Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Батерии 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Батерии
Здравейте! Купих си тука едни китайски батерии тип 3.7V 1000mAh 503450 Lithium Polymer. И май се наигах. Примерно на 5-10 батерии 1 работи примерно 1-2-3 седмици и после и пада заряда. Иначе останалите работят нормално. Може ли да споделите някакви процедури за качествен контрол при батериите? Примерно да им меря заряда? Или някакви цикли да правя преди да се монтира?!
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Вто Дек 06, 2022 1:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3231
Мнение Re: Батерии
10-20% ти идва брака.

Полимерните са трудна работа. Особено китайските. И ние имаме брак, може би не е толкова голям, но е по-голям съпоставено с 18650 клетки.
Литиевите нямат нужда от упражнения до колкото знам. Полимерните обаче често не са херметизирани добре и вероятно от там следват доста дефекти.


Вто Дек 06, 2022 1:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Батерии
Значи да мина на литиево-йонни! Ще видя какво се продава...

_________________
www.elkran.com


Вто Дек 06, 2022 6:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3231
Мнение Re: Батерии
Предполагам си наясно, но за пълнота на изложението:

И двата вида батерии са Литиево-йонни, просто едните са в полимерни опаковки :). И от моя опит, тия опаковки не са особено качествени, меки са и най-вече херметизацията около електродите често е компрометирана.


Сря Дек 07, 2022 3:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Батерии
По дефиниция ги водят, че имат разлика във вида електролит. Но да главно тези с мека опаковка са полимерни. Издирвах такива за телефон и харесах едни за плейстейшън в твърда опаковка. Поръчал съм 15тина, да видим как са. Да не вземе някоя друга глупост да излезе там. То главния проблем е, че батерията трябва да е плоска и няма особено голям избор.

_________________
www.elkran.com


Сря Дек 07, 2022 7:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3231
Мнение Re: Батерии
Ясно, ами... успех ти желая. То си е на късмет малко, особено ако купуваш сравнително малки количества.


Чет Дек 08, 2022 2:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1245
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: Батерии
stoyanoff написа:
По дефиниция ги водят, че имат разлика във вида електролит. Но да главно тези с мека опаковка са полимерни. Издирвах такива за телефон и харесах едни за плейстейшън в твърда опаковка. Поръчал съм 15тина, да видим как са. Да не вземе някоя друга глупост да излезе там. То главния проблем е, че батерията трябва да е плоска и няма особено голям избор.


Ще добавя нещо за батерите - когат купуваш искаи им да ти дадът даташит с характеристиката на зареждане -разреждане. - или така наречената електро-химична характеристика.
Прдмполагам че ти си правиш BMS или си купуваш готов но поне може да се настроива.
Аз каквато и да е Литиева батерия без BMS не бих ползвал за каквото и да е .
Ако че това дето си посочол като параметри не са големи клетките при литиевите винаги може да се запалиш.

3,7В дето си посочил предполагам са NMC,поне тия са наи масовите на пазара ... там ако започне отделяне на топлина ,електролита се разгражда и отделя кислород....... мисля че вече е ясно какво става ...

2 годинини малко правих BMS та шега не бива... нагледъл съм се на запалвания ,гърмежи и т.н


Чет Дек 08, 2022 8:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: Батерии
Зареждачката ми е bq2057 на TI. Имам и терморезистор, както е по изискване. Не съм имал инциденти със запалване... Избраният ток на зареждане е 1А макс...

_________________
www.elkran.com


Чет Дек 08, 2022 9:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Батерии
Стареенето е големия проблем на тези акумулатори. В съчетание калпава технология на производство и некачествени материали + неправилно съхранение, може да се очаква всичко.


Пон Дек 12, 2022 9:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: Батерии
Я да използвам и аз тая тема.
Имам клиент с едно платле за което сега си търси батерия. Всъщност той си беше намерил батерия но май се оказва неподхдояща за условията. А условията с две думи са ниски температури и чести претоварвания, като казвам чести имам в предвид чести, претоварвания от порядъка на 50g са общо взето постоянни като има и такива между 500-1000g.
Работна температура между -10 и -4, това по време на разряд.
В момента е с LiPo и то китайче, проблема е че много бързо се разрежда, и имаме съмнения че претоварването не и се отразява добре. Цялото нещо е залято, т.е. външни механични въздействия няма, в смисъл нещо да я натиска, единствено собственото и тегло което при 500 g не е шега.
Въпросът е че трябва да е зарядна, навремето съм правил едни логери по специфични които работеха при около 10000g но там бяха еднократни въздушно цинкови.


Пон Дек 12, 2022 6:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3231
Мнение Re: Батерии
LiFePO дали няма да са подходящи? Само дето енергийната плътност не е същата...
Или пък LTO - работят от -50 градуса...


Чет Дек 15, 2022 2:08 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 11 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни