Отговори на тема  [ 59 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Оборудване на нова лаборатория 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Оборудване на нова лаборатория
Ще ми се наложи (вероятно) да оборудвам нова лаборатория - 1-2 места за запояване и толкова за тестване. Предимно ниско напрежение/ток, но ще има и малко работа покрай 800-1500V.

Mоже ли да споделите малко впечатления за станция за запояване (за малки SMD 0402, 0603- стандартен поялник и пинсета) и една такава с повечко възможности и мощност (плоча за подгрев, поялник и пинсета), духалка. Може би малка печка.Аспиратор с два накрайника.

Стерео микроскоп с камера - няма нужда да е Никон, Лайка, Мантис и т.н.

Осцилоскоп (MSO) 1GHz, 4+ канала - може с генератор, спектрален анализатор, логически анализатор. Може и отделен логически анализатор- SPI/I2C/CAN. Токова сонда предимно DC.

Настолен мултимер - 6.5-7.5 разреден/1000V/10A/AC/DC - вероятно с многоканален модул. Подобен портативен мултиметър и отделен мегер. Програмируем товар.

Май това е основното, после ще разширяваме.EMC оборудване ще заема от друга лаборатория.


Съб Окт 29, 2022 10:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Ами с риск да ме обвинят във вещерство, за запояване ако няма да харчиш камара пари аз бих казал Хако, аз лично съм много доволен. Индукционните им са ок но според мен са по-удачни за асемблаж, за нещо такова аз лично предпочитам конвенционален защото лесно регулираш температурата. Имат не лоши двуканални станции FM203, единия канал става и за пинсети или десолдер.
Топлия им въздух също не е лош, пробвах такъв и съм доволен, мисля да сменя мойто китайче с тяхно. Иначе ако ти се харчат повече пари JBC, имат един 3 канален май беше, но цената е по-две, според слуховете си струва парите но аз и а хакото съм си доволен.
За камера/микроскоп съм много разтроен, ясно е за лайка, цайс и компания, но за по-евтините не съм си изградил още мнение, каня се от 5-6 месеца да купя нещо и не мога да се реша какво, а не ми се дават 4-5 за нещо марково.
За скопа поне по ревюта на тел MSO серията май е точно каквото ти трябва.


Нед Окт 30, 2022 6:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Тука в Европско май ще ми е трудно с Хакото, но JBC или Ersa или Weller. Две двуглави - една за нежни неща и една по-сериозна. Трябва и човките после да са лесно достъпни.

Скоп - Тектроникс или Роде, Кийсайта май няма да е. Ако се съгласят на 5-8 канален ще е интересна играчка, но надали. Ригол и производни...май по-добре дс не поглеждам натам, въпреки че и те се развиват.

Захранвания, товари, и мултиметри/мегери и.а, все ще измислим нещо.


Нед Окт 30, 2022 8:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Ами с хакото може и да си прав за Европа, аз съм доволен но го пазарувам основно в САЩ, от тук го влача и за Мексико като се налага, не знам по Европа как са цени и доставки.
Между другите 3, имам малка ерса, icon 2, не е лоша, понсетите и са по-удобни от тия на хакото, но jbc май е по-добрият избор от трите, то може би е и най-добрия по принцип но аз съм си доволен от хакото.
За скопа ...5-8 не знам, ако е за цифровия да, но за аналоговите има ли смисъл от толкова? Мен по ме влече миксед паста на тека, от това което гледах като че ли работи читаво и в честотен домейн, което е полезно, пести място а и пари.
За Риголи и Сиджленти, май сидлент по си струват но не са ме впечатлили с нещо освен с цена. Пуснали са 12 битов което е интересно но ....иначе аз лично съм фен на кийсайт/лекрой, тека не съм го пускал от години въпреки че има някои хитрини които лекроя ги няма, но а съм консервативно животно :)


Нед Окт 30, 2022 9:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Абе няма такова нещо хубав и евтин китаец. Има само евтин. Аз на предната работа нали взех уж най-скъпия и натопорчен GW instek (за толкова ми отпуснаха бюджет) - уж трябваше да кърти мивки, пък се наложи да разнасям личния аджилент че да мога да си свърша работата.


Вто Ное 01, 2022 11:30 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Ако говорим за китайците:
използвал съм и gwinstek, и rigol, и още едни, не се сещам за марката им. От всички най-много ми допадна ригол, особено по отношение на вградената памет (няколко милиона точки беше).

_________________
Хайде де!


Вто Ное 01, 2022 12:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Този пост може би е по-скоро каква да НЕ купува. Иначе с нищо друго не е полезен, за което се извинявам... ето картинки...
Това е на един и същ сигнал в един и същ момент, като сондите са на едно и също място закачени...


Прикачени файлове:
clipboard_image_8266a0a318031fbd.jpg
clipboard_image_8266a0a318031fbd.jpg [ 170.92 KiB | Прегледано 2136 пъти ]
clipboard_image_8f9510b2a34c5ce6.jpg
clipboard_image_8f9510b2a34c5ce6.jpg [ 146.36 KiB | Прегледано 2136 пъти ]
Вто Ное 01, 2022 12:55 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Да, въпросът може да се постави и така. Какво да не се купува.
Тъкмо правя списъка, и като гледам мебели, чекмеджета, уреди и т.н. - сметката излиза като
минимум от 25кЕ до 50кЕ за пълна комплектовка на лабораторията. По-скоро няма да
ме огрее варианта максимум, но аз съм длъжен да пробвам - за да не се оплаквам после.


Вто Ное 01, 2022 4:14 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 9:54 am
Мнения: 867
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Cekins написа:
Този пост може би е по-скоро каква да НЕ купува. Иначе с нищо друго не е полезен, за което се извинявам... ето картинки...
Това е на един и същ сигнал в един и същ момент, като сондите са на едно и също място закачени...

Тук според мен ни пускаш по пързалката... Я на китаеца му дай single за тригър... И все пак да са с еднакви скали по време и вертикала.


Вто Ное 01, 2022 5:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Като каза чекмеджета, не знам дали ги има по Европа но аз напазарувах едно ей такова което се оказа доста удачно.


Прикачени файлове:
DSC_2387.JPG
DSC_2387.JPG [ 2.06 MiB | Прегледано 2094 пъти ]
Вто Ное 01, 2022 5:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Тито - вертикално и двата са на 100mV. Хоризонтално също са на еднакво време. и двете картинки са направени със стоп. На китаеца не е снимано в движение - само така изглежда. И при двата не е със сингъл тригер. С много чоплене може и да се докара някаква по смислена картинка от китаеца, ама не и като на аджилента и то без много да се занимавам да въртя и натискам копчета. В случая на картинките се вижда шум в захранване 3.3 волта, което не би трябвало да има чак такъв шум, щото има аналогвщини на него и съответно тоя шум се виждаше в измерванията и беше повече от полезния сигнал. Да - и двата ясно показват че нещо е тотално сбъркано в това захранване, ама китаеца го показва много замазно и с наполовина амплитуда.
Отделно това че интерфейса като цяло е доста неудобен сравнен с 5-6 години по-стар аджилент...


Сря Ное 02, 2022 1:30 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3231
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
За микроскопите:
Ей тези знаеш ли ги? Напоследък са почнали да ги предлагат в БГ, не знам колко са читави, просто идея.
https://www.kern-sohn.com/shop/en/optical-instruments/stereo-microscope/

Иначе Цайс не са много по-скъпи (само около два пъти), в зависимост от принадлежностите де. Но пък може да си къстъмизираш изцяло поръчката, което е интересна възможност.

https://www.zeiss.com/microscopy/en/products/light-microscopes/stereo-and-zoom-microscopes/stemi-508.html

Магазин:
https://www.micro-shop.zeiss.com/en/us/system/stemi+508-stemi+508-stereomicroscopes/10286/

Мамата си трака това осветление за няколстотин евро (обикновен ринг с много светодиоди...)


Сря Ное 02, 2022 1:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Amscope са мойте хора, бях купувал преди от тях. Но със стабилна стойка има и в Banggood.
Но пък надали ще купя от китайците директно.


Сря Ное 02, 2022 2:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3231
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
KERN изглежда да са шваби, аз затова ти ги предложих - в Афропа са и са по-близо до теб, вероятно. Ценово според мен са приемливи - малко п-скъпо от китайците, ама не не знам какво получаваш срещу това.
Амскоп не са ли американци дето ребрандират само?


Сря Ное 02, 2022 5:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1245
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
ToHu написа:
Ами с хакото може и да си прав за Европа, аз съм доволен но го пазарувам основно в САЩ, от тук го влача и за Мексико като се налага, не знам по Европа как са цени и доставки.
Между другите 3, имам малка ерса, icon 2, не е лоша, понсетите и са по-удобни от тия на хакото, но jbc май е по-добрият избор от трите, то може би е и най-добрия по принцип но аз съм си доволен от хакото.
За скопа ...5-8 не знам, ако е за цифровия да, но за аналоговите има ли смисъл от толкова? Мен по ме влече миксед паста на тека, от това което гледах като че ли работи читаво и в честотен домейн, което е полезно, пести място а и пари.
За Риголи и Сиджленти, май сидлент по си струват но не са ме впечатлили с нещо освен с цена. Пуснали са 12 битов което е интересно но ....иначе аз лично съм фен на кийсайт/лекрой, тека не съм го пускал от години въпреки че има някои хитрини които лекроя ги няма, но а съм консервативно животно :)



https://teledynelecroy.com/oscilloscope/

лекроиски скоп с 12 битово адц съм купувал още 2012.....
Според мене удобстовото за боравене с лекроиските е супер........
И дето съм пообиколил- в свясна фирма Сигиленти ириголи и от сорта не съм виждал.
Всичко дето е до 2,5 - 3к е сакатена работа и г и пращам в графата усъвършенстван модел на фазомер.

от това дето Grubi е дал инфо и от други негови постове - ще правят BMS ако някои по такъв проект иска да мерят под 5 мили Волта- спокоино ще го нарека голям серсем.

Над 4 канала скоповете стават дебели даже и с нещасни параметри - просто да сковеш 8 всясни канала си е предизивикателство а и има малцина клиенти за тях в повечето случай с дебели джобове и там по мой наблюдения ги вълнува качеството и съответно плащат дебело.


Пон Ное 07, 2022 9:24 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 59 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Roumen и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни