Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Сензорни бутони на котлони 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Nikola Kirov написа:
Имаш ли го това при теб? Изглежда като оптрон. Може ли да прочетеш надписа му?

Като сме на тая тематика, да пусна мухата... :mrgreen:
Имах някаква джаджа която имаше сензорни бутони реализирани със светодиодна матрица - графичен дисплей, да кажем с резолюция 20 х 10. Когато бутоните са активни, местата които трябва да се пипнат светеха с по-нисък интензитет.
Специално гледах по платката - няма фотоприемник. Но бачкаше джаджата. Докато не я убих с ъпдейт на фърмуера...


Пет Мар 11, 2022 5:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Преди 6-7 г съм правил капацитивни бутони за Генерал моторс.
Даже ходих на курс при Миркрочип ,то чиповете са си Атмелски ама нали ги бяха купили.

После се преместихи в друга фирма пак правих капацитивни неща - тъч скрина на дисплеи 10 инча.

Няма никъкъв проблем да работят намокрени - просто трябва софтуера да се обработи .... има 1000 неща дето могат да се пипнат аи също в конструкцията на устроиството има неща които трябва да се дефинират правилно.

Като стана дума за консумация- на едно друго Шеви правих ДВД еджектора и там понеже има условие че и да няма контактен ключ децата пак трябва да могат да си пуснат друго филмче
и така с малко упражнения се постигна максимум ток 106 МИКРО ампера.

Може даима и бутони с опто двоики и т.н амам при капацитивните това е гювеча че трябва 1 проводник до контролера и това бачка ,колкото и да е ефтинджос опто двоиката не може да стува колкото писта на платка да речем.
Ама фирми всякакви и решения всякакви .

Единственото което искам д акажа че няма проблем при капацитивните да са мокри и да работят.


Пет Мар 11, 2022 5:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Аз знам че работят но правят лъжливо сработване при самото мокрене. А на мене ми беше направило впечатление че нямаше лъжливо сработване


Пет Мар 11, 2022 8:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
@emilvtc , нищо не изкопах, дори платка за сешоар трябва да имамм, лампите сигурно са на село. Но нищо интересно: дребни светодиод и приемник в черен пластмасов ситен паралелепипед с изводи отзад. На сешоара май светеше/мигаше червено, т.е. с такъв LED работеше, изводите бяха малко. На лампите с батерии не се виждаше светлина, но работеха много по-неуверено и от близо. С комплект 3хААА батерии изкарва около година в селския кенеф.
Из нета би трябвало да има инфо.

Edit Нацелих едно DIY с дискретни елементи, колкото за идеята: https://alexnld.com/product/diy-ir-infr ... ronic-kit/
Такава двойка ръгат китайците: https://www.fabtolab.com/reflective-opt ... h-tcrt5000


Пет Мар 11, 2022 8:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Благодаря ти Бонго.


Пет Мар 11, 2022 9:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Ами сега съ на тема сензорни бутони, то малко не ми остава да се задълбая заради другата джвъчка с DSP-то, но днес тъкмо направим малко опити с CAP1293, та е още на масата. Аз го тествах в сняг, че това е едно от условията в които работи. Ей сега го пробвх с вода, ако е доста водата се ошашква, но подозирм, че при правилно управление ще работи ОК. Той първо сам си прави автокалибрация, но отделно такава може да му се прави от контролера, и си мисля, че точно там е ключ от палатката, а и не само калибрацият ами и като цяло настройките му. Както казах не ми е оставало време още д задълбя, до тк съм му пуснал само базова инициализация а параметрите ги сетнах на око колкото д видя че всичко работи.
Днес бях планирал да го разнища но с оглед развитието на другия проект с DSP-то днес ще отиде за да сложа друго и да рерутна платката и накрая да си направя сепуко ако остане време, но утре сигурно ще се занимавам със сензорите. Ако нещо конкретно те интересува за тоя чип мога да експериментирам.


Съб Мар 12, 2022 12:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
По капацитивните нямам въпроси. Проектирал съм. Правил съм в малка серия и с пиезо мембрани. Просто ми стана интересно как е било направено това марковото. Явно е с инфрачервена двойка.


Съб Мар 12, 2022 8:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
може д е с инфрачервена, но капацитивния според мен ако се пасе по-интелигентно също би работил, така ми се струва, тия дни като си поиграя ще се разбере.


Съб Мар 12, 2022 9:45 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Nikola Kirov написа:
По капацитивните нямам въпроси. Проектирал съм. Правил съм в малка серия и с пиезо мембрани...

Едни швейцарци (Algra Group) предлагат сензорни бутони зад алуминиева или неръждаема повърхност. По спомен алуминият можеше да е с дебелина до 2мм, а неръждавейката до 1.
Разглеждах картинки на демо кита им. Според мен използват тензо-датчик, а не пиезо.


Съб Мар 12, 2022 10:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Не съм се сещал че тензодатчик може да се ползва. Пиезото изисква специална конструкция. Тяхната идея е интересна ако се лепи на ламарината директно.


Съб Мар 12, 2022 1:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
https://dynaforce-algragroup.ch/en/


Съб Мар 12, 2022 1:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
преди години преди да има капацитивни бутони изобщо на пазара (повече от 10 години преди предната голяма криза) използвах тези
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/5042002/
хващат от около 5мм и работеха зад фолио на лицев панел ,което е тънко около 0,2-0,4мм беше доста ефектно защото тогава тъч технещата бяха голяма екзотика
А сега всичко правим с ESP32 щтото това остана единствения процесор дори и за мигалка има го навскяъде за без пари има си тъч входове


Нед Мар 13, 2022 7:14 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Абе от тия стандартните тъч входове нямам особено добри впечатления, на силабс тъч чиповете работят добре, ама ги няма :) то нищо няма ама какво да се прави. Едното проекче което го копам в момента е с тъч, чудех се за IR, но сензора е зад поне 4-5 мм уретан, прозрачен но все пак уретан. За тензометрични не се сетих, ще взема да огледам ако се наложи план Б.


Пон Мар 14, 2022 12:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
ToHu написа:
...За тензометрични не се сетих, ще взема да огледам ако се наложи план Б.

Ако стигнеш до някакъв резултат с тензо-датчиците, било то и негативен, обади, че от доста време съм им хвърлил око, ама още не е дошъл момента да купя девелопмент кита на швейцарците.


Пон Мар 14, 2022 11:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Мисля си че ако тензодатчиците се лепят директно на панела чувствителността ще е по голяма и оттам софта който обработва сигналите ще стане по лесно. Ама нямам кой знае колко опит с тензодатчици и може и да бъркам.


Пон Мар 14, 2022 1:03 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни