Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Устройство с литиеви И/ИЛИ оловни акумулатори 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Устройство с литиеви И/ИЛИ оловни акумулатори
Едно устройство искам да го направя да работи с литиеви И оловни акумулатори. Би трябвало видът на акумулатора да може да се определи от напрежението на празен ход - Ако е над 12V - значи е оловен, ако е под 7.4V - значи е литиев. Вариант е и да се избира с ключе от потребителя, но нещо им нямам много доверие.... Мислех си за вариант с два литиеви акумулатора последователно, но тогава ще загубя ефекта на универсалността и ще трябва да предвидя "баланс" на зареждането на акумулаторите.

Консумацията обаче не е съвсем малка - между 100 W и 400W .

Въпросите:
1. гледам, че литиево-полимерните акумулатори ги дават по-ненадеждни, обаче и по-безопасни - сиреч взривове и запалвания се случват по-радко. Правилно ли съм разбрал?
2. надежден производител/доставчик на литиеви акумулатори. Да взема няколко бройки в началото и да знам, че качеството няма да се срине като поръчам голямо количество
3. документацията. Гледам разни търговци в алиекспрес пишат само капацитета на пакетите, но никаква допълнителна информация. Ако огранича зарядния ток на примерно 1А (за 5-6-7Ah акумулатор), мога ли да приема, че в никой случай няма да имам проблем, причинен от заряда, ако следя напрежението, разбира се.

_________________
Хайде де!


Нед Фев 19, 2023 11:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Устройство с литиеви И/ИЛИ оловни акумулатори
Консумацията е малко смущаваща, 400 W .... при 7.2 V това са 60-на A, при 12 над 30. 5-6-7 Ah акумулатор ми се струва ще е малък а пък ако е оловен съвсем ... та какъв е точно разчета, защото едно са 100 друго 400, и в какъв режим ще работи ?


Нед Фев 19, 2023 11:56 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Устройство с литиеви И/ИЛИ оловни акумулатори
dan написа:
...ако е под 7.4V - значи е литиев...

...Мислех си за вариант с два литиеви акумулатора последователно, но тогава ще загубя ефекта на универсалността и ще трябва да предвидя "баланс" на зареждането на акумулаторите...

7.4V предполага два елемента последователно. И пак трябва да имаш имаш баланс на заряда.


Пон Фев 20, 2023 12:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Устройство с литиеви И/ИЛИ оловни акумулатори
100W постоянно, 400W пиково (за минута-две)

_________________
Хайде де!


Пон Фев 20, 2023 12:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Устройство с литиеви И/ИЛИ оловни акумулатори
itso.t написа:
dan написа:
...ако е под 7.4V - значи е литиев...

...Мислех си за вариант с два литиеви акумулатора последователно, но тогава ще загубя ефекта на универсалността и ще трябва да предвидя "баланс" на зареждането на акумулаторите...

7.4V предполага два елемента последователно. И пак трябва да имаш имаш баланс на заряда.

Моделистките "пакети" гледам, че идват с две кабелчета - едното + и -, другото май е термосензор. Пак въпросът с документацията. Пише примерно, че може да се разрежда с 50пъти капациета, ама как ще се отрази на общия "перформанс"...

Насоки откъде в Българско да взема няколко такива пакета и да си поиграя с тях?

_________________
Хайде де!


Пон Фев 20, 2023 12:49 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 8:26 pm
Мнения: 26
Мнение Re: Устройство с литиеви И/ИЛИ оловни акумулатори
dan написа:
itso.t написа:
dan написа:
...ако е под 7.4V - значи е литиев...

...Мислех си за вариант с два литиеви акумулатора последователно, но тогава ще загубя ефекта на универсалността и ще трябва да предвидя "баланс" на зареждането на акумулаторите...

7.4V предполага два елемента последователно. И пак трябва да имаш имаш баланс на заряда.

Моделистките "пакети" гледам, че идват с две кабелчета - едното + и -, другото май е термосензор. Пак въпросът с документацията. Пише примерно, че може да се разрежда с 50пъти капациета, ама как ще се отрази на общия "перформанс"...

Насоки откъде в Българско да взема няколко такива пакета и да си поиграя с тях?

На "моделистките пакети" на две букси едната е силова а на другата са изведени всички полюси на клетките за балансиране.
Обикновенно нямат термосензор.


Пон Фев 20, 2023 8:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Устройство с литиеви И/ИЛИ оловни акумулатори
https://modelistika.com/showthread.php?t=55851&page=2
Още не съм купувал от него, но скоро ще поръчам.


Пон Фев 20, 2023 10:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6019
Мнение Re: Устройство с литиеви И/ИЛИ оловни акумулатори
За такива мощности се ориентирай към по високо напрежение, баланс така или иначе ще имаш

За съвместимост с оловни ползват едни други литиеви елементи - LiFePo4 - с по ниско напрежение са, 4 елемента правят колкото 12 волта оловен акумулатор и са много по непретенциозни от към зареждане

Алиекспрес не ти го препоръчвам за акумулатори, освен ако не е доказан и скоро проверен продавач


Пон Фев 20, 2023 2:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Устройство с литиеви И/ИЛИ оловни акумулатори
Ей на колегите ги правят и бизнеса върви добре
https://micropower-group.com/products

Ако искаш китайски, ще ти дам проверен контакт и човек който си разбира от работата.


Пон Фев 20, 2023 2:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1245
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: Устройство с литиеви И/ИЛИ оловни акумулатори
dan написа:
Едно устройство искам да го направя да работи с литиеви И оловни акумулатори. Би трябвало видът на акумулатора да може да се определи от напрежението на празен ход - Ако е над 12V - значи е оловен, ако е под 7.4V - значи е литиев. Вариант е и да се избира с ключе от потребителя, но нещо им нямам много доверие.... Мислех си за вариант с два литиеви акумулатора последователно, но тогава ще загубя ефекта на универсалността и ще трябва да предвидя "баланс" на зареждането на акумулаторите.

Консумацията обаче не е съвсем малка - между 100 W и 400W .

Въпросите:
1. гледам, че литиево-полимерните акумулатори ги дават по-ненадеждни, обаче и по-безопасни - сиреч взривове и запалвания се случват по-радко. Правилно ли съм разбрал?
2. надежден производител/доставчик на литиеви акумулатори. Да взема няколко бройки в началото и да знам, че качеството няма да се срине като поръчам голямо количество
3. документацията. Гледам разни търговци в алиекспрес пишат само капацитета на пакетите, но никаква допълнителна информация. Ако огранича зарядния ток на примерно 1А (за 5-6-7Ah акумулатор), мога ли да приема, че в никой случай няма да имам проблем, причинен от заряда, ако следя напрежението, разбира се.


1 -Тотално обратно е -не знам къде си чел ама си в гршка
2-какво е голямо количество -50 броя или 1 000 000
3-За проба може да се естимеитва но ако правя производство ще искам тоя дет ми продава клетките да ми даде електро-химичната характеристикана клетката и аз си правя BMS.По добре си купи готово с BMS ,не че те подценявам но докато го направиш ще се озориш.


Чет Фев 23, 2023 4:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2803
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Устройство с литиеви И/ИЛИ оловни акумулатори
HSB написа:
3-... но ако правя производство ще искам тоя дет ми продава клетките да ми даде електро-химичната характеристикана клетката...

Ако въобще се добереш до такава характеристика и то правена за разрядни/зарядни токове близки до твоя слъчай - ще си голям късметлия.

Аз за 15год. работа във фирма използваща големи количества батерии (стотици хиляди на година) всеки път като решат да сменят производителя на батерии се опитвам да изискам от него тези характеристики, но до момента смислени такива не съм получавал. Под смислени имам в предвид за разрядни/зарядни токове близки до моите (които са от микро до мили ампери), а за температурни характеристики пък да не говорим. В най добрия случай някаква измислена "приблизителна идейна" характеристика или някакъв темп. коефициент като число ...
(Явно повторяемостта при производството на батерии е сложна работа и всеки път зависи какви бъркочи ще забъркат в казана за електролита, както и в пещта за стопения метал за електродите. И като си знаят производствените толеранси не смеят да дадат на клиентите си детаилни характеристики на произведените от тях батерии.)
Та успех в това ти начинание. Дано успееш.


Чет Фев 23, 2023 8:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3231
Мнение Re: Устройство с литиеви И/ИЛИ оловни акумулатори
dan написа:

Въпросите:
1. гледам, че литиево-полимерните акумулатори ги дават по-ненадеждни, обаче и по-безопасни - сиреч взривове и запалвания се случват по-радко. Правилно ли съм разбрал?
2. надежден производител/доставчик на литиеви акумулатори. Да взема няколко бройки в началото и да знам, че качеството няма да се срине като поръчам голямо количество
3. документацията. Гледам разни търговци в алиекспрес пишат само капацитета на пакетите, но никаква допълнителна информация. Ако огранича зарядния ток на примерно 1А (за 5-6-7Ah акумулатор), мога ли да приема, че в никой случай няма да имам проблем, причинен от заряда, ако следя напрежението, разбира се.


И аз да кажа -
1: И според мен това е точно наобратно. Елементите в 18650 са по-надеждни. Корпуса е здрав, метален и масово имат клапан за изпускане на налягането/прекъсване на клетката. Надеждността обаче най-много за виси от конкретния тип химия вътре, че само Li-Ion са поне 4-5 вида (примерно - LiCoO3, LiMnO2, LiNiCoMn, LiNiCoAl и т.н.), отделно LiFePO4, LTO и други разновидности.
Полимерни се наричат, щото корпуса е полимер, демек торбичка (pouch). Останалото е еднакво при еднакви химии - т.е. навит листов материал. Полимерните имат големия недостатък да се гънат, да пропускат електролит при терминалите, да биват пробивани и т.н.

3. Ако искаш да имаш гаранция някаква за качеството на батерията, документацията ТРЯБВА да съдържа параметрите за заряд и разряд, както и тия на BMS-a. Отделно като получиш мострата, трябва да я разглобиш и да разгледаш как е конструирана. Някои са си направо запалки със закъснител.
Максималния ток обикновено зависи от конкретната химия. Масовите са около 0.5С заряд и до 2С разряд.


Пет Фев 24, 2023 4:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3231
Мнение Re: Устройство с литиеви И/ИЛИ оловни акумулатори
emilvtc написа:
(Явно повторяемостта при производството на батерии е сложна работа и всеки път зависи какви бъркочи ще забъркат в казана за електролита, както и в пещта за стопения метал за електродите.

Най-вече търсят най-евтиния доставчик на суровина, че нещата са доста динамични на тоя пазар и явно никой не гарантира нищо вече.
Обикновено асемблатора на батерията е един, производителя на клетките - друг, можи да има и трети и четвърти намесен някъде по веригата.
Ние общо взето на около 6 месеца сменяме доставчик на батерии. Байгън ми стана да тествам батерии. Вече се ограничавам до проверка на защитата, измерване на капацитета и проверка на качеството на сглобката. Друго и да искам не мога да тествам.


Пет Фев 24, 2023 4:56 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 13 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни