Отговори на тема  [ 59 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Оборудване на нова лаборатория 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
ДедоБоре написа:
ще станат трийсетина години от първото ми JBC. с времето се събраха може би над 50-тина вида човки за двата вида дръжки.
само една човка е дала фира - спря да се калайдисва, но си грее....

Какъв е модела на JBC-станцията?
Аз от текущите модели се кумя за един от двата по-достъпни и не съм сигурен кой да е:
1- CD-2BQF - 130 вата я дават, с дръжка за грубо запояване Т245
2- CD-2SQF - 40 вата , с дръжка за финно запояване Т210
като теоретично дръжката от едната е съвместима директно с другата станция и пак теоретично станцията я разпознава и почва да работи с подходящата мощност.
Практически не е изрично уточнено. Хората гледам си купуват адаптерни модули за да работят с двете ръкохватки едновременно. На мен ми трябва да работя само с едната в
даден момент но без допълнителни модули. Някакъв директен опит в тая сфера?


Пон Ное 28, 2022 2:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
'станцията' е AM6000
3-в-1: запойвалник, разпойвалник и духалка.
дръжките се пъхат в един контакт, или едната, или другата.
станцията е тъпа, с врътки, но не изключвам да се усеща по някой пин каква е дръжката. имам сервизно (и май схема), но за почти 30 години не ми се е налагало да я отварям.


Пон Ное 28, 2022 3:30 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Благодаря за отговора. Но тая AM 6000 която си показал, макар и на годинки изглежда като
космическа технология с всичките тея поддържани ръкохватки, в сравнение с това което JBC предлага в момента.
Не че съвременното е лошо, но се замислям за какво отиват тея 1000-до пари.
Например да вземем в CDE-2BQA способността да се интегрира температурата във времето и
да се изчислява мощността/енергията отдадена на падовете, викам си аха... :idea: , гениално са го измислили пичовете,
студената спойка или повредата на IC-тата ще зависи не от абсолютната температура на поене, а от интеграла на температурния спад
във времето през което човката контактува с падовете ... и в следващия момент какво се прави с изчислената мощност-
-чертаят се графики по екранчето... 8O . Цялата звучи като добра идея от някой инженерин, моментално 'доусъвършенствана'
от главния меринджей още в момента в който е била споделена.
Другата функцията - 'бибитката' , вързана за... обикновен таймер. Ако заради това меринджея купува JBC-та,
няма ли да му излезе по евтино да наеме един тъпанджия да думка тъпан в залата и така да задава такта, поне робите няма да си бъркат
бибитките. Нямаше ли начин да я вържат за кривата на мощноста, примерно първо бибиткане когато е достигната минималната мощност
за качествена спойка
и второ за максималната допустима за дадените чаркове . Функцията с вързване по мрежа за да може миренджея са следи спойчиците дали рАботят или пият
кафе също е много "напредничава".
Когато има нещо неясно -ръководствата за употреба са обрани отвсякъде откъм информация, все едно не са писани за потребители инДжинери и учЕни,
а за потребителки на смартфони. Ревютата в Ютюб са в джедайско-маркетингов стил: " Слънцето изгрява сутрин , птичките пеят,
понякога не пеят, дъжда е мокър, поялниците имат човки, ...следователно наща стока е най-хАрната от всички."
И да не излезне че работя за Хако-вците, и от мойто Хако не съм прекалено впечатлен. Това до някъде се дължи на факта че е
от старите модели не с пълнител, а с пасивна човка която се захлупва върху керамичен нагревател. Резултата от това е, че като почнеш
да запояваш, на дисплея бодро си стои 350 градуса, а на падовете температурата пада под работната. Тоя проблем го няма разбира се с
активните човки, но Хако при цялото си огромно разнообразие от човки, като се стигне до финно запояване, изведнъж стават много срамежливи
(откъм човки) и имат всичко на всичко 4-5 за финно - примерно нямат под Chisel 0.6 мм на 0.4 мм.( За сравнение JBC имат 0.2 на 0.1 , chisel 0.4 на 0.2 и т.н.)
Chisel 0.6-0.8 на 0.4-0.5 дебелина под микроскоп стърчи до резистор 0402, като небостъргач на олигарх залепен до детска градина. ...
Много дълго стана мрънкането, дано поне да има някаква полза.


Пон Ное 28, 2022 5:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Няма днешен аналог на това Дедо, най-близкото е на Weller, но дава само 12 l/m въздух, а твоето е до 45 . Същото е с новите jcb, там въздуха наистина е микро. Хако и те имат нещо от сорта FM-206, евентуално става за запояване и разпояване но и там въздуха е малко проформа 6 л/м.
Ерса имат едно icon 4, или нещо такова което е 20-на л/м което вече е по добре но пак не е като тяоето.
Аз затова и не търсих нещо такова а взех отделни. Имам едно двупортово Хако на което съм закачил пинсети и дръжка, имам второ еднопортово на което има втора дръжка, и отделно имам горещ въздух, той е някакво китайче. Мислех първо да взема на Хако модул за разпояване, ама той иска въздух под налягане, а такъв нямам, не виждам и лесен начин да закарам. Имат разпойващи станции но нямам място за такава, или то място ще намеря може да стои върху горещия въздух ама след дълго мислене реших да взема разпойващият им поялник, малко по-голям от тези които са само нагревател и филтър, но и аз го използвам от дъжд на вятър та не ми пречи.
Да не е JBC, има малки нюанси, но аз лично съм доволен.


Пон Ное 28, 2022 6:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Jack написа:
Благодаря за отговора. Но тая AM 6000 която си показал, макар и на годинки изглежда като
космическа технология с всичките тея поддържани ръкохватки, в сравнение с това което JBC предлага в момента...

А попадал ли ти е в полезрението проектът на Спарки за универсална станция за запояване работеща с всички поялници които са произведени до момента + тия които още не са?


Пон Ное 28, 2022 6:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Jack написа:
ДедоБоре написа:
ще станат трийсетина години от първото ми JBC. с времето се събраха може би над 50-тина вида човки за двата вида дръжки.
само една човка е дала фира - спря да се калайдисва, но си грее....

Какъв е модела на JBC-станцията?
Аз от текущите модели се кумя за един от двата по-достъпни и не съм сигурен кой да е:
1- CD-2BQF - 130 вата я дават, с дръжка за грубо запояване Т245
2- CD-2SQF - 40 вата , с дръжка за финно запояване Т210
като теоретично дръжката от едната е съвместима директно с другата станция и пак теоретично станцията я разпознава и почва да работи с подходящата мощност.
Практически не е изрично уточнено. Хората гледам си купуват адаптерни модули за да работят с двете ръкохватки едновременно. На мен ми трябва да работя само с едната в
даден момент но без допълнителни модули. Някакъв директен опит в тая сфера?


Разгледай китайските аналози. Цената е три пъти надолу. Човките и те са два пъти по-евтини. Но ако държиш, можеш да си вземеш оригинални ръкохватки и човки - работят и с тях.
Има доста ревюта, изглеждат добре направени. Като човек който доста години е ползвал професионално този боклук общо взето мога да ти кажа че оборудването е важно, ама по-важна е техниката на запояване (т.е. задклавиатурното устройство). Предполагам че ти е за хоби или за малко серийно производство. Така че спокойно вземай китайското (имат доста ревюта в тубата, гледай).
Примерно това:

https://www.aliexpress.com/item/1005004330295879.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.27b77d04RtehQ5&algo_pvid=90b64271-9dff-4388-9458-9d59a469fc60&algo_exp_id=90b64271-9dff-4388-9458-9d59a469fc60-8&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000028781885257%22%7D&pdp_npi=2%40dis%21BGN%21895.82%21707.7%21%21%21%21%21%402101e9d416696559242405065ec7b1%2112000028781885257%21sea&curPageLogUid=gmldnv92QHFg

или това:

https://www.aliexpress.com/item/1005004497933778.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.27b77d04RtehQ5&algo_pvid=90b64271-9dff-4388-9458-9d59a469fc60&algo_exp_id=90b64271-9dff-4388-9458-9d59a469fc60-15&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000029370548124%22%7D&pdp_npi=2%40dis%21BGN%21568.99%21284.49%21%21%21%21%21%402101e9d416696559242405065ec7b1%2112000029370548124%21sea&curPageLogUid=HV3i1F0jJjHX

Има и още други вече популярни китайски производители, правещи подобия на JBC.

https://www.youtube.com/watch?v=BxvPT4n7p4E


Пон Ное 28, 2022 7:17 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Да, универсалния контролер на Спарки и той е добър вариант, гледам доста народ си комбинира с оригинални дръжки на JBC.
Мисля по въпроса.
А така и така сме подгряли поялниците, да питам - дайте някакъв линк към хубав флюс за SMD запояване. Наблюдавам следното
нещо -след разпояване и запояване понякога в ямката на солдер маската около падовете се събират едни финни черни 'кюмюрчета',
които се отмиват при упорито търкане с тампон с алкохол, но е досадно. Това от гаден флюс който прегаря ли е, от прегоряла солдер
маска ли е при почистването на падовете с оплетката. Но поне видимо солдер маската не е увредена, по скоро от флюса ще е.

velio написа:
Разгледай китайските аналози. Цената е три пъти надолу. Човките и те са два пъти по-евтини. Но ако държиш, можеш да си вземеш оригинални ръкохватки и човки - работят и с тях.


И тях обмислям, не е за производство, само за прототипи от време на време. Подхода за запояване на оператора добре, но все пак навремето с поялник от Кауфланд за 5 лв
, лупа и бръчкане стигнах до запояване на SOP 1.27 mm pitch и надолу йок. Вече запоявам и QFP 0.65 - 0.4 pitch и надолу с доста по малко бръчкане, оператора е все същия и
иска хич да няма бръчкане ако може, даже да има и известен кеф :D


Пон Ное 28, 2022 7:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Значи на Спарки контролера е сигурно най-доброто решение, ако ти се занимава да си направиш кутийче и т.н. Аз тука карах доста време с някакви малки велери, ама взе да ми писва, и се бях наканил да направя на спарки нещото, щях да му правя и истинска кутия, да ама се оказа никой от тия дето продават няма наситени платки, а нещо не ми се занимаваше да насищам сам и взех хаковците :)
Голямото предимство на станцията на Спарки е че може да използваш всякакви дръжки, примерно на мен пинсетите на Ерса са ми по-удобни от тия на хако а предполагам и на JBC съдейки че са подобен дизайн на хаковските. Някой ден като имам време може да сглобя нещо 3 канално, като за едни пинсети и две дръжки, на мен това ми е оптималната конфигурация. За двупинови изроди ми е много по лесно да ги накарам да изглеждат както трябва с два поялника вместо с пинсетите, застават си точно в центъра, а с пинсетата все ги тегля ту на ляво ту на дясно, с оглед че съм и сляп като къртица ...


Пон Ное 28, 2022 8:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Jack написа:
Да, универсалния контролер на Спарки и той е добър вариант, гледам доста народ си комбинира с оригинални дръжки на JBC.
Мисля по въпроса...

Имам различни модели Велери, имам и други поялници, имам и контролера на Спарки оборудван с китайски имитации на дръжки и човка-нагреватели на Хако. Впоследствие закупих и оригинална дръжка и човка-нагреватели на Хако.
Моят съвет е да не се занимаваш с китайските боклуци. Единственото хубаво нещо което мога да кажа за тях е, че са евтини. Толкова.
Дръжките са гадни, направени от гадни материали и контактуват с нагревателя когато си искат. Човка-нагревателите също са гнусни. Трябва да дебнеш кой работи, кой не, или ако работи, дали е както трябва. Китайски отпадъци. :D
Да, евтини са, но спестените пари ще отидат за валидол, и накрая файда тц. :D

Ако трябва да бъда честен, не съм особено впечатлен и от оригиналното Хако. Микротъча на Велер го отнася като бързия влак. А е поялник сигурно вече на 25+ години.


Пон Ное 28, 2022 9:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
е, и това не беше еФтинко. към 4 бонки в зелено ми излезе с всички шукарии (вкл. педал и вакуумна вдигалка). тогава дилемата беше дали да си купя чисто нова каруца или по-старичка каруца И поялник, И осцилоскоп И разни други неща. е, дилърите на нови каруци изчакаха десетина години 8)

аз имам и (гореща) пинсета, но двата нагревателя се пускат заедно. в по-новите модели май могат и поотделно, ако се поддържат 2 дръжки.
но така и не придобих сръчност с нея и се кипри само пред паяците в някой кашон.

за резистори и керамика ползвам таквиз
Прикачени файлове:
0805.PNG
0805.PNG [ 31.23 KiB | Прегледано 762 пъти ]


за пинчета на конектори
Прикачени файлове:
pin.PNG
pin.PNG [ 41.95 KiB | Прегледано 762 пъти ]


те това е много удобно за SO и QFP
Прикачени файлове:
drag.PNG
drag.PNG [ 32.86 KiB | Прегледано 762 пъти ]


а това е може би най-рядко ползваната човка, без която не можеш
Прикачени файлове:
sma.PNG
sma.PNG [ 41.54 KiB | Прегледано 762 пъти ]


---

никога не ми е идвало на акъл, че някой ще сложи бипкалка, кога се е запоило нещото.
от петдесетина години си имам окомер, с времето е обучил естетствения интелект и е инвариантен по отношения на поялник, човка, припой.

колкото до интеграла... аз на моята станция го чувам. понеже е с тарф. прибръмчава по характерен начин.
не претендирам да съм с музикален слух, но напълно разбирам цигуларя-виртуоз, когато не може да обясни какво му е особеното на неговия страдивариус.


Пон Ное 28, 2022 9:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Ами имам човка като за резисторе, даже няколко, но никога не съм стигал до там да ги сложа. На едната дръжка винаги стои те това с дупката, то от него имам и няколко размера но средното от трите върши работа за всичко :) На другата дръжка обикновено стои малко длето. Аз гледам всички пасивности да са ми един размер, та не е невъзможно като започна да ги поя да сменя едната човка ама не го правя, просто хващам втората дръжка и с двете едновременно :)
Пинсетата я използвам основно за разпояване, не че и там не става с две дръжки но с пинсетата е по удобно. Иначе тази ъгловата като за конектори ... питай неволята, тя ще ти каже :) нямам такава, наскоро поих някакъв кабел, стана. и с нормална.


Вто Ное 29, 2022 1:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Това не е ново, но някой работил ли е с него. Вероятно може да е полезно...


Прикачени файлове:
calibation_fluke_5100B.jpg
calibation_fluke_5100B.jpg [ 376.16 KiB | Прегледано 692 пъти ]
Чет Дек 01, 2022 10:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
значи тъкмо получих оферта, $93 за флуке 87V и $192 за HP3457A, говорим за калибрация не проста проверка. Това е за най-евтината услуга, калибрация без данни, има с данни, със сертифийат,проследима и т.н. то разликата е в документа, въпреки че може да имат еталони които са проследими и други които само да ги контролират ...


Пет Дек 02, 2022 5:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Някой да е писал на змийски и пoдобни езици или някакви скриптове (не National Instruments, но може Matlab) за TTI и подобни
https://www.elfa.se/en/bench-top-power- ... track=true


Пон Дек 05, 2022 12:00 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 59 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни