Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
питнка за ESP 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28026
Местоположение: София
Мнение питнка за ESP
Станах разноглед да сравнявам модули с описания на процесори, някои и не ги намирам. та питането ми е ако някой е ровил и е намерил модул на който мога да му изкарам пълен сериен Rx, TX, RTS, CTS, JTAG и някой от всичките SPI. Разлгедах вече 10-на модула, тези които са с вграден флаш са загубена кауза, така са извадили пиновете че горното е невъзможно. На минито не виждам пиноут на самия чип, не намирам документция, и не мога д апреценя дли ще стане, още 2-3 гледах но все едно и също.
Зора е, че вградения флаш са го закачини точно н IO-та с най много функции, и ако изкарам и JTAG без ойто развоя ще е дръвце, няма как да изкарам SPI. Ако мина само с Rx, TX тогава мога да изкарам VSPI и JTAG, но не знам тоя uBlox който сложих как ще работи само по Rx и Tx, в описанието му не го препоръчват .... почвам да съжалявам, че се навих д сложа ESP. Не че яма вариант вместо модул да сложа процесор ама ......


Пет Май 20, 2022 4:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: питнка за ESP
дай първо да уточним за ESP32(D0,S,C), за ESP8266 (и ако да - аргументирай се) иде реч.
после - голо канче, FreeRTOS или разни змии и мангусти?
после - IDF или нещо по-'модерно'?

първия диагонал по документацията оставя място за много потенциални заблуди.
после почваш да се чешеш по тиквата и изпадаш точно в твоя вариант на бесове - 'как може такива тъпотии'.

та давай поред по въпросите.


Пет Май 20, 2022 6:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: питнка за ESP
Да, Дедо е започнал с правилните въпроси.
Ама аз те подхвана от другия край :-) - взимай нещо от по-модерните (C3, S2 или S3, ама последният е engineering samples още май). C-то е с друк кор - RISC-V, ама да не ти пука толкова. JTAG там не извеждаш - тъй де, извеждаш два пинЯ USB и то си има вграден в него JTAG, който баца с openocd-то. Има там заигравка ако искаш разни къстъм USB класове да добавяш после - но ако те устройва JTAG + CDC (сериен) си готов. Май имаше как после да му резнеш JTAG като шипваш за клиенти, ама трябва да се прочете.
Оригиналният (чист) ESP32 има някой специфични периферии, които не можеш да намериш в следващите - явно не са били интересни.
Има подобие на CAN, ама не е съвсем стандартен - май основния кахър беше че нещо можеше да омаже бъса ако попадне в един с други модули - със сигурност така става ако бъса е CANFD, обаче май имаше още някаква заложена мотика.
На 32-ките има втори SPI и нямаш грижи. На 8266 не му рови кокалите.
Има интересни QFN SIP варианти с вграден флаш - по-евтино от модул трябва да е. Е, ако ти трябва сертификатите - по-добре качествен модул.
Най-новите имат вече Octo интерфейс за памет - не съм ровил такъв (все още), но пак трябва да е бонус. Сега, с наличностите на окто памети е друг въпрос, но ти пак сигурно модул ще търсиш.


Пет Май 20, 2022 7:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4723
Мнение Re: питнка за ESP
някъв "дзвер" ли ще правиш с RTS, и CTS
ааа uBlox ... GSM? нормално издържат пакети 1024 - 4096 без RTS, и CTS ... обикновено имат "големи" ринг-буфери

_________________
main[-1u]={1};


Пет Май 20, 2022 7:56 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: питнка за ESP
Някои GSM имаха и някаква софтуерна емулация на RTS/CTS. Не съм задълбавал защото все се оправям с ринг буферите някак.


Пет Май 20, 2022 10:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4723
Мнение Re: питнка за ESP
"съвременните" GSM SoC, хардуерния UART DMA буфер обикновено е 4096
после пакета го мятка в Queue за АТ обработката ( за РРР е нещо подобно )

_________________
main[-1u]={1};


Пет Май 20, 2022 10:15 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28026
Местоположение: София
Мнение Re: питнка за ESP
Така подред, първо защо ESP, тъпо но защото го има. Реално на приложението не му трябва блутут, от WiFi-то евентуално може да се облажи, ама по-скоро не. Задачата се решава без грижи с кой да е 8 битов дзвер, може и да е някой малък арм М0+ или М3 .. нещо от сорта, но ESP-то както казах ми хареса като наличност, клиента и той за ESP говореше. Софта ще си го пише клиента, няма интерес към змии и гущери иска С / С++.
RTOS реално не му е нужен, предполагам ако има някой палещ без много бой може да го използва, но както казах задачата се решава със всеки 8 битов дзвер, ако аз щях да пиша кода щях да сложа един 8 битов силабс и до там да приключа всичко. Чете един фронтенд на аналог по SPI, прави една проста сметка и записва резултата на SD карта. Част пат като му хрумне, ако е с опция за комуникация се връзва с кораба майка да изпрати каквото е събрал. Данните са минимални, запис се прави обикновено рядко, предполагам ще взема резултат веднъж в минута. Самото измерване може да е в интервала 0.1 - 10 сек, така че по -често от 10 сек няма да пише в никакъв случай, въпреки, че тези измервания и веднъж на час да ги логваш пак е достатъчно. Пиша го за да е ясно, че данните наистина са малко, и на 1200 bps да е няма да има проблем, та скоростта на комуникация с радиото не е важна.
Чисто от експлоатационна гледна точка флаша трябва да е SD карта, за да може да се подменя и прочита някъде другаде. Като го гледаш по спецификация изглежда да има всичко, но като вземеш да четеш и да сравняваш с мапинга на портовете не е баш така.
Аз гледах модул с ESP32-D0WD-V3 от тия модули не виждам такъв без флаш и psram, има по-стари модели които не се препоръчват за нови дизайни. Гледах и пико и там не е много по-различно като I/O възможност.
Загледах го тоя който е Risc V клиента нещо се двоумеше за Risk V. Гледах и 8266, много постни документи, 31 странички пдф, доста неясен, за другия има документ 720 стр за този някакъв референс 100 страници и като го гледах е основно свързан с писателството а не с чертането, и го зарязах като вариант.
Не ми пречи да лепна направо чип, така или иначе платката е 4 слоя заради фронт енда, ама QFN 5x5, като си помисля че трябва да му сглобя 1-2 на ръка за тест и някак си ми се изпарява желанието, стъпка 0.35 никакъв шанс за солдер бридж поне не и в масовите китайски платкаджийници ... не че няма да го запоя ама защо да си го причинявам .... тия дни изгубих 3 дни да търся под вола теле, на далеч по едра стъпка /0.5/, 3-4 пина не се запоили, два окъсили, гледах я 5 пъти и не ги видях, и 3 дена се чудя какво става добре, че накрая се сетих да гледам на боб ...
На косъм съм да затрия ESP-то и да сложа нещо по стандартно, ако не 8 битов дребосък някой силабски АРМ, а може и майкрочипски и всичко да се приключи. WiFi-то е единственото което ме спира, защото предполагам, че сега казва, че не му трябва, но след 2 месеца ще се сети, че те повечето клиенти имат WiFi и защо да слага gsm-а ако може да се връзва към техните мрежи ...
Вариант е всичко да влезе и в ublox-а и да няма друг процесор, направо си е екстра за целта, ама е $50 и някак му се иска на клиента това е екстра която да продава отделно пък да оскъпяваме всяко изделие с $50 малко ми се вижда грубо. Отделно проблема е, че един негов клиент използва много такива у-ва, като купи 30-40 ще го натисне за цена, ако е излишно оскъпено съвсем ще му падне марджина, има разлика дали ще е примерно $200 или $150.
Опитвам се да му дам някакво решение което да е и бизнес ориентирано. От друга страна първоначално изобщо не исках да слагам ESP, по скоро мислех за нещо с радио, така, че като има 30-40 у-ва, те да са в меш, и само едно от тях да има GSМ, това би било най-универсалното решение за него, това е нещо за в бъдещето, но като си плаща човека и то доста добре е хубаво и да получи нещо, не просто схема и платка а и малко мисъл.
Та аз като цяло вътрешно хич не съм убеден за това ESP, WiFi-то блазни, наличността му е голям плюс, но до там.


Пет Май 20, 2022 2:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4723
Мнение Re: питнка за ESP
е па къф е тоя ublox за 50$ бря :)
EC25 ( linux, почти кат пи-зеро ) ( 25 бр ) е 40 усд в бг - сигурно за УСА джигитайците може да паднат още
EG915U ( freeRtos, почти кат ЕСП ) ( 25 бр ) е 19 усд в бг

_________________
main[-1u]={1};


Пет Май 20, 2022 3:34 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28026
Местоположение: София
Мнение Re: питнка за ESP
SARA-R510M8S-01B, айде 53 му е единичната цена, за количество е $29, ама пак не е малко, толкова е целия останал БОМ. А тия модули quectel гледах но не виждам спецификация Северна америка, конкретно САЩ.


Пет Май 20, 2022 4:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4723
Мнение Re: питнка за ESP
тряя да имат FCC за USA - всички драпат за там
пример: https://fccid.io/XMR202006EC25AUX/Label ... fo-4777900
драсни им писмо... питай

_________________
main[-1u]={1};


Пет Май 20, 2022 4:36 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: питнка за ESP
ОК, ESP32D0, да кажем

ВСЕКИ нискоскоростен интерфейс може да се мапне на всеки свободен (нефиксиран) пин.
фиксираните пинове са високоскоростни (разбираемо) - памет (QSPI), етернета и клоковете около тях. QSPI и клоковете имат по 2 алтернативи.
всичко друго си го мапваш където ти е удобно. но трябва сам да си проверяваш дали не настъпваш нещо друго.

WiFi няма начин без ОС.
ако въобще има намек за бъдещо ползване - най-добре е човека направо да почне с FreeRTOS-a.
аз лично ползвам гол IDF в цялата му змийска изящност. но работи, има готови драйвери за всичко (с някои особености), има и примери.

JTAG никога не съм ползвал, така че не мога да давам акъл в тая посока. не намирам никакъв смисъл или чар в комбинацията RTOS/JTAG.

CTS/RTS се поддържа от драйвера нейтив - при инциализацията на уарта се дават четирите пина.

WiFi/AP предполага HTTP сървър. и ако човека е любител на готови гозби на JS - добре е флеша да е по-дебел.
за PSRAM не съм сигурен дали ще му дотрябва. ако модула го има, се губи още един пин (CS за PSRAM-а). но ... "640К трябва да стигнат на всички"

V3 има някои подобрения в кеша и бариерите. би трябвало да работи малко по-бързо, и кода да е малко по-малък, но не съм го тествал. имам си достатъчно модули и чипове от старите.

старите модули са ги обсолитнали, просто защото не мислят да пускат нови чипове от стария модел. иначе си работят.
ако не става въпрос за устройства от 10К на година - не би трябвало да е проблем.


Пет Май 20, 2022 5:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28026
Местоположение: София
Мнение Re: питнка за ESP
Ами аз доста се зверих в мапинга и не виждам всичко да може да се мапва навсякъде, виждам те тази табличка.


Прикачени файлове:
crossbar.jpg
crossbar.jpg [ 251.97 KiB | Прегледано 806 пъти ]
Пет Май 20, 2022 5:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28026
Местоположение: София
Мнение Re: питнка за ESP
така, добре схванах идеята, тая табличка е когато се рутира директно през IO_MUX и се заобикаля матрицата, да речем SPI за ADC-то не е проблем и на ниска скорост, а някъде казва ли какъв може да е ефекта на матрицата върху скоростат, на колко може да се клати SPI ако минава през матрицата ?


Пет Май 20, 2022 5:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: питнка за ESP
виж глава 4.2 от чаршафа, таблица 12
4.2 Peripheral Pin Configurations
UART - Any GPIO Pins
I2C - Any GPIO Pins
General Purpose SPI - Any GPIO Pins
и т.н.

ако гониш големи скорости по SPI - ползваш HSPI. той вече е със заковани пинове.
единия отива за флеша, но има и още още.


Пет Май 20, 2022 5:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28026
Местоположение: София
Мнение Re: питнка за ESP
гледаме явно различни чаршафи, 4 е главата но при мен се казва 4.2 Peripheral Input via GPIO Matrix, точно там гледам, и тая картинка е от там, но това е когато скипват матрицата и се рутират директно, през матрицата виждам че може. SD картата ще преживее и на ниска скорост, няма да пишат фермани в нея.


Пет Май 20, 2022 6:24 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни