Отговори на тема  [ 232 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Следваща
Изчисляване на импулсен трансформатор 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Изчисляване на импулсен трансформатор
Здравейте! За първи път ще правя такова нещо! Намерих си формулите и т. н. Избрал съм LNK6777E, защото ще ми трябва повечко мощност. При изчисляването на първичната намотка формулата казва, че Bmax зависи от входното напрежение, честотата, навивките и площта на магнитопровода. Обаче когато направя сметка за по-голямо входно напрежение(300 волта) и висока честота(132kHz) Bmax направо избухва(да не говорим при 32kHz). Не намирам(поне в БГ магазини) някакви бобини с огромно Ae. А и когато се покачва площта, самата бобина физически става огромна. Не виждам начин честотата на LNK6777E да бъде контролирана отвън. Пише, че зависи от натоварването. Самият магнитен поток, до колкото прочетох, в редки случаи може да превишава 12% максималния зададен. За импулсни трафове нищо не съм намерил към момента. А и в примерите, които гледах, винаги им се получава в допустимите граници. Та проблемът ми е, че когато приложа формулките за някаква малка макаричка, се получават едни 12 намотки на първичната и 1 навивка на вторичната. Тази бройка може да се навие без проблем на съвсем обикновена макара, обаче това пренасищане на магнитния поток ме притеснява. Проблем ли е, че получавам 15000 при 2000 макс? Да търся друга интеграла? Както казах, избрана е защото искам да извадя повечко мощност на вторичната, а и я дават до 650В. Или да навивам и да проверя опитно какво става? Защото това, което съм виждал по разни у-ва, е че използват малко трафче, а не топуз...
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Пон Дек 13, 2021 8:51 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пет Юни 25, 2010 2:18 pm
Мнения: 338
Местоположение: Varna
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Нищо ли не можеш да взаимстваш от готовите им дизайн-и ?
https://www.power.com/solutions/designs

п.п Според моя много скромен опит, ако намериш готов траф ще си спестиш куп главоболия.


Пон Дек 13, 2021 9:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Не! Това беше първото, което проверих, но няма подходящи трафове. А и на тези в примерите не пише параметрите.

_________________
www.elkran.com


Пон Дек 13, 2021 9:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Щом ще използваш интегралка на Power Integrations, за мен е най-логично да използваш
и техния онлайн инструмент PI Expert:
https://www.power.com/piexpert/login?re ... i/v1/token
Той включва и изчисляване на трансформатора.


Пон Дек 13, 2021 10:00 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пет Юни 25, 2010 2:18 pm
Мнения: 338
Местоположение: Varna
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
stoyanoff написа:
Не! Това беше първото, което проверих, но няма подходящи трафове. А и на тези в примерите не пише параметрите.


В тези има пълно описание на трафа, даже с картинаки как да си го навиеш.
https://www.power.com/downloads/documents/der581.pdf
https://www.power.com/downloads/documents/der453.pdf


Пон Дек 13, 2021 11:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
stoyanoff написа:
...Избрал съм LNK6777E, защото ще ми трябва повечко мощност....
...Защото това, което съм виждал по разни у-ва, е че използват малко трафче, а не топуз...

Уточни величините като повечко, малко и топуз, че без тях работата става прекалено окомерна и може да ти се помогне само с отвес, мастар и нивелир! :D


Вто Дек 14, 2021 12:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2582
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
В макс е сатурацията на магнитопровода. Т.е. колко са завъртени домените вътре в него. Подаваш импулсва, намотката създава магнитно поле, то почва да върти домените, те пък създават обратно ЕДН и и тока нараства бавно. Моментът в който се завъртят докрай (станат ориентирани по магнитното поле) те спират да създават обратно ЕДН, при което тока в намотката рязко скача - това е насищането.
Колкото по-високо ти е напрежението което подаваш, толкова по-бързо идва този момент. Когато имаш по-голяма магнитна проницаемост, домените се завъртат по-бавно защото са повече. Като правило обаче, материалите с голяма проницаемост са по-нискочестотни и имат повече загуби. Например магнитопровод от силициева ламаирина е до няколко стотин херца. Така, че за всеки ферит си има определен оптимум. Насищането по принцип се избира да е близко до максималното.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Дек 14, 2021 12:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Powerint имат добър инстурмент, има и мого готови трафове като за техни дизайни, мисля си че може да минеш с нещо готово. Иначе имат хубав калкулатор, използвал съм го преди години и работи читаво. Чиповете не са лоши, но не очаквай чудеса, по мои спомени КПД е сравнително ниско, не помня вече дали сао при малък товар или като цяло, изпозлвал съм техни TOP-ве някъде 2004-5 та но почти нищо вече не помня.


Вто Дек 14, 2021 7:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Добре изглежда! Ще видя какво има налично от изброените трафове. В краен случай ще нагодя нещо към вече готовия дизайн. Гледам, че цял туул има за целта. :)
10х!

_________________
www.elkran.com


Чет Дек 16, 2021 8:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
За какви бройки става въпрос? Не е ли по-малко рисково да сложиш цяло захранване от нормална фирма? Open frame или нещо модулно?


Чет Дек 16, 2021 9:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Както винаги Стоянов е много пестелив откъм информация, затова съвсем накратко.
Обърни специално внимание на начина на навиване на първичната и вторичните намотки. На изолацията между тях, и изолационното отстояние отстрани на макарата, ако тя не е сегментирана.


Чет Дек 16, 2021 10:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
itso.t написа:
Както винаги Стоянов е много пестелив откъм информация, затова съвсем накратко.

Мързи ме да пиша :)
Да, за конструкцията проверих, а и в калкулатора си има чертеж. Ще сложа допълнителна изолация. Искам да тествам честотен регулатор с импулсно захранване. Но трябват няколко вторични(6+ допълнителната) и няма нищо подходящо. Искам и да захраня вентилаторче за охлаждане през една от вторичните(не на у-нието на моста). Теоретично дават, че DC вентилаторите генерират по-малко смущения от AC. Та няколко неща ще тествам, че да видим...

_________________
www.elkran.com


Съб Дек 18, 2021 7:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Имам въпрос! Защо програмата променя схемата в зависимост дали трафа е със средна точка? При положение, че реално средната точка не се използва?! Когато има средна точка добавя товарни съпротивления във веригата на ценера и на входа на интегралата.

_________________
www.elkran.com


Чет Дек 23, 2021 8:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Направих схемата, както предлага PI Expert. Навих трафа, обаче вместо 24V на изходите имам само 3V. Измерих тук там напреженията и на BP имам 5,7(мисля толкова трябва да е). Може ли нещо да съм объркал навиването на трафа. PI-то дава едни съвети, които казват да се разпределят навивките по цялата широчина на бобината. Аз това не го вдях и ги навих плътно. Те са по 9 или 5 навивки. Възможно ли е това да е проблема? Написах на PI обаче нямам отговор за сега. Ако се сещате нещо ще се радвам да споделите.
ПП:Пробвах да завъртя feedback навивката(краищата ѝ, без резултат).

_________________
www.elkran.com


Сря Яну 12, 2022 2:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Изчисляване на импулсен трансформатор
Трафа с въздушна междина ли е? Да навивките трябва да са разпределени за да имаш по -добра връзка и по-малко излъчване но едва ли е само това. Скоп си трябва, виж да не насищаш трафа по някаква причина.


Сря Яну 12, 2022 3:11 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 232 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни