Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
2 Mbps стриймване на данни с FEC 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Pif,
още не мога да вдяна съвсем голямата картина (или за чий аджеба ти е това :)), но аз бих го направил като разделя двата проблема - по един радио канал да предавам клока - и по друг данните от едното АЦП(това което е подвижното дето го разнасяш из халето) , така в приемната страна имаш:

- клок сигнал- на който може да му изчислиш тоталното закъснение (от преобразуване, и т.н.),
- данни от далечното АЦП дето си го клокнал със същият клок (и на него му знаеш закъснението),
- като преди да подадеш клока на локалното АЦП - ще си наместиш времезакъснението което е константа +_ някоя друга пикосекунда(нано секунда) но това може да го адаптираш.
- и един пилот сигнал дето да го пускаш на някакъв фиксиран интервал който да ти синхронизира системата

нещо подобно правят във белият заек, и там 125 мегахерцовият клок го сериализират и предават отделно по същото оптическо влакно само че на друга дължина на вълната

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Чет Май 05, 2022 2:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Pif написа:
...

И за дан:
Един баща отишъл да си вземе детето от детска градина. Учителката го пита:
- Кое е вашето?
- Има ли значение? Нали утре пак ще ви го доведа.


Нещо не ти се получават много добре аналогиите. В твоя случай взимаш по едно дете от две детски градини и в последствие си "харесваш" едно от двете ...

От системна гледна точка токова понятие синхронизиране на процеси няма. Има синхронизиране на събития. Където се споменава синхронизиране на процеси, то е всъщност синхронизиране на последователност от събития. Както си описал нещата не става ясно кое от двете ти трябва. За ацп трябва синхронизиране на семплирането, което е сравнително просто.
Да предположим, че наистина ти трябва да синхронизираш тактовете. Подходите са два - местния (този, който ще се настройва) да бъде подстроен спрямо глобалния, тоест да бъде с по-ниска собствена честота. И всеки нов преход на синхронизиращия сигнал започва нов период на осцилация. Дори и да отпадне такта или да се пропуснат няколко такта, системата може да продължи да работи, защото подстройката е малка.
Другия вариант е на принципа на pll. С ширината на лентата на филтъра след фазовия детектор си определяш динамиката на съгласуване на честотата.
И двата варианта са приложими при неидеални канали.а
Но твоето задание няма и една цифра, за да може да ти се помогне.

_________________
Хайде де!


Чет Май 05, 2022 3:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
В допълнение:
Колко очакваш да ти е ber-a? 10^-12? Сметни си след колко време със сигурност ще си пропуснал поне един такт. И какво ще правиш после, хвърляш устройството в коша или почваш отначало.

_________________
Хайде де!


Чет Май 05, 2022 3:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1103
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
вече ми помогнаха за което съм благодарен. Имам верния чип. От тук нататък следва платка и тестове.
Темата е вече за общи приказки. Чешем си езиците. БЕР преди или след ФЕК ?
А детската градина е една и детето е едно, както и леглото в което спи нощем в къщи и денем в градината. Денонощието също има точно 24 часа и няма какво да правя ако денонощието в къщи е различно от денонощието в детската градина.
Няма нищо неясно и тайно. Тези неща се правят от 30 години и не откриваме топлата вода. Проблема ми беше не в системната архитектура а да намеря подходящиа чип. Колега помогна и вече го намерих. Сега следва реализация. Пътища за реализация на моя проблем много. Аз съм избрал този на синхронната мрежа и ще го направя по този начин. Друг колега може да избере друг път. Както друг колега по-горе каза може да се предава клока по отделен канал. Това също е вариянт и също се ползва но в моя случай такава прецизност не трябва. Достатъчно ми е двете страни да са синхронизирани и да са отместени на до 20-30-40 семпъла една от друга. И да нямам джитер в никоя от страните защото динамичният ми обхват и шума на АЦП-то от 130 дб ще падне под 100.


Чет Май 05, 2022 4:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Аз поне доста се подведох от обясненията ти...
Понятието синхронна мрежа има малко по-различен смисъл. При теб доколкото последно се ориентирам имаш 1 предавател и еднопосочна връзка, което се води синхронен трансфер. За да изградиш синхронна мрежа не е задължително да имаш синхронен трансфер. Примерно при 802.х нямаш синхронни трансфери, дори и в индустриалните му модификация, но имаш вариант за синхронизации. Става чрез локални таймери, особено в индустриалните версии.
По-читав пример е 1394/Firewire - там имаш като синхронен, така и асинхронен трансфер. Отделно имаш синхронизация, даже на две нива. Едното ти е физическо ниво (PHY) и се ползва за арбитрации и избягване на конфликти. А пък на по-високото линк ниво (LL) синхронизацията се доразвива в часовник с разделителна способност 1ns и всички в мрежата са синхронизирани.
При 1394 е интересно преплитането. В смисъл двете синхронизации са независими и само физическата синхронизация е необходима за трансферите, но при синхронният трансфер получаваш и двете. Простичко казано мрежата работи на цикли от по 128 микросекунди мисля бяха. За синхронни трансфер си има протокол за заемане. Може всичко на 100% да отиде за синхронни, но ако остане нещо то е за асинхронни. Та всеки цикъл започва със синхронните, като е допустим лек джитер ако предния цикъл не е приключил. Но тоя джитер в наносекунди се тагва автоматично и всеки приемник се знае.
В крайна сметка резултатът е, че като пуснеш да кажем видео имаш гарантиран bandwidth и обикновено неповече от 10-20ns джитер (но ги знаеш колко са за всеки пакет). Така че ако имаш 10 телевизора и може да си позволиш да буферираш 128 микросекунди то всичките 10 телевизора могат да показват едно и също по абсолютно едно и също време.
Макар 1394 да е перфектна на тема всякакви синхронизации показва и един проблемите - ако използваш синхронен трансфер нямаш надеждност. Надеждност има само при асинхронен трансфер, защото там данните се потвърждават, при необходимост пакетите се повтарят и цялото това нещо може да се повтори N пъти. Докато се получат правилно всички данни. Затова нямаш гаранция за времето и не е синхронно. То винаги дилемата е или синхронно или надеждно. Няма как да е и двете.


Чет Май 05, 2022 6:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10939
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Ако някой мисли, че има време и ресурс (не е спешно), и желание - да прокетира и прави радиомодеми, долу горе със същите параметри, но не с толкова строги изисквания за латентност (под 20msec е добре, под 5msec ще е идеално) - да ми пише.


Пет Май 06, 2022 9:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Цитат:
Имам верния чип
???

BTW: TI имат пакетни чипове 2 Мб

_________________
main[-1u]={1};


Пет Май 06, 2022 9:55 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Grubi написа:
Ако някой мисли, че има време и ресурс (не е спешно), и желание - да прокетира и прави радиомодеми, долу горе със същите параметри, но не с толкова строги изисквания за латентност (под 20msec е добре, под 5msec ще е идеално) - да ми пише.

Да прави .. во смисле да лепи на платки чипове и да пише софт за да ги ползва или да измисля архитектура, да прави симулации, пък прототипи пък продукт?

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пет Май 06, 2022 2:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10939
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
да мисли протоколи и да пише софт.


Пет Май 06, 2022 4:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3227
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Добре ами блутут 5 не беше ли вариант за трансфер? Като мощност ще го докара, не знам за другите неща от сорта на закъснения и т.н.


Чет Авг 11, 2022 5:14 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни