Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
ETH T1 на NXP и други 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение ETH T1 на NXP и други
Някой настъпвал ли е мотиката с TJA1100, TJA1101, TJA1103 и подобните им от Тексас, Аналог и сие?
Разглеждам сега развойния кит на NXP
https://www.nxp.com/products/interfaces ... TJA1103EVB
https://www.nxp.com/products/interfaces ... hy:TJA1103

и си мисля, че този програмираш и управляващ USB интерфейс с FTDI FT4232 трябва да го изкарам отвън, със модул или кабел.
А в последсвие може би ще е най-добре да си направя програматор, или NXP директно да ми ги програмират. В противен случай
контролера ми ще трябва да програмира Етернета, което не ми се иска да е възможно.

Та ако имате нещо, което може да споделите - моля, заповядайте.


Нед Фев 05, 2023 4:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: ETH T1 на NXP и други
Не разбрах какво има да прогамираш на етхернет фи?
Виж ако е свйич да , трябва конфигурации, ама то се прави от хост процессора.фи-то няма кой знае какво за конфигуриране повечето режими с е задват с боотстрап резистори.
Защо ти е фтди чип ?

Иначе аз имам наблюдение на аналог на чипетата, имам релийзнат аутомотив Т1S.
Ако мога да помогна с нещо драсни някой ПМ
Поздрави

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Нед Фев 05, 2023 5:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: ETH T1 на NXP и други
Амии...така са си направили развойния кит, не е моя измислица. Нали трябва да запишеш конфигурация, IP ( начален някакъв, ако не е с DHCP) и т.н. Затова и чипа си има JTAG, през FTDIто
Същото упражнение го правихме с едно друго PHY...


Нед Фев 05, 2023 8:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: ETH T1 на NXP и други
Grubi написа:
Амии...така са си направили развойния кит, не е моя измислица. Нали трябва да запишеш конфигурация, IP ( начален някакъв, ако не е с DHCP) и т.н. Затова и чипа си има JTAG, през FTDIто
Същото упражнение го правихме с едно друго PHY...

Не е лошо да се запознаеш с osi модела. IP адрес и phy имат толкова общо, колкото ланския сняг и популацията на мравки в Камбоджа.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Нед Фев 05, 2023 8:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: ETH T1 на NXP и други
1100 сякаш съм ползвал, ама не с тия букви отпред. Утре ще го проверя.
Със сигурност PHY-то няма настройки за адреси и тем подобни. Настройва се интерфейса RMI/MII, настройва се клока дали да е 25/50 дали да вход, евентуално изход, евентуално пинове. Абе колкото да тръгне комуникацията с MAC-a. Тръгне ли, вече имаш достъп до PHY регистрите и доконфигурираш ако трябва още нещо. Но ip-тата са грижа на софтуера, т.е. тцп стека.


Нед Фев 05, 2023 9:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: ETH T1 на NXP и други
Благодаря на всички. Абсолютно съм съгласен, и трябва да погледна основните положения с OSI-то.

Бъркам се защото самия развоен кит има JTAG, RESET и някакви други екстри - но те са (вероятно) за
симулация на външен контролер през PC-USB-JTAG/RESET/GPIO. MAC-a ще ми е външен, в контролер.
Спомням си, че при предишния проект имахме някакво LPC с MAC, което първо се програмираше през сериен порт (пак USB/FTDI/UART), после
през Ethernet на някакъв си default адрес, след което следваше конфигуриране на хардуерен адрес, фиксиран IP адрес и т.н.

Ще чета още малко чаршафа да видя дали има някакви фюзове или нещо друго, и на моята платка няма да има никакво
FTDI, освен падове. Засега не намирам нищо програмируемо, така че вероятно тоя JTAG e само за някакъв външен контрол.


Нед Фев 05, 2023 9:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: ETH T1 на NXP и други
Не ISO бре. OSI модел: https://en.wikipedia.org/wiki/OSI_model


Нед Фев 05, 2023 9:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: ETH T1 на NXP и други
itso.t написа:
Не ISO бре. OSI модел: https://en.wikipedia.org/wiki/OSI_model

Видях го аз и го оправих, ама вече с тия ISO, IPC, OSI, и т.н. ми видяха сметката :)

Ей на Тексас чипа - няма нищо скрито, покрито - че и имат адаптер/конвертор стандартен RJ45 към Т1 Етернет.
И отново имат USB за контрол, но тук вместо FTDI са пляснали USB/MSP430 за MDIO контрола.
https://www.ti.com/product/DP83TC812S-Q1

Засега повече ми харесват Тексас, заради това че имат и конвертор. Microchip имат LAN8770, и кит с конвертор, но пак искат още пари и подписи.
NXP пък кита им няма конвертор...всъщност има и такъв, но вероятно ще е още по-скъп. Общо взето американските ги има на склад, европейските не -
но вероятно след някакви молби ще ги има.


Нед Фев 05, 2023 10:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: ETH T1 на NXP и други
са...

МАС контролера (по народному - ентернет) е периферията, която върши цялата логика по приемане и предаване на пакети. закачена е на бъса на процесора, понякога си има собствен RAM, може да прави достъп до основната памет без участие на процесора и т.н. общо взето е сложна машинка и може да варира като функции от амеба до маймуна. реализира се с чисто логически/цифрови елементи.

връзката на този MAC с външния свят става през PHY (PHYsical).
неговата задача е за вземе цифровия поток от МАС и да го преобразува в съответния аналогов, и обратното. в днешно време това се прави с няколко DSP-та и съответната аналогова част.

потока от данни TX/RX между МАС и PHY става по някой от вариантите на MII бъса - MII, RMII, GMII, RGMII, SGMII и така докато свърши азбуката. данните са синхронни по някакъв клок, да го наречем REF_CLK. този клок може да се подава от MAC->PHY, oт PHY->MAC, може да е общ за двамата осцилатор, въобще има маса вариации. как да се държи PHY като вид на бъса и посока на клока обикновено се конфигурира със страпове при ресет.

отделно, MAC и PHY могат да си говорят по бавен интерфейс по въпроси, различни от данни, т.е. конфигурация. посоката е само MAC->PHY. интерфейса донякъде напомня I2C и се нарича MDI (клок мастер от МАС и двупосочни данни). всеки уважаващ себе си МАС контролер си има част, която реализира и този интерфейс.

съответно PHY си има разни регистри, като се почне от производител, модел на чипа, степинг и се продължи със скорости, дуплекси, медия, луупбеци, диагностика, разни броячи, управление на лампи и т.н. могат да се адресират до 32 регистъра. в по-наточените PHY тази бройка не достига и обикновено последните 2 регистъра са индекс/регистър към екстендет регистрите.

като хардуерист трябва да навържеш бъса за данни (RMII, примерно), да осигуриш клоци и тоци на PHY и МАС, да вържеш MDI между двата чипа. всичко това със съответните терминации, изравнявания и особености на дейта стрима (RGMII e DDR, примерно). понякога клок дървото е комплицирано и предизвиква кошмари от типа 'кокошката или яйцето', надявам се да нямаш такива дилеми.

софтуериста трябва да си инициализира първо МАС контролера, съобразно ОС на желязото (МАС адреса се сетва в МАС контролера :P ). след това се проверява какъв е PHY, закачен към МАС (през онези регистри). ако PHY е познат на софтуера, и е необходимо, се засилва някаква конфигурация към PHY (проста табличка регистър=стойност). с това би трябвало да се достигне до базова функционалност и инициализацията да приключи до толкова, че да мине DHCP. чак тогава може да се говори за IP.

понякога се налага да се рови в регистрите на PHY 'на живо', затова драйвера за МАС трябва да има API за достъп до регистрите.
възвишеното ниво решава какво и кога да рови, дали да пулира статусите или да обработва прекъсвания от PHY и т.н.

нито МАС адреси, нито IP-та, ТСР-та и т.н. нямат отношение към PHY. всичко това е работа на МАС (с една-две уговорки за МАС броудкасти от типа WoL).
е, има PHY-та, които могат да тригеросват и/или таймстампят 1588, но като цяло са екзотика и имат специфично място в някои галактики.

---

в твоя случай, тоя кит е малко демонстрационен, май?
ако не е изведен RX/TX бъса поне на конектор, PHY-то е безполезно за дейта трансфер (без МАС). може да има MDI, колкото да разцъкаш регистрите, но до толкова. примерно, може да вържеш 2 такива кита и да видиш статусите в регистрите - как са се чули двете PHY-та, на какви скорости, колко е дълъг кабела, да тестваш кабела, да намигнеш с ледовете и до там.

някои PHY-та имат (изведен) JTAG. това е изключително за дебъг на PHY хардуера, и освен за производителя, не би трябвало да е интересно за имплементатора, а и надали ще те пуснат по-навътре в кухнята от плота за поръчки и издаване. в крайната имплементация да ръчкаш по регистри през JTAG-а е пълна дивотия, ама пълна та пълна!

от горното, малко ми се губи идеята на този кит, ако няма връзка са МАС. има смисъл за производителя на чипа, донякъде за демонстрация на някаква специфична и ограничена функция и до там. освен УАУ-ефект при клиент-шаран, не виждам смисъл. не че и другите производители не правят такива китове (марвел примерно имат гигабитно PHY<->FPGA<->PHY на 12 слойна платка), но като цяло няма никаква полза от тях.

предвид особеността на медията точно на това PHY, ако топологията е без суич, трябва да се обърне внимание на пиновете за колизия, грешка и приятели.
в 'нормалните' 10/100 PHY, които се закачат към суич, тези сигнали се активират изключително рядко и обработката може да е изцяло софтуерна. ама при тази медия ще цъкат непрекъснато и е добре да се подбере МАС контролер, който да може да ги отиграва с хардуерна помощ.


Пон Фев 06, 2023 7:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: ETH T1 на NXP и други
Всичко си е изведено, странното беше за чий са закачили FT4232 там, но то си е заради техния демо софтуер.

MII/RMII вероятно ще е. Иначе има всички възможности. Има всякакви екзптики като time-stamping, ASIL-B, sleep and wakeup и т.н.

Имаше едно изречение, че в режим на reverse RMII PHY-то започва да работи като MAC, и това го използвaт в медиа конвертори - това е случая в който имаме back to back T1(UTP 2) и стандартен Ethernet (RJ45), като в кита на Тексас. Или се бъркам? И там има MSP430 за допълнителен контрол, и връзка през USB.

Кита ми е само за основно инфо, PHY ще го вързвам към Aurix. Tехния кит е с Realtek, но ние не щем класически Етернет.

това е начална версия, прототип и т.н. - мноого далеч съм от финалната версия, ако изобщо. така, че ще вързвам всичко каквото има, за да няма недоволни.


Пон Фев 06, 2023 8:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: ETH T1 на NXP и други
viewtopic.php?f=2&t=17058
Аз сковах с NXP с TJA1100. 03 тябва да е понагласената версия.
Дядо Боре ти е написал лекцията.
За какво го искат тоя нет? за основна комуникация или за рефлашване например?
Ако е за основна комуникация ваще от софта ще се сгънат.ако не е там поне ще се избегнат спящия режим, събуждането и т.н

Моя опит с NXP - хората са в час , от време оно правят КАН трансивери за колите и са наясно с EMC.
КАР нета е нов ама все пак е на 3-4-5 години.
Слагаш RGMII - колкото по малко жици толкова по добре.
По новоте Орикси нямат ли SGM?

На сериен интерфеис стабилноста е много по добра отколкото на редуцирания еле пък на пълния- там всичко се клочи към земя и ако не направите платката като хората като идете на облъчвания ще надувате тромпета.
Не съм ходил на тестове с тоя нет щото се преместих и все още не ми е ясно ка ще се филтрира от щепсела на устроиството до PHY като там са само 2 кондензатора и още малко карания но в общия случаи не може да туриш нищо щото ще ореже и основната комуникация.


Пон Фев 06, 2023 10:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: ETH T1 на NXP и други
HSB написа:
ако не направите платката като хората като идете на облъчвания ще надувате тромпета.


+1
И не само тая мотика сме настъпвали. Клокът общо взето е най-тънкото място и при двата варианта на жиците. Много лесно четейки чаршафите може да се подхлъзнеш, щото по-модерните чепове уж поддържат всичко. Могат да работят с външен клок, могат и те да го изработват. Като ако го изработват могат да ползват осцилатор, или входен сигнал, да го умножават и т.н. Изобщо изглежда като фасулка работа. Но никъде не споменават, че без значение кой вариант ползваш, комуникацията е супер капризна на тема клок. Не е просто дай тука едни 25 или 50MHz. Не става с какъв да е клок. Не става дори когато пише че става, какъвто беше случая с STM32F207 там уж може да ползваш единия PLL естествено след като изключиш spredspectrum-ите. Но в чаршафите пише едно, а в ератата друго ;-)

едит, видях защо TJA1100 ми е познато - ползвал съм TLK110 но това е доста по-старо и просто. Приличат си ама по надпис само...


Пон Фев 06, 2023 10:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: ETH T1 на NXP и други
@Дедо Боре и @HSB, благодаря.
Засега ще е само за флашване и евентуално някакъв дебъг. CAN(FD) ще си стои като основна комуникация.
Вероятно ще избегнем спящите режими, но понеже го правя за тестова платформа - искам да има всичко възможно.
Освен това 03 е единствения с ASIL-B, поне който аз съм намерил.
Предполагма мога да търся Broadcom и Marvell, ама предполагма че там ще е дърво с документацията и съпорта.

RGMII за 100Мбит - напълно съгласен. Колкото по-малко пинове и по-ниски скорости, толкова по-добре.
И 10Мбит да е за флашването пак ще е по-добре от CAN-a. Мисля, че дори реалтешкия в Ориксовия кит е RGMII,
въпреки, че може да са вързали повече пинове.
За SGM ще проверя.

За тестове и филтирания ще видим, както казах това е први прототип - може да оставя само RGMII на слота и
да закачам NXP, TI или Microchip. TI на пръв поглед са двойно по-скъпи, но те винаги могат да свалят цената.
Преидмстовото на TI са може би разни диагностични режими, но вероятно NXP също да имат. Microchip се крият, искат пари
за FMEA документацията и т.н.
А другото предимство са тия конвертори-китове които TI и Microchip имат - между RJ45 и T1. Аз веднага виждам едни други индустриални приложения,
особено за T1S към RS485, multidrop - @MYXATA ме светна вчера :)

@miro_atc - ей затова ще си сложа 25MHz кварц или осцилатор на PHY-то и няма да го мисля. Пускал съм и
гигабитови и съм минавал тестове, но тук ще гледам да си стоя в малките скорости.


Пон Фев 06, 2023 10:35 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 13 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни