "харесва" на 16 бита 193кХз - правиш конвертиране на 16 бота и 8 кХз.
3. Загубите тук са неизбежни.
4. после правиш т.н. Dither от 16 на 8 бита. Ако го направиш итаво - тук вече почти няма да се чувства разлика. Потърси Ultimate-D от пакета Sonalksis Mastering Suite.


Чет Мар 18, 2010 9:52 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 8:44 pm
Мнения: 3175
Местоположение: Пловдив
Мнение 
Записа го правя с микрофон към входа на PC-то. Всички обработки на сигнала ги правя с "Cool Edit Pro".
Програмата има различни функции за нормализация по амплитуда, премахване на DC съставката, филтриране (FFT и др), пресемплиране с различни семпъл рейтове и резолщции като битове с "dither" и noice reductions и т.н.
Обработеният сигнал го извеждам през изхода за слушалки на PC- то и го прекарвам през крайното стъпало и говорителя на системата ми. И като резултат - шуми ... Най силно шума се забелязва по време на паузите между думите, но ако се заслушам - присъства и в тях.

Разлика между 8кхц/16бит и 8кхц/8бит е огромна по отношение на шума ..
От опитите ми установявам, че резолюцията като битове влияе много по-силно на шума, отколкото семпъл рейта..


Чет Мар 18, 2010 11:12 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Май 27, 2006 12:37 pm
Мнения: 647
Местоположение: с. Згалево
Мнение 
Е точно за това говоря. Опитай тоя плъгин за който ти писах. Това е VST плъгин и Cool.. би трябвало да работи с него. Прави го почти да няма разлика при конвертиране от 16 до 8 бита. Не съм се замислял как - ама явно са го измислили някак.
За сравнение амо - вградения в Sound Forge уж професионален Dither няма нищо общо до това. Даже не се доближава...


Чет Мар 18, 2010 11:29 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 3:25 am
Мнения: 6418
Мнение 
http://www.romanblack.com/picsound.htm


Пет Мар 19, 2010 10:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 25, 2005 1:58 pm
Мнения: 4585
Местоположение: US
Мнение 
Според мен една голяма част от шума идва от това, че използваш изхода за слушалки, там знаеш, е крайно стъпало, което по принцип внася много шумове и изкривявания, и след като го вкараш в линейния вход на следващия НЧУ усилваш шумовете в пъти. Отделно кофти маси между двете хапаратури също ще ти осерат сигнала.

Опитай с линейния изход на аудиокартата, може и да го нямаш изведен на куплунг на кутията, но вътре на платката трябва да имаш джъмпери, където да се закачиш. Там е нискошумящ изхода, поне от аналогова гледна точка няма да имаш шумилки.

Да използвам темата, да попитам juzisound, имам едни записи, мноого тихи, околния шум е почти или по-висок от полезния запис. Как мога да ги усиля и да ги изчистя от шума, до толкова, че да се разбират, не ми трябва перфектното качество ? Използвам AudaCity и/или SoX, и каквото и да правя става още по-голяма боза. Пък ми са ценни и уникални :-)

_________________
Ето аз дишам, работя, живея и програми пиша тъй както умея, с проца под вежди се гледаме строго и боря се с него доколкото мога....


Пет Мар 19, 2010 10:27 pm
Профил WWW
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Съб Ное 28, 2009 5:50 am
Мнения: 391
Местоположение: Варна
Мнение 
Не съм работил с такива програми, но за шума и обработка ползвам Nero Wave Editor (върви с неро-то). Отваряте файла, маркирате всичко, цъкате на enchacement->Noise analys, цъкате на ОК и после пак в enchacement->Noise Reduction, вдигам reduction level докрай и сейвам.
Получава се доволно :)

_________________
Ангел Димитров 95


Пет Мар 19, 2010 10:42 pm
Профил WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Май 27, 2006 12:37 pm
Мнения: 647
Местоположение: с. Згалево
Мнение 
Ами относно записите - много зависи от естеството на шума и сигнала - но в общи линии пътищата са 3:

1. честотни корекции - обаче в много тесни лентни - с цел да докопаш нещо което ти е полезно и нещо което е вредно - и да подтискаш или изкарваш напред. Зависи от естеството на сигнала. Ако е относително постоянен - може и да има резултат.

2. Динамична обработка - разбирай честотно зависим гейт - или един вид - сигнала постоянно е намален - а се усилва автоматично само при наличие на полезен сигнал. Кое е полезен сигнал - се избира като се следи определена честотна лента - или няколко ленти - но различни от тези в които е вредния сигнал. Дава резултат при говор обикновенно.

3. Стандартнa Noise редукция - която е на принципа на премахването на постоянно присъстващ вреден сигнал - когато той е с относително постоянна сила и характер. Дава резултат при премахване на шум от лента примерно или шум от транзисторно стъпало, брум или нещо такова - дето е вредно и постоянно. За целта трябва да се намери място, където няма полезен сигнал - демек само шум. Анализира се този пасаж - и после на базата на направения анализ - подобна съставка се подтиска в общия сигнал.

Комбинации от методите - всякакви...
Все пак - не очаквай чудеса. Още не са измислили обработка по-добра от човешкия слух и "последващата" обработка от мозъка. Човека е способен - ако не е дочул нещо - да си го доизмисли на базата на вече натрупан предишен опит. Възможно е - дори е доказано - че музика която се слуша с лошо качество - обикновенно се приема - особено от музиканти - като доста по-добре направена от колкото ако я чуят с идеалното разбирай реалното и качесво. Тоест това дето слушащите не са чули и сами са си доизмислили е възможно да е по-добро от недочутото реално съществуващо.
Има един пакет с плъгини на фирмата Waves. Обикновенно там има всичко необходимо. Около 150мб е.

darkshy!
Обикновено при "enchacement->Noise analys" се селектира участък - в който има само шум. Виж пак трета точка.


:wink:


Съб Мар 20, 2010 12:36 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 10:28 am
Мнения: 2658
Мнение 
Цитат:
Интересува ме каква предварителна обработка на сигнала трябва да направя, че при възпроизвеждане да получа "максимално" качество - или по-скоро минимални шумове?

ами като начало да вземеш да разбереш от де идва самия шум например. та да почнем с твоята идея "По-голямата част от шума мисля, че е в следствие на семплирането по време на записа. " аз се съмнявам в това, потърси по-добре.


Съб Мар 20, 2010 8:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 25, 2005 1:58 pm
Мнения: 4585
Местоположение: US
Мнение 
Вчера само за проба пуснах MP3 декодиране с PIC32MX :-) , 16-битовия PCM изход го насочих към файл на SD картата, след това го възпроизведох с sox програмата, нямам забележки, свири прилично. Търся DAC чип, към който да изпращам аудиото, някой да може да ми препоръча нещо подходящо, имам в предвид да не е някаква екзотика.
Не изключвам и възможността да стане и с PWM модулите на процесора, но там полезния сигнал ще е не повече от 9-10 бита.

_________________
Ето аз дишам, работя, живея и програми пиша тъй както умея, с проца под вежди се гледаме строго и боря се с него доколкото мога....


Пон Мар 22, 2010 2:45 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 2:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение 
¶ написа:
Търся DAC чип, към който да изпращам аудиото, някой да може да ми препоръча нещо подходящо, имам в предвид да не е някаква екзотика.

Виж Wolfson дали нямат нещо.


Пон Мар 22, 2010 8:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юни 10, 2007 2:22 pm
Мнения: 6492
Местоположение: София
Мнение 
AC97 кодек ли искаш или просто някакъв DAC? Първите са малко по-трудни за намиране на дребно, ама
имаше един в Digikey, LM4550 .
http://search.digikey.com/scripts/DkSea ... 4550BVH-ND

То е цяла звукова подсистема де, ама е добре документирано и ще имаш и ADC-тата и т.н.,
няма да го мислиш пак скоро.

Инак за голи DAC-ове бих търсил най-напред в ADI, www.analog.com , имат сума ти неща
и product selector-ът им май работеше добре.

_________________
-------------------
www.tgi-sci.com
-------------------
http://www.flickr.com/photos/didi_tgi/


Пон Мар 22, 2010 8:54 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 11:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение 
Беее, само щото ми надуха главата колко бил добър MP3 кодека Lame аз бих прекарал историята през него и ако ми хареса ще го преобразувам във .wav например. Обаче Виндовс Медиата се справя още по-добре с ниските битрейтове.
Кой има време за губене...


Пон Мар 22, 2010 11:00 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни