Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
зареждачкя за LiFePO4 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение зареждачкя за LiFePO4
Някой чип, който и да се намира, и да е комбиниран със степ даун и превключване на товара, две клетки, т.е. 6.4 В ?
Тая химия се оказва проблемна, бях харесал един МАХ, но не му пасват напреженията, то като цяло за тая химия намирам основно линейни, има един чип на Rohm 99950 който обаче иска управление по i2c, намерих и още 1-2 подобни но всички искат управление, то и с макса може да стане ако процесора спира заряда, но не е това целта.
Искаше ми се да спестя един чип за DC/DC, едно ltc гледах но бройки нямаше.
Не, че вече не преправих схемата за dc/dc с линеен контролер, то и там едно изобилие ...един микрочипски чеп виждам наличен в диджито като за две клетки, има и малко мултичемистри решения и това е.


Вто Май 24, 2022 1:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4613
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: зареждачкя за LiFePO4
И аз съм минал през това. Ако приемаш съвет, не си спестявай DC/DC-то. Цените на тия комбо чипове са винаги (много) по-високи от цените на отделна зареждачка плюс dc/dc сметнати заедно. Отделно че са точно специфични модели и като свърши стоката се почва един кошмар с намиране

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Вто Май 24, 2022 1:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4405
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: зареждачкя за LiFePO4
https://www.mouser.com/ProductDetail/An ... Ue0Q%3D%3D
https://www.digikey.ie/en/products/filt ... TgBwgLoF8g

има го в маусер & digikey
aa, пърдон не е за две клетки

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Май 24, 2022 2:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: зареждачкя за LiFePO4
Мда, цял ден рових вчера и не видях нещо смислено.
Иначе то ни така ни така, да с комбо чиповете е така, няма ли го дърво, ама в момента и с дц/дц чиповете е горе долу така, иде още еидн чип дето може д изчезне ... но като го мисля може би наистина е по-добре да ги разделя. То така или иначе имам едно DC/DC, с малко промяна на топологията може и само с него май да мина, само да видя дали LDO-тата няма да им дойде много високо входното, сег са на 5.1 ще трябва да станат на 7.2 .


Вто Май 24, 2022 3:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1245
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: зареждачкя за LiFePO4
Не знам какво точно искаш да направиш ама за LFP Химия да с мери напрежение и по това да се определя дали е заредено или не е локум работа.
На LFP има 2 неща дето трябва да се следят за да няма ефекти –1 - Оверволтажа за презареждане и 2 ундер волтажа на разряд.
1 акого подминеш и има така наречения термален ефект ,
2 то е по коварно , разрежда се и после като вземеш да го зареждаш уж изглежда ок ама отделя мнооооооого топлина – запалихме поне 3 астон мартина ....гаранирано.
Та на LFP ако не мериш накъде отива тока ,раликата между пъно и празно е 200 – 250 мили Волта , само ака се нагреят ,охладят чаркалаците и ти е ясно какво делта ще лъснат и каква грешка ще има ако се съди по напрежение.
Чипове дето не мерят тока единствено предпозват да не се прескочи 1 ,щото ако някои натовари батерията то тоя чип няма как да компенсира и поак ще слезе под 2 .

Ако може малко повече инфо относно какво ще прави батерията та д а може да се помогне по ефективно.


Вто Май 24, 2022 4:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: зареждачкя за LiFePO4
Батерията е малка, 2 клетки 1600 мАч, като може би ще стане 6000 мАч. Батерията захранва един логер, като идеята е, че може да се храни от PV панел. Логера не дърпа много, то за там е и това ESP и GSM-а. GSM-а директно го гася по захранване когато не се използва, така, че там консумация ням. С ESP е малко дърво, има някакви икономични режими но тепърва ще видя колко са, та затова може да се наложи да се мине и на 6000 мАч батерия. Аз затова се дърпах за ESP, с един силабс щеше да кара с години ако изключим GSM-а.
От батерията не се дърпа много, бях сложил едно DC/DC което всъщност е на 4.8 V а не 5.1 както писах по-горе, и от там надолу всичко се сваля с LDO-та. В най-лошия случай консумацията ще е около 450 мА.
Направил съм един вариант с DC/DC което да прави 7.5 и след това те това https://ww1.microchip.com/downloads/en/ ... 22191E.pdf.
Въпроса е, че LDO-то на GMS-а ще сваля от 7.5 на 4.1, това са си 3.4 V. Модема ако може да му се вярва дърпа около 80 мА в LTE режим, с пикове от 400 мА с коефициент на запълване 1/10, или средно 120 мА, с резерва да го сложим 150 мА. Та при тоя пад са си 0.5 W. Сложил съм едно ADP3336 /виждам че не се препоръчва за нови дизайни/ което е 110 C/W и ще му дойде множко, т аще го сменям. То реално с това входно вече няма нужда да е LDO, всеки регулатор става.
Не ми се слага импулсно на GSM-а защото шуми, а гледм да намаля всякакви шумове до мин, но ще помисля още малко, то може да се гаси когато се мери, така п-ефективно ще утилизирам батерията, а може и някой линеен да му ръчна в корпус за който 0.5W не са проблем .


Вто Май 24, 2022 4:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6010
Мнение Re: зареждачкя за LiFePO4
не се отчайвай, и есп-тата си имат икономични режими, е, не е съвсем универсално решение но според задачата може да ти пасне нещо
ей тук има примерни цифри
https://www.losant.com/blog/making-the- ... ep%2Dsleep.

относно захранването - разликата е голяма за лдо, слагай дц-дц, масово така ги хранят където е с по високо напрежение, скоро човърках едни GPS тракери, 1-2А бък конвертор слагат на не помня каква честота, 300кхз или 1мхз не помня, ама бяха жълтурски чипове едва ли са ти интересни, но ако искаш ще ги погледна какви бяха

един такъв чип трябваше да сменям за да издържа на по високо напрежение та си спомням докато рових за някои пишеше "голям пиков ток за гсм модули" тъй че все трябва да има някой подходящ


Сря Май 25, 2022 12:40 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 7 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни