Отговори на тема  [ 232 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Следваща
Изчисляване на импулсен трансформатор 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Шлифовъчните камъни са доста груби. Аз бих увил финна шкурка около дървено трупче. После със хлабиномер - онези пластинки които се пъхат периодично ще меря межината. Това ако зная колко трябва да е. И разбира се само за тест не за серийно производство :) Предполагам имаш няколко ферита. А и се пили само едната половинка...

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Съб Яну 22, 2022 3:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Само шкурка и нямаш никаква грижа, дори 180 е достатъчно за да получиш нужната гладкост, но винаги може да минеш с някоя малко по-фина. Намери си нещо гладко и твърдо, недей на бюрото ще го надраскаш, аз имах една гранитна плоча от настилка навремето, върши чудесна работа, сега ако имаш гранитна плоча за мерене ще получиш и равнинност но не ти е нужно това. Залепяш шкурка да речем 80 или 100 с двойнолепящо , малко по широка лента от средата и почваш да търкаш. Ако междината е доста по-голяма от дебелината на шкурката слагаш подложка, и тя трябва да е твърда. След като минеш с 80-та слагаш 180 като и слагаш два слоя двойно лепящо, това ти дава около 50-100 um в плюс. За 1 мм междина шкурката си е идеална, повечето са около 0.5, така,че като изтъркаш двете половинки ще получиш 1 мм. Междината не е свръх критична, дали ще е 1 или 1.2 все тая за пробите, пък после ще поръчаш каквито са ти нужни.
Стягането става с изолационна лента или пък със скоба за магнитопровод. Става и с две тръбни скоби, огъваш ги на П и ги затягаш една към друга.
П.с. като казвам двойно лепящо нямам в предвид тия които са по Бриколаж и Практикер, те са дебели и поддават, имам в предвид тънко двойнолепящо, продава се в магазините за печатни материали като микро асу, ако нямаш наоколо вземи от Бриколаж един спей с контактно лепило на Локтайт, а за втората шкурка използвай тънка подложка от твърди пластмасово фолио или по-дебело алуминиево фолио.


Съб Яну 22, 2022 4:12 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Тони ме е изпреварил със съвета за "залепянето". Само ще добавя, че точно тези предварителни тестове на междината се правят с пристягане на двата ферита, а не със залепяне - маймунски опашки от по-фините, два броя от двата края и си тествай спокойно. Ако се налагат промени, режеш, слагаш нови.


Съб Яну 22, 2022 4:29 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
stoyanoff написа:
Явно ще трябват 2-3 теста. Но поне ще стане бързо. Иначе за шкуренето ме притеснява дали ще успея да докарам правилния размер. Чета тук че го правят със силициево карбиден диск. Така ако всичко е наред с простите подложки, ще си купя това:
https://bauhaus.bg/shlifovachen-kamak-dremel/p/13389
и ще опитам да го сложа на фрезата. Така ще мога точно да докарам гап-а, който ми трябва. Или поне така си мисля.


Това ще ти помогне донякъде, аз лично правих междини на Е-ферити (в средата) преди десетина години по този начин и ставаше доста прилично. За прототип е идеално, но ти трябва статична бормащина, а не на ръка да държиш дремела. Продават стойки за дремелите и ако наистина работиш често с "механа" (механика), си струва да си намериш един, дори и от Алито има стойностни предложения.

https://www.amazon.com/Dremel-Workstati ... B00068P48O

Фиксираш си ферита и само с ръчката леко го обираш, става почти като фабрично.


Съб Яну 22, 2022 4:36 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
slav4o.com написа:
Шлифовъчните камъни са доста груби. Аз бих увил финна шкурка около дървено трупче. После със хлабиномер - онези пластинки които се пъхат периодично ще меря межината. Това ако зная колко трябва да е. И разбира се само за тест не за серийно производство :) Предполагам имаш няколко ферита. А и се пили само едната половинка...


Не е така, има си доста фини шлифовъчни камъни. Сега по памет не мога да кажа, как се класифицираха, но има камъни с доста малък толеранс на грапавината, точно са си като шкурка.


Съб Яну 22, 2022 4:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Ама как ще шкурите, бре? Далеч по-добре е в средата да се сложи пластинка, а в краищата феритно лепило. Най-много да замериш първия екземпляр...


Съб Яну 22, 2022 5:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Междината е правилно да бъде на централното рамо, ако се направи на крайните, много се увеличават излъчените смущения.
Тефлоновата лента е крайно неподходяща за подобни приложения. Първо, че се води мек материал, демек ако я използваш за изолация между слоевете, трябва да предвидиш по-голяма дебелина (има таблици по стандартите за безопасност). Второ, че трансформаторите се нагряват ( ако не са преоразмерени) и тефлонът съвсем "омеква".
По точно тази причина не ти препоръчвам да използваш свински опашки за пристигане на феритите. Има си специализирани скоби за тази работа или, както каза Ицо, с изолационна лента, може и с хартиено тиксо.

_________________
Хайде де!


Съб Яну 22, 2022 6:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10609
Местоположение: София
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
stoyanoff написа:
...Кажи за допълнителните навивки по краищата?! По един пълен кръг горе и долу на ферита?! Или поне аз така разбрах.

Нещо такова.
Прикачени файлове:
smps-transformer.jpg
smps-transformer.jpg [ 30.29 KiB | Прегледано 1038 пъти ]


А докато гуглих за картинка на траф попаднах на това: https://www.poweresim.com/
Изглежда полезно. Разгледай го, може да ти е от полза.

Редакция:
За изолация потърси 3M 1318 или 1350.


Съб Яну 22, 2022 6:42 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
dan написа:
По точно тази причина не ти препоръчвам да използваш свински опашки за пристигане на феритите. Има си специализирани скоби за тази работа или, както каза Ицо, с изолационна лента, може и с хартиено тиксо.


Свинските опашки се топят при температура над 90°C и по-точно 110°C - тези, които ползвам на работа. Говорихме за предварителни тестове, които да покажат дали междината е ок - колко дълги ще са тези тестове, че да се нагрее ферита до такава температура? Освен ако не е изчислен неправилно трансформатора. Не го давам като професионална препоръка, но от личен опит знам, че е по-добре от скоби, които е много вероятно да счупят мекия ферит. На мен този подход ми вършеше работа преди време, точно за един такъв магнитен tuning на един филтър.


Последна промяна d_jelev на Съб Яну 22, 2022 7:41 pm, променена общо 1 път



Съб Яну 22, 2022 7:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Това фолио обаче се слага, защото не лягат съвсем плътно двете половинки и служи да обира смущенията които се излъчват от там. Специално в телевизорите има такива трафове. Разглобявал съм траф от телевизор. Ферита си беше залепен плътно а вътре имаше голяма заводска междина, а пак си имаше такава лента... Нещо повече, при достатъчна мощност може да се стопи медната лента в мястото на междината.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Съб Яну 22, 2022 7:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Ако трафа е правилно навит излъчването от междината е малко, а ако е неправилно навит не само има излъчване а и може да ти опука конкуриращите елементи. Импулсния траф иска малко да се почете преди да ги навиеш.


Нед Яну 23, 2022 3:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Моя съвет е - ако елементите на трансформатора са сравнително евтини (ферити, макари и т.н.), си вземи няколко комплекта, щото вероятно ще ти се наложи да направиш няколко варианта и да ги сменяш за тестове.


Вто Яну 25, 2022 2:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Тук става нещо странно! При калкулатора на power избрания ферит от мен има индукционен фактор 395nH/T^2, а в каталога е 3950! В книжката има примери(стр. 115), където избраният ферит е F-43515-EC-02 с Al=100mH/1000(което ми се вижда страшно голямо). И с това число правят сметките. Обаче в чаршафите за това чудо намирам 3500nH...
И съответно ако си направя сметките с 3950 се получават в пъти по-малко навивки от изчислените от калкулатора(46 срещу само 10 при моите сметки). И вторичните са не с по 10, а с по 1 - 2 навивки. Съответно при последния опит да навия трафа съм използвал големите числа, то индуктивността следва да е много по-голяма и да няма как токът да достигне необходмите стойности, съответно няма как да се прехвърли достатъчно енергия.
Има ли нещо, което трябва да знам по въпроса, преди да опитам с малките числа? И да направя бум...

_________________
www.elkran.com


Сря Яну 26, 2022 8:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1698
Местоположение: Варна
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
stoyanoff написа:
... И да направя бум...

Някоя лампа с нажежаема жичка (100W , или от прожектор 'пура' , не помня кви ватове имаше там) , последователно на жицата към 220 v , ще индицира като стане напечено...

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Сря Яну 26, 2022 8:47 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Дам, бях забравил за този варант. Но мисля първо да опитам да разкача вторичните и да оставя само 1. Би следвало ако проблемът е в навивките, цялата мощност да се прехвърли само на тази 1 и изходното да се вдигне! Или поне така си мисля!

_________________
www.elkran.com


Сря Яну 26, 2022 8:57 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 232 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни