Отговори на тема  [ 305 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Следваща
Избор на лабораторно захранване. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Избор на лабораторно захранване.
itso.t написа:
Захранванията за които е без значение колко дълго е късото в изхода им имат някои особености при употреба... :mrgreen:


Да, обикновенно не им пука какво е свързано след тях и нямат датчик за дим. Но пък този има дистанционно управление и Ethernet. А фамилията от подобни захранвания е впечатляваща като възможности - напрежения и ток.
В неделя ще разбера дали ще се сдобия с едно подобно.


Чет Ное 18, 2021 5:50 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Избор на лабораторно захранване.
slav4o.com написа:
Ами този кондензатор трябва да е преди токоограничаващата схема.
Иначе е възможно токоограничаващата схема да е бавна (да има инертност)


В повечето случаи е директно запоен на изходните терминали :). Нерядко е в диапазона на хиляди микрофаради.


Пет Ное 19, 2021 2:44 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: Избор на лабораторно захранване.
Функцията 'таймер' която се появява на по-новите захранвания ползвате ли я ( да променяте напрежението или тока по крива).
Т.е. -струва ли си примерно да се вземе някой Ригол който я има, вместо вероятно по-надеждното TTi което има само класическите CC /CV.
Ако захранването няма таймер функция, как може да правим voltage sweep примерно като в LTSpice симулациите.
Някоя функция 'ramp' от функционалния генератор дали ще свърши същата работа.


Пет Апр 01, 2022 12:39 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Избор на лабораторно захранване.
Функционалният генератор ти доставя сигнали, които можеш да ползваш за контролни вериги. Няма начин да ги товариш с ток, по-голям от милиампери. Тук важи правилото за съгласуване на линията - 50 ома.
За sweep supply си има сигнални генератори и arbitrary сигнални генератори. Омикрон произвеждат такива - с тях можеш да генерираш каквато поредица напрежения или токове искаш - форма, честота, амплитуда докъм 400V и т.н., remote control и прочие. Изходите доставят до 10 ампера на изход, поне с този Омикрон, който съм ползвал. Можеш на Матлаб да си направиш някой скрипт на някоя крива, шум, поредица и да го заредиш в устройството.
Обикновените захранвания имат класическите функции, а тази с таймера не съм ползвал, та не мога да дам мнение.


Пет Апр 01, 2022 1:27 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Избор на лабораторно захранване.
Jack написа:
Функцията 'таймер' която се появява на по-новите захранвания ползвате ли я ( да променяте напрежението или тока по крива).
Т.е. -струва ли си примерно да се вземе някой Ригол който я има, вместо вероятно по-надеждното TTi което има само класическите CC /CV.
Ако захранването няма таймер функция, как може да правим voltage sweep примерно като в LTSpice симулациите.
Някоя функция 'ramp' от функционалния генератор дали ще свърши същата работа.


Ако не се лъжа, мисля че има захранвания с аналогов вход. (поне DC електронни товари със сигурност има). Каквото се подаде на тоя вход излиза на изхода. Там може да се свърже някой си генератор...


Пет Апр 01, 2022 3:36 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: Избор на лабораторно захранване.
Ок, благодаря, не съобразих и щях да си издумкам генератора.
Още един тъп въпрос от моя страна, последен (за днес :D ) -> много често
един и същ производител на захранване предлага две модификации:
- едната с изходи +30V и +30V
- другата с изходи +30V и -30V
, като не уточнява нищо в ръководството за квадранти в които работи едното и другото и т.н.
Ригол е типичния пример с неговите DP831 и DP832 ->един менюъл за цялата 800...серия за да си спестят
електронната ПДФ хартия.
Да не би да има някаква неписана концепция по подразбиране която ми убягва. Например мога ли да
взема 832 серията която е с два +30V изхода и да ги навържа през GND за да получа +30 и -30 волта за някой опамп или други
неща изискващи двойно захранване. Ако да, тогава какъв е смисъла да съществува въобще специален -30V изход.

Цитат:
Ако не се лъжа, мисля че има захранвания с аналогов вход. (поне DC електронни товари със сигурност има). Каквото се подаде на тоя вход излиза на изхода. Там може да се свърже някой си генератор...

Това е интересно.


Пет Апр 01, 2022 3:39 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Избор на лабораторно захранване.
Най-грубо казано, класическия начин да си направиш дуално захранване от 2x30V е да ги свържеш в серия и средната ти точка да е масата, както ти предлагаш - това с външни кабели или чрез функциите на захранването (с бутони може да конфигурират дали да са в серия или паралел). Не съм попадал на захранвания с +/-30V изходи - това фиксиран -30V изход ли е, или можеш да го конфигурираш дали да е с положително или отрицателно напрежение? Както и да е, такова захранване ти спестява дейностите по-горе.


Пет Апр 01, 2022 3:49 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Избор на лабораторно захранване.
Jack написа:

Цитат:
Ако не се лъжа, мисля че има захранвания с аналогов вход. (поне DC електронни товари със сигурност има). Каквото се подаде на тоя вход излиза на изхода. Там може да се свърже някой си генератор...

Това е интересно.


Всъщност изобщо не е новост и ти предлага идеален вариант да управляваш с Функционален Генератор захранването си. И е по-евтин вариант от това да си закупиш Сигнален Генератор, за който писах по-горе. Има разлика между ФГ и СГ, въпреки че масово в инженерните среди се смесват тези понятия.

Ето ФГ:
https://www.rigolna.com/products/wavefo ... z/dg1022z/

Ето СГ:
https://www.omicronenergy.com/en/produc ... -menu-open

А гледам, че Ригол са си направили труда да понапишат нещо по темата:
https://int.rigol.com/news/blog/117.html


Пет Апр 01, 2022 3:52 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Избор на лабораторно захранване.
Доста от дъртите HP/Agilent захранвания са с два квадранта. На практика приличат повече на усилватели от колкото на захранвания. (съдейки от схемите им).


Пет Апр 01, 2022 4:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Избор на лабораторно захранване.
Не забравяте усилвателите за вибро-стендове - те на практика са захранвания, които могат да работят в CV или CC режим, като изкарват точно това което им подадете на входа - с мощности от няколко вата до киловати и повече. Разбира се има граници до какви честоти, но самите вибростендове също ограничават възможната лента.

Имам такова за училищна употреба - обикновен фукционален генератор със крайно стъпало, в предната работа имахме две такива стъпала - 100W и 500W.

Има и такива за управление и тестване на течнокристални индикатори и оптични затвори.


Пет Апр 01, 2022 11:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на лабораторно захранване.
А не забравяйте и профи усилвателите. Има такива които са събрани в 1U или 2U формат, по няколко киловата на канал (реални), бачкат в 4 квадранта, вадят в изхода си напрежение над 100V и ток по 30 - 100А ток, и честотната им лента е по-широчка от тия които спомена Груби... :lol:


Съб Апр 02, 2022 10:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Избор на лабораторно захранване.
Ами...не виждам проблем да използвам и професионален усилвател, за да клатя окачването на някой автобус с AC/DC...Лентата на тия "драйвери" е от няколко Hz до 20kHz и повече, и както казах се ограничава обикновенно от изпълнителното устройство - шейкър и т.н. Но пък имат други екстри - като регулируеми защити по напрежение и ток, обратна връзка от акселерометри, защита при механично претоварване, филтри и т.н.


Съб Апр 02, 2022 6:01 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пет Юли 05, 2019 2:38 pm
Мнения: 343
Мнение Re: Избор на лабораторно захранване.
Някой да има такова : https://www.siglent.eu/product/1141034/ ... wer-supply или да си е играл с него?


Чет Май 05, 2022 9:03 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Избор на лабораторно захранване.
nikolay.kolev написа:
Някой да има такова : https://www.siglent.eu/product/1141034/ ... wer-supply или да си е играл с него?


https://www.youtube.com/watch?v=mdOauVzY9OU


Чет Май 05, 2022 12:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Избор на лабораторно захранване.
Имам монохромния вариант SPD3303D, вероятно от 2014 година. Не съм имал проблеми, използвал съм паралено и последователно връзване. Удобен ми е за работа. Не съм сигурен дали мога да бъда поръчител, тъй като ползвам захранването не особено често, пък и не съм много капризен.
Моето захранване е с по-лоша резолюция. Не показва единиците милиампери и понякога, макар и рядко това ме дразни.

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Чет Май 05, 2022 1:19 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 305 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни