Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Свързване на арестори 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Свързване на арестори
Правя един обект, имаме 16 метални шкафа, в кръгче, разстоянието - 600 метра. Във всеки шкаф влиза ШВПС, 3х2.5. Вътре са два кръга - един захранва 30 ватов прожектор, другия един 12 волтов адаптор. Кабелите са в тръби под земята, шкафовете са на метални колове набити и циментирани в земята.
Възложителя нещо много наплашен от светкавици и иска на всеки кръг предпазител + катоден отводител. Излишно според мен, особенно това преди адаптера който е 12в.1.6а да ръгнем 6А предпазител. Ама ще се прави така.
Въпроса ми е за свързването на аресторите ще имам два арестора, по един за всяка фаза на кръговете. Другия край на арестора ще го хвана за металното табло. С нулата какво да правя? Да я оставя изолирана от метала или да я хвана за метала на таблото?
Аресторите са такива, ефтионки че тези на Шнайдер като им видя цената ме заболява главата. колко ще вършат работа отделен въпрос -
https://bg.elmarkstore.eu/катоден-отводител-spd-d5-1p-5ka--product4520


Сря Фев 15, 2023 10:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Свързване на арестори
зависи в кой район е, има райони дето са магнит за мълнии, мине се не мине време и тресне...
в линка който си пуснал има таб "документация", там пък има файл "инструкции", дърпаш файла и гледаш примерни схеми
до колкото разбирам аресторите са за всяка фаза +1 за нулата, всичките към земя


Чет Фев 16, 2023 10:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Свързване на арестори
Гледам картинките ама нещо съм затъпял и не разбирам. Как се защитава N с арестора като той е даден накъсо?


Прикачени файлове:
image_2023-02-20_224449846.png
image_2023-02-20_224449846.png [ 18.56 KiB | Прегледано 1249 пъти ]
Пон Фев 20, 2023 10:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Свързване на арестори
хм... тая недомислица съм я пропуснал...
по принцип това правят
https://www.etechnog.com/2022/07/surge- ... ction.html
ето и линк към регулациите за електричари
https://electrical-assistance.co.uk/spd ... h-edition/
Изображение
забележи че изводите са с разменени места, обозначенията са същите но на различни места, трябва да се съобрази


Пон Фев 20, 2023 11:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Свързване на арестори
Зависи от арестора, ако имаш земя и двете са към земя, ако земя/нула е едно логично тоя на нулата е един вид на късо. Зависи и какъв тип слагаш, 1 или 2.


Вто Фев 21, 2023 6:12 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Свързване на арестори
Това се чудя, какъв е смисъла ако е на късо. Аз ще слагам на точка по две от тези говна, единични. ШВПС 3х1.5 е кабела, 1-та фаза за прожектор, едната за захранване на камера. 2 клона по 350 метра, 8 точки на клон. Нулата си върви по кабела, земя имам от самия набит в земята П профил. Та аресторите между фаза и нула ли да ги вържа, или да шибна нулата към земята на корпуса на шкафа?


Прикачени файлове:
image_2023-02-21_233541254.png
image_2023-02-21_233541254.png [ 14.39 KiB | Прегледано 1156 пъти ]
Вто Фев 21, 2023 11:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Свързване на арестори
Нулата си е нула, тя идва от таблото. Земята е друг въпрос, по скоро въпросът е да вържеш ли земята от главното табло с тази на пилона. Моя отговор е по-скоро не. Също не е ясно и каква е земята на тоя пилон, може и никаква да е, зависи как е правен. Вече и в БГ често се монтират пилони с експандиран уретан, това няма никаква връзка към земя. Ако имаш поне 16 ома от тоя пилон може да го използваш за земя, но аз лично не бих разчитал освен ако не е правен да се използва и за заземяване.


Сря Фев 22, 2023 1:06 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пет Юни 25, 2010 2:18 pm
Мнения: 338
Местоположение: Varna
Мнение Re: Свързване на арестори
Ако тези колове могат да осигурят земя, използвай схемата за TN-S. В противен случай TN-C.
Мисля, че аресторите на фазите и нулата са различни (при Tn-S)!

edit: сега прочетох пак първия пост. "иска на всеки кръг предпазител + катоден отводител" Къде смятате да монтирате този арестор?
Какво искате да защитавате?
.. междувременно и Тони писал :)


Прикачени файлове:
Surge_Arrestors_Catalogue.pdf [7.61 MiB]
35 пъти
Сря Фев 22, 2023 1:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Свързване на арестори
Не знам какво е очакването, къде вървят тези трасета ? Ако има изградена мълниезащита, и кабелите са подземно аз не бих се втелявал много, камерите са корави добичета, поне тия които аз съм използват, имат си защити на входа и ме мрът, то това е единия от плюсовете на камери захранени с 220. Ако си без мълниезащита става малко по-неприятно, но реалната повреда ще в от пилон тряснат от мълния, не толкова от индуцирани напрежения. Колко са високи тия пилони, и има ли нещо по-високо от тях?


Сря Фев 22, 2023 2:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Свързване на арестори
Пилоните са 15 броя, поцинковани П профили, набити в земята на метър, метър и половина, в горната част и бетонирани малко за повече стабилност. още поне толкова междинни колове, всичкото кол ограден с поцинкована мрежа. Не знам доколко ще е добро заземяването при това изпълнение, все пак са бая неща в земята навързани помежду си. Високи са 3.50 метра. Кабелите са подземно, полипропиленови тръби ф40. По една тръба за оптиката и една за 230в захранването. Ще има два активни мълнеприемника. Мястото е ниско, на 700-800 метра има висок комин на фабрика. Правоъгълник 20 декара.
Всичко е яко втеляване, ама не ме чува възложителя. В ф40мм тръба - кабел 7мм. Че и отделно оптиката от швпс-то. На всяка точка - за двата захранващи кръга - АП 1а и арестор. В метален шкаф. Че и диелектрична оптика взех. А можеше да му изпълня нещата с FTP и малко оптика.
Та да вързвам ли нулата със евентуалната земя в металните шкафове?


Сря Фев 22, 2023 8:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Свързване на арестори
По отношение на мълнията нулата и фазата нямат разлика - все може/ще пробие. На практика можеш да приемеш, че мълнията ще се яви като синфазно смущение на двете линии. Ако отведеш мощността само от едната линия, ще стане МНОГО по-лошо

_________________
Хайде де!


Сря Фев 22, 2023 9:41 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пет Юни 25, 2010 2:18 pm
Мнения: 338
Местоположение: Varna
Мнение Re: Свързване на арестори
Аз не бих ги свързал. Бих използвал "схема на свързване С2" от прикачения файл. По един арестор между всяка фаза и нула и друг арестор между нула и "земя". При тази постановка не бих разчитал и на тази "земя".
А при тези дължини и сечения и нулата ще я третирам като фаза :)


Сря Фев 22, 2023 9:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Свързване на арестори
Благодаря за pdf, интересно четиво. Какво ще стане и има ли възможност и смисъл да свържа защитавания товар паралелно на арестора както съм драснал на снимката? Идеята е да намаля броя на АП-тата и заеманото от тях място, ако недай си боже се задейства арестора да изключи АП-то и малко от малко да раздели консуматорите от линията?


Прикачени файлове:
image_2023-02-22_112906485.png
image_2023-02-22_112906485.png [ 24.91 KiB | Прегледано 1092 пъти ]
Сря Фев 22, 2023 11:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Свързване на арестори
Може и да греша, но ако земята на таблото е читава и нулата се заземи в таблото няма ли да е необходим само един арестор само за фазата? Той не би позволил пренапрежение на фаза-нула при защитения консуматор.

Ако земята на таблото не ти е читава - каквато и схема на свързване да направиш няма да е ефективна.

Друг е въпроса, че арестор паралелно на линията фаза-нула също би ограничил диференциалното пренапрежение, но симфазното на линиите фаза-нула спрямо земя може да е значително и ако товара ти е заземен с отделно собствено заземяване - то това също би го повредило заради симфазното пренапрежение.

Когато правих ел. проекта на моята къща обсъждах въпроса с проектанта, а после и с техника който ме присъедини към мрежата.
И двамата бяха на мнение, че таблото трябва да е заземено и нулата от трафопоста да Е свързана към земята на таблото. Ако то е метално - и то да е към земя. Така и направих.
Логиката им беше, че в БГ нулата е свързана към земя в трафопоста, а в други държави не е. Та там, където нулата не е към земя се използваал арестор на нулата към земя.
Та у нас - всеки един консуматор след трафопоста заземява нулата към земя в собственото си табло и "подобрява" заземяването на нулевия проводник по трасето от трафопоста до нрайния присъединен консуматор.

Това си има и минуси, защото земята в определени области има различен потенциал (между 2 несвързани с нищо заземителни кола на разстояние един от друг може да има напрежение, което би предизвикал постоянно протичащ изравнителен ток по нулевия проводник на трасето), но въпреки това в БГ било прието в централните табла на сградите нулата да се заземи.


Отделно мълнезащитата използва собствени отделни заземителни пръти в земята, като изискването е да са на разстояние по-голямо от 5 метра от заземителния прът за ел. инсталацията на таблото.


Сря Фев 22, 2023 11:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Свързване на арестори
Един между фаза и нула, и по един между фаза и земя и нула и земя, има такива комбинирани. Оптиката е ОК, ще ти спести проблеми.


Сря Фев 22, 2023 12:02 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни