Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Wireless Charger 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Wireless Charger
Мисля си че детекцията на тенджУра е по тока от работата - т.е. пуска големио ток и може да го спре след малко - ама тракера ще има чувството че лети редом с гпс спътника в тоя момент ...


Пет Яну 19, 2018 9:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: Wireless Charger
Абе има някъв датчик - не е по тока. Трябва да ги разгледам малко по-подробно. Генератора му е някакъв супер елементарен, да не говорим за драйвера на транзистора. Може би най-интересните компоненти са двата 10 микрофарада стирофлексни кондензатора - впечатляващи са. Явно тия евтините обаче работят на ръба - транзисторите им масово горят. А обикновено такова IGBT е по 8-10 лв. на дребно.

А моята идея беше не директно да сложи устройствата на котлона, а просто да го ползва за база - голяма бобина, чарколяци разни - генератор, датчик и т.н. - вероятно с някакво ниско напрежение ще се постигне ефект на значително по-малка мощност.


Пет Яну 19, 2018 9:57 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2593
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Wireless Charger
Тук е малко като RFID - то, честотата се избира според разстоянието. Бях правил преди време тестове на 125 kHz , но да се направи зареждачка за мобилен телефон с размерите на маса за кафене, мощността трябва да е почти колкото такъв котлон. Това което се ползва за големи разстояния е сноп микровълни от магнетрон. Или дори инфрачервен поток.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пет Яну 19, 2018 11:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Wireless Charger
Ако говорим за нещо достъпно за начало, то в китай има готови предаватели и приемници - като pcba. Аз имах едно комплектче за моя смартфон - приемника е гъвкаво парче 2 на 2 см или подобно, предавателя беше в някаква кутийка. Това го ползвах да си храня съвсем различно устройство (поне смартфона ми е в много дебел калъф и на моменти не се "закача").
Ето нещо примерно в раздел ТКЗС:
https://mcuoneclipse.com/2016/12/28/diy-ikea-wireless-qi-charging-for-the-hexiwear/


Съб Яну 20, 2018 3:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2593
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Wireless Charger
gicho, aми то това е било външна антена явно. И включване към USB буксата.
Мен като цяло ме учудва какъв е толкова смисъла от тия устройства, при положение, че обхвата е няколко сантиметра. Принципно се избягват различни букси, няма механично износване, устройството може да е капсуловано (херметично, водоустойчиво) може и на "пиян акъл" да се нацели мястото за зареждане. Като цяло аз такива предимства виждам. Да се разхождаш обаче в стаята и да ти се зарежда телефона не виждам как ще стане. Моята идея преди време беше да направя устройство за маса или барплот, като идат хората в кафенето и като си сложат телефоните отгоре, да почнат да се зареждат. Мощността би изгорила всички RFID тагове вкарани в полето... Оптимизация може да се направи като се направи със много антени(намотки). Мястото на телефона се локализира, и се включва само съответната намотка. Но хайде да не се отклоняваме много от темата.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Съб Яну 20, 2018 4:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Wireless Charger
Ъмчи на лаптопа на жената не слагам безжична мишка щото тя ще го помъкне без да извади адаптера и в чантата ще се разбие USB буксата.
Сетих се к'во пишеше в ръководството на телевизора ми: "Устройството не трябва да се влачи за кабела защото това може да повреди пода!".
Някой да смята, че светът отива на добре?


Съб Яну 20, 2018 5:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2593
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Wireless Charger
Хаха сега се сетих:
Не се казвало кабел а "шнур". Жените изключват "шнура" на ютията така: слагат крак на стената и дърпат здраво шнура :) Щепсела не се пипа...

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Съб Яну 20, 2018 5:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Wireless Charger
bongo_x2 написа:
Ъмчи на лаптопа на жената не слагам безжична мишка щото тя ще го помъкне без да извади адаптера и в чантата ще се разбие USB буксата.
..

Ами купи ѝ нормална марка мишка и адаптера ти ще е с такива размери, че да не ѝ се налага да го вади или да изкърти буксата. Примерно Logitech.


Съб Яну 20, 2018 6:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Wireless Charger
michev , ти женен ли си? Ей ся премерих адаптера: стърчи с около 6,5мм и вЕрвай ми, достатъчно е!


Съб Яну 20, 2018 6:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Wireless Charger
Семеен съм. Моя стърчи точно 2.7мм - специално заради теб го мерих. Ако беше проблем това, до сега 100 пъти да съм си изкъртил буксата.


Съб Яну 20, 2018 6:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Wireless Charger
Утре ще си премерим и другите адаптери :)
Между другото толкова стърчи моята мишка, на жената не ми се търси къде е. Ама нали си е моя - не съм я чупил, въпреки че не я вадя :mrgreen:

На шоуто на Дългия замязахме...


Съб Яну 20, 2018 7:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Wireless Charger
slav4o.com написа:
gicho, aми то това е било външна антена явно. И включване към USB буксата

Това от линка ли? Да, човека си ги купил евтини от икеа и ги модва.
Моето беше гъвкава платка която се слага между батерията и задния капак и вади ток. За S4 на самсунг говорим.


Съб Яну 20, 2018 10:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2593
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Wireless Charger
А това е хитро. Интересно обаче явно има умен контролер намърдан между този на телефона и батерията. А при безжично зареждане телефона показва ли нещо ?

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Нед Яну 21, 2018 12:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Wireless Charger
Ами ... показва че се зарежда :-) Самсунга има отзад контакти за безжичното зареждане, не съм сигурен къде е изправителя и останалата електрика на приемника. Затова пуснах линка дето е нов заден панел с микро усб. Ако го намеря ще замеря дали само бобина вътре - то може и от сервизното да се види какво има в телефона там.
Но по темата - има при китайците комплетки от приемник и предавател, въпрос на умело изкормване и използване.


Нед Яну 21, 2018 10:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Wireless Charger
gicho написа:
...Но по темата - има при китайците комплетки от приемник и предавател, въпрос на умело изкормване и използване.

Да, има. Точно такъв комплект съм снимал. Но не мога да разчитам, че ще го има в бъдеще, а и е прекалено голям. Има комуникация между предавателя и приемника така, че предавателя "усеща" присъствието на приемник. Максиланото расстояние при което зареждане има е около 10мм.


Вто Яну 23, 2018 12:08 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 30 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: dumfree и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни