Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Лазерен излъчвател 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Фев 02, 2005 6:43 pm
Мнения: 27
Местоположение: Varna
Мнение Лазерен излъчвател
Някой може ли да ми помогне: търся лазерен излъчвател, който да е мощен, малък, надежден и дълготраен. Имате ли идеи и предложения :idea: Знам, че "мощен, малък, надежден и дълготраен" са несъвместими по принцип :evil: , но ще бъда благодарен за всякаква информация. Благодаря.


Нед Фев 13, 2005 11:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
Зависи какво разбираш под "мощен". Опирай със лазера на някоя стара записвачка.


Нед Фев 13, 2005 4:14 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
Цитат:
търся лазерен излъчвател, който да е мощен, малък, надежден и дълготраен


на така зададен въпрос мога да отговоря така:

въглеродните лазери са малки (под 1м), надеждни и на практика вечни. работят докато им подаваш газ (говоря за проточните). не са и много скъпи - пълнене на бутилка е ~15 кинта. с нея можеш да нарежеш 20-30 линейни метра 5мм ламарина.

типичната мощност е в киловати. НО са много опасни за всичко живо (или поне на белтъчна основа), защото са улта-виолетови. на практика, ако почувстваш нещо, вече е много късно. много лесно се окьоравява от тях - отразен лъч ти е достатъчен.

... и ти трябва комин :wink:

надявам се да видиш хумора. въпреки, че казаното е вярно.


Нед Фев 13, 2005 8:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение OffTopic
Това за въглеродния сефте го чувам. Представях си нещо друга. Я поразкажи какъв му е принципът на действие? Отде взема енергия?


Нед Фев 13, 2005 10:37 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение 
Ами възбужда се външно, принципа му на работа е като на всеки друг истински лазер, при преминаване от едно енергийно ниво на друго се излъчва фотон. Това са така наречения клас газови лазери, може би най-широко разпространените в промишлеността. Има разбира се и с други газове. Принципно, рубенения лазер, който мисля беше първия изобретен, не е пригоден за промишлено приложение, бързо прегрява, работи само в импулсен режим, докато газовия лазер може да работи в непрекъснат режим..... това са ми спомените, доста отдавна беше като ги проучвах .. ако се заровя мога да извадя цялото инфо което би ти потрябвало ....


Пон Фев 14, 2005 12:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение 
По принцип лазерите са 3 основни вида, по типа на агрегатното състояние на активната среда, а именно - газови, течностни и твърдтотелни. :)


Пон Фев 14, 2005 9:36 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Фев 02, 2005 6:43 pm
Мнения: 27
Местоположение: Varna
Мнение 
Моля целия форум за извинение. Доста глупаво съм задал въпроса. Ще бъда по-конкретен.

Разработвам фреза за печатни платки и ми хрумна идеята да се използва лазер за прогаряне на медния слой. Въпросът е какъв лазерен излъчвател да се употреби в случая. Трябва да е мощен и да работи непрекъснато, а не на импулси. Ако някой има представа какво може да се използва при тези условия, нека даде идея. С общи усилия може и да излезе нещо.

Поздрави.


Пон Фев 14, 2005 9:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение 
Тая фреза само за нарязване на платките ли ще се ползва - или и за отвори (проходни и за елементите).


Пон Фев 14, 2005 9:57 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Фев 02, 2005 6:43 pm
Мнения: 27
Местоположение: Varna
Мнение 
Мисля, че ако лъча е достатъчно мощен ще може да се пробиват и отворите, а не само да се гравират пистите. Разбира се не съм го обмислял. Все пак това е само една идея и всичко зависи от параметрите на излъчвателя. Не знам дали няма опасност от запалване на материала на платката. Трябва да се направят доста опити.


Пон Фев 14, 2005 11:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 30, 2004 11:44 pm
Мнения: 2811
Местоположение: София
Мнение 
Не искам да те разочаровам nickzl, ама тая тема май трябва да се премести в раздел "Безумни идеи" :)


Вто Фев 15, 2005 7:51 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
@Lupus, не само, че трябва да е в "Безумни идеи", ами човекът няма и да е пионер. Мога да обрисувам на какво прилича една такава платка : все пак, получава се, но иска МНОГО прецизно регулиране на мощността; пътечки, по-тънки от 5 мм се изпаряват; на 2 мм от края на пътечките фолиото е отлепено.
Проблеми : медта е СИЛНО топлопроводяща; медта издържа на много по-висока температура от тесктолита; при загряване медта се отлепя от основата.
Освен това смърди много гадно след обработката. Това просто е неизползваемо.
Виз, с фреза нещата изглеждат по друг начин. Там просто стават. Ползвам такива платки, даже двуслойки. Предимството им е , че от идеята до реализацията понякога има по-малко от 3 часа.


Вто Фев 15, 2005 9:00 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение 
Има такива машини, механичните им са Rapid .. лазерните забравих как се казват. Лазерната определено ще е по лесна за изпълнение от механичната, при нея трябва да въртиш с около 100.000 ppm едно фрезерче с диаметър да речем 0.1 - 0.2 което си е гадост, и то без да го чупиш все пак :) ... въглероден лазер, това май е най-доброто решение


Вто Фев 15, 2005 9:05 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Фев 02, 2005 6:43 pm
Мнения: 27
Местоположение: Varna
Мнение 
По повод Безумни идеи вижте това:

http://www.lpkf.com/products/rapid_pcb_prototyping/circuit_board_plotter/protolaser100.htm


Вто Фев 15, 2005 9:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение 
Между другото, една зъболекарска дрелка дали ше се справи ли с изчегъртването на фолиото? :)


Вто Фев 15, 2005 9:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение 
Проблема, който ще имаш ако пробиваш и проходни отвори, ще е после как да се метализират, защото се получава нагар. Иначе такива машини има колкото щеш и въобще не са за "безумни идеи". Немисля обаче, че това е по силите на няколко човека или на българска фирма да се направи (както трябва имам предвид).


Вто Фев 15, 2005 9:47 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни