Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Избор на 3D принтер 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Избор на 3D принтер
palavrov написа:

Можеш ли да метнеш някоя детайлна снимка на нещо, правено от този принтер.

Все си мисля, че би трябвало с тази накланяща се маса да може без съпорт да се принтират "стърчащи" части, на които по принцип им трябва такъв. Обаче не намирам видео, което да го показва.

_________________
Хайде де!


Сря Мар 15, 2023 1:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Избор на 3D принтер
dan написа:
palavrov написа:

Можеш ли да метнеш някоя детайлна снимка на нещо, правено от този принтер.

Все си мисля, че би трябвало с тази накланяща се маса да може без съпорт да се принтират "стърчащи" части, на които по принцип им трябва такъв. Обаче не намирам видео, което да го показва.

Няма проблем, но ще ходя в офиса сигурно след няколко дни и ще видя дали са започнали да печатат нещо.

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Мар 15, 2023 2:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Избор на 3D принтер
Спрях се на Bambu P1P. 3 пъти пробвах да платя и трите пъти нещо не се получава.
Минава потвърждение през приложението на ОББ, обаче не дърпат парите, а стоката си седи в кошницата...

edit: поръчах го, на едно място съм въвеждал "1" вместо 7...

_________________
Хайде де!


Пет Мар 17, 2023 3:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Избор на 3D принтер
dan написа:
Спрях се на Bambu P1P

Честито. Като го изтестваш - сподели отзиви.
Сега си намери и читав материал с който да принтираш. Имай в предвид, че всяка марка забърква своята пластмаса по собствена рецепта и PLA от компания А не е баш като PLA от компания Б.
За момента най-сейфти за ползване в дома са PLA, PETG и PCTG. ABS го водят, че отделя не особено полезни пушеци.
За кутийки аз бих ползвал PCTG.
Пускам няколко линка до материали от които аз лично останах изключително доволен, като принтера ми е като на nik - модифициран Ender 3.
PLA
PETG
PCTG


Пет Мар 17, 2023 5:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Избор на 3D принтер
туй PCTG нещо ново за мен, трябва да го преслушам
а тъй като темата се изчерпа (предполагам) може ли да питам по опитните печатащи с ABS - къде е ключа за бараката...
пробвах с температура на камерата 60 градуса, и маса 100 градуса, не помня температура на екструдера ама със сигурност съм пробвал от препоръчителната до към +20 отгоре, нямам проблеми с първите слоеве, проблемите идват като напечата повече от 5мм - тогава започва да се криви, отлепят се ъглите от масата или се цепи между слоевете като стане по-високо, вече съм изхвърлил всичко не мога да снимам
ако температурите са в границата дали да не купя друга ролка за проба?


Пет Мар 17, 2023 7:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Избор на 3D принтер
Това с отлепянето на ъглите и свиването на цялото нещо навътре си е най-големия проблем на ABS-а. Това е за което говорихме, че трябва първия слой да залепне много здраво за основата и да държи нещото да не се свие. И има голямо значение какво точно се печата - голям правоъгълник почти винаги е гаранция за изкривяване. Просто горните слоеве се свиват и почват да го дърпат на вътре цялото. И един път като се отлепи основата става крив целия детайл.


Съб Мар 18, 2023 9:25 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Избор на 3D принтер
И аз имах този ентусиазъм преди години 10тина и взех Ultimaker2 много добра машина... Но от 3 години принтя при китайците - срок за каквито и да е бройки с доставката под 2 седмици - качеството уникално (принтят дори Nylon много здрав и за високи температури. Но който иска арт и цветове по скоро трябва сам да си го прави, но за прототипи и серии с индустриална цел принтера ми отлежава .


Пон Мар 20, 2023 9:23 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1971
Мнение Re: Избор на 3D принтер
Да изтупам праха...
Купих си 3d принтер. В книжката към него пише, че поддържа pla, abs, petg. Кое от трите си променя най-малко размера след изстиване? Кое е най-зраво? Кое се обработва(боядисва) най-лесно? Сигурно питам глупости, ама такова "животно" виждам за пръв път.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Сря Сеп 27, 2023 5:42 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на 3D принтер
с PLA се печата най-лесно, но е биоразградимо зависи от работните условия, не съм печатал с него никога. ABS има по-голямо свиване от PTEG, PTEG е по здрав на опън. И ABS и PTEG искат подгрев и затворен обем, PLA мисля можеш да печаташ и с отворена платформа. Въпросът е каквоискаш да печаташ, с какви цели ?
Иначе за теб вече е късно, но гледма в ebay са се появили form-2 за по $300-400 това си е супер оферта, съдейки по този който имам, ако работи просто работи и няма много какво да му стане, малко профилактика и е като нов.


Сря Сеп 27, 2023 6:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1971
Мнение Re: Избор на 3D принтер
Подгрев - плочата, на която е детайла ли да има подгрев? Още не съм го сглобил, а ми се ще да купя някакъв консуматив за съботно-неделни занимания :) Благодаря, утре ще поръчам по една ролка abs и pteg.
Основно ще го ползвам за разни малки кутийки, някое зъбно колело и разни такива дребни детайли.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Сря Сеп 27, 2023 6:57 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на 3D принтер
Да плочата е с подгрев, за ABS и PTEG е задължително, иначе ще с еизкриви отдолу и ще се вирнат ъглите. освен базовите материали им аи други, с пълнители, те предлагат по-висока якост.


Сря Сеп 27, 2023 7:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Избор на 3D принтер
според мен за първи проби най добре PLA , най лесно се подкарва, другите имат повече тънкости, които по трудно се хващат ако принтера си има и негови кусури, по добре да изчистиш проблемите с PLA и тогава други

също така е препоръчително да си спретнеш някаква сушилка, пластмасите поемат влага от въздуха и дюзата продължава да тече дълго време след като е спрял мотора за подаване, влошава качеството и образува нерви


Сря Сеп 27, 2023 8:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Избор на 3D принтер
PLA се рисува лесно - ама трябва да си вземеш бял а не натурален. Натуралния е нещо като прозрачен и не е много добре. Освен това натуралния не ми харесва как се печата като качество. Боядисаните по добре се получават. PLA се печата най лесно но и той е най-хигроскопичен. Който работи сериозно такива неща си имат специални контейнери за съхранение пълни със силикагел вътре. Сушенето преди използване също го препоръчват. Имам сушилня ама никога не съм сушил материал вътре - нещата които печатам не ме бърка да имат проблеми с качеството - само да са точни на размер и да не са деформирани. Че имали някакви дребни дефекти - преживавям го. То проблема е че влагата която поема, като тръгне да върви през екструтера се изпарява и прави мехурчета, които после са като едни грозни "точки" и "грапавини" по детайла.


Пет Сеп 29, 2023 6:34 am
Профил ICQ
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10938
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Избор на 3D принтер
лично лошо впечатление от TPE+ от днес - това е като стъкло, самото влакно се заби като стружка/трънче, лющи се като слюда, лепи се навсякъде и блести - без да съм пилил, пробивал и т.н.
грозна история. според мен трябва да го забранят. ABS-a е много по-нормален материал.

от друга страна - това е само от страната на подложката...не знам дали не е имало друг материал или някакво лепило, който колегата преди мен не е почистил.

по някаква причина тоя Ultimaker3 e и ужасно бавен, сравнен например с Reпlicator-a. Проста кутия в бърз режим - 7 часа, просто капаче - 4 часа. Ако наперавя кора от 0.8 на 0.2 става по-бързо, но не запълва както трябва.


Вто Окт 03, 2023 9:57 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на 3D принтер
Груби ако товае за фирмата, предложи да вземете някой sla или още по-добре sls. Sls-а си има разни ограничения за материала, но за разни кутийчета и тем подобни е перфектен. Може разбира се и sla, но малко повечко играчка, модела иска миене и сушене. И двете са по-добре от fdm в болшинството, да не кажа във всички случаи. Цената на sls разбира се е височка, пълен сет на formlabs е около 30к, самия принтер е 18к в базовия вариант, но конкретно за кутийки, корпуси, фикстури е много удобно. SLA има за 2500 малкият формлабс 14х14х18 който като обем е по-малък от макербота, и за около 9000 големия, който билдва 33х20х30. Което и от тия да вземете според мен ще е голямо улеснение и ще спести време, особенно ако искаш детайли със 100% запълвне, то на sla няма много смисъл да печаташ с по-малко.


Вто Окт 03, 2023 2:00 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 35 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни