Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Избор на 3D принтер 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Избор на 3D принтер
Оглеждам се за 3D принтер. Основно ще го използвам за кутийки (размер като за DIN шина) + разни бъзикни за децата.
Въпросите ми се отнасят до
1. Грапавината на повърхността
2. Здравината
3. Цената на изделието (цената на материала).

Вариантите са:
1. Принтер със смола. Като този https://www.3djake.bg/3d-printjer-i-aks ... ton-m3-max
2. Принтер с нишка
2.1. https://www.3djake.bg/ankermake/m5
2.2. https://www.3djake.bg/creality-3d-print ... r-3-s1-pro

Ще съм благодарен за съвети и насоки?

_________________
Хайде де!


Вто Мар 14, 2023 11:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Избор на 3D принтер
Смолата е хубаво нещо, ама има няколко недостатъка : 1. Цена на консуматива; 2. Скорост на печат; 3. Размер на принтера; 4. Консуматив на експониращата система. Последните две имат решение ама е скъпо и за размера и за експониращата система. Едното ясно защо. Другото - трябва да търсиш от последната мода с DLP. Този който гледаш е с LCD и подсветка. Има из нета разни сравнения между LCD и DLP - разликите са брутални.

В общи линии клониш към нишката. Анкер-а имаше много добри ревюта преди да го пуснат. Ама за мен цената е леко отказваща в момента. Ендер-а си е ясен. Бих ти препоръчал да си търсиш нещо затворено или такова дето може да се затвори. Някой материалил (като ABS-а) си го искат това. Аз работя с едно DaVinci Pro 3-in-1. Нищо кой знае какво ама за разни кутийки ми върши работа. Задължително отопляема маса, по голям размер си е винаги добре. Грапивана на повърхността с FDM няма да имаш като при SLA, ама пък скоростта и цената на консуматива с а в пъти различни. За FDM вече само в кварталната бакалия няма материал.


Вто Мар 14, 2023 12:21 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Избор на 3D принтер
имам ендер3, скоро ъпгрейднах екструдера с този на S1, много е добър, препоръчвам ти директ драйв екструдер, значително по малко ядове и по лесно се докарва качество
ако принтираш с 0.4 дюза повърхността излиза приемлива, но е доста бавно, имай го на предвид
цена и здравина са взаимно свързани, има доста подробности и експерименти с които трябва да се сблъскаш за да разбереш
PLA - най лесната за ползване пластмаса, но не издържа на температура, ако постои на слънце даже омеква
PETG - по здрава е, но се точи на тънки нишки, има тънкости за да постигнеш качество и не хваща лепила
TPU - подобна на гума пластмаса, чудесна за разни приложения, но трудна за принтиране, тук директ драйв екструдер помага много
ABS - не ти я препоръчвам, много се криви
в общи линии това са евтините които съм ползвал, още нищо сериозно не съм правил и скъпи пластмаси не са ми трябвали
препоръчвам ти и сушилка, пластмасите след разопаковане бързо поемат влага и развалят качеството

едит: ей тва се принтира в момента, много мърда и не фокусира добре, като свърши мога да направя още снимки, пластмасата вече 2 дена стои разопакована и започва да прави проблеми

едит2: завършения детайл е 31 грама PLA - сам си прецени колко струва


Прикачени файлове:
20230314_105023[1].jpg
20230314_105023[1].jpg [ 5.05 MiB | Прегледано 1439 пъти ]
Вто Мар 14, 2023 12:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Избор на 3D принтер
Абе ABS-а си е хубав материал, ама заради кривенето ти трябва затворен принтер и хубаво подгряване на масата. Първия слой залепне ли добре - после проблеми няма.


Вто Мар 14, 2023 2:59 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10939
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Избор на 3D принтер
@nik - не ги плаши толкова с тия материали.
ABS разопаковaн преди години няма кой знае какви проблеми, нито с принтиране, нито с измятане - но както е написал @Cekins трябва добро залепване на първия слой - а това се прави лесно с ацетонова супа от същия ABS материал.

Найлоновите принтове са най-здрави, а ABS ми харесва че се лепят лесно с ацетон, че може и да се обработва допълнително в буркан с ацетонова атмосфера.


Вто Мар 14, 2023 3:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Избор на 3D принтер
ABS имам само една ролка, не останах доволен дори в затворена камера при 60 градуса
не изключвам варианта и моята ролка да е калпава, казват че имало големи разлики от един до друг производител макар да пише едно и също на етикета
но все пак получавам същите проблеми каквито пишат всички из интернет, при всички положения ABS не е за начинаещ според мен


Вто Мар 14, 2023 3:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на 3D принтер
Лично според мен SLA е истината /смола както го наричаш/ не мисля, че отстъпва като скорост, за качество, точност и здравина няма да говорим изобщо, нищо общо дори с професионални FDM модели.
Има два недостатъка, малко по-скъпи консумативи, това зависи обаче какво използваш. Например аз използвам само оригинални на форм лабс, и в момента вече отиват около $200 на литър, не е млко но според мен си струва. В същото време обаче има материали на локтйт които не са по-лоши за по $40-50 на литър. Аз използвам формлабс защото е по-лесно, за другите трябва да правя профили, да доливам ръчно ..играчка.
Втория недостатък е цената на самия принтер, такъв с dlp не съм използвал, имах клиент с такъв но не съм очарован от това което ми е показвал като резултат.
Моят е form 2, купен втора ръка за около $2000, струва си всеки цент, изплатил се е десетки пъти. В момента същите са около $500 в ебей, новия модел 3 още държи цена 2500 в ебей и 3000 фактори рефър, но той нов е 3700.

Освен точност и финиш голямо предимство е избора на материали, няма никаквоставнение с FDM-а , за SLA имаш всичко, от меки гуми до керамика, вкл.и полиуретан.

Аз лично бих си купил употребяван лазерен sla вместо нов фдм.

Ако ще ходиш на фдм ми е трудно да дам съвет, използвал съм няколко и не съм очарован от нито един от тях, върши работа за дреболии, но като използваемост няма нищо общо с sla, те тука малко детайли правени на него : https://drive.google.com/drive/folders/ ... xgZoFW62Uo
Всичко без извитата кутия, тя е на синтерован ABS.


Вто Мар 14, 2023 4:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Избор на 3D принтер
ТоНи - за детайли дето си струва - да, ама аз си печатам едни гигантски кутии на части дето за една кутия отива половин ролка PLA. нито ми трябва здравина, нито качество. Единични бройки да си събера вътре платката на тестера и разни други чарколяци - дисплей, бтони, букси. И само за единични бройки. На SLA това ще ми излезе златно. А на FDM-a една ролка (1 кг.) ми е 30-40 лв. максимум. Да не говорим че на по евтините SLA и лампата има не много дълъг живот и LCD-то и то... Не знам DLP-то защо са недоволни от него - гледах разни ревюта дето бая хвалби отнесе...


Вто Мар 14, 2023 4:54 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на 3D принтер
DLP-то разсейва, каквото и да го правиш разсейва, от там и трикове да го избегнат това. За SLA-то, ами зависи от смолите, има много евтини смоли, тези на Loctite са сравнително скъпи, има за по $30 на литър, а ако купуваш от алито има и по-евтини, въпрос е какво търсиш.
Консуматива според мен не е толкова проблемен, с времето човек установява че парите си заслужават и не му прави впечатление, началната инвестиция е по-голяма, но лично за мен си струва всеки цент.
Замислям се от време на време дали да не взема някой от тия новите FDM-и, защото последното с което съм работил е от преди 5 години ... но лично аз не виждам смисъл, единствения би бил по-голям обем на детайла, но в момента оглеждам за някой form3L втора ръка.


Вто Мар 14, 2023 7:02 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 748
Мнение Re: Избор на 3D принтер
А какво ви е мнението за тая играчка https://eu.store.bambulab.com/products/x1-carbon-combo


Вто Мар 14, 2023 7:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7886
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на 3D принтер
Проблема на DLP-то е, че не предлага големи размери и големи резолюции (говориме за нормални цени до 2К). Иначе и аз ще си взема някой ден SLA, основно за да мога да печатам по-сложни детайли, например тръба с дълбок жлеб в нея.
Моя принтер е някъв случаен китайски, избиран по цена от али-то, ядосвал ме е бая пъти, но ми служи вярно вече над 6 години. Печатам предимно ABS, щото изработвам детайли, къде ми трябват реално в бита. Поради което съм ъпгрейднал bed-a от 12 волтов на 220 за да може да държи 90C. Като печатам мятам един чувал отгоре и пускам духалката, обикновено нямам проблеми с деформация на първите слоеве. За адхезия преди ползвах лак за коса, сега едно специализирано спрейче. Мирише по същия начин, т.е. май пак си е някъв вид лак за коса, но се справя по-добре и най-важно, отмива се много по-лесно. :) Ако има интерес, ще го снимам.


Вто Мар 14, 2023 9:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Избор на 3D принтер
Аз не вдявам нищо от 3Д принтери ... пък и от не 3Д не вдявам ... ама единия колега май е в час и ни трябваше принтер да принтим манекени в човешки размери (от отделни парчета де - краци, ръци, цици и т.н.) и го гледам, че е избрал този модел:

https://v-core.ratrig.com

Обясняваше ми, че най си струвал цена/възможности които ни трябват - подозирам, че по скоро му е фен ама щом върши работа халал да му е :D

_________________
Мразя да мразя ...


Вто Мар 14, 2023 10:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на 3D принтер
Ами видно ги правят хора които с cnc нямат много общо, то това важи и за мейкърботовете, ни тях вече ги купиха. Ако погледнеш някой фдм индуатриален няма нищо общо с тия играчки. Това че са такива ефирни конструкции води до куп ограничения и проблеми, това, че екструдера е лек е доста подвеждащо за дизайна.
Ако бюджета е малък и се търси и евтин консуматив то много варианти няма, фдм трябва да е, но кой точно ....има доста ревюта и сравнения, някои може би не са платени.


Сря Мар 15, 2023 4:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Избор на 3D принтер
s7ama7 написа:
А какво ви е мнението за тая играчка https://eu.store.bambulab.com/products/x1-carbon-combo

Според ревютата е много добро. И цената му е повече от прилична за това качество.
Фирмата била някакво подобие на статъп, та остава въпросът какво ще се случва с резервните части и поддръжката, ако фирмата глътне вода...

_________________
Хайде де!


Сря Мар 15, 2023 8:59 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Пет Юли 01, 2005 9:46 pm
Мнения: 229
Местоположение: Гложене/София
Мнение Re: Избор на 3D принтер
Да не забравяме и Prusa-та :)
Тази гадина доста се оказа доста издържлива. Според статистиката е на 412 дни print time и е изразходила 21km филамент, за момента съм сменил само един път нагревателя с алуминиевото блокче, защото се прецека резбата и скъсах кабелите при разглобяването (явно са били започнали да се късат). Няколко пъти я разглобявах да намажа с грес лагерите.
Сушенето на филамента се оказа много необходимо, като последно дори новите ролки ги минавам да се изсушат и след това печатам.
Последно ползвам един FRjet, което се води PETG с добавки забавящи горенето. Това нещо след като се изсуши за около 24 часа на 54 градуса се печата без проблем и без да прави тънки нишки.
TPU и тем подобните flex така и не успях да покдарам да се печата устойчиво без грижи.
ABS... само в затворена камера на топло и пак създава грижи.
ASA - твърдят че е подобрено ABS - не съм го сравнявал като механични качества, но наскоро правих един детайл и нямаше никакви грижи.
На картинката е цялата система със принтера и мястото за сушене.


Прикачени файлове:
20230315_093405.jpg
20230315_093405.jpg [ 292.05 KiB | Прегледано 1246 пъти ]
Сря Мар 15, 2023 10:47 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни