Отговори на тема  [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Сензорни бутони на котлони 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Я раздуйте малко повече за пиезо. Аз си играя с говорителчета (кръглите пластинки) в момента и при натиск, дават доста добър "откат" по напрежение - близо +/- 2-3 волта. Виждал съм вандалоустойчиви бутони които не знам точно как, но при натиск буквално включва контакт някакъв - сега дали е някакво полупроводниково реле или рид с много ниска консумация - идея си нямам но си работи на всякакви напрежения - по принцип беше с 24 волта и тока му по спомен не беше никак малък. Има верига само докато има промяна в силата на натиска - поиграх си известно време докато машината беше при мене.


Пон Мар 14, 2022 1:19 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
С един полеви транзистор и дребни компонентчета става. Това напрежение дето се получава е пропорционално и на натиска и на начина по който е закрепено към панела и на конструкцията на самия панел. И всеки тип пиезо си има различна чувствителност. Така че първо почваш с конструкцията на панела и монтаж на пиезото. След което нагаждаш чувствителността на схемичката да отговаря на изискванията ти.


Пон Мар 14, 2022 2:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Всъщност напрежението е пропорционално и на ускорението.
Ако натиснеш пластината със скорост 1мм. за час няма да видиш нищо.


Пон Мар 14, 2022 2:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Мии пиезото създава заряд, но той "изчезва" заради утечката. Не случайно с такива датчици (с прикрепена маса, т.е. грамове) се мери ускорение.
Ама заради високоомния вход не е ли малко... нешумоустойчиво? Пък и полярността се сменя при натиск и отпускане.

itso.t писал преди мен...


Пон Мар 14, 2022 2:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Е те бутоните дето си играх с тях си бяха готови купешки бутони. Там как точно са решили конструкцията идея си нямам. Ама с полевак само не знам дали ще може да имитира механичен контакт. Щото тия бутони както и да ги вържеш все си работят - в смисъл няма значение +24 ли ще комутират или 0 и няма значение кое къде се връзва на клемичката. Ако е силиции - по скоро ще е нещо доста по засукано. Уреда свири както и да го сложа и към плц-то като го закачам всякак работи. С уреда си играх и може да задържи над секунда-две контакта - като плавно увеличавам силата на натиска. Момента в който спира да дава контакт е при доста голяма сила. При пускане обаче не задейства пак.

На стрелбището АПМ-ите ни бяха с пиезокристали - там като удари куршума по ламарината и машинката задейства. Пиезокристала се монтира в долната част/основата на мишената. От време на време се счупваха от употреба, а някой даже си отнасяха куршума :) Та машинките бяха направени както казва Киров - някакъв транзистор (не помня какъв беше) и дребни компоненти.


Пон Мар 14, 2022 2:57 pm
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 277
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Вързвайте пиезобутона през опамп-интегратор , в случай че ви се налага да продавате печки и перални
всред популацията на охлювите.


Пон Мар 14, 2022 3:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
То като има захранване за силиция все ще стане някак. Въпроса е как са го направили без. Иде ми на идея нещо подобно ама пиезото няма толкова ток - отсекателите на газовите печки са термодвойка с магнитвентил. Вентила е с няколко намотки и термодвойката като се загрее успява да даде достатъчно ток че да отвори и да задържи. Та и тук ми се върти нещо такова ама то пиезото е с толкова голям импеданс че на няколко стотин килоома и ще се загуби.

@Jack - що така? Що само за популацията на охлювите - има си приложение за такива неща и извън ширпотребата.


Пон Мар 14, 2022 3:55 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27995
Местоположение: София
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Доста пиезо бутоните има на пазара но е моя случай май не са удачно, те и тензото може да са проблем, защото реално са хвърчащи, няма на какво да се крепят, цялата електроника се залива с уретан. Уретана не е много твърд, може би при тензото може да има достатъчна деформация, за пиезото не съм сигурен.


Пон Мар 14, 2022 4:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Значи в момента имам едно 12мм говорителче залепено с епокси за метална плоскост, като смолата го покрива изцяло. Като натисна по епоксито и има около 2 волта отклонение на около 500кОм товар. Много зависи от конструкцията - сега ако са много бутони на някаква плоскост и натиснеш плоскостта е много вероятно всичките да сработят едновременно, защото ще ти се деформира всичко :) Няма смисъл ...


Пон Мар 14, 2022 4:11 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Значи въпросът е
- електромеханичен (пуканка с пънче) или мембранен (метална мембрана с контакт под нея)
срещу оптичен, капацитивен, пиезо(пластина) или пиезо(напечатан) сензор. Айде може и динамичен (говорител, соленоид), акселерометър и др., но там влизаме в научната фантастика. Незнам дали вид проводяща пяна няма да се класира за някакъв бутон, но ще има проблем с температурите и рентабилността.

Другата алтернатива е радар, но там няма как да са близко и ще струва много повече.

Ако пуканките с пънче са добре покрити, и платката под тях е залята - незнам какво може да ги бие по цена, както и при ситуация за ремонт. Както и за тактилна реакция при натискането.


Вто Мар 15, 2022 12:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27995
Местоположение: София
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Е ценово то е ясно.
Да споделя мойте борби до момента. На пръв поглед работи ОК. Като чувствителност е ок като доста сетинги са дефаултните. Има обаче нещо недъгаво като логика на комуникация, уж всичко изглежда точно, има пин да прави и теръпт, има статуси на всеки сензор, както и още доста и там май започва кашата. Има няколко вградени функции които мислех да използвам, едното е да блокира като има натиснати N сензора. Още една подобна но може и да не са натиснати а на някакъв процент но 37 е най големия. Има и функция power button, която има вградена проверка за Мин време на задържане.
Тия функции които обаче блокират нещо ми се видят странни, едно че не генерират и двете директно прекъсване, не виждам да мога да им чистя флаговете, чистя флага прекъсване който уж трябва да чисти доста други но нещо не е съвсем наред, поне не както си го представям аз. Ще трябва да покопам повече по тия функции, но май ще е по-безболезнено тая функционалност да я реализирам при мен. Исках да го будя веднъж на 140 мс но май ще го будя по-честичко. То и по прекъсването става да се буди но тогава пък рискувам да се буди твърде често.


Вто Мар 15, 2022 4:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1245
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
ToHu написа:
Е ценово то е ясно.
Да споделя мойте борби до момента. На пръв поглед работи ОК. Като чувствителност е ок като доста сетинги са дефаултните. Има обаче нещо недъгаво като логика на комуникация, уж всичко изглежда точно, има пин да прави и теръпт, има статуси на всеки сензор, както и още доста и там май започва кашата. Има няколко вградени функции които мислех да използвам, едното е да блокира като има натиснати N сензора. Още една подобна но може и да не са натиснати а на някакъв процент но 37 е най големия. Има и функция power button, която има вградена проверка за Мин време на задържане.
Тия функции които обаче блокират нещо ми се видят странни, едно че не генерират и двете директно прекъсване, не виждам да мога да им чистя флаговете, чистя флага прекъсване който уж трябва да чисти доста други но нещо не е съвсем наред, поне не както си го представям аз. Ще трябва да покопам повече по тия функции, но май ще е по-безболезнено тая функционалност да я реализирам при мен. Исках да го будя веднъж на 140 мс но май ще го будя по-честичко. То и по прекъсването става да се буди но тогава пък рискувам да се буди твърде често.



По памет маи 7 с 1 чип имам ,трябва да проверя...
Колко бутона ти трябват?
На тия моите дори пръста да е там след 7 секунди сваля флага.
Аз правих хардуера и ми е ясно горе долу и механиката ,правихме една проводима пласмаса че от повърхноста до платката беше поне 30мм
обади се на лични да обясня повече ако те интересува.
Пак по памет ама все пак това беше 2015 ... ПИК 16Ф1829 маи това ползвахме...


Чет Мар 24, 2022 5:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
https://thecustomizewindows.com/2019/07 ... iy-method/


Пет Мар 25, 2022 12:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27995
Местоположение: София
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Абе някой знае ли къде/кой произвежда, продава от тия проводимите гумички които слагат на сензорните бутони да ги доближат до повърхността ?


Чет Юли 14, 2022 1:15 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Мар 21, 2008 5:50 pm
Мнения: 70
Мнение Re: Сензорни бутони на котлони
Ако питаш за тия - там си пише TermoPasty - Полша


Чет Юли 14, 2022 8:52 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 57 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни