Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Батерии и зареждане 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Батерии и зареждане
Мисля, че може да стане интересна и обширна тема. Рек може да я закове, ако стане добра дискусия.

И така...
Взех едни 2000 стари батерии 18650 и ги въстановявам - за подмяна на велосипедни такива, обикновенни батерии за разни утеди т.н. Днес за първи път ми се случи, една от батериите се загря повече и въпреки, че е махнах от зарядното вече 4 часа се самоподгрява...предполагам някакво локално късо, въпреки че ги зареждам на 300mA. Иначе са 50/50 - някой изобщо не стават, други се зареждат без проблем и държат заряд.


Чет Мар 10, 2022 11:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Батерии и зареждане
На път си да станеш вторият успял да открие реактивната литиево-йонна батерия. :D
Какво е това ли? Ами представлява горяща литиево-йонна батерия, летяща напред назад, удряща се ту в една ту в друга страна, и ръсеща искри, огън и жупел по пътя си.


Чет Мар 10, 2022 11:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Батерии и зареждане
Grubi, колко мислиш, че ще изкарат за велосипед

_________________
main[-1u]={1};


Чет Мар 10, 2022 11:17 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Батерии и зареждане
Ентусиазмът е хубаво нещо, но е добре наоколо да имаш пожарна (не, че ще ти помогне много).

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Чет Мар 10, 2022 11:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Батерии и зареждане
Ама засега не съм открил реактивното литиево движение...дано и да не го открия. Тестовия велосипед се движи добре и държи заряд. За това съм взел стари батерии за да тествам, ако ученето върви добре, ще купувам само чисто нови и от от проверени източници.
Подходящ универсален BMS 36-42V все още не съм открил - нито класически, нито с конртролер/Bluetooth.

За пожарната - дълбока кофа или метален съндък с пясък е най-добре. Плюс пожарогасител.


Чет Мар 10, 2022 11:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Батерии и зареждане
https://link.springer.com/article/10.10 ... 20-01011-y
Не си единственият.
Тези дни и аз си играх с нещо подобно, но не стигнах до самоподгряване.
Имах един стар лаптоп IBM T60, който предаде богу дух и от него останаха
две батерии, отдавна незареждани. Разпарчетосах ги и вътре имаше
по 6 броя 18650. От общо 12 броя, негодни се оказаха 3.
Другите държат заряд много по-добре от подобни батерии от китайски челник.


Чет Мар 10, 2022 11:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Батерии и зареждане
Определено не искам да стигам до thermal runaway и реактивни движения и пушеци.
Т60 с 18650 батерии вътре - било е сериозно, нали сега виждаш че всички лаптопи и телфони са с напаснати призматични и с форма според мястото което има, сигурно само тези за военните и работа на полето може да си позволят такива сглобени с 18650... Благодаря за статията.


Чет Мар 10, 2022 11:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Батерии и зареждане
Познат беше задълбал в тая странна идея - употреба на секънд хенд елементи. По негови думи, в елементите имало нещо като предпазител който прекъсва веригата при повишаване на налягането. Не е самовъзстановяем.
Та той махаше "пъпката" на батерията и извеждаше тоците директно.
Други пък попричукваха елементите за да контактуват.

Но да предупредя отново - ако тестваш горните рецепти, това е на твой риск.
А ако се подпалиш, нямам общо и не се познаваме. :mrgreen:


Чет Мар 10, 2022 12:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Батерии и зареждане
ааа не - да си правя мои елементи, да "причуквам", да вадя пъпки и предпазители (не съм виждал такова нещо, има вентил на плюса за извеждане на газове при разряд/заряд, но прекъсване на стандартен 18650 елемент за първи път чувам) - това няма да стане.

всяко нещо си има граници - това също. едно е да тестваш и експериментираш, друго да си играеш на руска рулетка.

и пак за последно - целта е да се работи с нови и качествени батерии, просто почнах темата с тези използвани, защото това имам в момента.


Чет Мар 10, 2022 1:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Батерии и зареждане
Grubi не е ли по-добре за повер банк ( стари бат ) от колкото велосипед или просто си чешиш крастата :)

_________________
main[-1u]={1};


Чет Мар 10, 2022 1:14 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Батерии и зареждане
чеша си крастата, а след два месеца ще ми е професия...с едни малко по-големи батерии.

според зависи - пак казах, тези старите са само тестови. става дума за сглобяване на нови пакети и BMS за тях, не за въстановяване и чудодеен нов живот на умрели клетки LiPo


Чет Мар 10, 2022 1:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Батерии и зареждане
Бая елементи съм прехвърлил, и самоподгряващи включително, колкото повече последователно свързани елементи имаш толкова по трудно минава номера със стари, за 10s просто не си заслужава главоболието да подбираш

Иначе процедурата която правя със стари елементи е следната: зареждам и оставям минимум 1 месец, след това меря и изхвърлям всички които се саморазреждат, примерно оставил съм ги на 4.2 и ги хвърлям ако са паднали под 4.1
После тест за вътрешно съпротивление - меря с мултицета и товаря с 1А ток за 1-2 секунди, обикновени елементи ако спадат повече от 100mV пак в коша, хай дрейн ако спадат с повече от 50mV вече не са хай дрейн, и чак след това сортиране меря капацитет, общо взето губи време, дори когато го правя между другата ми работа


Чет Мар 10, 2022 1:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Батерии и зареждане
@nik процедурата не е лоша, но ще отнема много време, както и ти си писал. пак ще кажа - спасяването на стари клетки е "бита кауза".
ако някой иска да спасява стари батерии - да построи фабрика за рециклиране, а там какво забавление е...
като се има предвид, че Афганистан има едни от най-сериозните запаси...


Пет Мар 11, 2022 8:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Батерии и зареждане
Grubi написа:
ааа не - да си правя мои елементи, да "причуквам", да вадя пъпки и предпазители (не съм виждал такова нещо, има вентил на плюса за извеждане на газове при разряд/заряд, но прекъсване на стандартен 18650 елемент за първи път чувам) - това няма да стане.

всяко нещо си има граници - това също. едно е да тестваш и експериментираш, друго да си играеш на руска рулетка.

и пак за последно - целта е да се работи с нови и качествени батерии, просто почнах темата с тези използвани, защото това имам в момента.


Въпросния вентил, в някои случаи играе ролята и на предпазител. Като се задейства и прекъсва връзката на пъпката с елемента вътре (едновременно с това освобождава газовете). "ресетвал" съм два-три такива "предпазителя". Става внимателно с малка отвертка - бърка се в отворите на пъпката (ако има такива) и се натиска мембраната която се вижда отдолу. Тия елементи се познават по това че напрежението им е твърдо 0V. Така де, - все едно разкачени сонди на мултимер.
Последната батерия дето я ресетнах така, изкара половин цикъл и пак прекъсна. Китайци сър...


Вто Мар 15, 2022 4:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Батерии и зареждане
Именно - затова няма и да им се опитвам да ги възстановявам. Освен пак - с учебна или разяснителна цел. Или с цел показване на какво могат чайните или поне някои от тях.


Вто Мар 15, 2022 5:01 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни