Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Батерии+камери 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Батерии+камери
Бях повдигал вече въпроса, макар и в друг контекст. Дашкама на колата харчи много ток и източва акумулатора за 3-4 денонощия, ако работи непрекъснато. Поради което го направих да работи само когато е запалена колата. Обаче ми писна вече. Ся на паркинга на комплексчето на морето некъв олигофрен, явно прекалил с мастиката, ми шибна предната броня, само 2 месеца след ремонта от предишния олигофрен. Тя колата си има каско, ама това пак е разправия и 1 седмица поне без кола. Накратко, искам да ги записвам, за да ги бия после. :) Първоначалната ми идея беше проста логика, която да пуска като запалиш и да спира, кога напрежението падне под няква граница, 12.5V примерно. Евентуално се надявам на поне 1 денонощие запис. Обаче после се замислих, че когато акумулатора почне да деградира (2-ра 3-та година обикновено), може да е недостатъчно. Алтернативно решение, което съм на крачка да приложа, е някакъв як пауър банк, който да е само за камерата. Обаче много се палят тези, и ме е страх да не си опожаря таратайката. :( Разсейте ми страховете или напротив, нагнетете ги. :)


Пет Авг 05, 2022 8:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Батерии+камери
Ами палят се, няма какво да се лъжем, вариант да го затвориш с метална кутия тип EX, ама няма да ти се върже сметката, подобаващ размер кутия която наистина е Ех и ще устиска голям пакет е 4 цифрена сума, отделно си е голяма.
Значи за включването и изключването, не го прави с фиксирана граница а процент от акумолатора. Значи мериш и помниш какво мериш, слагаш една граница примерно от 3-4-10 мин така, че пърите Х минути измерването не го вземаш в предвид, така елиминираш случаите в които може да запалиш за 2-3 мин, и акумулатора няма да е зареден но ще измери напрежение на алтернатора. Още по добре всъщност е да чакаш да бъде загасен автомобили, то същото мерене но логиката е обратна. От там си слагаш някакъв процент под който ако го разрешиш да изключваш камерата.
От боя файда няма да има но поне ще ти олекне :) лошото е ако е женско, не само че няма полза от боя ами и някак ... хем да го ошамариш хем не, аз вече съм се тринирал даже не ги и псувам ако са женски, само на ум :)


Пет Авг 05, 2022 8:45 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Яну 19, 2012 10:06 pm
Мнения: 362
Мнение Re: Батерии+камери
... Движи се по пътя с най-ниско съпротивление (направи си сметката демек) - най евтино е да си смениш камерката със шок сензор .

Моята е такава (взимал съм я за 20-ина $ преди години) и веднъж ме е спасявала - служебен бус хлебонос при маневра назад ми счупи фара - показах записа на застарователя после те си го издириха (не съм му правил "мръсотия" да го диря с КАТ)

Мисля 32 гиги ми е картата и на около 4 часа я запълва на 4K - но има опций ако няма някой "заключен" файл си я форматира ... не помня модела - най ефтината от BANGOOD

_________________
Първата жертва на войната пада ... Истината !


Пет Авг 05, 2022 9:29 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Батерии+камери
Малък соларен панел (10 - 20W) с регулатор с MPPT след него. Когато не използваш автомобила го меташ на предния или задния джам, под шибидаха ако е стъклен и т.н.
Тъкмо няма да ти пада батерийката на автомобила ако стои продължително време.
А може да го завинтиш твърдо на тавана де... :D


Пет Авг 05, 2022 11:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Батерии+камери
itso.t написа:
Малък соларен панел (10 - 20W) с регулатор с MPPT след него. Когато не използваш автомобила го меташ на предния или задния джам, под шибидаха ако е стъклен и т.н.
Тъкмо няма да ти пада батерийката на автомобила ако стои продължително време.
А може да го завинтиш твърдо на тавана де... :D


Все пак ще снима предимно нощем...


Съб Авг 06, 2022 9:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Батерии+камери
petko_sz написа:
... Движи се по пътя с най-ниско съпротивление (направи си сметката демек) - най евтино е да си смениш камерката със шок сензор .

Моята е такава (взимал съм я за 20-ина $ преди години) и веднъж ме е спасявала - служебен бус хлебонос при маневра назад ми счупи фара - показах записа на застарователя после те си го издириха (не съм му правил "мръсотия" да го диря с КАТ)

Мисля 32 гиги ми е картата и на около 4 часа я запълва на 4K - но има опций ако няма някой "заключен" файл си я форматира ... не помня модела - най ефтината от BANGOOD


Какъв е прага на сработване на тоя сензор? Това всъщност ми дава идея да сложа едно акселерометърче, къде да пали камерата. :D


Съб Авг 06, 2022 9:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Батерии+камери
Реконструктор написа:
Все пак ще снима предимно нощем...

В първото мнение пишеш, че камерата изпива батерията за няколко дена?
Ако е така, и всеки ден акумулаторът се дозареждадори когато аутото не се използва проблемът не е ли решен?

Реконструктор написа:
Това всъщност ми дава идея да сложа едно акселерометърче, къде да пали камерата. :D

Когато сработи акселерометъра, докато камерата се прозява и зареди ОС, и каквото друго има да зарежда, калникът вече е за нов. :mrgreen:


Съб Авг 06, 2022 9:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Батерии+камери
Тя когато и да се включи калникът ще е за нов :) Сензор може да спести място но не и батерия, ако разчиташ на сензор за батерия докато запишеш ще е твърде късно да запишеш нещо съществено.


Съб Авг 06, 2022 10:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Батерии+камери
Реконструктор написа:
Бях повдигал вече въпроса, макар и в друг контекст. Дашкама на колата харчи много ток и източва акумулатора за 3-4 денонощия, ако работи непрекъснато. Поради което го направих да работи само когато е запалена колата. Обаче ми писна вече. Ся на паркинга на комплексчето на морето некъв олигофрен, явно прекалил с мастиката, ми шибна предната броня, само 2 месеца след ремонта от предишния олигофрен. Тя колата си има каско, ама това пак е разправия и 1 седмица поне без кола. Накратко, искам да ги записвам, за да ги бия после. :) Първоначалната ми идея беше проста логика, която да пуска като запалиш и да спира, кога напрежението падне под няква граница, 12.5V примерно. Евентуално се надявам на поне 1 денонощие запис. Обаче после се замислих, че когато акумулатора почне да деградира (2-ра 3-та година обикновено), може да е недостатъчно. Алтернативно решение, което съм на крачка да приложа, е някакъв як пауър банк, който да е само за камерата. Обаче много се палят тези, и ме е страх да не си опожаря таратайката. :( Разсейте ми страховете или напротив, нагнетете ги. :)


Разгледай LiFePo батериите. Уж са точно за такива цели - по-трудно се палят, значително по-устойчиви и дълговечни. Най-големия проблем вероятно ще са високите и ниските температури.

Другия вариант е отделна батерия от UPS или нещо такова. Поне оловната химия е стабилна и предвидима. Направи си собствено захранване за 5V (икономично) и премери консумацията за да знаеш какво да очакваш.
Акумулатора на колата не е добре да се ползва за такива цели, всяко разреждане го скапва значително. Стария ми акумулатор изкара 10 години в колата, без да е смъкван. Е, последните 2 години бяха мъка зимата но... все пак...


Сря Авг 10, 2022 1:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Батерии+камери
velio написа:
Разгледай LiFePo батериите. Уж са точно за такива цели - по-трудно се палят, значително по-устойчиви и дълговечни. Най-големия проблем вероятно ще са високите и ниските температури.

Другия вариант е отделна батерия от UPS или нещо такова. Поне оловната химия е стабилна и предвидима. Направи си собствено захранване за 5V (икономично) и премери консумацията за да знаеш какво да очакваш.
Акумулатора на колата не е добре да се ползва за такива цели, всяко разреждане го скапва значително. Стария ми акумулатор изкара 10 години в колата, без да е смъкван. Е, последните 2 години бяха мъка зимата но... все пак...


Пак ще изместим темата, ама коя е тая марка, дето е изкарала 10 год? :) Личния ми опит е, че от едно 20 год. насам нищо не изкарва повече от 3.


Чет Авг 11, 2022 12:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Батерии+камери
Реконструктор написа:
velio написа:
Разгледай LiFePo батериите. Уж са точно за такива цели - по-трудно се палят, значително по-устойчиви и дълговечни. Най-големия проблем вероятно ще са високите и ниските температури.

Другия вариант е отделна батерия от UPS или нещо такова. Поне оловната химия е стабилна и предвидима. Направи си собствено захранване за 5V (икономично) и премери консумацията за да знаеш какво да очакваш.
Акумулатора на колата не е добре да се ползва за такива цели, всяко разреждане го скапва значително. Стария ми акумулатор изкара 10 години в колата, без да е смъкван. Е, последните 2 години бяха мъка зимата но... все пак...


Пак ще изместим темата, ама коя е тая марка, дето е изкарала 10 год? :) Личния ми опит е, че от едно 20 год. насам нищо не изкарва повече от 3.


Energizer. Ама купих колата с него (втора ръка), така че не знам откъде е купуван и кой го е слагал. От 2008 до 2018. Сега съм с Бош S5. Не е минало достатътчно време за да кажа каквото и да било.


Чет Авг 11, 2022 1:32 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Чет Мар 19, 2009 7:33 pm
Мнения: 779
Мнение Re: Батерии+камери
Реконструктор написа:

Пак ще изместим темата, ама коя е тая марка, дето е изкарала 10 год? :) Личния ми опит е, че от едно 20 год. насам нищо не изкарва повече от 3.


Още един глас за Бош silver , 11 год изкара , като я карам по 5-6000км на год < :)


Вто Авг 16, 2022 7:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Батерии+камери
Ами не знам,аз на моето дърто Mitsubishi досега смених 5-6 акумулатора. Всичките караха 2-те години гаранция + 4-5 месеца макс отгоре. Имаше и изключения - един FAAM изкара година и 8 месеца и се предаде. Смениха го с нов FAAM, изкара 2 години и 2-3 месеца. Взех Mall с 3 години гаранция, изкара 3 години и 4 месеца.
Всичките ги вземах от тук, БГ. И за да направя проба един колега от този форум се прибирал от Англия и си купил кола от там до тука. Купил и и акумулатор от там. Та дадох му колкото гроша искаше за него. Hallford някаква марка. Вече над 3 години съм забравил за него, просто си бачка. Експеримента с него ми беше с цел да си докажа за пореден път че тук продават боклуци. И акумулатора от мола в Англия кара повече от прехвалените марки тука.
Затова си купувам от доста време и двигателно масло то Кауфланд, 5/30 и колите ми вървят доста добре с него.


Вто Авг 16, 2022 11:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Батерии+камери
При мен exide висока серия (200+ лв тогава за 60Аh) изкара 6 години (от 2016 до миналия месец), сега сложих bosch s5 щото беше на промо в практикер за 170лв (пак 60Ah). При бошовете е интересна цифричката - S3, S4, S5.
Ама то и експоатацията си е много различна за всеки, та не може да се прави директна аналогия - бензин/дизел/газ, градско, честота, сигурно и температура в отсека.
Доколкото съм чел, варта, бош и още няколко са брандове на един собственик - джонсън. Ексайд са различен производител, и там вече незнам кои други.

Двигателното масло от кауфЛана и аз го ползвам, ама само за доливане - някак си не ми вдъхва доверие бутилка, дето няма ни фолио да запечата отгоре, че и капачките са им дефектни редовно. Незнам кой им го прави и не съм се заглеждал в Германия в кауфЛана примерно същите ли са.


Сря Авг 17, 2022 9:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Батерии+камери
Втори акумулатор в багажника, и отделна зареждачка за втория акумулатор.
Т.е. като караш само зареждаш първия, а основния захранва от запалката само като си на контакт.
Пуснати през два диода. Ако искаш да не го изпиваш съвсем резервния - или Li със защита от разряд,
или нещо друго да го изключва, като падне под нужната граница.


Сря Авг 17, 2022 2:40 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни