Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
2 Mbps стриймване на данни с FEC 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6016
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
извинявай че се намесих, нямах предвид да сменяш любимата фирма, а само да видиш един вариант как решават проблема който имаш, фирми много, може и твоята фирма да имат такива ацп-та, или само идея да взаимстваш, понякога решението е извън кутията
до колкото разбирам синхронизиране се прави много преди да си получил разлика в бройките, по скоро го разбирам като подравняване на всяка бройка чрез плавно догонване във времето, но лично не съм ползвал сигма делта и не съм много наясно, извинявай че се обаждам

емо - ако всички ацп-та са слейв, а един мастър ги контролира по радио, включително и стационарното, дали това закъснение ще е стане еднакво навсякъде? в смисъл ако мине и стационарното на радио дали ще се изравнят достатъчно?


Сря Май 04, 2022 9:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4717
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
за радио може да потърсиш дрон ( video ) реализации, ама там си правят стрима с FPGA
не съм срещал FEC радио за 2 Мб

_________________
main[-1u]={1};


Сря Май 04, 2022 9:53 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2799
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Закъснението при модулиране/демодулиране е константно и може да се измери и компенсира от софтуера в приемната страна.

За аудио и видео не е критично ако се пропуснат данни. До колкото разбирам тук е критично.

А трябва ли да сед покриват някакви радио стандарти?
Ако не - за 20 метра дистанция все ще се измисли нещо. Цифровия стрийм се прекарва през ФЕК + манчестър енкодер (може и микроконтролер да свърши това) и после се подава като модулиращ на някакво радио (най проосто ООК модулация DC балансирана заради манчестера). В приемната страна демодулираш амплитудно ООК-то и пак през цифров демодулатор (може пак микроконтролер) си възстановяваш клока и корегираш евентуални грешки. (предполагам знаеш, че ФЕК-а коригира само определен тип грешки)
При 20 метра дистанция предполагам, че с цената на по-голяма мощност на радиоизлъчване и консумация все ще успееш да "надвикаш" шумовете.

Ако трябва да покриеш РФ стандарти става сложно.

Не ти е лесна задачата.


Сря Май 04, 2022 10:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1103
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Не трябва да се сертифицира. Единични бройки за рисърч се правят. Не е комерсиален продукт.

А кой е казал, че аудиото и видеото не са критични от гледна точка на синхронизация? Това, че ще ти препука телефона или ще ти замръзне кадъра на телевизора или ще прескочи у вас не е проблем за теб. Или разговора по скайп ще накъса малко. Но когато става дума за телевизионни и аудио продукции такива неща не можеш да си позволиш.

Те хората са го измислили отдавна. В телекомуникациите има SDH дето точно това прави - пренася синхронни данни през оптики/жици.

С процесор може да стане за ФЕК но за клок рикавърито ще трябва да ползвам някакъв външен хардуер. А вместо да лепя ТТЛ-ки мога да го напъхам и фек-а и клок рикавърите в фпга. Остава демодулацията да си направя хардуерно. Цялата борба е дали някой не го е направил вече в чип и да го продава като чарк за някаква цел. Може би трябва да се разровя из старинните ГСМ чипсети дето всичко се правеше дискретно. Там може да имат някой хитър чип дето прави точно каквото ми трябва.


Сря Май 04, 2022 11:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Pif написа:
... едното АЦП е направило 1000 измервания а другото 1002? ...

Та колко ppm-a казваш са ти кварцовете :D

_________________
Хайде де!


Сря Май 04, 2022 11:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1971
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Pif написа:
Не трябва да се сертифицира. Единични бройки за рисърч се правят. Не е комерсиален продукт....


Има едночипови qam модулатори/демодулатори. Демодулатор има във всеки цифров тв тунер.
Модулатор https://www.analog.com/media/en/technic ... ad9853.pdf
За експерименти ще ти свършат работа :)

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Сря Май 04, 2022 1:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Не може ли радиото да се ползва само да тактува семплирането. Пък данните после да се прехвърлят жично или безжично ?

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Май 04, 2022 1:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1103
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
syscop: да си жив и здрав. Ей такова нещо ми трябва.

dan: представи си ситуацията. Отиваш да вземеш детето от детската градина и вместо едно ти дават 2. Сега се чудиш какво да правиш с твоето. В колата имаш столче само за едно а и в къщи имаш само 1 легло. Какво ще направиш с 2рото дете? Ще го хвърлиш в кофата или ще го нарежеш на парчета за да си го носиш малко по малко в джоба. На следващата сутрин пак караш едно дете в детската градина защото имаш 1 място в колата и си платил такса за 1 дете.
Сега да си представим и случая в който отиваш да си вземеш детето от градината ама те децата са свършили. Ти от къде ще вземеш дете? Нали жена ти ще те заколи като се прибереш в къщи без дете.
Та дали става веднъж на 1000 семпъла или веднъж на милион семпъла - все тая. Ти все имаш или излишък или недостиг на деца. Пък колкото и ще да е ППМ-а на детската градина ;)


Сря Май 04, 2022 1:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10370
Местоположение: Добрич
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Pif написа:
Отиваш да вземеш детето от детската градина и вместо едно ти дават 2.

В информатиката имаше няколко теореми на тема комуникационни канали. Честно казано вече съм ги забравил, но помня една която гласи че е невъзможно да имаш надеждна синхронизация по ненадежден комуникационен канал. Помня я заради примера с двете армии.
Както и да е, не съм сигурен какво точно целиш но ми звучи като да искаш невъзможното. Задължително трябва да предвидиш ситуация при която бройката на децата не излиза. Или поне няма да излезе в рамките на милисекундите, които гониш.
По-правилно според мен е да разделиш проблема на две части. Едната с часовниците и тяхната синхронизация. Другата част от проблема са ти измерванията и данните.


Сря Май 04, 2022 5:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1103
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
модулатора който syscop предложи върши точно каквото искам да направя.
Нямам вариянт в който бройката на децата да е различна. Тогава имам неточно измерване. Ако загубя и двата канала за връзка - губя и клок и данни. А като нямам данни - не ми трябва клок.
За милисекунди говорим когато работим на принципа на пакети и препредаване. В случая се цели синхронно предаване на данни. Нещо което не е много популярно в ежедневието. Като не броим телефонните разговори и телевизиите. При тях продължават да ползват синхронни мрежи.


Сря Май 04, 2022 6:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1324
Местоположение: София
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Pif написа:
В случая е портативно устройство което измерва и се мести из стаята / халето. То генерира клока на измерване и в приемната страна има още едно измерващо АЦП което също трябва да се клоква с клока на портативното. Става дума за синхронен процес. Всичките комерсиални решения са базирани на пренос на данни и не ги касае много синхронноста. Разчитат на буфери и времената и клоковете им не са критични.

В моя случай ако не синхронизирам дейта клока на приемника с този на предавателя ще имам голям джитер и разлика във времето между двете измервания - стационарно и портативно.

Да, и предавателя ми не може да е 5 килограма и 1У рак маунт. Ще се пренася от човек.

Едит: Искам да е под гигахерц за да нямам радиодупки. Като вдигам честотите се появяват много места с дупки. Дори и да са сантиметри води до загуба на сигнал което е неприемливо в моя случай.

Радиодупки са възможни и на много по-ниска честота. Ако се разходиш с един FM радиоприемник 88-108 MHz в халето, може да попаднеш на такива, и то доста по-големи от сантиметри.
Решението е няколко двойки предавател-приемник, работещи на различни честоти, отместени подходящо.
Освен това, при възстановяване на клока в приемната страна, може да се появи фронт към фронт джитер от отражение на сигнала и този джитер да направи възстановения
клок неподходящ за прецизно АЦП. /Ако съм разбрал правилно задачата/.


Сря Май 04, 2022 8:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Нещо от UWB модерните няма ли такива екстри? Ония decawave?

Edit: а относно деЦката градина:
- дават ти две - взимаш едното и оставяш другото там
- дават ти нула - стоиш и чакаш докат се появи едно (твоето) - жена ти се обажда да пита къде пак си се запил, щото мусаката изстинала - казваш и да чака щото някой по веригата се е забавил; тя звъни на приятелките си че няма да отиде в 10 в бара, щото нейния още не довел детето и трябва да чака, или (кооперативно) отива да изглади ризата ти, докато те чака (да не си рови из телефона и да хаби ресурси)

Това, естествено, е приложимо само когато всички звена по веригата могат да толерират закъсняването за вечеря. Ако жена ти е нощна смяна и трябва да е в 10 на работа, това е проблем. Имам предвид че някъде по веригата сигурно имаш нещо, дето не би толерирало джитъра, ама не си го показал в картинката и остава неясно. Понякога гоненето на хипер-синхронизация е излишно и може да се замаскира (например, ако може да се измери колко е закъсняло нещото, може да се интерполира/екстраполира с достатъчна прецизност).


Чет Май 05, 2022 8:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Pif написа:
...
Та дали става веднъж на 1000 семпъла или веднъж на милион семпъла - все тая.
...

Щом казваш :D

_________________
Хайде де!


Чет Май 05, 2022 9:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Радио и надеждност?! То и по жицата я няма...

Сетих се за едно време като ми кажеше жената: "Искам да миксираме ей-тази песничка и да снимаме ей-такова клипче!". Аз почвам да пухтя и да си скубя келя няколко дена, а тя: "Ама как хората за по-малко от час го правят?!". Пък тогава дори Сурат-тефтер нямаше...
Мии как: снимаш децата да "пасат" из парка и за аудио надиш граченето им под съпровод на кас'тофон. И пак поне ден иска.


Чет Май 05, 2022 12:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1103
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
decawave не изпълнява условието за непрекъснатост на данните. Следователно не мога да възстановя клока от изпращащата страна.

Бонго, синхронизацията са я измислили отдавна. А питаш ли ги как им е на тея дето снимат на лента. Дали са писали звука дикректно на лентата? А как са синхронизирали после с магнетофона и после как са монтирали и звука и видеото?
За домашни условия си има лесно - правиш плейбек дето от време на време има пегел. Няколко семпъла са достатъчни. После можеш да си го наместиш даже с компенсацията от разстоянието на колоните до камерата. А клока на камерата е достатъчно стабилен за да не ти даде разлика с клока на плейъра. Е, ако плейваш от касетофон ще ти трябват пегели на по-често. Но пак става.
90-те години още нямаше многоканален аудио софтуер. Тогава се смесваше или на многоканални магнетофони или на АДАТ-ове или на външни хард диск рекордери управлявани през ПЦ-то. Ако искаш нещо да смесиш в ПЦ-то - адоб премиер 4.2 с великите си 3 аудио писти. И после се появи CoolEdit-pro и се родихме. 8 канала риъл тайм. Запис на 8 канала от 4 звукови карти. Рай. Към края на 90-те се появи и октопусито на аадварк. Розово, смешно ама работи.

И за дан:
Един баща отишъл да си вземе детето от детска градина. Учителката го пита:
- Кое е вашето?
- Има ли значение? Нали утре пак ще ви го доведа.


Чет Май 05, 2022 1:21 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни