Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Скоби за монтаж на солари върху керемиден покрив 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Скоби за монтаж на солари върху керемиден покрив
На мен идеята ми е да са вместо керемиди.
Питай:

https://www.ef-panels.com/mounting-systems

Или:
+359883447464


Вто Фев 15, 2022 4:24 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Скоби за монтаж на солари върху керемиден покрив
Получих инфо от АтароКлима. Скобата е на стр.5 под номер 3000122 Roof tile Plank, adjustible. 12лв струва.

Благодарря sthx !

Основата е от ламарина 4мм, а "S" планката от 6mm. Височината е ДО 80мм.
Ще трябва отново да проверя дали 80мм ще са достатъчни. Ако не - по поръчка за 1месец ще ми изработят висока колкото е необходимо на същата цена.

Имат доста крепежни профили и компоненти


Вто Фев 15, 2022 9:55 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Май 17, 2018 2:38 pm
Мнения: 49
Местоположение: София
Мнение Re: Скоби за монтаж на солари върху керемиден покрив
В каталога пише "PRICES ARE IN EURO AND DO NOT INCLUDE VAT" - т.е. 12 евро без ДДС


Вто Фев 15, 2022 10:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Скоби за монтаж на солари върху керемиден покрив
Да, прав си. В евро е цената. Заблудих се, защото гледаг преди това тазглеждах общия каталог на атаро, и там цените бяха в ЛВ.
Мерси за забележката.


Вто Фев 15, 2022 4:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Скоби за монтаж на солари върху керемиден покрив
Медната ламарина е 0.25мм а медната тръба също е тънкостенна 0.5мм.
Пробвах с аргона, но пробивам я тръбата, я ламарината дори и на 10 ампера. Явно опита ми на заварчик е недостатъчен за такива прецизни заварки.

Cekins, по начина който описваш може ли да се запои толкова тънкостенни материали?

Какъв е точно припоя и флюса? Можеш ли да дадеш някаква спецификация или линк, за да знам какво да търся?

А горелката какво представлява ?
Имам обикновена газова горелка с бутилки - като на газовите къмпинг котлончета. С нея си запоих всичките медните фитинги по отоплителната система, но с нискотемпературен калаен припой.
С нея става ли или ми трябва друг вид горелка? Газова ли е или ацитиленова? Или пък газова с кислород? Каква да си купя?


Сря Фев 16, 2022 9:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Скоби за монтаж на солари върху керемиден покрив
Пропан бутан става но трябва да е с кислород. Само с газ няма да вдигне достатъчно висока температура. Аз имам такава - сменят се дюзите за да се докара размер на пламъка. Нещо подобно на резак само че няма 3-ти път за режещ кислород. Самите дюзи са си само един отвор с различни размери.

Припоя не знам как да ти дам параметри :) Отивам в един местен магазин където знам че продават най различни неща за заваряване/запояване. Цената на припоя зависи от съдържанието на сребро - най евтиния е с 2-3%. Той обикновено е без вфлюс и се продава на килограм - може би да е 30-40лв./кг. Само че на теб ще ти трябват не повече от 10-тина пръчки - 200-300 грама. Флюса е в общи линии боракс, само че по магазините го продват смесен с разни неща - с кремообразна консистенция да може да се маже. В повечето случаи има една четка хваната за капачката за удобство. Намазаваш където ще запояваш, грееш до червено и почваш да подаваш припоя. Ако караш с гол припой задължително обилно флюс на всякъде - да не пестиш материала. После следват припоите с по високо съдържание на сребро - по спомен стигат до 30% - там цените вече стават неприятни - една пръчка беше нещо от сорта на 5-7 лв.(че дали не бяха и повече). Те в повечето случаи са с обмазка - флюса си е върху пръчката - пак е боракс. С тях можеш да поиш и без допълнително флюс ама си иска майсторлък. За новак дори и с тях пак е добре да имаш допълнително едно шишенце флюс под ръка. Тия с високо съдържание на сребро се топят малко по-лесно и се разливат по-добре. Ама и цената си е солена.

С аргона това тънкото е абсурд да го направиш - той вдига твърде висока температура - нашите заварчици са се мъчили да запояват доста по дебели медни детайли и точно толкова не им се получава както и на теб :) Моята личната горелка даже седи тук в базата за всеки случай ако се наложи някоя тънка спойка.


Чет Фев 17, 2022 8:34 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Скоби за монтаж на солари върху керемиден покрив
Не прочетох каква е елта на спояването, но ако е за вода няма нужда от твърд припой, има меки припои за медни тръби и не искат такова нагряване. Твърдите припои са по-скоро за структурни връзки или ако имаш много висока температура.


Чет Фев 17, 2022 11:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Скоби за монтаж на солари върху керемиден покрив
Малко се уляхте с аргона :D
Горелки: https://top-home-tips.com/2255285-gas-t ... ial-buyers
На този сайт има подробни указания за заваряване на медни тръби. Сега забелязах, че е превеждан от робот.

Сервизните техници предпочитаха такива: https://www.servina.net/v-i-k/mashini/g ... 17421.html
с ей-такива флакони газ (не е пропан-бутан): https://external-content.duckduckgo.com ... %3DApi&f=1

@ТоНи и здравина...


Чет Фев 17, 2022 11:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Скоби за монтаж на солари върху керемиден покрив
bongo_x2 написа:
...с ей-такива флакони газ (не е пропан-бутан): https://external-content.duckduckgo.com ... %3DApi&f=1 ...

С това последното - Ротенбергер с газ МАП не е невъзможно да се запоява с твърд припой, но определено е тегаво. Не бих го препоръчал.


Чет Фев 17, 2022 11:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Скоби за монтаж на солари върху керемиден покрив
Говорих днес със специалист по заваръчни технологии във фирма Редко, и човека ми обясни, че единствената ми опция при толкова тънкостенни материали (0.25мм ламарина и Ф10мм тръба с 0.5мм стена) е запояване и то с нискотемпературни (меки) калаени припои, а не с вискокотемпературен твърд припой. Проблема в случая били изключително тънкостенните детайли.
При запояване с твърд припой с газово-кислородна горелка се получавало неравномерно нагряване на ламарината и тръбата (имат 2 пъти разлика в дебелините), при това твърдия припй се топи при 680-780 градуса, а медтта се топи при 1080 градуса. Та поради концентрирания високотемпературен пламък има много голяма вероятност ламарината да се стопи и пробие на места по продължението на 20 метровия "шев".

Опцията ми била единствено мек припой - примерно Rothenberger ROSOL 3 S-Sn97Cu3, с температура на топене 230 °C - 250 °C и най-обикновена газова горелка от 20лв без кислород.

Понеже слънчевия колектор ще остава на сухо (drain back соларна система) незнам дали под стъклото медната ламарина няма да се нагрява над температурите на топене на мекия припй. За това мислех в посока по-високотемпературен припой, но специалиста го отрече като вариант.

Така или иначе медната тръба през 15-20см ще я привържа с меден тел 1кв.мм към ламарината, и това до някъде може би ще спаси положението ако се стигне то температири над 230градуса, но не ме кефи решението. Много е на ръба.

Лошото е , че няма идея до колко би се нагряла медната ламарина когато е на съхо в относително добре изолирания колектор при силно слънце ...

(Фабрично тези тънкостенни детайли производителите на соларни панели ги заваряват с лазер)


Чет Фев 17, 2022 12:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Скоби за монтаж на солари върху керемиден покрив
Теоретично би могло да стане и с индукционно нагряване, но не е за хоби изпълнения.

А за заваряване на медни тръби приятел си беше направил хитра джаджа. Пренавит траф от микровълнова печка, с дебела вторична с няколко навивки, 2 - 3. Подобно на джаджите за точково заваряване на батерии.
Накрая им има два коксови електрода. Притискат се към тръбата, и тя малко след това е червена. След това с мекия припой.

Според мен би станало и с твърд припой, но горелката трябва да е с много концентриран пламък. Тоест, отива се на нещо с кислород. И малко тренировки разбира се.


Чет Фев 17, 2022 3:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Скоби за монтаж на солари върху керемиден покрив
Така запояваха контактите на Янсеновите регулатори в Хюндай Елпром-Трафо
- с мощен траф и графитни електроди, които притискат детайлите за запояване.
Детайлите стават червени и се подава пръчката със сребърен припой.
Но трафът беше 10 Килоампера. А контактите бяха с дебелина 1-1.5см.


Чет Фев 17, 2022 3:42 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 630
Мнение Re: Скоби за монтаж на солари върху керемиден покрив
Гледал си някъде, че такъв колектор вдига над 200 градуса ли?
Ако е вакумен или с някакъв концентратор по ми се вярва, ама такава самоделка?!

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Чет Фев 17, 2022 3:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Скоби за монтаж на солари върху керемиден покрив
И с твърд припой може да се запои. Става и с лазер става и с Аргон. Лазер може би няма да намериш под ръка, с аргона става в импулсен режим, но с припой май е най-лесно в твоят случай.


Чет Фев 17, 2022 4:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Скоби за монтаж на солари върху керемиден покрив
nobodyshadow написа:
Гледал си някъде, че такъв колектор вдига над 200 градуса ли?
Не съм. Просто не знам колко градуса ще вдигне, когато е без вода и е напечен здраво от обедното слънце. Изолацията му на гърба все пак е 20мм фибран + 30мм вата с алуминиево фолио. Стъклото което мисля да използвам ще е обикновено "К" стъкло 6мм за прозорец.

Относно идеята с въгленовите електроди - знам я и мислех на правя такова приставки за запояване на медните фитинги и тръби на отоплителната инсталация, но нямах време тогава и ги запоих с обикновена газова горелка от 20лв.
Мислих тогава да използвам инверторния електрожен. Използвам го като управляем генератор на ток от 10-200 Ампера.

Преди 5 години когато правих ел. инсталацията на къщата всички медни кабели ги заварявах точно с коксов електрод по този начин.. Става супер, много по-добре (а и без пари) е от запояване с калай чрез потапяне на усуканите кабели във ваничка с разтопен калай. Нагласях електрожена на 55А и използвах 8мм коксов електрод. Интересното е, че електрода НЕ се изхабява.


Чет Фев 17, 2022 8:52 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни