Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
2 Mbps стриймване на данни с FEC 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Не ти е лесна задачата, ако искаш да я реализираш по начина който описваш. Има радиа с FEC в суб ГХц банда, но битрейта ти е голям.
Има такива до 4Mbps, но не поддържат FEC (CC1312 на TI). Работят в пакетен режим.
Транспарентните режими мисля няма да ти свършат работа. Битрейта ти е голям за тях и едва ли ще намериш приемник с толкова широка честотна лента. Т.е. ще трябва да си правиш свой и едва ли ще можеш да покриеш лесно някакви стандарти.

Има решение, но е по-сложно. Трябва ти синхронизация на часовниците в мобилното и стационарното устройства. Това може да стане, като мобилното устройство включи таймстампа във фрейма който предава, като това време е времето в което се излъчва фрейма. (доста трансивъри поддържат такава функционалност). От друга страна приемника като приеме фрейма си кепчва собствения часовник и по този начин може да определи разликата във времето между своя и часовника на мобилното устройство. Т.е. на практика си синхронизирал двата часовника софтуерно.
Представи си, че мобилното устройство тригерира АДЦ-то с 60кХз. буферира няколко измервания в буфер, като знае часа на първото измерване в буфера. Периодично този буфер се изпраща през радиото с фрейм съдържащ таймстампата на първото измерване, както и времето на излъчването на фрейма (при евентуално повторение на радиофрейма, времето на излъчване на фрейма се преизчислява на ново).
От друга стърана АЦП-то в приемното устройство също семплира с 60кХц и буферира няколко семпъла, като слага таймстампа на първия от тях.

Така приемното устройство като получи фрейма ще си досвери собствения часовник и ще може да "насложи" АЦП семплите по време в приемника и предавателя.

Радио протокола ще е двупосочен с потвърждение за успешно приемане, като бодрейта трябва да е няколко пъти по-висок от битрейта на стрима от АЦП-то. (примерно 4-8 пъти).
За да нямаш голям оверхед на данните в пакета - добре ще е буферите да не са ти много малки (примерно 32 семпъла и по-големи). Отделно могат и да се компресират.

Решението не е много просто, но и изискванията са ти на границата на "стандартната" радиотехнология.
По този начин може да се покрият и РФ стандарти ако ти е нужно.


Вто Май 03, 2022 8:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1101
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
В твоята хипотеза се губи концепцията за синхронен процес. Ти синхронизираш 2 асинхронни процеса с протокол за комуникация. За мен е много важно двата клока на двете АЦП-та да клокват с абсолютно еднакъв клок. Иначе се получава, че след време едното АЦП има с 1 измерване повече от другото. А ако работя с пакет от N измервания грешката ще я установя когато получа разлика в броя пакети. Тогава се пита в задачата какво ще правя с излишните данни или какво ще правя с липсата на данни. Кое ми е референтното АЦП в случая.
А задачата като концепция не е толкова сложна. Реално предаването на цифрова телевизия е нещо подобно. Източник на сигнал, компресор (мпег), статистически ремултиплексор (да те вкара в битрейта на канала), модулатор с ФЕК и ъпконвертор и качваш на сателит или мултиплекс. В моя случай искам само модулатора с фек-а. Така или иначе самият приемник за да декодира QPSK-я си вади клока на предаване който мога да ползвам за свои нужди. Но дори и да нямам този клок мога мойте данни да ги кодирам с някой код който има клок рикавъри в себе си. Примерно 4/5 като едърнета.

Колкото и да го мисля предавателя започвам да си мисля, че мога да го реализирам с произволно дребно CPLD. За приемника още нямам идеи. 2 мегабита данни не са много. Произволен кортекс м4 може да ги смята като фек. Остава да измисля синхронизацията но може и тя да е софтуерна.

И мобилното и настолното АЦП минават през галванична изолация, отиват на ЦАП който участва в контролен луп на устройство. Данните нямат живот повече отколкото връщането им в аналогова среда след съответния процесинг. Затова целта е да са синхронни. Вариянтите с таймстемп предполагат 2 отделни клока и синхрониизране по стемпа но нямам идея как ще реша проблема с разликата в клока. Как по таймстемпа да си направя ПЛЛ който да ми клати настолното АЦП ?

Тези тексаски радия не могат ли да са прозрачни? Казваш им предавай с клока на тая периферия и те предават? Да ги ползвам повече като РФ желязо отколкото като контролери.


Вто Май 03, 2022 9:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
На последък всички радиа които чета и ползвам работят само в пакетен режим. Имаше стари такива, които за съвместимост с още по-стари поддържаха транспарентни режими.
СиЛабс имат трансивъри, които поддържат транспарентни режими, но не мисля, че работиха на висок битрейт.

Относно идеята за синхронизацията - имаш 2 часовника - един в мобилното и един в стационарното устройство. Приема се за еталонен часовника в мобилното устройство. Във всеки фрейм излъчен от мобилното устройство се слага таймстампа на неговия часовник в момента на излъчването на радио фрейма. Т.е. тази синхронизация върви във всеки излъчен фрейм.
В стационарното устройство като получиш фрейм, радиото има функционалност да кепчне времето на собствения часовник - т.е. времето по собственич часовник, когато е приет фрейма. Изчисляваш разликата между двете времена и с толкова "досверяваш" часовника на стационарното устройство. Така двата часовника няма да ти избягат един спрямо друг, защото това добутване става на всеки приет радио фрейм.

Та като имаш вече 2 синхронизирани часовника - те тригерират АЦП-тата и данните от тях се пишат в буфери (32 измервания примерно), като се слага в буфера най-отпред примерно и времето на първия семпъл от буфера по собствения часовник.

В стационарното устройство се наслагват синхронно по време отчетите от двете АЦП-та ислед процесинг ти отиват към цап-а.

Ако това ще ти е обратна връзка за регулатор някакъв - закъсненията са ти критични. Т.е. закъсненията от буферираните данни в големи буфери + закъснение от евентуално повтаряне на неприет фрейм съдържащ буферираните данни.

Помисли за друг вариант. Измерването вместо с АЦП да става с преобразувател напрежение/честота (аналогови или цифрови). Тази честота модулира носещата на радио-предавател (амплитудно или честотно). В приемника демодулираш тази честота и я сравняваш с изхода на преобразувателя напрежение/честота (вместо АЦП) в стационарното устройство. Така закъснението във веригата на обратната връзка на регулатора ще ти е минимално и в реално време.


Вто Май 03, 2022 11:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Контрол луп? С това трябваше да започнеш... ако това е контрол луп и ти се опитваш да замениш обратната връзка с безжична - синхронноста ти е най малкия проблем, всяко буфериране е закъснение, което веднага се отразява на качеството на регулиране, т.е. буфериране дори да е синхронно пак отпада, а също трябва и сериозни защити които да реагират адекватно при прекъсване на сигнала в най различни ситуации


Вто Май 03, 2022 12:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1101
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
@nik: търся съвети за реализация на радиоканала. Другите проблеми са ми ясни и съм ги решил.

@emilvtc: работя със сигма-делта ацп. То за да работи коректно иска мастър клок с много малък джитер. Фрейм синка му също трябва да е кратен на мастър клока. Дали ще си го генерира то ФС или ще му го давам отвън - трябва да е кратно на клока и да съвпадат фронтовете. Това е само в случаите в които искам точно измерване а аз държа на това. Така, че джитъра точно тук ми е критичен. Затова и в приемната страна се налага да направя рикавъри на клока.
Таймстемпите по никакъв начин не могат да ми изгенерират добър клок от ПЛЛ в приемното устройство за да си клоквам стационарното АЦП и ДАК-а. Джитера ще ми изгенерира фазов шум който ми е много по-критичен от времезакъснението. Ако закъснението е константно мога да го компенсирам в контролния луп. Ако имам джитер - не мога. Затова ми трябва точно прозрачно радио което да стриймва.

NRF могат да стриймват май рандом битстрийм до 2 мегабита. Явно трябва да помисля концепция за подготовка на данните преди пращане (примерно 4/5) и да пробвам с техните модули. Евентуално после да си правя и ФЕК на някое ФПГА.


Вто Май 03, 2022 12:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
тук пишат за ацп-та които имат предвидена възможност за автоматично синхронизиране, т.е. избягват проблема на клока с високата честота, който е най труден за синхронизиране, остават само сигнали като start, sync и rdy които са с ниска честота
https://www.analog.com/en/analog-dialog ... stems.html


Вто Май 03, 2022 3:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Тежката артилерия ще е някакво SDR модулче.
Проблемът със синхронизацията на времето не е ли отделен от този с предаването на полезните данни? Каква разлика между двете ацп-та е приемлива/допустима? 1 мкс?
В индустриалните етернети използват що-годе прецизни осцилатори (20ppm) и периодично ги сихнронизират (е, периодично значи примерно през 1мс, или 10).
Имаш един референтен предавател (master clock) и то разпръсква времето на всеки 10мс примерно. Всичко нодове из мрежата го приемат, но да кажем в 9 от 10 случая нещо го покрива и не го хващат, т.е. верен пакет идва веднъж на 100мс. Локалният клок трябва да успее да удържи бягането за период от 100мс - после пак ще се синхронизира. Имаш допустима разлика, смяташ по ppm-ите на кварцовете и виждаш дали ще избяга твърде много (или решаваш за точност на осцилатора и избираш в дигикей подходящ). Виж IEEE1588/PTP за идея - макар че е за жица. Имаше май подобно и за вирелес.


Вто Май 03, 2022 8:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Pif написа:
@nik: търся съвети за реализация на радиоканала. Другите проблеми са ми ясни и съм ги решил.
.....
NRF могат да стриймват май рандом битстрийм до 2 мегабита. Явно трябва да помисля концепция за подготовка на данните преди пращане (примерно 4/5) и да пробвам с техните модули. Евентуално после да си правя и ФЕК на някое ФПГА.

Не искам да ти спирам устрема :) само искам да вметна, че ако имаш канал 2мбита и искаш да сложиш FEC това ше ти намали плтребителсната скорост в зависимост какъв излишък имаш за корекцията на грешки. Та ако визираш FEC трябва да търсиш канал 3-4 мбита за да имаш 2мбита потребителски данни.
А пък идеите за 1588 и PTP въобще не ми се коментират

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Май 03, 2022 10:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1101
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Всяко "сверяване" на клока ми автоматично означава джитер. Мога да си позволя 10-20-30 семпъла закъснение но не мога да си позволя джитер. Клока ми трябва да е стабилен и двете АЦП-та трябва да се клокват с еднаква скорост. В момента в който едното изпревари с 1 семпъл и директно всичко отива в кофата.
Този проблем го има и при воип комуникациите но там има дебели механизми за компенсация и там не им пука разлика в клоковете. Най-много да препука в слушалката на по-евтините вариянти.

В моя случай в много важно колкото клока направи портативния толкова клока да направи стационарния толкова и ЦАП-а. В противен случай цялото упражнение си губи смисъла. Също така е важно всички тези 3 клока да са максимално стабилни. В предавателя ще сложа TCXO. Има 0.1 ппм. Така ще гарантирам минимален фазов шум от АЦП-то. Мога да сложа такъв и в приемника но винаги ще дойде време в което единият е изгенерирал повече клокове от другия. Така ще се окажа в буфера с 1 семпъл повече и така данните от едното измерване ще бъдат от друго време, не от времето на измерване на другото АЦП. Ако в този моменти се опитам да ги "синхронизирам" - това означава прескачане на един семпъл и фазов шум. Трябва да е технология която позволява синхронизация. В телевизионните и аудио студията имат мастър клок по който всички се клокват. Някъде дори на този мастър клок му слагат и атомен часовник за прецизност. В моя случай мастър клока ще е едното от устройствата. И дори да съм на 20-30ппм-а е напълно достатъчно. Важното ми е стационарното устройство да е синхронизирано с мобилното по фаза и честота.

SDR - от него мога да извадя само тунера. Не се сещам за какво друго да го ползвам.


Вто Май 03, 2022 10:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Както го описваш не SDR ами RF-DAC ти трябва. Аналог има и интегрирани трансийвъри и rfdac. При тях си приготвяш всичко в фпга даже до модулацията на сигнала и до фазовото отместване ако имаш МИМО и засилваш към цап-а. След него само усилвател на мощност.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Май 03, 2022 10:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
От СДР-а можеш да ползваш цинк-а и TXDAC-овете (освен тунера) :-)
Незнам как е по RF работите, но в индустриалните синхронизирането не е със скок - има PI регулатор като филтър и като цяло се прави някакъв прецизен/плавен PLL. Идеята е че единия "процес" измерва колко е закъснял спрямо мастър клока и побутва честотата съвсем финно. Конкретно в системите, с които съм се занимавал имаше абсолютен лимит от +/-200ppm за честотата - това при изискване кварцовете да са +/-20ppm. Компенсацията на грешката (синхронизирането) е плавен процес със наносекундни стъпки. Като цяло се постига нещо от типа на +/-20нс джитър между мастъра и всички слейвове, като там, въпреки че е жица, има влошаващи обстоятелства - сигналът (пакетите) преминават през кабели, PHY-та и друга електрика, която има значителни закъснения и по-важното дрифт на тия закъснения от температурата примерно. При радио пакета идва с разлика наносекунди в тая стая и при еднакви приемни трактове сигурно можеш да изравниш много добре закъсненията към всички приемащи.
Цялата постановка има за цел да измери разликите в кристалите (примерно +12ppm) и да вдигне честотата на слейва така че се изравни с мастъра. Тъй като измерените грешки са отстояния във времето от типа на единици до десетки наносекунди, може да се каже че се измерва фазата като сигнал за грешка и тя се компенсира. Конкретните имплементации в хардуерите са обикновено с такт 100МХз или 10нс е прецизността на меренето. Това като го съпоставиш с постигането на гарантирани +/-20нс следване си е добро постижение. Ако ти намериш начин да мериш по-точно, примерно 1нс, ще постигнеш още по-точно следване.
Та там точно се събират обратните връзки в много добре синхронизиран момент - това са примерно токове в електромотори, позиции от синусоидални енкодери и други, при които грешка (разминаване) от 1мкс на измерванията в различните устройства е проблем (сихнронизират се PWM-и между вързани в паралел силови прибори за умножаване на мощността и грешките се наказват лошо), а при енкодерите е още по-кофти - тия разлики във момента на мерене излизат после като грешки/джитър в позициите на разните CNC оси примерно, и съответно като грапавини и неточности на повърхнините. Разбира се, ако намалиш скоростите на движение 1мкс става далеч по-малка грешка като микрометри - ама клиентите гонят високи скорости на стържене и не се радват на такива ограничения.
Пак по аналогия, в "нашата" област идеята беше да се синхронизира старта на измерването на ацп-то - т.е. sample and hold буфера. От там насетне кога точно си го преобразувал не е от голямо значение, стига да си сигурен че семпъла в кондензатора е от желания точно синхронизиран момент. Не прочетох какви са ти ацп-тата, но при нас са sigma-delta масово и си разчитаме на тоя пуст sample and hold. И мерим обикновено на 16Ксемпъла/с, в някой случаи на 8, а понякога и до 50 се стига.

Ако беше за на открито и на по-сериозни разстояния, хубав GPS щеше да е достатъчен - доколкото знам освен данните могат да сихнронизират и фазата на клока си с тоя на радиосигнала (спътника -> атомния часовник).

Като казваш че можеш да си позволиш закъснение - сигурен ли си че ти трябва толкова точно сихнронизация на самите АЦП-та? Имам предвид че алтернативен подход е да не ти пука за това, а просто да слагаш прецизен таймстамп кой кога е измерил семпъла. То това пак иска часовник синхронизиран добре, разбира се. Ако ти е толкова критичен момента на мерене, дали няма да опреш на проблем с чичо Найкуист?

Още нещо - преди година-две в "нашата" (индустриалната) област се напъваха много за 5G комуникациите. По спомен, идеята беше да има микро-клетка 5G в цеха и машините да я ползват за всичката си комуникация. Твърдяха че в 5Г имало много заложени много сериозни идеи за прецизна синхронизация и indoor позициониране (което си иска яка прецизност).


Вто Май 03, 2022 11:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
ами линка който бях пуснал по горе до колкото разбирам описват такова плавно синхронизиране, т.е. няма много джитър щото догонва плавно във времето, и това са го направили като специализиран чип ацп за синхронизация, даже пишат и за други добавени хитрини за да не се нарушава измерването
Цитат:
The AD7770 family (which includes AD7770, AD7771, and AD7779) has a built-in SRC. With the introduction of this novel architecture, the restriction of the decimation factor (N) being a fixed value is no longer valid.
The SRC allows you to program decimal numbers, not only integers, as the decimation rate (N), which allows you to program any desired output data rate. On the previous synchronization method, as N was fixed, the external clock needed to change to adjust fMOD in order to perform the synchronization routine.
Using AD7770 family of products, as the N is flexibly programmable and reprogrammable on-the-fly, any ODR can be programmed without having to change fMOD and without data disruption.
.........
it’s demonstrated that the SRC can also be very useful for resynchronizing the system without having to interrupt the data flow and with no need for extra components like PLLs. The AD7770 solves the traditional problem of synchronizing sigma-delta ADC-based distributed systems, without missing samples and avoiding the added cost and complexity of the PLL-based method.


Вто Май 03, 2022 11:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1101
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
nik: Благодаря за офертите но не си търся АЦП. На тая планета има 1 фирма дето прави прецизни ацп-та които ми вършат работа и аз ги ползвам тях. Изпробвано, изтествано, доказано. Нямам нужда от нови проблеми а решение на съществуващите.

gicho: Серво мотор контролите можеш да си позволиш малко джитър който се явява като шум. В крайния случай ще е избягала ос с микрони ако е за ЦНЦ. Цифровите енкодери се клокват на 10 мегабита и е повече от достатъчно. Ако е за мегаватови инвертори то разстоянията са къси и основната борба е на ниво гейт драйвер.
Виж ако правиш HVDC и стакнати инвертори нещата са по-дебели.

В моя случай се гони голям динамичен обхват >130 децибела и минимален фазов шум на измерения сигнал. Тези 130 дб са 22 значещи бита без шум. Затова и гоня стабилност на клока. За да постигна тези параметри от АЦП-то. При серво контролите 10-12 бита са достатъчни. Правил съм и киловатови и мегаватови спейс-вектор контроли и шума ти е толкоз, че си губи смисъла от по-точно АЦП.

Разгледах концепцията за РФ дак но нещата се усложняват прекалено много а не ми дава бенефита който искам. Ако ще правя МИМО става. Но за моя случай не съм сигурен, че ще има предимства пред прост QPSK модулатор/демодулатор реализиран дори дискретно. А и предавателя ми е на батерии. Нямам много ток. Мога да помисля за приемната страна но ще трябва да си пиша ФЕК-а сам. А ми се искаше по-мързеливо с някакви готови чипове от нещо направено. Все пак концепцията ми е от преди 20-30 години. Не е някаква нова идея като мимо-то. Не гоня и уплътняване на честотна лента или компресия.


Сря Май 04, 2022 7:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
През радио канал дори манчестер (за да възстановиш клока) да стримваш непрекъснато - пак имаш закъснение от модулацията и демодулацията. Т.е. няма как да клокваш в един и същи момент двете АЦП-та.
Например ако гледаш с двуканален скоп модулиращия сигнал в предавателя и демодулирания сигнал в приемника ще имаш закъснение между тях от порядъка десетки до стотици микросекунди.

С помощтта на доста сметки и приближение вероятно ще можеш да решиш задачата си примерно така:
АЦП-то в мобилното устройство семплира с постоянна честота и буферира семплите в малък буфер, като слага в него таймстампата на първия и последния семпъл в него(за да се сметне точната честота на семплиране). Данните от буфера се предават постоянно с радио фреймове, в които се слага таймстампа на момента на предаването на фрейма. Приемника приема фрейма и кепчва момента на приемането на фрейма по собствения си часовник.
Отделно АЦП-то в приемника също семплира с постоянен клок в буфер, като слага също таймстампи на първото и последното измерване от буфера.

Така имаш буферирани семплите в предавателя и в приемника, инфо за семпъл рейта на двете АЦП-та (таймстампата на първото и последното измерване от буфера), както и инфо за закъсненията (отместването) на двата АЦП стрима. От тук на сетне сметки, за да ги насложиш един върху друг, като ако едното АЦП има измерване между 2 измервания на другото, на база на двете измервания се изчислява приблизително какво би била стойността между тях в този момент и тя се използва за сметките ти.

Много сметки и приближения ...

Не можеш ли да смениш подхода при решаването на задачата си с друг? Тази ти идея е на границата та даже и над нея на радиотехнологията към момента...


Сря Май 04, 2022 7:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1101
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Добре, слагам таймстемпове и ги синхронизирам. Какво правя когато едното АЦП е направило 1000 измервания а другото 1002? Кое от двете времена ми е реално? ЦАП-а с кой от двата клока да работи? Да си измисли 2 стойности които не съществуват или да махне 2 стойности които ги е имало? И в кой точно момент трябва да махне/сложи тези стойности?
Хората от много време са измислили синхронните протоколи за предаване на данни. ISDN (Е1/Т1) ползва синхронно предаване. И в цифровата телевизия се ползва. И то от 90-те години. Изобщо не е на ръба на технологията. Мога да го събера със стари 20 годишни железа купени от магазина и предават по 30 мегабита синхронни данни. Само дето са 2У рак маунт и тежат по 10 килограма.
Няма нищо хай-тек или извънземно. Всички ме карате да решавам синхронни проблеми по асинхронен начин. Това е безмислено. Вярно, че сега масово се ползват асинхронни медии за предаване като едърнет и каквото се сетиш но аз нямам това ограничение. Нищо не налага пакетизиране на данните. Канала е еднопосочен.

Целия смисъл на темата е ако някой се е сблъсквал с радиа които могат да работят в синхронен режим и имат ФЕК кодиране и декодиране. Не търся идея за системна архитектура, нито за АЦП-та, нито за асинхронно предаване на данните под форма на пакети и тайм стемпове. Питанката е за радио. Хората преди 30 години са го направили аналогово и що-годе работи. Постигнали са 110 децибела с ФМ модулация. Тъй като фронтенда е малко над 130 децибела искам да подобря канала за предаване като го цифровизирам. През оптика това нещо работи. Манчестърски енкодинг без ФЕК. Там нямам смущения и нямам радиодупки. Целта е да го направя безжично. Затова търся радио.


Сря Май 04, 2022 9:18 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни