Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Колонки, ремонти 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Колонки, ремонти
Дадоха ми едни китайски монитори за ремонт. Оказа се че ВЧ говорител се е предал под напрежението, на практика не е изгорял, но мембраната е изкорубена и не свири, щото намотката е излязла от магнита.
KRK Rokit 8 RPG2

Купихме мембрана от ибей - оказа се калпава - работи, но най-вероятно е 8 ома и не свири правилно. 4 ома мембрани не видях. Резервни говорители не видях (нови). Та сега възниква въпроса дали не може да се замени с нещо. Изобщо ако имате идеи давайте, като цяло се търси ВЧ говорител.


Прикачени файлове:
IMG_20220311_182343.jpg
IMG_20220311_182343.jpg [ 174.56 KiB | Прегледано 1615 пъти ]
IMG_20220311_182326.jpg
IMG_20220311_182326.jpg [ 183.07 KiB | Прегледано 1615 пъти ]
IMG_20220311_182331.jpg
IMG_20220311_182331.jpg [ 149.69 KiB | Прегледано 1615 пъти ]
Пет Мар 11, 2022 7:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Колонки, ремонти
Най-лесният начин е със замяна на говорителя със същия.
Замяната с друг, ако се търси резултат близък до оригиналния ще е играчка. Говорителите освен импеданс, имат още куп параметри, като тия които би трябвало да те вълнуват най-много са мощност, работен честотен диапазон (АЧХ) и чувствителност. Тоест, като подадеш електрическа мощност 1W какво звуково налягане ще получиш.
Ако избереш много различен като параметри говорител ще се наложи тонколоната да се настройва наново. Хубавото е, че ОТ е активно и това евентуално може да стане с предвидените в него тримери за настройване. Но трябва да имаш с какво да измериш резултата...

С говорителя който имаш вариантите са два.
1. Центроваш добре намотката и го сглобяваш.
2. Даваш го за ремонт на някой който се занимава с такава дейност.


Пет Мар 11, 2022 8:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Колонки, ремонти
itso.t винаги подхожда с респект към китайската техника! :D
Аз бих ръгнал к'вото там си пасва по размер и мощност, все пак за монитори става дума.
Най-вероятно са изгорели от пищене при микрофония, т.е. озвучителят е бил "майстор".

Edit за отдолу, да не цапам: определено са студийни монитори за следене на качеството!


Последна промяна bongo_x2 на Пет Мар 11, 2022 10:43 pm, променена общо 1 път



Пет Мар 11, 2022 9:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Колонки, ремонти
Бонго, мониторите имат различни приложения. Последните с които се занимавах се използваха в студио, за мониторинг и миксиране на музика. И двете не се получават добре с "к'вото има". :P


Пет Мар 11, 2022 10:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Колонки, ремонти
itso.t написа:

С говорителя който имаш вариантите са два.
1. Центроваш добре намотката и го сглобяваш.
2. Даваш го за ремонт на някой който се занимава с такава дейност.


Има и трети вариант - пускам обява и ги продаваме както са, някой друг да си бие главата с тях.
Освен втора употреба не намерих други говорители. Така че третия вариант все повече започва да ме привлича.

Относно вариант 1. - оригиналната мембрана не може да се ползва - изкорубена е (вероятно от прегряване) и формата й вече не е каквато трябва да бъде. В следствие, намотката излиза навън. Ако я натисна да си влезе на мястото, звучи добре, докато съм там и я държа. Като я пусна пак излиза напред. А резервната дето я взехме не става явно. Просто звука е друг, осезаемо е.

Студийни монитори са. Човека си прави електронна "музика" (по моите скромни разбирания е в кавички). Та при тая музика е доста лесно да се получи тоя дефект.


Вто Мар 15, 2022 4:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Колонки, ремонти
Хъх, изглеждат доста водоустойчиви, на подходяща цена бих ги взел за из градината на село :)


Вто Мар 15, 2022 5:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Колонки, ремонти
bongo_x2 написа:
Хъх, изглеждат доста водоустойчиви, на подходяща цена бих ги взел за из градината на село :)


От MDF са. Само предния панел е пластмасов


Чет Мар 17, 2022 5:00 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Съб Мар 30, 2013 11:17 pm
Мнения: 269
Местоположение: София
Мнение Re: Колонки, ремонти
velio написа:

Относно вариант 1. - оригиналната мембрана не може да се ползва - изкорубена е (вероятно от прегряване) и формата й вече не е каквато трябва да бъде. В следствие, намотката излиза навън. Ако я натисна да си влезе на мястото, звучи добре, докато съм там и я държа. Като я пусна пак излиза напред. А резервната дето я взехме не става явно. Просто звука е друг, осезаемо е.

Значи има решение, което не казвам че е лесно, но е възможно. Изисква търпение, желание и някой инструменти. Идеята е да си направиш по-дълга основата на която ти е бубината (намотката). По този начин въпреки че мембранта ти се е деформирала с новата основа ще върнеш бубината в центъра на магнитното поле. Нещата които трябва да съобразиш - масата на основата + бубината е хубаво да се запазят, защото оказват влияние на чувствителността на говорителя, както и на честотната характеристика. Височината на бубината предполагам е по-малка от височината на магнитния полюсен накрайник (ако не ти е ясно кое какво е питай). Ако е така можеш леко (в рамките на 10%) да го буташ в зависимост какво ти трябва, но задължително средата на бубината трябва да остане в сердата на магнитното поле. Има конструкции на говорители в които централния полюсен накрайник е с различна височина от "външния" полюсен накрайник.
Лично аз бих купил оригинален говорител, дори и с различен импеданс и ако не може да се корегира чувствителността в активния усилвател бих пренавил бубината за да се върна на оригиналния импеданс.
Още един път - изисква се много търпение и много желание от твоя страна. Разходите във време и пари ще са огромни (още не можеш да си представиш колко). Могат да надвишат няколко пъти цената на оригиналните тела!
Лично аз не бих се занимавал дори и да са мои телата!


Пет Мар 18, 2022 11:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: Колонки, ремонти
PhilipZ написа:
Още един път - изисква се много търпение и много желание от твоя страна. Разходите във време и пари ще са огромни (още не можеш да си представиш колко). Могат да надвишат няколко пъти цената на оригиналните тела!
Лично аз не бих се занимавал дори и да са мои телата!


Все повече клоня към този извод. Тъй като не са нито спешни нито важни, отлежават все още в офиса, но вероятно ще се опитаме да ги продадем на някой ентусиаст.

Относно DIY модификацията, аз по-скоро си мислех за термично ре-формиране на самата мембрана. Което пак изисква приспособления и е с голям шанс за неуспех. Ще експериментирам мислено и като ми писне - зарязвам.


Сря Мар 23, 2022 12:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Колонки, ремонти
Обади се на тия юнаци, може да са ти от полза:
http://www.clearsound.bg/

_________________
Хайде де!


Сря Мар 23, 2022 12:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Колонки, ремонти
Ползвал съм услугите на това момче: https://audio-vandal.com/contact.html

Факир е.


Сря Мар 23, 2022 5:00 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 11 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни