Отговори на тема  [ 59 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Оборудване на нова лаборатория 
Автор Съобщение
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Въпроса на Grubi имаше изискване на мултимер 6.5-7.5 разреден/1000V/10A/AC/DC, но отговарящите досега се нахвърлиха на осцилоскопна тематика. Такива разряди на мултимер за ежедневна работа? Та такива ползват в метрологията като еталони! А цените са извън всякакви представи - десетки хиляди в зелено. Може би става дума за 4.5 - 5.5 разряда, за цена примерно около US$1000 https://www.fluke.com/en-us/product/ele ... /fluke-287 например, като цената до BG се вдига до посочената по-горе.


Нед Ное 20, 2022 11:30 am
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27993
Местоположение: София
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
6.5 си е стандартен десктоп мултиметър, например 34460 6.5 за $1200, това им е най-евтиния или 34470 7.5 за около $4500.
В момента не знам някой от сериозните марки дали има десктоп DMM под 6.5 разряда.


Нед Ное 20, 2022 3:47 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
До тук добре, но да се купи такъв уред без калибровъчен документ е безмислено - тия 7,5 разряда само ще пречат в ежедневна работа. А да се извадят такива документи за всички обхвати? Как ли ще изглежда цената?! Освен ако не обзавеждате метрологична или калиброваща лаборатория - тогава изискванията са ви напълно оправдани.


Вто Ное 22, 2022 9:56 am
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27993
Местоположение: София
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Ами новия уред си идва със сертификат, а калибрирането си е стандартен процес за всяка фирма която се занимава с развой, не знам в Европа какви са цените в момента за такива уреди, но тук не са чак толкова страшни, но не е и без пари. Много зависи и колко уреда калибрираш. Тук има мобилни услуги, идват на място и ти калибрират уредите, предполагам са по-скъпички но пък няма нужда да праща уреда някъде и да чакаш да се върне. Отделно тук има и много фирми които се занимават с това, някои от тях са и търговци. Не мога да се сетя, но май скоп купувах преди две години на старо, и си дойде с протокол, бяха го калибрирали преди да го продадат, не съм им плаща нищо за това.
А 7.5 разряда не виждам как ще пречат, но все пак той пише 6.5/7.5 в смисъл едно от двете, нормално е ако може да купиш читав 7.5 на цената на 6.5 да вземеш него, но иначе 6.5 си е стандарт за настолен. Аз понеже нямам модерен 6.5, ако меря нещо използвам 7.5 защото е по-бърз от този който е 6.5, нямам никакви проблеми, е ще ми се да е бърз колкото новите ама всичко си идва с цена.


Вто Ное 22, 2022 4:17 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
ToHu написа:
... не знам в Европа какви са цените ....

Това ми обяснява някои неща. Тук БГ нещата изглеждат по друг начин: Закупихме Fluke 289 за около 1000US$, но ако го бяхме взели със сертификати за всички обхвати и величини, щеше да излезе почти десет пъти по-скъпо. А на БГ калибриращите лаборатории нямам доверие. Работих в метрологична лаборатория и за малко не отнесохме глоба от ДАМТН за сбъркан сертификат.


Вто Ное 22, 2022 5:43 pm
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27993
Местоположение: София
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Ами то БГ като цяло е друга планета, но Митко е в Швеция. Аз в БГ не съм минавала метрология на нищо по-сложно от тъп мултимер от мен го години. Сейфти тестета го пращахме някъде по Европа, иначе в БГ основно шублери, нивелири, че откакто видяха че имаме цифрови нивелира искат да са минали метрология.


Вто Ное 22, 2022 7:10 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Все пак да уточня: става дума за истинско индивидуално свидетелство за калибриране, т.е. за конкретен уред с фабричен №хххх. Това не е сертификат от производителя, който гарантира обобщени параметри на продукта си.


Чет Ное 24, 2022 9:56 am
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9643
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
не баш, това, за което говориш е сертификат за съответствие със заявените параметри. т.е. проверява се текущото състояние дали влиза в отклоненията, записани в паспорта.
това съвсем не значи, че уреда ще мери точно 8) , а ще мери в рамките на грешката, която производителя е заявил.

калибрацията е друга бира, други пари, често и друг лаб. а и не винаги е възможна, ако съответния лаб няма необходимата информация и/или софт.

аз имам няколко 34401, произведени в началото на 90-те, които никога не са калибрирани (или поне не отразено в уреда), но са все още в заявените грешки. на по няколко десетки хиляди часа. аз съм си ги проверил, имам си попълнена табличка, но нямам официален документ (с подписи и печати). това ме устройва, доколкото от измерване с такъв уред не настъпва никакво юридическо събитие, освен чесане по тиквата. и далеч не съм сигурен, че съвременен уред ще се държи така през годините/вековете.

та проверка, проверка с документ и клабриация са различни неща. какво ще ти трябва зависи от дейността и юридическия статус на измерването.
можеш да измериш някакво напрежение, че 1.2345678 волта, да си сигурен за себе си в стойността, но не бива да се подписваш под това. най-малкото твоя подпис няма да е валиден, защото измерването не може да се проследи метрологично.

дали ти трябва 4-5-6-7 цифри си решаваш сам. пак зависи какво ще мериш. примерно, ако работиш с тъп GSM модем, има голяма вероятност да те интересуват 2 числа - в активен режим (ампери) и в заспало състояние (микроампери). няма как да минеш с малко цифри (не че и с много цифри горния пример е лесен). и това си е информация за теб, никъде няма да издадеш документ, че твоя уред харчи 2.00000 микроампера

8.5 цифри на практика има само един достъпен уред в момента - 3458. това е стандартния уред за всяка метрология.
пребоядисаха го от бял в черен и толкова. новозакупените уреди са произведени миналия век. 90% от чарковете вътре не се произвеждат от поне 30 години.
барнаха малко фурмуера, но май са го пипали с хекс-редактор, защото някои известни бъгове от 30 години си останаха.


Чет Ное 24, 2022 3:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10930
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
https://us.flukecal.com/products/electr ... calibrator
https://us.flukecal.com/blog/how-calibr ... multimeter

Имаше един с касетка, но не можах да го купя или не го продаваха


Чет Ное 24, 2022 4:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27993
Местоположение: София
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Ами ще се съглася с Дедо, въпреки че доколкото и самите калибриращи уреди се следят на принципа на сравнения и статистически отклонения, то и там не знам до колко може да се говори за точно мерене, по скоро е мерене с допустима грешка, а респективно същото ще се отнесе и до еталоните.
Иначе да, това което казах че не струва много е верификация, че отклонението е в предвидените граници, не знам колко струва самото калибриране когато се налага, но и не знам колко често се налага калибриране на този тип уреди, да не говорим, че при по-новите почти всичко е софтуерно.


Чет Ное 24, 2022 4:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9643
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
лично моето мнение е, че непрекъсната калибровка в нормални условия не е нужна.
проверка - да, калибровка - само ако е необходима. и ако имаш 10 мултиметъра, не е необходимо и десетте да ги проверяваш на 90 дни, още по-малко да ги ръчкаш с калибрации. е, ако имаш богат чичо, склонен да те спонсорира - ОК, но ако парите имат значение, трябва да има по-сериозна обосновка.

тезата за непрекъсната калибровка може и да си има някаква дръжка - със съвременните чаркове стабилността още не е изяснена практически. просто не са минали и 20 години, че да кажеш на дадено съпротивление или референс колко му е дрейфа на година.

и тук идваме до разрядите. 3.5 DMM какво да им калибрираш? какво значение дали напрежението в контакта ще ти го покаже 221 или 222 волта? пък и повечето 3.5 не подлежат на софтуерна калибровка.
с 4.5 е малко по-смислено, но с такъв клас уред по принцип не би трябвало да правиш 'търговско измерване', така че дали ще ти показва горните напрежения като 221.8 или 222.1 също няма особено значение.

5.5 и нагоре вече си е занимание, дори проверката. за калибрацията става още по-тегаво, защото навлизаш в едни дебри, където и дишането е вредно. еле пък, ако правиш нещата в няколко точки. тогава опираме и до метрологичната обосновка на самия уред - не само дали е точен, а и защо е толкова точен. и понеже в днешно време на никой реално не му пука за реалната погрешност, а му трябва документ за поредния одит... :butthead:


Чет Ное 24, 2022 5:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9643
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
тони,
от поне 50 години почти няма бенч уреди, дето им се въртят разни тримери :roll: май единствения прибор в продажба, за който се сещам че има врътки е KVD

но за да калибрираш, трябва да имаш:
- библия (Callibration Guide) от производителя
- парола и/или софтуер
- препоръчания от производителя списък от апаратура, евентуално еквиваленти.
- еталони с поне един клас нагоре
- климатизирано помещение
- един билюк кабели, понякога много неприятни

по-старите уреди на НР имат дифолтна парола за менюто за калибрация. ако е сменена, може да се ресетне с джъмпер вътре (чупиш пломбите). ама я се опитай да вземеш парола от шварцовете...
в Тек/Флюк/Кейтли не знам дали въобще е останал човек, дето да знае, че е имало парола.
затова в повечето случаи, ако нещо на проверка излезе извън лимитите, се бракува целия уред и се заръчва нов. за наше щастие.

въобще, темата 'как се калибрират калибраторите' е много интересна и, естествено, фрактална. за 2-3 бири може да стигнем до първия фрактал :P


Чет Ное 24, 2022 5:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27993
Местоположение: София
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
Ами за новите не знам как е, не съм търсил, за старите в сервизните ръководства има и калибрация описана, сега дали е най-подробно описаната е друг въпрос. Предполагам зависи и от уреда, тук производителите ги приемат за калибрация, но най-вероятно да калибрират някой 6.5 уред ще излезе по-скъпо от самият уред, за 7.5 еле пък 8.5 не знам, но има и не малко фирми дето се рекламират че калибрирали, предполагам в САЩ е малко по-различно от Афропа, поне за местните, сега за шварц ... точно в нашето село няма нищо, ама то тук царевица и реднеци само, но редовно ме спамят от близките 1500 мили :), не знам как са ме намерили, явно ебей е изпял какво гледам и какво купувам :)


Чет Ное 24, 2022 6:30 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
ДедоБоре написа:
не баш, това, за което говориш е сертификат ...

Това, за което писах, си е свидетелство за калибриране. В лабораториите, оторизирани (лицензирани) за държавна метрологична проверка на СИ (средства за измерване), тези документи са абсолютно задължителни. И става въпрос да бъде определена неопределеността ("грешката") на конкретен уред. Лабораториите след това издават свидетелство за проверка на уредите, които подлежат на периодична проверка: водомери, електромери, топломери, везни, медицински уреди и уреди за мерене на радиация, например. Въобще всички уреди, по които се плаща, имат отношение към здравето и безопасността на населението. Калибрирането на уредите в тези лаборатории също става периодично, за което се изготвя план. ДАМТН (Държавна агенция за метрологичен надзор) упражнява планов и внезапен контрол на дейността на тези лаборатории. Не се допуска използването на уред, извън декларираните и калибрирани уреди, па ако ще да е с 10 пъти по висок клас на точност.
Просто скицирах иерархията на метрологичния контрол: Държавен еталон - еталони за калибриране - еталони за проверка - свидетелство за проверка. Ако някои прояви интерес по въпроса:
https://lex.bg/laws/ldoc/2135449088
https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135463723


Пет Ное 25, 2022 10:38 am
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9643
Мнение Re: Оборудване на нова лаборатория
не ми се навлиза в спор за корелацията между калибрация и определяне на неопределеността.
ще залитнем към нАучна конференция, от която практическата полза за точо тукашната аудитория ще е нулева.

просто изказах теза, че (не)точността на измерване трябва да се съпоставя със значимостта ѝ в крайния резултат.
примерно - водомер. дори да лъже с 1 кубик, сметката ти за вода при 5лв за кубик, ще варира ±5лв от неточността на водомера.
обаче на практика във фактурата могат да те натоварят с +20лв 'общи разпределени разходи', изходяща вода (канал), или просто да си измислят някакво число, защото им трябват пари в момента (в такъв случай колко е неопределеността на цялата система и как се калибрира :-k ).

и цялото упражнение с 'калибрацията на водомер' става още по-безсмислено - ако водата е 10 стинки и сметката ти е 2лв на месец, какво значение има, че водомера ти е калибриран като 'клас 1' за 50 лв. и 2 дена разправии?


Пет Ное 25, 2022 12:02 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 59 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни