Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
2 Mbps стриймване на данни с FEC 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1103
Мнение 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Трябва ми да изпращам данни в реално време на разстояние 10-20 метра. Портативно устройство ще генерира 1.2-1.4 мегабита данни които искам да изпратя много надеждно до приемник. Важно е да имам Forward Error Correction. Интегритета на данните ми е много важен. Ще имам 2 приемника и ще използвам данните от този който има верни данни. Селекцията ще е на ниво пакет. Не мога да си позволя закъснение повече от 1-2 милисекунди. Предполагам диапазаона 500-1000 МХз е добре. Трябва да мога да избягвам телевизионните мултиплекси в съответния регион. Ще се ползва на закрито и предполагам 50-100 миливата ще са достатъчни.
Някакви идеи за RF чипсети дето могат да свършат работата? Имаше някакви 2 мегабитови на nRF но нямат FEC.


Нед Май 01, 2022 9:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2803
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
За 10-20 метра мощностите 50-100 миливата които споменаваш ми се струват доста високи.
Закъснението 1-2 милисекунди ще се постигне с къси пакети примерно.
WiFi не върши ли работа? Високоскоростен е и ефективен трансфер от 1.4Mbps мисля е напълно във възможностите на технологията.
(При радиата които съм използвал FEC вдига бодрейта двойно. Т.е. 2.8Mbps.)


Пон Май 02, 2022 12:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2593
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Има NRF24L01 със усилвател
Мисля, че връзката беше по принцип със обратна връзка за това дали е получило данните. Но то може да се настройва мисля от 0 до 32 опита да препрати пакета данни. Т.е. може да го направиш само със Forward Error Correction. Трябва да пращаш ти контролната сума. Чипсета позволява разни настройки...
Хубавото е, че е на свободен диапазон 2.4 GHz а и обхвата трябва да ти стигне :) Поддържа до 2Mbit/s
Иначе 10-20 метра при пряка видимост може и с обикновените модули да се постигне.

Иначе на ESP32 има някакъв режим до 1км и 1Mbit/s техен протокол за WiFi

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Май 02, 2022 12:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1103
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
WiFi не мога да използвам. Банда е претоварен и не зная кой в кой момент ще ме смути. Трябва ми изключително висока надеждност. Затова и 2 приемника с арбитриране. Обратна връзка не ми трябва. Данните са еднопосочни. NRF май нямат FEC.
Попаднах на някакви процесори на тексас с вградено радио - https://www.ti.com/product/CC1311P3 но нямам грам идея как ще работи това нещо.
Данните ми са синхронни и вероятно приемника ще трябва да се синхронизира по клока на предавателя. На ниво данни/пакет. РФ-а е ясен.


Пон Май 02, 2022 8:24 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10624
Местоположение: София
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Pif написа:
WiFi не мога да използвам. Банда е претоварен и не зная кой в кой момент ще ме смути...

В днешно време банда вече е "бандовете", и освен 2.4GHz и 5GHz (който не би трябвало да е натоварен) имаше и други бандове.
Предлага се съвсем прилично оборудване за насочено излъчване от една точка към друга.

Редакция:
Ето едно списъче с вирлес бандовете: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_WLAN_channels
Допускам, че все някой е останал свободен... :mrgreen:


Пон Май 02, 2022 9:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1103
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
В случая е портативно устройство което измерва и се мести из стаята / халето. То генерира клока на измерване и в приемната страна има още едно измерващо АЦП което също трябва да се клоква с клока на портативното. Става дума за синхронен процес. Всичките комерсиални решения са базирани на пренос на данни и не ги касае много синхронноста. Разчитат на буфери и времената и клоковете им не са критични.

В моя случай ако не синхронизирам дейта клока на приемника с този на предавателя ще имам голям джитер и разлика във времето между двете измервания - стационарно и портативно.

Да, и предавателя ми не може да е 5 килограма и 1У рак маунт. Ще се пренася от човек.

Едит: Искам да е под гигахерц за да нямам радиодупки. Като вдигам честотите се появяват много места с дупки. Дори и да са сантиметри води до загуба на сигнал което е неприемливо в моя случай.


Пон Май 02, 2022 9:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2593
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Има и двойки предавател - приемник на 432 MHz, които са "напълно прозрачни" OOK - включваш изключваш носещата честота. Контролните суми - от твояте процесори.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Май 02, 2022 10:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2803
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Понеже не си споменал колко време ще мериш. за какво ти е и кога ще процесваш данните (в реално време или може и после), можеш да синхронизираш двете радиа(може и да нямат радиовръзка, а жично) и да ги стартираш, така че всяко едно да записва собствените си данни, а след измерването да преточиш (може и жично) данните от мобилното в стационарното устройство, да ги синхронизираш по таймстампите им и да ги процеснеш.

При радиокомуникациите такова нещо като сигурна връзка няма,
а ти говориш и за еднопосочна връзка ... Още повече, че говориш за затворено пространство, а там поради интерференции имаш на места "мъртви точки" - т.е. не се чуват двете устройства.

Според мен ако ще е радио и толкова ти е важно да не губиш данни със сигурност протокола трябва да ти е двупосочен (с потвърждение за приетите данни), а относно синхронността - можеш да синхронизираш и поддържаш часовниците на на устройствата през радиото и всяко едно от тях да мери в даден известен момент момент съгласно часовника си (примерно на всяка милисекунда или колкото ти трябва) и от време на време като се натрупат данни да ги предаваш през радиоканала с потвърждение че са приети, като в пакета да има и таймстампа на първото от измерванията в пакета примерно. В приемника като ги приемеш - синхронизираш ги с данните измерени от приемника по таймстампа и ги процесваш.

През радио няма проблем да се поддържат синхронизирани часовници. От опит - при синхронизиране и калибриране през радио на 32кХз часовници през 10 минути при постоянна температура не е проблем да се постигне синхринизация с грешка между часовниците +/- 70uS за 10 минутен интервал.

Блутут е един такъв синхронен протокол, при който часовниците на приемника и предавателя се поддържат синхронизирани. За 10-20 метра ще имаш чуваемост между радиата. Виж дали няма да ти свърши работа.
(Данните в случая можеш и да ги компресираш).


Пон Май 02, 2022 10:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Ние имахме проблеми и на 433МХц в затворено бетонно помещение, бая голямо. Но бяха обикновени двойки предавател-приемник, без обработваща част в тях. Тогава си мислехме, че е по-добре на 2.4/5.8ГХц :)


Пон Май 02, 2022 11:14 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6020
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
а въобще е ли е възможно постоянен клок по радио връзка да стига в реално време през цялото време, гарантирано? в смисъл пропуснат байт може да се препрати наново, ама пропуснат клок как? връщаме времето назад?

освен ако клока не е постоянен а за всяко измерване по няколко байта? ако се провали едно измерване може ли да се повтори?
малко не разбрах каква е идеята... защо точно клока трябва да се синхронизира а не само начало на измерването?


Пон Май 02, 2022 4:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1103
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Вариантите кабели ги нямаме. Запис на данните също не трябва. В момента подобно нещо работи аналогово с честотна модулация на 200 килохерца честотна лента и компандер. 110 децибела обхват на измерване се компресира в 55 децибела и се предава в доста широка честотна лента като в приемника това се възстановява. Ползват се 2 метода на приемане - в единия се превключва на ниво междинна от 2 приемника в другия се превключва вече демодулирания сигнал по RSSI.
В случая ако имам 24 бита от АЦП-то на 50 или 60 килосемпъла мога да имам фрейм от няколко семпъла и да синхронизирам на ниво фрейм. Така PLL-a в приемника ще ми синхронизира по ниската честота - примерно 10-20 килохерца (кратно на семплирането в битове + FEC).
Данните трябват в реално време и от двата източника. И тъй като е по-трудно портативния да го синхронизирам по стационарния (ще ми трябват 2 радио канала) предпочитам портативния да ми е мастъра. В аналоговия вариянт превключването на активен приемник става по силата на сигнала. В моя случай може да е по чексумата от декодирането на FEC-a. Имам вариянти за намаляне на джитера в приемната страна но те са при сравнително стабилно приети данни и работещ ПЛЛ на ниво фрейм в приемника.

Та 433 не е опция заради голямата честотна лента която ми трябва. Като модулация предполагам с QAM ще е прекалено сложно но може някое BPSK или QPSK. Ограничение в честотната лента нямам. Блутут и той не е опция. Няма как да направя рекавъри на клока в приемника на ниво фрейм. А и 2.4 го задраснахме като обхват.

Като цяло го виждам някакъв чип дето взима синхронен стрийм който има фрейм синк, енкодва му някаквъ по-дебел FEC и го модулира. Ако изкара директно нещо в RF банда горе ще съм още по-щастлив. После друг чип го приема и възстановява сигнала след FEC като коригира грешките и ми изкарва стрийм + фрейм синк. Ако се наложи мога да си енкодна фрейм синка в данните и вместо 24 бита да изпращам 32 бита данни и върху тях да е ерор корекшъна. Въпроса е дали някой е срещал подобни чипове. Не търся заобиколни вариянти на решаване на проблема. Търся вариянт за решаването му по точно този начин.


Пон Май 02, 2022 6:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2803
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Колко кХз ти е клока, който искаш да синхронизираш? Всеки тик на този клок ли ти стартира АЦП преобразуване?
Колко е максималното допустимо разсинхронизиране и джитер на клоковете в приемната и предавателната платка?


Пон Май 02, 2022 6:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1103
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
АЦП-то ще е на 50 или 60 килосемпъла. Сигма-делта АЦП. Данните които ще изкарва са сериализирани и с постоянен битрейт. Фрейм синка ще ми е кратен на тези 50 или 60 килохерца. Може да е кратен на 2,4 или 8. Така, че PLL-a в приемника ще взима тези между 6 и 30 килохерца (колкото си реша) и ще ми генерира мастър клока за АЦП-то както и фрейм синка. Допустимата разлика ми е 2-3 семпъла. Мога да си позволя и малко повече но ще се наложи да правя чудеса за компенсация.

Към момента основните неизвестни са в радиоканала, модулация и FEC - както генериране така и корекция в приемника. Ако за другото имам някакви идеи за FEC нямам никакви. (като не броим чипсет от ЦД плейър и CPLD да генерира в предавателя)


Пон Май 02, 2022 10:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4413
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
Добре де ако е в едно помещение/хале що не ползваш кабел?

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Май 02, 2022 10:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1103
Мнение Re: 2 Mbps стриймване на данни с FEC
MYXATA написа:
Добре де ако е в едно помещение/хале що не ползваш кабел?


Не се бях сетил за тази гениална идея. Това ще ми реши всичките проблеми и ще ми прати целия проект в кофата.
Проблема който имам е как да си реализирам предаването на данни а не как да си изменя целта на проекта. Не търся алтернативи за решаване на проблема с измерването а търся начин да си предам данните безжично. Дали е заради високи напрежения или заради движещи се елементи - няма значение. Нещото може да е на ос на струг или човека да виси от тавана на въжета.
Трябва ми решение за проблема - предаване на данни по радиоканал без загуба на данни в синхронен режим с константно (възможно минимално) закъснение.


Пон Май 02, 2022 11:01 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 55 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни