Отговори на тема  [ 92 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
ИЗБОР НА ПОЯЛНИК 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1245
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: ИЗБОР НА ПОЯЛНИК
Като чета тука и се спомена от Бонго за ползването на нишъдъри ,аспирини и от сорта при калаидисването на големи обекти за запояване.
При големите обекти нямам опит но ще дам едно инфо относно така наречения течен колфон -даже на френски тъй е и написано на шишето .
Аз го ползвам вече 6-7 години по платките и съм много доволен.
Може и да има и похубави и ефтини матряли но поне това е изпитано лично от мене.
Не е проводимо и се чисти с които и чистач на колофон да съм ползвал.
Дали го има в БГ нямам иея ама тука се намира без грижи.

Куповам от 1 Долар магазина шишенце с лак за нокти ,чиста го с ацетон , наливам тая чорба и нататък е ясно как се плзва.

Rosin Solder Flux, Liquid, 3 oz.
A mildly activated rosin flux for general-purpose soldering of pcb's, wire, cable, and semiconductors.Item #: 61466
UPC #: 032277614666 $11.59 (Suggested retail)

https://www.forneyind.com/products/shop ... iquid-3-oz


Сря Дек 02, 2020 12:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: ИЗБОР НА ПОЯЛНИК
HSB написа:
Като чета тука и се спомена от Бонго за ползването на нишъдъри ,аспирини и от сорта при калаидисването на големи обекти за запояване.
При големите обекти нямам опит но ще дам едно инфо относно така наречения течен колфон -даже на френски тъй е и написано на шишето .
Аз го ползвам вече 6-7 години по платките и съм много доволен.
Може и да има и похубави и ефтини матряли но поне това е изпитано лично от мене.
Не е проводимо и се чисти с които и чистач на колофон да съм ползвал.
Дали го има в БГ нямам иея ама тука се намира без грижи.

Куповам от 1 Долар магазина шишенце с лак за нокти ,чиста го с ацетон , наливам тая чорба и нататък е ясно как се плзва.

Rosin Solder Flux, Liquid, 3 oz.
A mildly activated rosin flux for general-purpose soldering of pcb's, wire, cable, and semiconductors.Item #: 61466
UPC #: 032277614666 $11.59 (Suggested retail)

https://www.forneyind.com/products/shop ... iquid-3-oz


За ръчен монтаж и ремонти аз ползвам такива които нямат нужда да се чистят
https://store.comet.bg/Catalogue/SOLD/S ... lder+Flux/

А в къщи съм се екипирал с това. Стар модел е, но работи желязно.
https://www.jbctools.com/pdf/BT_MANUAL.pdf


Сря Дек 02, 2020 9:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: ИЗБОР НА ПОЯЛНИК
Течен колофон в шишенце от лак за нокти съм си правил навремето когато флюсовете бяха рядкост, разтварях го във спирт, май. Сега разтварям паста - понякога се налага.
Колофонът е твърде слабо почистващо, предимството му е при разпояване защото се изпарява при сравнително висока температура.
Големите обекти обикновено са доста мръсни и окислени.

А бе да попитам: някой виждал ли е човка от алуминий, облечена в нещо си? Щото алуминият е с добра топлопроводимост и има голяма топлоемкост - улеснява регулирането. Да знам дали да си поиграя, де. Идеята ми е дебел алуминиев кабел напъхан в купешка човка-тръбичка и присаден на ефтинджос пояник.

Edit сетих се приложение за бакъра на mitko_el : ръгаш на джилязо с дървена дръжка и загряваш на газовия котлон, не се майтапя! При нужда от изковаване: бакърът омеква като го зачервиш и хвърлиш във вода, т.е. обратно на джилязото.


Сря Дек 02, 2020 11:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4978
Местоположение: София
Мнение Re: ИЗБОР НА ПОЯЛНИК
При човка в добро състояние, правилно подбрана температура и качествен тинол, не би трябвало да се налага използването на допълнителен флюс. Разбира се е добре флюса все пок до е под ръка, но започна ли за посягам често към него се сещам, че имам проблем.


Сря Дек 02, 2020 2:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6012
Мнение Re: ИЗБОР НА ПОЯЛНИК
лео, ти си мислиш за жички и платки, други за улуци, трябва да е ясно за какво говорим :D
има една приказка - какъв българин съм ако нямам торбичка пълна с торбички, при мен е малко по различно - чекмедже с жички, 3та работилница сменям, винаги имам чекмедже пълно с жици :D от където изостане топка жици бутам в това чекмедже, като ми потрябва - дърпам и режа от там
от време на време попадам на някакви на вид нормални жици, но калая нещо не ги харесва, трудно се калайдисват много след като се е разтопила изолацията, заминават веднага в коша, без да търся по-силен флюс или да си сменям поялника
с улуците не е така, не може да се хвърля, трябва да се калайдиса на всяка цена :D

скоро ми носиха за ремонт захранващ блок 12в 30А, 3 броя еднакви, с еднаква повреда - производителя на малкото драйверно трафче решил да ползва флюс за улуци при запояване на медния проводник към изводите на макарата, в резултат целия проводник 0.2мм излизащ от макарата липсва, не знам какъв флюс е бил но не разяжда калая, останали бяха калаени и лакови кухи тръбички, изядена само медта вътре, имаше някакъв бял прах подобно на тоя който се образува по клемите на акумулатор за кола


Сря Дек 02, 2020 5:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: ИЗБОР НА ПОЯЛНИК
да не е бил с алуминиев проводник, там се получава тоя ефект.


Сря Дек 02, 2020 5:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6012
Мнение Re: ИЗБОР НА ПОЯЛНИК
уж медни, ама кой знае и медта колко е чиста...


Сря Дек 02, 2020 5:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1245
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: ИЗБОР НА ПОЯЛНИК
Desert Leo написа:
При човка в добро състояние, правилно подбрана температура и качествен тинол, не би трябвало да се налага използването на допълнителен флюс. Разбира се е добре флюса все пок до е под ръка, но започна ли за посягам често към него се сещам, че имам проблем.


По идея е тъй както казваш ама в реалноста си се налага да се ползва .
Аз имам 2 случая - за хоби проекти - тогава аз си подбирам матерялите и в общия случаи не ми требе флюс
и
в работата -някои път има толкоз дрени нещица и поне аз не ща да се мъча -слагам почти невидим слои от онова горното и после си го поя и е супер.
Аз си признавам че одъртявам и бе лупи не виждам дребните неща по ПЦБ пак камо ли да видя какво астава на някакв малък пин.

Илко - посочения от мен флюс и тои не трябва да се чисти амам аз не понасям да не го изчистя.


Пет Дек 04, 2020 1:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: ИЗБОР НА ПОЯЛНИК
@nik Аз пък к'во си спомних още от времето на домашно изработване на големи гарги-антени: забранява се допирът на некалайдисана мед до алуминий, особено в комбинация с джилязно болтче!
Напоследък, главно за по-евтино, масово се ръгат алуминиеви помеднени проводници. Но ако не ги запоиш за части от секундата: медта изчезва. Това налага малко по-агресивен флюс и пак съм скептичен относно целостта на медното покритие. А за мат'ряла на крачетата можеш да се досетиш.


Пет Дек 04, 2020 12:56 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Май 26, 2009 7:49 pm
Мнения: 37
Мнение Re: ИЗБОР НА ПОЯЛНИК
Виждам,че се забавлявате.


Сря Фев 09, 2022 6:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: ИЗБОР НА ПОЯЛНИК
@MAX_PG , гледам че не си в час: напоследък тук предимно се забавляваме! :)
Но понеже темата е повдигната: още веднъж благодаря на @miro_atc за "томахавките" със само 100% отстъпка!

Съвпадение или не, преди няколко часа ми подариха (срещу едно пиене) половин кило макара с оригинален френски тинол, над милиметър дебелина, флюсът е "колофон миришещ на парфюм". Еееех, спомени!!!

Намерих пакетчета нишадър купени в аптеката (20гр за 70ст), бяха ми го препоръчали за компрес срещу ставни болки (май), а възрастната аптекарка каза "Бамааму, и това доживях да чуя!".


Сря Фев 09, 2022 8:59 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Май 26, 2009 7:49 pm
Мнения: 37
Мнение Re: ИЗБОР НА ПОЯЛНИК
Как е по-добре да се подходи с въпроса за защита на запояваните елементи от индуцирано или електростатично напрежение на върха на поялника.Заземяването на върха твърдо или през резистор 1мегаом е по-удачно.Използвам Т12 писалка,където сензора е последователно свързан с нагревателя.Използвам импулсно захранване за 24V/4A.Там има едни Y- кондензатори от масата на 24волта и масата на 310волта.По-добре ли е да се заземи директно масата на 24волта.Когато заземя корпуса на поялника контролера се побърква.(не отчита правилно).Много неизвестни има с правилния подход за защита на поялните станции.Хем да действа защита от ESD,хем да има защита от докосване на поялника до платка под напрежение.


Пет Фев 18, 2022 11:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: ИЗБОР НА ПОЯЛНИК
Лично моя съвет е, първо махни това импулсно и сложи траф, освен ако не си с някоя от sorta na T210 и подобните китайщини, но и такова да е не знам дали не е по-разумно да помислиш за траф и кстъм кутия ако се налага.
Заземяването не го правиш директно, през резистор 1 М е ОК за статика. Пояника трябва да е максимално изолиран от всичко. така или иначе не те съветвам да поиш под напрежение, или поне не без да си сигурен какво поиш, защото и аз го правя понкога от мързел. Именно поради тази причина импулсните не са за там, хубав траф за да си спокоен.


Съб Фев 19, 2022 12:29 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Май 26, 2009 7:49 pm
Мнения: 37
Мнение Re: ИЗБОР НА ПОЯЛНИК
благодаря ToHu за бързия отговор ,но аз вече съм проектирал дънната платка на захранването и управлението,набавил съм си елементите и кутията и нямам опция за мрежов траф.При тези обстоятелства какви опции имам със заземяването?


Съб Фев 19, 2022 12:49 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Май 26, 2009 7:49 pm
Мнения: 37
Мнение Re: ИЗБОР НА ПОЯЛНИК
Какво мислите за това.


Прикачени файлове:
si_psu.jpg
si_psu.jpg [ 49.57 KiB | Прегледано 1778 пъти ]
Съб Фев 19, 2022 12:58 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 92 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни