Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Симулационни tools 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Симулационни tools
Отварям я тук тази тема, че много замърсихме темата с избор на лабораторно захранване. За да не се бърках хората, като търсят нещо конкретно. Бях повдигнал една тема относно новият spice на Тексас, но никой не отговори. Иначе сигурно има какво да си кажем, аз поне имам някакво самочувствие със симулационни продукти.
LTSpice е единственият, който се доближава до възможности до Cadence PSpice. Tina, безплатната става предимно за чипове на Тексас и стандартни компоненти. LTSpice работи с външни модели, но не винаги (няма да влизам в детайли, свързано е с разширението, тоест типа на спайс модела и поддържания spice). Но абсолютно не е достатъчен в моя случай, защото изпозлвам едно 60% модели на фирмите, а не вградените. Cadence купиха PSpice и докъм 2010 сериозно си развиха вградените библиотеки, отделно всекидневно ъпдейтват. Там има хиляди модели от стотици фирми. Отделно възможностите им за източници са без аналог, както и плотирането на резултатите, математически манипулации, толеранси на компонентите. Магнитната им библиотека реално има всякакви, и новите, феромагнетици. Външни модели да не ми тръгнат на Cadence PSpice мисля, че съм нямал, само трябва да се спазват импорт правилата и някои малки тънкости. С Cadence мога да си създавам мои модели, не само текстово (то е за профи), но и с техните глезотийки. Имат интерактивни подпрограми за създаване на модел по характеристики от datasheet, както и магнетик дизайнер, който ползвах доста за crosscheck в миналото. Като си сметна трафа или каквото е там от магнетиците, пускам този туул да го дизайне по зададените параметри и сравнявам. Излиза много подробен дизайн прозорец с всичкото си вътре - сметки, картинки, графики. Това нещо може да се експортне на спайс модел, което е много удобно. И го имат от поне 13 години, че и повече. Използвам и PLECS фирмен лиценз, но той е само с математически модели и е за силова електроника, не може да замени спайс за електронни схеми. Cadence също са се ориентирали към хибриден симулатор с мат-модели и спайс модели, но това е в новото Алегро и аз там не съм пипал. Имам лиценз само за PSpice 16.3 от фирмата.
В заключение си мое, единствено LTSpice върши добра работа. Cadence PSpice e най-горе в класацията, а ТИНА безплатната е по-скоро за студенти. Чувал съм за платената, има даже VHDL в нея, но не вярвам да перфектна за работа с външни модели. Освен това Тексас имат навика да си правят криптирани модели, за да могат да им вървят симулациите. Отделен модел за стартъп, отделен времеви модел, отделен за друго. Не се научих да я ползвам.
Алтиума реално "нямаше" симулатор докъм 2012. Това, дето го водеха за симулатор вътре не беше мръднало от Протел 99. И не става за външни модели, което на практика го изключва като симулационно решение. След това не съм го ровил за симулации, само за платките, където му е силата. Попрочетох, че се мъчат в момента да го разкрасят, но не знам дали са успели.
CircuitMaker на спарки не го познавам, може и да е добър.
Имам на Андроид WeSpice за 10 долара, оказа се доста добър, стига да се схване как работи. Импортва външни схеми добре, но за стандартни компоненти е по-добре да се ползват вградените и да им се променят параметрите според datasheet.
Ако някой иска да добави своя опит със симулациите да заповява.
И пак да питам, ако някой е пробвал новият Spice на Тексас, който работи с този на Cadence, да пише.


Пет Дек 11, 2020 2:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Симулационни tools
Уникалното на CircuitMaker-а - при симулация записва данни за всички връзки по схемата, а не задаваш къде точно. И после цъкайки с пробата по схемата гледаш каквото ти е кеф. Буквално все едно мериш с осцилоскоп. Може и няколко точки да нацъкаш едновременно. Това за всичките му тулове - осцилоскоп, мултиметър, и Фурие.

За съжаление вече е МНОГО старо откъм модели, отдолу симулатора е XSpice, и вкарването на нови модели не е от най-приятните занимания. Пнякога се случва и симулацията да избие с грешка и да трябва да побъзигнеш параметрите и за да тръгне.

Обаче така съм свикнал с него че още не можем да се разделим. Най-вече с функциата да си цъкаш навсякъде по схемата и да глеждаш ток, напрежение и мощност (върху някои компоненти), в "реално" време.


Пет Дек 11, 2020 3:24 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Симулационни tools
Дърто, дърто, колко да е дърто (ако не броим интерфейса и базата данни например). Още на Правчо-8 това се смяташе с матрици...


Пет Дек 11, 2020 3:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Симулационни tools
bongo_x2 написа:
Дърто, дърто, колко да е дърто (ако не броим интерфейса и базата данни например). Още на Правчо-8 това се смяташе с матрици...


На правчо 8 има да чакам една седмица да ми сметна последната симулация. На моя компир я смята за около 10 секунди, като му дам да я смята на по-ситни стъпки.

На 20 години. Толкова е старо. Откъм елементна база е безнадеждно старо, откъм симулационен модел и техники за преодоляване на "неудобностите" - също, откъм мултипроцесорност и използване на модерни инструкции на процесора - пак така. Реално същото може да върви минимум към 20 пъти по-бързо, ако не и 100 че и отгоре.


Пет Дек 11, 2020 4:13 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Симулационни tools
Преди много години го използвах защото беше по-удобно от симулатора на протела, след това минах на протеус, най-вече защото позволява симулация с процесор и код, но е голямо недуразумение, но и доста рядко го използвам.


Пет Дек 11, 2020 4:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Симулационни tools
Ами то си зависи какво очакваш от този симулатор....
ако ти е за професионална работа и си вадиш парите с правене на модели и прочие - сигурно на кейданс ще ти върши работа :)
ако ти е само да нацъкаш 5 елемента и да видиш дали усилвателя ти усилва .... и ЛТспайса ти е много - вземи си Тината...
ЛТспайса засега е с най-добрият баланс между функции/модели не само на аналог и лт, но и външни ....

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пет Дек 11, 2020 5:32 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: Симулационни tools
MYXATA написа:
ЛТспайса засега е с най-добрият баланс между функции/модели не само на аналог и лт, но и външни ....


Ами аз и това писах. Сравнявал съм го с Cadence, за да видя докъде мога да го ползвам като безплатен туул. Направо си е много добър, има си почти всичко като анализи, дори инякои функции да са скрити, като температурните анализи. Има доста литература за него и след много ровичкане установих, че става за (почти) всичко, което бих симулирал на платения Кейдънс, даже и феритните сърцевини, а и доста математически преобразувания. Но това го прави и по-труден за работа. Обаче, генерално казано, си е избор номер едно от безплатните.
И тук идва ТИНА-та, когато се налага някой TI компонент и техните "криптомодели". По-лесно е да симулираш там, отколкото на LTSpice, освен това някои модели не могат да се импортват в LTSpice. Точно това избягвам с Cadence - един софтуер, вместо два. Но е платен...


Съб Дек 12, 2020 2:28 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: Симулационни tools
ToHu написа:
Преди много години го използвах защото беше по-удобно от симулатора на протела, след това минах на протеус, най-вече защото позволява симулация с процесор и код, но е голямо недуразумение, но и доста рядко го използвам.


Можеш ли да раздухаш малко повече за Протеуса, моля те? Открих го през 2002 нейде, но не съм си играл там много, само със симулации на кодове на ПИК микроконтролери (това си е доста яко с дисплеите и разни други периферийки, даже има симулатор за стъпоково изпълнение на програмата, както при MPLAB, но много интерактивно) и да зяпам някои от анимираните им примери. Те spice ли ползват като симулатор или е нещо друго?


Съб Дек 12, 2020 2:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Симулационни tools
едва ли мога да кажа кой знае какво, симулатора е spice, според мен свремето вместо да има прогрес има регрес, все по-нестабилен, и все по-куцо работи, може и да е от лекуването.
Никога не съм и опитвал да симулирам нещо в цялост, всъщност май най-често съм го използвал да онагледя какви сигнали очаквам или как принципно следва да работи нещо, а не за реални симулации. В циркуит мейкъра имах цял пид регулатор и се симулираше коректно, то пак беше по-скоро да разяснявам как работи но така или иначе работеше.
п.с. за мен симулациите имат смисъл на друго ниво, мо пък последното което имаше смисъл да бъде симулирано беше една виа епиа преди 15-на години, от тогава не съм правил, разбирай аз да съм чертал/симулирал платка която да си струва да се симулира.


Съб Дек 12, 2020 5:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Симулационни tools
В Тина могат да се вкарват и други модели. От спорна злоба съм вкарвал операцинни на микрочип - става и си работят. А повечето производители имат модели.


Съб Дек 12, 2020 8:51 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: Симулационни tools
Cekins написа:
В Тина могат да се вкарват и други модели. От спорна злоба съм вкарвал операцинни на микрочип - става и си работят. А повечето производители имат модели.


Разбира се, че могат да се импортват и други модели в TINA TI. Има достатъчно филмчета в тубата как става. Помня, че не винаги ми се получи, но не се сещам дали беше със PSpice или Xspice модели, или нещо трето.

Дори и да стане, Тината на Тексас си е все още толкова дървена, колкото си беше. Цял кошмар е да се настройва схемата, за да получа накрая каквото искам да осцилоскопа, който също е дървен. Има много неудобства, не може да прави всичко, и съм убеден, че не може да импортва всички външни модели (IGBT, SiC, MOS или JFET модели, не успях да подкарам там) а за трансформатори или дросели хич не става според мен. Тината я популяризират, затова много хора я знаят, и много по-малко от тези дето я знаят я ползват. LTSPice, докато беше още Linear Techn. нямаше нужда от реклами, защото беше естествен безплатен заместник на PSpice.

Говоря за безплатната версия на Тексас, а не платената, оригиналната на DesignSoft. Тя изглежда доста сериозна.

Моето желание е, да си ползвам един симулатор, който да умея и да не ме спира с дни за елементарни задачи. От безплатните това си е LTspice, но не е на нивото на Кейдънс, затова опирам понякога и до Тина.


Съб Дек 12, 2020 9:55 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Симулационни tools
Алтиума има приличен симулатор, но малцина са успявали да го подкарат както трябва.


Съб Дек 12, 2020 10:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Симулационни tools
За спорта го бях пробвал преди години като опитах да работя с алтиум, не съм симулира нищо сложно но си работеше прилично, има напредък спрямо протел, ама това за схематик симулации. За PCB не съм и пробвал ама чувам било на индиански принцип.. резултата зависи от волята на добрите духове.


Съб Дек 12, 2020 10:06 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Симулационни tools
За по-елементарни симулации и аз съм го подкарвал. Ама на по-сложнички схеми се вкисваше и мрънкаше.


Съб Дек 12, 2020 10:09 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: Симулационни tools
ToHu написа:
За спорта го бях пробвал преди години като опитах да работя с алтиум, не съм симулира нищо сложно но си работеше прилично, има напредък спрямо протел, ама това за схематик симулации. За PCB не съм и пробвал ама чувам било на индиански принцип.. резултата зависи от волята на добрите духове.


Има отделна тема за Алтиум, да не я дъвчим тук... Ама след като Алтиум е "световно известен" като софтуер номер едно за платки, ми е интересно да чуя и друго мнение. Вероятно Тони, ти си единственият в света, дето не е ползвал Алтиум за платки (и един от десетината, дето е ползвал Алтиум за симулации).

Симулация на Алтиум със стандартните му вътре компоненти много ясно, че ще си тръгне. Сложна схема е много условно понятие, също така. За Алтиум симулатора всяка схема ще се окаже сложна, ако не може дори да импортне външния спайс компонент. Ако някой е успял да импортен спайс модел на интегрална схема в Алтиум симулатора, ще се радвам да сподели. Аз не успях, ама това беше за последно през 2010.


Съб Дек 12, 2020 10:20 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: bobo и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни