Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Евтин наличен акселерометър... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Евтин наличен акселерометър...
Тия на AD дето ги споменах са комбинирани I2C/SPI на общи краци - има малка грижа със сигналите когато се ползва като спи. На и2ц си е ок предполагам. Ние го четем по спи. Сравнително приятен QFN корпус. Имат и модели за по 200g измерено - май пишеше че издържат доста над това.


Съб Мар 19, 2022 9:52 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Евтин наличен акселерометър...
То май елементите нямат проблеми с такива удари, проблемите идват от изработката и монтажа, в смисъл конструктивно трябва да се помисли повече

Имал съм случай само заради грешно монтирана платка да се натрошат половината смд-да, не влязла в каналите на кутията и останала под напрежение


Съб Мар 19, 2022 11:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Евтин наличен акселерометър...
Ще ги видя, мен не ми трябва да мери много, нито да е точно, трябва да знам единствено движи ли се шайбата, въпреки, че може да ми трябва и ускорение в някой момент но и там резултат на 'око' е достатъчен, не мери нищо, просто трябва да знам движи ли се или не. Ще харесам нещо. То аз напоследък почнах да се радвам на всичко което може да се изпълни от китайска платкаджийница, разни корпуси които не исках да ги видя дори вече ги поя с една ръка и едно око, както са казали хората кучето скача според тоягата :)
Ник, така е да но в случая е залята платка, няма много какво да се направи. Ако се чупят при директно заливане ще трябва да се заливат с нещо по-твърдо първо. Не мога да намеря изследване или високоскоростно видео на удар на шайба, не мога да преценя колко ще се деформира, това е най-сериозният проблем, ако самия уретан се деформира той може да изкърти компонентите. Не че не може да му направя симулация ама не ми се занимава, солида не се оправя с такива, трябва да слагам нещо пиратско, предпочитам просто да се залеят няколко платки и да се провери на живо. Иначе самите компоненти, и те се повреждат, най-често се къса бондинга за повечето полупроводници в моя случай не е страшно но имам едни светодиоди които и те са под въпрос. Зависи от масата и дебелината на жичките, в случая поне няма вибрации което е добре.


Съб Мар 19, 2022 11:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Евтин наличен акселерометър...
Цялата шайба ли е уретан, т.е. мека? Може би платката в достатъчно твърда кутийка която при удар да ограничи деформациите да не стигат до елементите? А кутийката може и само тръба да е, да влезе уретана вътре


Съб Мар 19, 2022 11:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Евтин наличен акселерометър...
От написаното останах с впечатление, че става въпрос за хокейна шайба. Съответно уретанът е твърд.

Шайба със светодиоди - за да му е по-фън шуй на вратаря като го изцентри в десетката. :mrgreen:


Съб Мар 19, 2022 11:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Евтин наличен акселерометър...
Нещо такова да, преди 30-на години Фокс са пускали нещо подобно, и сега явно пак идва на мода. За уретана, твърд е да, шор 80, но това са 20 джаула, какво се случи като удари нещо твърдо, примерно стената, или рамката на вратата ?


Съб Мар 19, 2022 11:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Евтин наличен акселерометър...
При големи сройности на г-то материалите се променят, едни твърди се втечняват други течни стават чак трошливи

Балистичния гел на високо скоростна камера изглежда като вода при преминаване на куршум
А не-нютоновите флуиди се пръскат на парчета

Edit: принципно топките за голф
и те са твърди
https ://youtu.be/aSLdjg_hQfQ

Едит2: хокей шайбата изглежда по твърда
https://youtu.be/IsCdywftyok


Съб Мар 19, 2022 11:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Евтин наличен акселерометър...
Тез дето ги блъсках по масата бяха май за до 8г измерване, малко ..ама аз пък едва ли развивам ускорение 2г ,
ама колко е обратното ускорение при контакта на кутийката с масата - не мога да го сметна.
Чипчето си говореше по кабела, регистрите се четяха, но спираше да измерва - предполагам му се късат вибраторчетата , както се изразява Тони.
Може би платката ти трябва да е облечена в пореста гума/дунапрен преди заливането в шайбата.


Съб Мар 19, 2022 4:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Евтин наличен акселерометър...
Това видео не го бях намерил, но и то е основно за стика, там явно е интереса защото за стика има много изследвания и видеота и не намерих ни едно на шайба която среща твърда преграда.
Оригиналните хокейни доколкото разбрах са малко по-твърди от тези уретановите. При удара със стика предполагам деформацията е малка, ускорението средно казват че е за около 40 мс и в пика си може да е над 500g. Когато обаче се удари в стената не е ясно какво е ускорението, то ще зависи от това как се деформира шайбата.
Утре може и да отделя 2-3 часа да направя една симулация в солида но не му е силата в тези симулации, това си е за ANSYS продукт, но нямам под ръка а и не ми се занимава там докато го подкарам ще изгубя само 2-3 часа.


Съб Мар 19, 2022 8:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Евтин наличен акселерометър...
ADXL321,326 и аналозите им с цифрови интерфейси. Но какво има на склад...това е друга работа.


Съб Мар 19, 2022 11:39 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 6:26 pm
Мнения: 607
Мнение Re: Евтин наличен акселерометър...
Има вероятност това нещо да настъпваш цял ден. :idea: :idea: :idea:
Изображение
Не можах да намеря какво са маскирали. 317FCN M74220 - Разпойвах го ползват почти всички крачета.

_________________
Вниманиене съмвишист....ИЙ.


Съб Юли 02, 2022 6:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Евтин наличен акселерометър...
Аз сложих MXC6655XA, има го наличен, или го имаше, скоро не съм гледал. Работи съвсем прилично за целите за които го използвам, подкарването му също не е проблем, макар пдф-а да е малко .... странно организиран да речем, имаше някаква дреболия която не бях прочел но като цяло без грижи.


Съб Юли 02, 2022 4:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: Евтин наличен акселерометър...
Ползвахме ADXL375 за боксьорите. Оказа се, че си дигат ускорение. При шайбите са доста по-големи. Дават им да издържат доста на елемента. Както казаха, вероятно механичен проблем на платката е по-вероятен. Неприятното им на АД е, че започнаха да сменят корпусите - незнам дали им е наложително. С което поддръжката е по-сложна. Иначе цената им е сходна с използваните ти


Съб Юли 02, 2022 5:50 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Евтин наличен акселерометър...
С тия корпуси взе да ми писва, не всеки иска да ги навира тия паркове в задника на комар, каква е тая мания да ги правят микроскопични ...
За шайбата, да механична повредата много по-вероятно, има ледове, мислех че първо те ще заминат, но на първата се случи нещо различно, трудно е да се каже какво защото всичко е залято а за HD ренген бюджет нема. Първия дефект е бил най-вероятно на пасивен компонент, съдейки по това, че веднъж спряла не тръгваше докато не види чарджера, а там има един мосфет който дисконектва батерията ако и падне много напрежението и се съживява по сигнал от зарядното. После обаче съвсем издъхна, но това са първи бройки поени от слепец с треперещи ръце, така че всичко е възможно,те бяха по скоро за пруф оф концепт. Отделно уретана не е съвсем твърд, т.е. се деформира, възможно е просто да откъртва елементи като се деформира,което лесно ще се реши с предварително капсуловаме в нещо достатъчно корави. Има един хот мелт конформал коатинг, види се low pressure injection molding, нещо като топъл силикон ама не баш, технологичен е защото процеса е бърз, но пък иска алуминиев молд и шприц.


Съб Юли 02, 2022 7:08 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 6:26 pm
Мнения: 607
Мнение Re: Евтин наличен акселерометър...
Това е от Педал за газта на автомобил ... има надпис БОШ.
По интересно за мен е изработката и дизайна на платката ... все едно че аз съм го правил.
Щом това е минало сертификати и подобни, значи нямаш абсолютно никакви грижи, ще си свършиш работа със затворени очи.

_________________
Вниманиене съмвишист....ИЙ.


Съб Юли 02, 2022 7:47 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни